Modelism - RHC Forum: NOI APARITII IN AUTOMODELISM - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 18 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

NOI APARITII IN AUTOMODELISM modele statii servouri

#31 Useril este offline   Red Team 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 25-December 05

Postat 05 December 2008 - 09:52 AM

Vezi postareacristake, la Dec 4 2008, 05:25 PM, a spus:

...In afara de 1/28 unde exista o infrastructura iar daca cineva vrea sa concureze este bine primit si indrumat/sfatuit si de competitiile organizate de AutoRc nimeni nu face nimic...


Cu o floare sau chiar doua, nu se face primavara...trebuie mai multe buchete, Crsitache.
Cele mai multe din magazinele de modelism din RO ( astea care sunt, mai mult online si care apar ca ciupercile...) nu prea sunt interesate de utilizatorul final, cel care le cumpara produsul, nu sunt interesate sa-si faca aparitia la competitiile care exista, acolo unde e cererea, sa se implice, sa ia initiativa, asteapta sa vanda ceva ce multe din ele, nici macar nu au pe stoc. Ca sa nu mai zic ca si orgoliile sunt mari, si putini sunt dispusi sa lase de la ei.

Eu cred ca va trece ceva timp pana vom ajunge la normalitate ( ca in multe domenii din RO ), dar de ajuns vom ajunge candva.... daca si cei care acum fac ceva, renunta, vom ajunge mai tarziu.
0

#32 Useril este offline   Duf 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 233
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 05 December 2008 - 05:14 PM

Vezi postareaBarabula, la Dec 4 2008, 03:55 AM, a spus:

Parerile mele sunt formate dupa ce vad pe forum p-aicea. oamenii nu prea stiu cu ce se maninca, nu prea stiu ce vor, si toti noii veniti auaceeasi intrebare, ce imbunatatiri pot sa aduca unei masini pe care nici n-au cumparat-o inca! Toateastea sunt simptomele unei lipse de organizare, pe forum nu exista nici un topic satisfacatorcare sa indrume noii veniti, nu exista o atitudine coerenta fata de noii veniti, nu exista o diferentiere intre discutiile specializate si cele generale, sau intre discutiile celor care stiu si ale celor care nu stiu. Aicea e vina moderatorilor, e clar. Dar si in afara forumului e clar ca nu exista o infrastructura care sa ajute oamenii. pre exemplu imi spui ca exista competitii, etc.


Forumul acesta nu e in stare nici sa ofere banere publicitare magazinelor online. Personal am ofertat, suma f mare si am vb singur. E de salutat initiativa altor forumuri si bloguri care sper ca vor acapara cu timpul multimea incepatorilor. Deasemenea Exista palatul copiilor, care ii invata si indruma pe copii de mici cu ce se mananca acest sport. Pana acum degeaba ii invata ca nu aveau de unde si le cumpara.
Nu tot ce zboara se mananca!
0

#33 Useril este offline   Barabula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 05 December 2008 - 05:46 PM

Exact. Asa e, trebuie atacata problema din mai multe parti deodata.

Problema si acestui atac este ca lumea vine si spune, pai e mai ieftin pe internet, sau in Ungaria, sau Bulgaria, sau mai stiu eu unde. Stiu asta din experienta. Dupa care cind oamenii isi dau seama ca nu e asa, magazinele au dat faliment deja.

Rezolvarea nu poate veni decit dintr-o investitie masiva intr-o retea de magazine (fie si macar trei raspindite prin tara, sau macar unul capabil sa vinda prin internet in restul tarii, rapid, eficient si economic) sprijinita de citeva piste sponsorizate partial de magazin, partial de cluburi, partial de firme de modelism, computere, etc. CIne va reusi sa ia o reprezentanta de la Tamiya sa zicem ar putea sa faca asa ceva. Va trebui sa puna insa pe masa un plan de afaceri solid si sa garanteze o cifra de vinzari (net) care in cinci ani trebuie sa bata milionul de dolari (minim) altminteri nu cred ca se baga cineva (firma de modelism/sponsorii) sa se lege la cap.

Exista un singur exemplu de care stiu ca au reusit sa razbeasca (cu un succes rasunator chiar) in piata de modelism aici in Australia fara sa aiba reprezentanta oficiala a unei firme. Ei s-au calat pe Yokomo si au importat direct, pe barba lor din Japonia tot (fara contract). Au sustinut insa in acelasi timp singurul campionat care a mers non stop in Adelaide chiar si in perioada depresiei anilor 90. Acuma au doua magazine, unul din ele cel mai mare din Adelaide, si doua piste, una proprie unde au introdus drifting (prima din Australia, probabil facilitata de faptul ca Yokomo au fost primii care au lansat pe piata masini de drift in kituri special proiectate), si una unde sunt parteneri cu un alt club (nitro, on road). Dar baetii astia (toti sapte-opt citi lucrau la magazin) au fost pe pista non stop toti anii astia, ca sa mentina competitia mergind si clientela magazinului multumita. Rezultatul e pe deplin meritat. Eu inca cumpar piese din Adelaide (inca mai am masinile Yokomo pe care - nici o surpriza! - de la ei le-am cumparat) desi m-am mutat de acolo, direct prin telefon, intr-o zi imi ajunge in posta orice le cer! Asa da! Si pe parcursul anilor, cit am stat pe acolo, am cumparat si o barca de la ei, si cite motoare, si mai stiu eu ce alte prostii care n-aveau de-a face cu masinile (nu mai vorbesc de cauciucuri, baterii, scule, etc).

Banuiesc ca asta va trebui sa faca cineva si la voi, (caci nu prea vad eu pe cineva convingind pe Tamiya sau Kyosho sau mai stiu eu ce barosani d-astia sa investeasca). Sa se incapatineze sa vinda o singura firma, dar sa aiba orice, oricind, si oamenii vor capata incredere cu timpul. Iar daca vine vreun navleg care vrea neaparat altceva ori il convingi sa ia ce oferi tu (bineinteles trebuie sa oferi un produs top) ori il lasi in plata lui!

Bineinteles ca trebuie sa alegi si produsul cu atentie. 1/28 de exemplu nu e suficient de mainstream ca sa duca undeva, e totusi prea de jucarie. 1/10 cred ca e cel mai la indemina si aicea sunt destule firme care ofera on si off road ca lumea de tot (Yokomo, Kyosho, Tamiya, Losi, Associated). O pista (preferabil intr-un spatiu inchiriat, indoor, ca am vazut ca sunt destule harabaie industriale care nu mai folosesc la nimica prin Bucuresti, eu ma duceam la o sala de catarare cind eram pe acolo) on road, una off road, si citeva clase in care sa intre masinile vindute la magazin (dar si masini echivalente mainstream, ca o sa fie caposi care o sa vrea ei cea mai cea masina din lume, adusa de la americani musai!), competitie non stop cu program anual, eventual premii tapene (masini, radio, electronice, astea nu sunt mare lucru de oferit de doua-trei ori pe an), bineinteles o cotizatie pentru intrare la pista sa se acopere chiria macar, si cam asta e. Tamiya cup este o competitie fantastica pentru initierea unei asemenea afaceri, si e sponsorizata de Tamiya, asa ca vezi, exista un punct de plecare. Eu abia astept sa vad intimplindu-se asa ceva. Aproape ca m-as gindi sa ma intorc si in tara daca s-ar intimpla.
0

#34 Useril este offline   Vlad1111 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 370
  • Inregistrat: 06-July 06

Postat 08 December 2008 - 05:47 PM

daca si-a luat cineva noul Vapor de la ansmann spuneti-mi si mie pls o parere. as vrea si eu sa cumpar un Vapor dar vreau (desigur) sa stiu intai daca merita.
all bad thing that can happen, will happen.
0

#35 Useril este offline   Barabula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 09 December 2008 - 03:44 AM

http://www.rceasy.com/2007/12/22/yokomo-dr...imited-edition/

masina nu e chiar recneta aparitie dar in magazine a ajuns relativ recent.

Interesant sasiul de drift bazat pe MR4TC-SD cu mute din pieselede plastic inlocuite de piese de aluminiu. Directia e modificata si ea, servoul sta transversal in loc de longitudinal (o schimbare posibila si pe sasiul SD, caci exista toate gaurile necesare in sasiu) iar pivotii directiei nu merg pina sus in sasiul superior (a la Tamiya TB evo 5). Lipseste si "coloana vertebrala" a sasiului SD (o fisie de 3mm grosime de fibra de carbon care era prinsa sub cardan, in lungul acestuia pe sasiul inferior) care il facea mult mai rigid, iar partea din spate a sasiului superior este separata de data asta, si inaltata un pic pentru a permite folosirea de spur-uri mai mari (eu am fost nevoit sa ridic intreaga placa superioara pe saibe de 2mm pentru a obtine acelasi rezultat). Cutiile de viteze sunt de aluminiu (forte atragatoare) si au capacele doar de plastic, intr-adevar foarte interesant, si probabil mai usor decit masivele cutii e carbon ale variantei SD.

Rezultatul arata foarte tentant, masina are ax rigid pe spate si one-way central, diferential normal pe fata.

Sunt foarte curios cum functioneaza toate modificarile astea care maresc serios flexibilitatea sasiului, caci la drift ceea ce iti doresti e un sasiu cit mai rigid. In sfirsit, pentru astia ca mine care au bagat bani in sasiul SD (asta e pentru touring on-road) asta e o ocazie buna sa punem mina pe niste upgrades intresante. Pentru cei interesati, Team Suzuki face pentru sasiul asta fuzeta de fata si spate foarte frumos, in acelasi aluminiu albastru.
0

#36 Useril este offline   Barabula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 12 December 2008 - 06:29 AM

http://www.rceasy.com/2008/03/06/team-losi...k-set-wsprings/

Amortizoare pentru crawlere, de la Losi care a prins ideea rapid. Un pic dezamagitor ca nu-ti dau decit un set de pistoane (trei gauri) probabil s-au prins ca toti isi acopera gaurile daca au nevoie de mai putine asa ca s-au gindit ce rost are sa le mai dam inca trei pistoane cu alte gauri, las' ca se descurca ei! Ma rog. Oricum, calitatea e foarte buna (Losi sunt renumiti pentru calitatea amortizoarelor lor off-road). O atentionare. Aveti grija ca bilele articulatiilor (nu stiu ce metal ca n-am reusit sa le zgirii cu nimica) au marime imperiala (Losi sunt americani) si prin urmare nu o sa intre un surub de 3mm prin gaura lor. Trebuie subtiat cu 0,1mm, caci atita e gaura. Nu e greu, dar trebuie sa luati in calcul timpul pierdut cu pilirea suruburilor. Daca le piliti frumos, rotund (eu le-am invirtit cu o surubelnita electrica intr-o coala de smirghel pentru citeva minute), nu afecteaza de loc stringerea filetului in piulita (nu o sa scape).

Si inca un model, mini-crawler, RTR tot Losi:

http://www.bestchoic...-crawler-review

EChipat cutot cevrei, electronica, etc, inclusiv speed-control special proiectat sa tina masina pe orice panta in repaus (nu permite motorului sa se roteasca fara comanda de la emitator = aplica o "pseudo-comanda" ca sa tina masina nemiscata oricit de mare ar fi panta, ceea ce trebuie sa recunosatem e o performanta caci ajustind trim-urile din emitator obtii un prag de rezistenta fix, ceea ce inseamna ca o sa tina numai pina la o panta de o anume inclinare, pe cind asta zice ca tine la orice panta).
0

#37 Useril este offline   Barabula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 17 December 2008 - 03:22 PM

UN adevarat monstru

http://www.thegoodiesmartrc.co.uk/110th-sc...wler-3892-p.asp

L-am vazut azi in actiune.
Puntile se pot roti independent pina se incruciseaza la 90 de grade, angrenajele (are doua motoare, sper ca ati observat) sunt melcate, deci nu se misca fara comanda. TOtul e aluminiu frezat, si arata de parca ar fi un paianjen argintiu (fara caroserie). Cu suspensia setata corect, nu cred ca sunt prea multe obstacole pentru masinaria asta. Singurul punct slab (inevitabil) este distanta intre punti care daca era mai mica, probabil ar fi redus la zero posibilitatea sa ramina "suspendat" pe vreun obstacol.
0

#38 Useril este offline   bogdan luben 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 28-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2008 - 09:52 PM

Foarte intresante crawlerele, din pacata in Romania numarul de adeptii tinde vertiginos catre zero. Cochetez si eu cu un G-made Spider sau cu Rock Force de la Kyosho (tot transmisie melcata).
Distanta intre punti mai mica pt crawlere are si dezavantaje, nu mai pot urca foarte abrupt fara a exista pericolul rasturnarii...
Hormonu' bate neuronu'
0

#39 Useril este offline   Barabula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 18 December 2008 - 03:02 AM

Nu, rasturnarea se combate prin setarea suspensiei cit mai jos si mentinerea greutatii acolo, nu lungirea masinii. E drept ca pentru a avea o cursa suficient de mare a suspensiei (in jos) ca sa treci peste bolovani, ajungi inevitabil la a avea o masina mai lunga pur si simplu din cauza lungimii bratelor suspensiei.

Cit despre Ro, asta e cea mai rapid crescatoare piata in RC la moment, asa ca cineva intreprinzator ar avea o sana\sade profit bunicica daca s-ar baga. In plus, crawlerele nu sunt pretentioase de loc pentru piste, ceea ce e un avantaj imens fata de masinile on-road care practic nu au unde sa mearga in Ro.

Aceasta postare a fost editata de Barabula: 18 December 2008 - 03:03 AM

0

#40 Useril este offline   costinbv 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 345
  • Inregistrat: 27-September 06

Postat 19 December 2008 - 04:33 PM

Vezi postareaBarabula, la Dec 18 2008, 03:02 AM, a spus:

Nu, rasturnarea se combate prin setarea suspensiei cit mai jos si mentinerea greutatii acolo, nu lungirea masinii. E drept ca pentru a avea o cursa suficient de mare a suspensiei (in jos) ca sa treci peste bolovani, ajungi inevitabil la a avea o masina mai lunga pur si simplu din cauza lungimii bratelor suspensiei.

Cit despre Ro, asta e cea mai rapid crescatoare piata in RC la moment, asa ca cineva intreprinzator ar avea o sana\sade profit bunicica daca s-ar baga. In plus, crawlerele nu sunt pretentioase de loc pentru piste, ceea ce e un avantaj imens fata de masinile on-road care practic nu au unde sa mearga in Ro.

cum adica "asa ca cineva intreprinzator ar avea o sana\sade profit bunicica daca s-ar baga"
nu inteleg:D
0

#41 Useril este offline   Barabula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 20 December 2008 - 01:09 PM

Scuze, claviatura mea e proasta si n-am fost atent sa citesc ce-a iesit. Am vrut sa spun "sansa".
0

#42 Useril este offline   costinbv 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 345
  • Inregistrat: 27-September 06

Postat 20 December 2008 - 05:54 PM

nu'i nimic :blush:
0

#43 Useril este offline   Barabula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 22 December 2008 - 02:42 AM

inca una relative noua, de la Yokomo, pentru drifterii cu buget mai mic:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...s%3DI%26otn%3D2
0

#44 Useril este offline   Prepe 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 169
  • Inregistrat: 17-November 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 24 December 2008 - 01:08 AM

Savage Flux ,

Practic , Savage x dar cu motor Brushless :X :X

http://www.hpiracing...kitinfo/100646/
Hpi Savage X 4.6 RTR

0

#45 Useril este offline   ghost rider 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 25-February 08

Postat 24 December 2008 - 01:32 AM

Vezi postareaPrepe, la Dec 24 2008, 01:08 AM, a spus:

Savage Flux ,

Practic , Savage x dar cu motor Brushless :X :X

http://www.hpiracing...kitinfo/100646/



s-a "anuntat" deja pe prima pagina a topicului...... :D
nevoia te invata...:)
0

#46 Useril este offline   Al3xandru239 

  • Membru somnambul
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1877
  • Inregistrat: 11-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Mioveni

Postat 24 December 2008 - 01:37 AM

Vezi postareaBarabula, la Dec 22 2008, 02:42 AM, a spus:

inca una relative noua, de la Yokomo, pentru drifterii cu buget mai mic:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...s%3DI%26otn%3D2

este aparuta cam de prin primavara(in asia , in europa ca de obicei mai tarziu:P)
Associated SC8E on 4S
Hpi E-firestorm Novak on 2s MaxAmps
Membru retras!
0

#47 Useril este offline   Al3xandru239 

  • Membru somnambul
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1877
  • Inregistrat: 11-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Mioveni

Postat 24 December 2008 - 01:39 AM

Vezi postareaghost rider, la Dec 24 2008, 01:32 AM, a spus:

s-a "anuntat" deja pe prima pagina a topicului...... :D

este 4x4?
Associated SC8E on 4S
Hpi E-firestorm Novak on 2s MaxAmps
Membru retras!
0

#48 Useril este offline   Prepe 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 169
  • Inregistrat: 17-November 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 24 December 2008 - 02:46 AM

Imi cer scuze , dar nu am vazut :-s
Hpi Savage X 4.6 RTR

0

#49 Useril este offline   ghost rider 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 25-February 08

Postat 24 December 2008 - 01:54 PM

Vezi postareaAl3xandru239, la Dec 24 2008, 01:39 AM, a spus:

este 4x4?



da,are tractiune 4x4.

si nu mai are 8 amortizoare,acum are 4 mai mari.

Aceasta postare a fost editata de ghost rider: 24 December 2008 - 01:56 PM

nevoia te invata...:)
0

#50 Useril este offline   Bogdi 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 20-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:baschet, ciclism (dirt jump) si automodelism

Postat 24 December 2008 - 06:19 PM

Vezi postareaghost rider, la Dec 24 2008, 01:54 PM, a spus:

da,are tractiune 4x4.

si nu mai are 8 amortizoare,acum are 4 mai mari.


si in plus fata de savage x are si wheely bar din fabrica

Aceasta postare a fost editata de Bogdi: 24 December 2008 - 06:27 PM

HPI Baja 5B SS:
-Futaba 3PKS 2.4GHZ
-filtru Redneck TGN
-3700mAH hump pack EDIT, 1400mAH hump pack intellect
-roti Tarmac Buster (on-road), jante Pro-line Desperado fata/spate (negre), cauciucuri Hostile Hobby MX Hard (spate), cauciucuri Dirt Buster (fata)
-geamuri atx (fumurii)
-servo Blue Bird pt. acceleratie
-servo Hitec 5755MG pt. directie
-caroserie Pro-line Desert Rat
-bascule RPM fata
-toba DDM Dominator V2 (neagra cu silentiator)
-billet gas cap (carbon/rosu)
-Dark Soul axle extenders V2
-Outwears combo kit (elemente negre)
-Ultimate Rear Brake Kit by TGN (carbon)

HPI Wheely King 4x4:
-rock crawler conversion kit
-motor 15t + gearbox
-radiator cu ventilator pentru motor
-ESC Jamara NO Limit
-servo tower pro MG996R
-baterie LRP 4000mah, HPI Plazma 4300mah
-anvelope Hot Bodies Rover Crawler + jante Rock 8 Bead Lock Wheel
- caroserie Ford F100
0

#51 Useril este offline   Prepe 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 169
  • Inregistrat: 17-November 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 25 December 2008 - 01:26 AM

Pai normal , e foarte necesar , daca bestia aia face Standing backflip :))

Il face pe fratele termic gelos :D)
Hpi Savage X 4.6 RTR

0

#52 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 28 December 2008 - 10:59 AM

Vezi postareaBarabula, la Dec 3 2008, 03:10 AM, a spus:

Am spus ca TRF 416 WE e pe piatadeja (deocamdata in US). Fiti cu ochii pe Tamiya insa pentru ca dupa victoria in campionatul mondial o sa scoata o editie limitata Marc Reinhard, care probabil ca o sa vina cu tot ce nu vine pe 416WE (titanium, etc). In traditia lor binecunoscuta, banuiesc ca o sa fie la vinzare un timp foarte scurt, asa ca fiti gata cu banutii si cu ochii pe magazinele de pe net.

Pentru cine n-a vazut inca finala, iata aici:

http://au.youtube.co...h?v=Ngv2toDTQw4

Hara a avut ghinion altminteri vedeam o noua editie Hot Bodies "Hara"


fantastica cursa si in acelasi timp ametitoare.....ce as vrea sa pot invata cat mai repede miscarile pe care le fac ei... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif

Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#53 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 03 January 2009 - 08:50 PM

Vezi postareaBarabula, la Dec 17 2008, 03:22 PM, a spus:

UN adevarat monstru

http://www.thegoodiesmartrc.co.uk/110th-sc...wler-3892-p.asp

L-am vazut azi in actiune.
Puntile se pot roti independent pina se incruciseaza la 90 de grade, angrenajele (are doua motoare, sper ca ati observat) sunt melcate, deci nu se misca fara comanda. TOtul e aluminiu frezat, si arata de parca ar fi un paianjen argintiu (fara caroserie). Cu suspensia setata corect, nu cred ca sunt prea multe obstacole pentru masinaria asta. Singurul punct slab (inevitabil) este distanta intre punti care daca era mai mica, probabil ar fi redus la zero posibilitatea sa ramina "suspendat" pe vreun obstacol.


sunt si eu fascinat de aceste crawlere...ma tenteaza si pe mine unul,daca as gasi unul second ieftin pt ca e chiar uimitor ce pot face aceste dracovenii!

Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#54 Useril este offline   Barabula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 04 January 2009 - 05:10 AM

Asa cum am spus, prevad ca piata de crawlere va creste in romania mai mult decit celelalte pur si simplu din cauza versatilitatii masinilor care n-au nevoie de nici un fel de piste speciale, ba chiar dimpotriva, incit se pare ca dezvoltarea lor nu e limitata decit de imaginatia utilizatorilor care cauta mereu o noua dificultate de intrecut. Vedeti mai ales istoria timpurie a aparitiei si dezvoltarii conceptului. Exact asta face un hobby cu un potetial imens de dezvoltare si se pare ca interesul e deja in crestere in RO. Aviz magazinelor de modelism!

Aceasta postare a fost editata de Barabula: 04 January 2009 - 05:11 AM

0

#55 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 04 January 2009 - 11:13 AM

Vezi postareaBarabula, la Jan 4 2009, 05:10 AM, a spus:

Asa cum am spus, prevad ca piata de crawlere va creste in romania mai mult decit celelalte pur si simplu din cauza versatilitatii masinilor care n-au nevoie de nici un fel de piste speciale, ba chiar dimpotriva, incit se pare ca dezvoltarea lor nu e limitata decit de imaginatia utilizatorilor care cauta mereu o noua dificultate de intrecut. Vedeti mai ales istoria timpurie a aparitiei si dezvoltarii conceptului. Exact asta face un hobby cu un potetial imens de dezvoltare si se pare ca interesul e deja in crestere in RO. Aviz magazinelor de modelism!



de cateva zile bune urmaresc pe youtube filmulete,cred ca pina acum am vazut sute de astfel de filme,si mi-a intrat in sange chestia asta.problema e ca tocmai sun detrinator de savage si buget pt unul nou nu este.poate o sa gasesc unul second sa vad cu ochii mei ca asa ceva se poate,catarari,treceri peste obstacole imense,e de-a dreptul incredibil lucru pe care savage-ul meu nu cred ca il viseaza nici in cele mai umede vise!!!sa speram ca si in romania acest fenomen va lua amploare si cine stie poate intr-o zi vom avea si un trial cu astfel de monstrii.

Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#56 Useril este offline   Al3xandru239 

  • Membru somnambul
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1877
  • Inregistrat: 11-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Mioveni

Postat 06 February 2009 - 10:11 PM

Hpi mai scoate cateva masini...
La targul de la Nuenber
Inlocuieste Micro rs4 cu un nou design CUP RCAER..
Associated SC8E on 4S
Hpi E-firestorm Novak on 2s MaxAmps
Membru retras!
0

#57 Useril este offline   Barabula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 07 February 2009 - 09:10 AM

http://www.hpiracing...kitinfo/100594/
0

#58 Useril este offline   Barabula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 07 February 2009 - 09:36 AM

http://www.tamiyausa...roduct-id=58427
0

#59 Useril este offline   ionut76 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1240
  • Inregistrat: 19-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/6
  • Interests:http://www.catia.ro

Postat 07 February 2009 - 09:57 AM

Nivelul de detalii este incredibil. Astept sa scoata si Linea...
Cursuri si carti CATIA v5 aici
0

#60 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 07 February 2009 - 11:06 AM

Vezi postareaBarabula, la Feb 7 2009, 09:10 AM, a spus:



Arata foarte bine, in special modelul pentru DRIFT, amortizoarele fata sunt ca si la Revo,Slayer,etc...Are un motor ,zic eu, destul de puternic la marimea sa.Cu alte cuvinte este un automodel "dragut" pentru pasionatii de on-road.
Nu stii care este pretul pentru ea?

Toate cele bune, Radu

Custom CNC parts GNS Racing
0

Arata acest topic


  • 18 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro