Modelism - RHC Forum: Incepator rau de tot, HELP!!! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Incepator rau de tot, HELP!!! Resurse pt un incepator

#1 Useril este offline   Constantin Nita 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 09-December 08

Postat 09 December 2008 - 08:40 AM

Salve modelistilor,

Sunt incepator, lucrez la prima macheta si deja imi dau seama ca am mutilat-o binishor :ph34r:)

Asi ruga pe cei mai avansati sa posteze in acest topic link-uri catre resurse electronice (in romana sau engleza) care ar ajuta pe incepatori. Stiu ca se pot gasi informatii pe forumuri (si voi cauta si eu) dar de obicei forumurile sunt mai amalgamate, cauti o gramada pana dai de ceea ce ai nevoie. Ceea ce cred ca ne-ar ajuta mai mult ar fi articole, carti, tutoriale, propriile voastre sfaturi.

Am observat ca se pot gasi materiale la magazine online deci aceasta nu at fi o problema.
Ceea ce cred ca este mai dificil pt un incepator este sa-si insuseasca tehnicile necesare pt a scoate o macheta frumoasa. Daca ati putea da o mana de ajutor in acest sens ....

Eu voi posta aici cateva intrebari de-ale mele si resursele pe care le-am gasit ...

Numai bine,
Constantin
0

#2 Useril este offline   Constantin Nita 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 09-December 08

Postat 09 December 2008 - 08:54 AM

Acestea sunt siturile pt shopping online pe care le-am gasit

Revell
http://www.machete.ro/
http://%^&*&$#%^&/
http://^&*(*&%$%^&%#...(*&%$%^&%#$.ro/

Aceasta postare a fost editata de Constantin Nita: 09 December 2008 - 09:01 AM

0

#3 Useril este offline   Constantin Nita 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 09-December 08

Postat 09 December 2008 - 09:07 AM

Si acum ceva intrebari,
Asamblez un kit Revell Me-262. Am cumparat un adeziv Agama. Nu stiu ce specie este, dar miroase puternic a acetona :ph34r:. Si din cate mi-am dat seama topeste putin plasticul. Acum, ce probleme am, eu folosesc o seringa ca sa lipesc modelul (nu radeti), si nu prea am precizie. Dupa ce se usuca raman urme (ca un lac) de la adezivul in surplus. Am incercat sal pilesc dar mai rau am facut pt ca am stricat din detaliile modelului.
Intrebarea mea ar fi cum asi putea folosi adezivul acesta mai bine, este vreun dispozitiv special? Ce altfel de adeziv asi putea folosi?
0

#4 Useril este offline   catrebogdan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 29-August 07

Postat 29 December 2008 - 06:15 PM

Ceao,
Adeziv exista pentru machete, si e un tub cu varf de siringa - mai toate firmele care au machete au si adezivi.
Eu inainte lipeam cu benzen dar acum nu mai gasesc.
Problema cu detaliile - oricum dupa ce lipesti macheta, o sa trebuiasca sa retusezi - deoarece sunt bavuri sau sunt goluri si defecte din fabricatie care trebuie retusate.
Cauta inainte sa te apuci de constructie pe net poze cu detalii ale avionului sau ce macheta ai achizitionat. Foloseste-le ca referinta.
Cumpara vopselele de care ai nevoie pentru interiorul machetei si incearca sa detaliezi partile de interior.
aaaaaaaaaaaaaa, da - dspozitive speciale pentru lipit nu sunt - e la libera alegere - elastic , cleme de rufe, schoth de hartie, etc
Daca mai ai intrebari - catrebogdan@yahoo.com


Cordiali saluti / Best regards / Sinceres Salutation / Mit freundlichen Grüßen / Pozdrowienia / Sincere salutari

Bogdan Bolda
Inginer Proiectant


Mobile: +40 (0)740206170
E-mail: catrebogdan@yahoo.com

0

#5 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 27 February 2009 - 11:31 AM

[quote name='Constantin Nita' post='259940' date='Dec 9 2008, 08:40 AM']Asi ruga pe cei mai avansati sa posteze in acest topic link-uri catre resurse electronice (in romana sau engleza) care ar ajuta pe incepatori. Stiu ca se pot gasi informatii pe forumuri (si voi cauta si eu) dar de obicei forumurile sunt mai amalgamate, cauti o gramada pana dai de ceea ce ai nevoie. Ceea ce cred ca ne-ar ajuta mai mult ar fi articole, carti, tutoriale, propriile voastre sfaturi.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#6 Useril este offline   hawker hurricane 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 17-September 09

Postat 18 September 2009 - 08:38 AM

poti sa intri pe www.finescale.ro
0

#7 Useril este offline   fgirtan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 07-September 10

Postat 16 September 2010 - 02:31 PM

pana la urma cum a iesit?
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro