Modelism - RHC Forum: ecranare electonice - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

ecranare electonice

#1 Useril este offline   teo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 466
  • Inregistrat: 02-December 02

  Postat 29 December 2002 - 08:48 PM

As dori sa stiu cum pot sa ecranez mai bine echipamentele electronice de 'zgomotul' electromagnetic(ex:de la alte echipamnte electronice) .Din cultura mea generala stiu ca se face un fel de cutie 'faraday'?.Structura sa fie usoara(pt aero).Am o plasa de cupru cu gauri mici.Din cate stiu e destul pt undele din spectrul radio cu lungime de unda mare??

Am luat un emitator in canalu'12 de la Minitehnicus si vreau sa scap de carcasa grea, sa il pun pe aeromodel+camera video.
Cum sa pun antenele-macar teoretic-(una e de la emitatorul pe aeromodel, cealalta e de la receptorul de radiocomanda_ astfel incat sa se influenteze cat mai putin?

http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
Sa ne auzim sanatosi in 2003!! :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de teo: 29 December 2002 - 08:50 PM

Avion, cu motor...ia-ma si pe mine-n zbor..
0

#2 Useril este offline   S62i 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 24-May 02
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 30 December 2002 - 02:03 PM

TEO,


Ca sa ecranezi ceva de influientele exterioare ai la indemana in modul cel mai practic si ieftin urmatoarele metode:
-1. tabla de cupru foarte subtire de tipul ecranelor din transformatoare si construiesti o cutiuta ptr montaj
prin taiere cu foarfeca obisnuita si cositorire.
*avantaje : usor de prelucrat ,ecranare buna intr-un spectru larg
*dezavantaje : rezistenta mecanica scazuta, costul materialelor mai mare
- 2. tabla de ol dublu decapata ( cositorita ca la cutiile de conserva sau cutii de bere- unde e putin mai
subtire) fie de la o cutie de conserva mai mare si fara onduleuri , fie de la etichetele metalice ce se pun pe
coletele mari , fie o gasesti ca atare .O prelucrezi prin taiere cu o foarfeca obisnuita si apoi o cositoresti
* avantaje : usor de procurat , ecranare buna, se poate folosi si ca un mic radiator
termic,rigiditate buna si rezistenta mecanica sporita
* dezavantaje: se gaureste mai greu si mai inestetic daca ai nevoie de aierisire ( eventual cu o
preducea)
Acestea sunt doua metode practice bune de ecranare caci in mod teoretic pentru ecrane se folosesc aliaje speciale mai greu de procurat: permalloy, super permalloy etc.Practic insa pentru un amator varianta cu tabla de conserve este cea mai buna.
Atentie daca montajul degaja caldura fa gauri de aierisire mai multe si mai mici eventual.
Uneori nu este nevoie sa ecranezi tot montajul ci numai anumite blocuri mai sensibile la paraziti ptr care poti creea ecrane individuale ce se lipesc direct pe cablajul montajului .
Toate ecranele se leaga la masa montajului - la minusul sursei de obicei .
Succes!
Iulian
0

#3 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 04 January 2003 - 10:04 PM

Mai am si eu o solutie.. derivata cumva.
Am eu niste scoci cuprat... De fapt, cupru cu lipici, si mai e si conductor.
L-am folosit la ecranari.... Din pacate, mi-a fost greu sa "masor" diferenta
inainte-dupa.....

success..

Si inca ceva: nu uita si cealalta alternativa: deparazitarea. Solutii electronice....

alexella
Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#4 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 07 January 2003 - 01:05 PM

..eu as alege versiunea cutiei construita din lemn de balsa si ecranata cu staniol de la dulciuri! Constructia este mai facila, mai usoara si poate face parte din structura modelului! Exista posibilitatea interferentei in cazul antenelor de pe model? Ai incercat totusi? Posibilitati nu prea cred sa ai pentru problema asta! Poate distanta intre ele, pe cat posibil?!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 07 January 2003 - 01:09 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#5 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 07 January 2003 - 04:40 PM

...si mai simplu, folie din staniol, efectiv imbraci receptorul cu ea.
Problema este ca nu cumva parazitii de care vorbesti sa fie preluati prin antena ca atunci e mai complicat!
In situatia asta ai nevoie de un filtru special acordat pe fregventa de lucru a receptorului!!!
RHCForum - Webmaster
0

#6 Useril este offline   CUVY 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 19-December 02

Postat 08 January 2003 - 08:21 PM

GRIJA TOTUSI S-AR PUTEA SA FIE DE VINA EMITATORUL.CRED CA BANDA DE 27 NU E TOCMAI INDICATA.
Vae victis
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro