Modelism - RHC Forum: Tabla Aluminiu - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Tabla Aluminiu

#1 Useril este offline   dmihai 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 24-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:in ordine cronologica : astronomie, electronica, fizica, programare (in special algoritmi), AI si robotica.

Postat 14 November 2008 - 12:45 AM

As dori sa construiesc un robot, iar carcasa ma gandesc sa o fac din tabla de aluminiu. Problema este ca nu am mai lucrat cu tabla de aluminiu si nu stiu de care sa folosesc ( aliaj, grosime etc. ). Daca sunteti careva care ati mai lucrat cu tabla de aluminiu, va rog sa imi sugerati ce aliaj imi recomandati sa folosesc ( dintre Al 99.5% si AlMg3 ) si ce grosime ( eu ma gandeam in jur de 2mm ). Robotul va avea dimensiuni de aproximativ 30x30x35 cm. Va trebui sa indoi tabla, deci as avea nevoie de maleabilitate si rezistenta.

Multumesc
0

#2 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 14 November 2008 - 01:19 PM

Vezi postareadmihai, la Nov 14 2008, 01:45 AM, a spus:

As dori sa construiesc un robot, iar carcasa ma gandesc sa o fac din tabla de aluminiu. Problema este ca nu am mai lucrat cu tabla de aluminiu si nu stiu de care sa folosesc ( aliaj, grosime etc. ). Daca sunteti careva care ati mai lucrat cu tabla de aluminiu, va rog sa imi sugerati ce aliaj imi recomandati sa folosesc ( dintre Al 99.5% si AlMg3 ) si ce grosime ( eu ma gandeam in jur de 2mm ). Robotul va avea dimensiuni de aproximativ 30x30x35 cm. Va trebui sa indoi tabla, deci as avea nevoie de maleabilitate si rezistenta.

Multumesc
...e suficient si 0,7mm la dimensiunile astea!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#3 Useril este offline   dmihai 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 24-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:in ordine cronologica : astronomie, electronica, fizica, programare (in special algoritmi), AI si robotica.

Postat 14 November 2008 - 08:16 PM

Vezi postareaipsihi, la Nov 14 2008, 02:19 PM, a spus:

...e suficient si 0,7mm la dimensiunile astea!!!


OK, multumesc mult !
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 November 2008 - 09:10 PM

Ai unde sa indoi frumos tabla ?
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   dmihai 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 24-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:in ordine cronologica : astronomie, electronica, fizica, programare (in special algoritmi), AI si robotica.

Postat 14 November 2008 - 11:40 PM

Vezi postareabitex, la Nov 14 2008, 10:10 PM, a spus:

Ai unde sa indoi frumos tabla ?


Nu prea, am sa incerc acasa si am sa ma ajut cu ce am pe aici ( ma gandesc ca o sa folosesc niste bucati de PAL - doua intre care va fi tinuta tabla, iar una cu care voi indoi ). Dupa cum spuneam, nu am mai lucrat cu tabla de aluminiu, deci orice sfaturi sunt binevenite :D.
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 November 2008 - 12:01 AM

Scuze de offtopic, ai un motiv anume de nu ti-ai completat profilul la inscrierea pe forum? Desi pare ciudat, localitatea e un criteriu important in desfasurarea unei discutii. Sper sa fii din Bucuresti sa putem discuta fata in fata unele probleme sau sa ne ajutam daca e posibil, si pe undeva imi incalc niste principii de a nu raspunde celor care nu-si completeaza profilul. Din moment ce mie nu imi este frica (jena, sila sau lene) sa o fac, nu inteleg de ce altii evita sa scrie acolo un cuvant.
Nu ma refer neaparat la tine, dar cand cineva cere ajutor de orice natura, ar fi bine sa spuna si unde se afla. De exemplu, eu am o micuta masina (manuala) de indoit tabla, cumparata de la o firma de pe aici si eram dispus sa te las sa faci orice pe ea, daca erai din apropiere. Nu ti-as fi spus asta daca erai prea departe.
N-ai precizat ce fel de forme ai de obtinut din tabla. Sunt sigur ca te descurci...
Repet o idee anterioara, la dimensiunile alea poti folosi tabla subtire. Poti merge spre ceva mai gros daca ai, si daca ai cu ce o lucra. Parca ti-as recomanda o tabla mai moale.
Ce fel de robot vrei sa faci daca nu-s indiscret tare?
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   dmihai 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 24-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:in ordine cronologica : astronomie, electronica, fizica, programare (in special algoritmi), AI si robotica.

Postat 15 November 2008 - 07:58 PM

Vezi postareabitex, la Nov 15 2008, 01:01 AM, a spus:

Scuze de offtopic, ai un motiv anume de nu ti-ai completat profilul la inscrierea pe forum? Desi pare ciudat, localitatea e un criteriu important in desfasurarea unei discutii. Sper sa fii din Bucuresti sa putem discuta fata in fata unele probleme sau sa ne ajutam daca e posibil, si pe undeva imi incalc niste principii de a nu raspunde celor care nu-si completeaza profilul. Din moment ce mie nu imi este frica (jena, sila sau lene) sa o fac, nu inteleg de ce altii evita sa scrie acolo un cuvant.
Nu ma refer neaparat la tine, dar cand cineva cere ajutor de orice natura, ar fi bine sa spuna si unde se afla. De exemplu, eu am o micuta masina (manuala) de indoit tabla, cumparata de la o firma de pe aici si eram dispus sa te las sa faci orice pe ea, daca erai din apropiere. Nu ti-as fi spus asta daca erai prea departe.
N-ai precizat ce fel de forme ai de obtinut din tabla. Sunt sigur ca te descurci...
Repet o idee anterioara, la dimensiunile alea poti folosi tabla subtire. Poti merge spre ceva mai gros daca ai, si daca ai cu ce o lucra. Parca ti-as recomanda o tabla mai moale.
Ce fel de robot vrei sa faci daca nu-s indiscret tare?


Nu intru foarte des pe forumuri in general, si de aceea nu completez profilele de obicei (port rar discutii pe forumuri). Multumesc pentru oferta de ajutor, dar sunt din Oradea si sunt mici sanse sa ajung prin Bucuresti in curand.

Cat despre forme, deocamdata nu am un plan foarte exact pentru robot, ma gandeam sa imi cumpar piesele de care s-ar putea sa am nevoie (tabla de aluminiu, cateva componente electronice, niste motoare etc; oricum sunt sanse mari sa continuu sa ma ocup de roboti, deci daca imi ramane ceva in plus nu e o problema), sa incep cu niste modele mai mici si mai simple ca functionalitate iar pe urma sa trec la robotul mare.

Robotul pe care vreau sa il construiesc este pentru un concurs, Eurobot, care va fi anul urmator prin primavara. Iar daca totul merge bine, in un an doi sper sa incep sa particip si la RoboCup.

Despre tabla de aluminiu, multumesc de informatii, am sa cumpar deocamdata niste tabla de 1mm si am sa vad cum ma descurc cu prelucratul.
0

#8 Useril este offline   celuster 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 19 November 2008 - 09:52 AM

Vezi postareadmihai, la Nov 14 2008, 11:40 PM, a spus:

Nu prea, am sa incerc acasa si am sa ma ajut cu ce am pe aici ( ma gandesc ca o sa folosesc niste bucati de PAL - doua intre care va fi tinuta tabla, iar una cu care voi indoi ). Dupa cum spuneam, nu am mai lucrat cu tabla de aluminiu, deci orice sfaturi sunt binevenite :blink:.


...eu pot sa-tz' indoi tabla...in Arad.

numa' bine celu
0

#9 Useril este offline   dmihai 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 24-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:in ordine cronologica : astronomie, electronica, fizica, programare (in special algoritmi), AI si robotica.

Postat 20 November 2008 - 08:56 PM

Vezi postareaceluster, la Nov 19 2008, 10:52 AM, a spus:

...eu pot sa-tz' indoi tabla...in Arad.

numa' bine celu


Mersi pt. oferta. Daca voi avea ceva complicat de facut, te voi contacta si voi veni prin arad http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
0

#10 Useril este offline   IONUT_ONILL 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 25-November 08
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 05 March 2009 - 08:43 PM

Vezi postareadmihai, la Nov 14 2008, 12:45 AM, a spus:

As dori sa construiesc un robot, iar carcasa ma gandesc sa o fac din tabla de aluminiu. Problema este ca ....

Ai mai facut robotul ?
Tare-s curios si eu ca si muuulti altii despre finalizarile proiectelor prezentate aici.. insa numai un minisumo a fost aratat .. in rest nimeni nu si-a descoperit proiectul in orice stadiu ar fi fost el.

Cu stima.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro