Modelism - RHC Forum: Honey bee FP - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Honey bee FP incepator

#1 Useril este offline   sharting 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 13-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 18 November 2008 - 10:52 AM

Salut,

Mi-am luat un honey bee FP pentru inceput ca sa ma deprind cu pilotatul unui elicopter monorotor ( inainte am avut un lama v3 pe care l-am zburat pana s-au dus motoarele), am modificat 4in1 de pe HBFP (am inlocuit partea de RX) ca sa pot folosi telecomanda de la aero (ff-7) deoarece elicopterul era in 72Mhz. Cu niste exponentiale negative si unghi pozitiv la flybar am reusit la al doilea zbor sa il tin in aer cam un minut fara sa il scap de sub control. Pe net am citit ca se pot folosi si baterii LiPo pe el dar as vrea sa stiu daca nu mi le descarca prea mult. Ar fi indicat sa pun un LiPo saver pentru 2 celule ca sa fiu mai sigur ca nu imi stric bateriile?

Multumesc.
0

#2 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 18 November 2008 - 11:17 AM

Daca pui LiPo 2S pe motorul cu perii, nu il descarca prea mult. Zbori pina nu mai zboara, si apoi il pui la incarcat.
Daca vrei insa 3S, motorul cu perii nu rezista. Atunci ai nevoie de motor fara perii (brushless), si evident controler corespunzator. Acesta stie el cit sa descarce chiar daca folosesti controler de avion (desi e mult mai indicat controlerul de elicopter) (ESC). Motorizarea LiPo 3S si fara perii, e mult mai buna.
0

#3 Useril este offline   sharting 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 13-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 18 November 2008 - 11:22 AM

Vezi postareavlad1, la Nov 18 2008, 11:17 AM, a spus:

Daca pui LiPo 2S pe motorul cu perii, nu il descarca prea mult. Zbori pina nu mai zboara, si apoi il pui la incarcat.
Daca vrei insa 3S, motorul cu perii nu rezista. Atunci ai nevoie de motor fara perii (brushless), si evident controler corespunzator. Acesta stie el cit sa descarce chiar daca folosesti controler de avion (desi e mult mai indicat controlerul de elicopter) (ESC). Motorizarea LiPo 3S si fara perii, e mult mai buna.



nici nu ma gandeam sa pun lipo 3s.. iar brushless nu stiu cat se merita pe acest elicopter.
0

#4 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 18 November 2008 - 05:28 PM

Vezi postareasharting, la Nov 18 2008, 10:52 AM, a spus:

Salut,

Mi-am luat un honey bee FP pentru inceput ca sa ma deprind cu pilotatul unui elicopter monorotor ( inainte am avut un lama v3 pe care l-am zburat pana s-au dus motoarele), am modificat 4in1 de pe HBFP (am inlocuit partea de RX) ca sa pot folosi telecomanda de la aero (ff-7) deoarece elicopterul era in 72Mhz. Cu niste exponentiale negative si unghi pozitiv la flybar am reusit la al doilea zbor sa il tin in aer cam un minut fara sa il scap de sub control. Pe net am citit ca se pot folosi si baterii LiPo pe el dar as vrea sa stiu daca nu mi le descarca prea mult. Ar fi indicat sa pun un LiPo saver pentru 2 celule ca sa fiu mai sigur ca nu imi stric bateriile?

Multumesc.



Salut
flybarul nu trebuie sa aiba unghi,0 grade.Uita-te aici poate te mai lamuresti:
http://www.eflightwiki.com/eflightwiki/ind...itle=HoneyBeeFP
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro