Modelism - RHC Forum: Hiberbanda la un tv Goldastar. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Hiberbanda la un tv Goldastar. Cine poate ?

#1 Useril este offline   LEXXRDM 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 473
  • Inregistrat: 03-December 03

  Postat 08 March 2004 - 11:28 AM

Despre ce este vorba:
Am un televizor Goldstar care nu are hiberbanda(este iesit din garantie) si as vrea sa-l adaptez la noile cerinte ale operatorilor de televiziune prin cablu.
Am apelat la o cunostinta, dar s-a eschivat intrucat televizorul este generatie mai noua, si nu a mai incercat sa rezolve probleme descrisa mai sus.
Daca este cineva priceput(sau se incumeta), discutam pe serviciul mesagerie despre aceasta.
Multumesc anticipat.
:D

Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate. .
0

#2 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 08 March 2004 - 04:17 PM

Am vazut ca se poarta pe la firmele de reparatii TV un modul care se pune in televizor si ii largeste banda. Costa cam 5-700.000, operatiunea dureaza cam 15-20 de minute si efectul l-am vazut chiar la TV-ul parintilor mei (un Funai din 1990) si este OK. Nu conteaza modelul de TV! Buba e ca treaba nu se intampla in Bucuresti, dar cred ca o intrebare la una din multele firme de reparatii nu poate sa strice...

Bafta.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#3 Useril este offline   LEXXRDM 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 473
  • Inregistrat: 03-December 03

Postat 08 March 2004 - 04:44 PM

Problema e ca am intrebat. Am 2 firme care se ocupa de asa ceva(pe sos.Stefan cel Mare) si una la 2 minute de blocul unde stau dar timpul de rezolvare al problemei este cam mare(aprox. 10 zile).Bine ar fi daca ar fi cineva cu care sa iau legatura si sa reducem timpul de rezolvare a televizorului. Exista pe strada Maica Domnului locuri de unde se poate cumpara selectorul respectiv, dar cei de la firmele unde am intrebat mi-au spus ca trebuie sa vada televizorul si in functie de asta sa monteze selectorul(exista special ptr Goldstar) si de la 59 de canale apar 100. In alta ordine de idei se mai face interventia si la un NEI(idem tot selector specific televizorului).
Mai discutam.
:D :D

Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate. .
0

#4 Useril este offline   blackcoyote 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 26-April 04

Postat 07 May 2004 - 03:11 PM

DACA NU AI REZOLVAT PROBLEMA ,AR TREBUI SA FACI CAM ASA:
1CUMPER UN SELECTOR HIPERBANDA DE LA UN MAGAZIN CARE VINDE COMPONENTE ELECTRONICE
2CAUTI UN PRIETEN CARE SA STIE UN PIC DE ELECTRONICA
3SCHIMBA SELECTORU
4GATA HIPER BANDA
TOT CE TREBUIE SA FACI E SA FII ATENT SA CERI SELECTOR PT MODELU DE TV PE CARE IL AI!!!!!!!!!
0

#5 Useril este offline   VEPman 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 19-May 04

Postat 20 May 2004 - 12:59 AM

Pt a prinde shi posturile din hiperbanda cea mai simpla solutie shi ieftina ! totdata in 5 minute rezolvi! este schimbarea selectorului .. Model Tv ,Nr. pini ..etc ..vezi tu cum te descurci..
Dar atentie mare ..numarul canalelor 59 nu se modifca la 100 doar prin simpla schimbare a selectorului :!!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro