Modelism - RHC Forum: turnatorie neferoasa - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

turnatorie neferoasa am nevoie sa torn niste bronz

#1 Useril este offline   maktub 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 17-March 04

Postat 18 March 2004 - 11:39 AM

Stie cineva unde gasesc o turnatorie neferoasa , in Bucuresti?????
Trebuie sa torn niste bronz.
0

#2 Useril este offline   Bibanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 10-October 03

Postat 18 March 2004 - 12:13 PM

Daca piesa nu este mare, cred ca iti poti improviza un mic cuptor. Daca te intereseaza imi spui si te pot ajuta cu ceva detalii. Cu ceva vreme in urma am facut un experiment de genul asta si mi-a reusit.
0

#3 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 18 March 2004 - 02:53 PM

Mai precis? Alama este buna? Ai matritza de turnare facuta sau nu?
0

#4 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 19 March 2004 - 01:08 AM

si eu mi-am improvizat un asemenea cuptor din citeva caramizi refractare si ceva tzevi, nu prea se preteaza la munca in apartament, pentru topit intr-o incapere poti sa-ti faci cuptorul din BCA (beton celular autoclavizat) rezista pina pe la 1000 de grade celsius, oricum trebuie sa sti ce faci pentru ca altfel te poti accidenta grav si pe tine si pe altii, poti sa intrebi bijutieri daca cunosti, ei pot sa-ti dea sfaturi despre cum poti sa topesti metale pentru a turna piese mici
0

#5 Useril este offline   Bibanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 10-October 03

Postat 19 March 2004 - 08:39 AM

Eu am utilizat un butoi de tabla de marime mijlocie spre mica, pe interior captusindu-l cu un strat de astbest. Am pus carbune de lemn in interior si printre carbuni bucatele de bronz. Cu un aspirator am bagat aer pe dedesubt (in loc de foale). Pe fundul butoiului aveam practicata o gaura pentru scurgerea bronzului topit in matrita.
Sa stiti ca mi-a functionat jucaria. Intentia mea era de a putea face machete de tunuri turnate. N-am reusit sa mai perfectionez instalatia din lipsa de timp.
Acum stiu ca pentru accelerarea procesului este suficient sa utilizez in loc de aspirator un tub de oxigen.

Succes!
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 March 2004 - 10:02 AM

sau niste dinamita... ;)
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   Bibanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 10-October 03

Postat 19 March 2004 - 10:08 AM

Nu fi rau nenea Bitex.
Daca ma superi iti fac necazul si iti torn bustul in bronz ;)
0

#8 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 March 2004 - 10:27 AM

No, hai ca era ca o gluma nesarata. Sper ca nu te-ai suparat de completare...
Privind cuptorul, precis reusesti, dar nu toti sunt asa de priceputi si parca nu i-as invata la prostii de mici. Mai bine sa mearga cu varianta clasica, electrica sau cu gaz, ca parca e mai putin periculos. Am lucrat putin ca sudor si mai ca nu mi-e frica sa adorm cu tubul de oxigen la cap, dar parca e mai sigur sa nu-l am pe aproape. Ca sa reformulez, e destul de serioasa operatiunea si la utilizarea curenta, cu scule serioase. La un cuptor de care zici tu, aproape sigur se ajunge la improvizatii si mai bine sa le faca altii, care se pricep.
Poate gaseste un cuptor electric de mici dimensiuni cu care si-ar putea rezolva ieftin si curat, problema. Multe ateliere au asa ceva. Si eu stiu unul, dar nu e ce a cerut el: "o turnatorie" pentru neferoase.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 19 March 2004 - 10:38 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#9 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 19 March 2004 - 10:50 AM

Solutia ieftina si simpla: un laborator de tehnica dentara. Acolo poti sa torni ce vrei si cum vrei, si chiar sa centrifughezi ce ai turnat ca sa nu iti iasa goluri.

bIG
FROGS CAN FLY!
0

#10 Useril este offline   Oni 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 26 March 2004 - 03:46 PM

Exista o alta solutie, cat se poate de eleganta, curata, la indemana oricui si lipsita de riscurile utilizarii tubului de oxigen (de care apropos, si mie mi-ar fi frica): topirea metalelor in cuptorul cu microunde !

Link

Atelierul de tehnica dentara foloseste un alt sistem bazat pe curenti de inalta frecventa, insa nu pot topi cantitati mari de metal (maxim cateva zeci de grame), pe cand la microunde se poate topi vreo jumatate de kilogram odata. Temperatura ajunge pana in jur de 1000 grade C (deci topeste aluminiu, alama, bronz, argint, zinc, etc)

Aceasta postare a fost editata de Oni: 26 March 2004 - 03:54 PM

0

#11 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 26 March 2004 - 04:32 PM

Citeaza

Exista o alta solutie, cat se poate de eleganta, curata, la indemana oricui si lipsita de riscurile utilizarii tubului de oxigen (de care apropos, si mie mi-ar fi frica): topirea metalelor in cuptorul cu microunde !

E beton tehnica!
0

#12 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 March 2004 - 05:27 PM

Oni, daca nu-s indiscret, ai bagat vreodata o bucata de metal in cuptorul cu microunde? Cum a fost? Incearca sa topesti o bucata mica de aluminiu, sa zicem folie folsita de gospodine prin bucatarie... Ca eu am incercat tot ce-i posibil si imposibil, dar in cuptorul altuia! Marul face cel mai frumos! Vorba lui Vivi, e beton tehnica!
Dar in ce topesti, ca nu stiu unde gasesti materialele alea! Ai idee? Aceeasi problema e si la CIF ca nu gasesti usor materialul care sa absoarba energia...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 26 March 2004 - 05:42 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#13 Useril este offline   Oni 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 27 March 2004 - 09:21 PM

Da Bitex, m-am jucat si eu. Stiu ca metalele reflecta microundele, care se intorc partial in magnetron si-l incalzesc puternic. Incearca chestia cu lumanarea care are jar la fitil, e super...

Insa se pare ca ferita pisata si amestecata cu ciment, sau azbest, ori ghips (eu as folosi samota) absoarbe microundele si se incalzeste puternic la peste 1000 grade. Ceva ce pare destul de simplu. Exista de altfel mai multe situri, chestia este ca daca esti destul de pasionat cauti. Eu sa fiu sincer inca nu am incercat, insa o voi face cand voi avea nevoie sa topesc metal intr-un mod elegant. Ideea e ca se poate, si nu pare greu.

In cuptorul cu microunde pot sa apara fenomene chimice si fizice foarte ciudate, exista chiar un concept de genul "microwave chemistry" (reactii care au loc in prezenta microundelor). Apa de exemplu poate fi incalzita la mult peste 100 grade C (catre 200) fara sa fiarba.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro