Modelism - RHC Forum: hoovercraft - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

hoovercraft sa imi explice cineva care-i treaba

#1 Useril este offline   vas86 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 24-February 04

  Postat 06 March 2004 - 08:40 PM

M-am apucat sa -mi fac si eu un aeroglisor si nu prea stiu ce imi scapa in construirea lui
As vrea daca se poate niste planuri cu aeroglisoare sa nu mai bajbai si sa nu mai fac dupa cum imi vine mie (dupa pozele de net ).daca aveti va las si eu un email :vasiliuvlad2003@yahoo.com
p.s : stie careva de domnul Matei Kiraly de la ICEPRONAV Galati ,care a facut aeroglisoare in cadrul casei pionerilor?(caci in disperarea mea dupa planuri am dat de numele lui...)
Stiu ca ati mai vorbit caci am citit subiectul ..dar nu m-am lamurit exact ce e sub fusta sau la ce ajuta "placa " aceea de dupa elicia care imi umfla perna ? de ce punga nu e buna ca am facut cateva modele si au mers?
Cum faceti voi ca aveti un model rel mic (sau pare mic) si ridicati cu el 500g cel putin ....?
am facut un model expermental cat un ziar si imi ridica 2,4 kg cu greu ...(da am si un motor de vreo 12 v si 1.5 A)
0

#2 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 07 March 2004 - 03:20 AM

L-am cunoscut personal. Cand eu eram la cercul de aeromodele el avea cercul lui de modele cu perna de aer. Am asistat la reglajele unuia captiv cu motor de aspirator. Era alimentat prin cablul ce-l lega . Aveau in lucru unul mare cu motor de avion sanitar. Un monstru. Am auzit ulterior ca l-au incercat pe Dunare si parca si in delta, dar nu sunt sigur. El a fost pionierul modelelor cu perna de aer in Romania. Un om deosebit dar care s-a pierdut in anonimat ca multi altii. Mare pacat. Cred ca te ajuta.
0

#3 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 07 March 2004 - 11:19 AM

Imi amintesc si eu de domnul Kiraly ca un avangardist in problema navelor pe perna de aer.Pacat ca s-a
pierdut in anonimat cum ziceai si tu.La inceputul anilor 70 cind se vorbea ceva de fibra de sticla dar nimeni
nu stia precis ce e, dinsul a facut o nava din fibra de sticla cu motor de mobra pentru elevi.Dupa aceea a
urmat "monstrul" de care ziceai cu motor de Walter Minor de 107CP incercat cu succes pe Dunare.A facut
parami-se si un prototip de nava cu pereti laterali rigizi de 30 de persoane cu motoare de Roman Diesel
care auzisem e inca in curtea Institului ICEPRONAV din Galati.Pacat ca nu a primit sprijin din partea regimului
ceausist.
Vlade, planuri de nave pe perna de aer nu prea gasesti dar schema de functionare e relativ simpla
si dimensiunile le poti adapta in functie de ce ai.Poti folosi un singur motor atit pentru sustentatie cit si
pentru propulsie sau doua una pt. propulsie si alta pentru sustentatie.
In primul caz exista un deflector (o placa articulata) pus in spatele elicei care preia o parte din suflu pentu
a umfla perna de aer.In ce priveste fusta de stabilizare ea e compusa dintr-o pinza cauciucata care dirijeaza
aerul suflat de elice spre interiorul corpului pentru a evita pierderile.Ea nu e inchisa in partea de jos ci e
formata din mai multi segmenti de forma triunghiulara care sint agatati de corp cu niste curelushe.
Am facut si niste schite de mina (sorry pt . calitate) ca sa intelegi mai bine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Hover1.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#4 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 07 March 2004 - 11:21 AM

Sistemul de fusta

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Hover2.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#5 Useril este offline   teo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 466
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 07 March 2004 - 03:39 PM

Bine ai venit in printre noi.
Sigur gasesti documentatie pe net mai multa decat o sa ai tu timp.
Cel mai bine ar fi daca ai drum la Bucuresti sa vorbim, si sa vezi ce am facut. Vorbesti cu Serban(grig) ca de la el am invatat si eu cel mai bine cum se face, ca eram bagat in ceata cu atatea sfaturi, fiecare isi dadea cu parerea.
Acum lucrez la un model mult perfectionat, tot cu motor electric speed 400.

'Placa aceea de dupa elicie' e ca sa distribuie o parte din debitul de aer de la elicie(aprox 30%), in cazul in care lucrezi in configuratia asta.
Punga e buna pentru experimente daca nu ai altceva, si te joci cu el pe o suprafata fara asperitati. Noi folosim pentru fusta un material asemanator cu ala de la umbrela. Ai grija sa fie impermeabil si sa nu treaca aeru prin el.
Ai grija cand directionezi aerul sub fusta, sa fie directionat cat mai lin, incearca sa eviti colturile. Si sa faci cat mai bine fusta astfel incat sa scape cat mai putin aer la contactul cu solul. Si trebuie sa ai debit

Vorbeste si cu Hobbyland ca si el a facut.
Bafta si zi-mi ce ai facut.
mob meu: 0721597850
Avion, cu motor...ia-ma si pe mine-n zbor..
0

#6 Useril este offline   teo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 466
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 07 March 2004 - 03:42 PM

Chiar nimeni nu il poate contacta pe domnul Matei Kiraly sau sa ne dea info cum sa ajungem la el?
Avion, cu motor...ia-ma si pe mine-n zbor..
0

#7 Useril este offline   vas86 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 24-February 04

Postat 07 March 2004 - 05:29 PM

mersi mult pt sfaturile date la fusta . eu credeam ca e un pic cam complicat .
Sincer sa va spun nu prea imi face placere sa lucrez "dupa ureche". as vrea sa stiu moduri de calcul cu privire la debitul dat de o elicie de un diametru dat .Sau macar randamentul unei elicie cu n pale si pana la urma tot dau de greutatea max admisa de hoover . Daca cineva face calcule inainte( :D) ) si are documentatie PLEASE!!!!!!!
p.s. imi pun baza in voi ca eu in general am facut numai roboti (pacat ca nu e o rubrica separata in RHC.ro)
0

#8 Useril este offline   vas86 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 24-February 04

Postat 07 March 2004 - 06:13 PM

mersi ca m-ati ajutat in leg cu fusta .Mai am o rugaminte stie cineva cum se calculeaza debitul de aer ? ca nu vreau sa fac cum imi vine mie ca nu vreau sa ma trezesc ca treb un motor mai puternic...
ma bazez pe voi caci eu pana acum am facut doar robotzei ... cu aerul nu am avut pana acum treaba.
ps Mi-a venit o ideie : ce ar fi daca am lua o bucata de panza normala si am acoperi-o cu prenandez f diluat ca asta este de fapt cauciuc natural in toluen din cate stiu eu .. si am rez problema cu fusta (m-am plimbat prin oras si nu am gasit mimic convenabil )
ps 2: am mai trimis un mesaj ca asta da am avut probleme cu pc ul (scuze ca scriu acelas lucru de 2 ori )
0

#9 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 07 March 2004 - 07:30 PM

Pt fusta poti folosi material de fâsh care se foloseshte la geci.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#10 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 07 March 2004 - 07:51 PM

Uite inca o modalitate de a realiza un model. Imi cer scuze pentru calitatea desenului dar m-am grabit :D .
De ce nu o rublica cu robotei ? Pasarele si alte alea avem din belsug. Ar merge si ceva robotei....parerea mea. Am ceva in Electronique pratique din ianuarie 2004. Daca vreti scanez.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Model_cu_perna_de_aer.jpg

0

#11 Useril este offline   vas86 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 24-February 04

Postat 07 March 2004 - 10:00 PM

dragut model dar momentan dispun doar de un motor electric . As avea ceva rusesc dar niciodata nu l-am folosit si mi-e cam mila sa-l folosesc acum :D .As mai avea o intrebare daca scot fusta ar merge si asa (eu nu prea cred) dar am auzit la dyscovery ca fusta a fost pusa doar pt a fi mai usor de manevrat ... :D .
Despre ce e vorba in revista? robotzei? de care?
0

#12 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 08 March 2004 - 12:26 AM

Eu cred ca fusta este pentru a trece peste un obstacol. Pe teren plan sau pe apa nu-i vad necesitatea.
Sunt 75 de pagini numai cu robotei, mai hexapozi, mai bipezi, uPoBot, reductoare, detectoare cu ultrasunete, controlere pentru motoare pas cu pas pentru robotei, araignee, Epox, scheme, cablaje..... uite prima pagina :
Calitatea este scazuta ca sa ma incadrez in 100 K.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Pag_1.jpg

0

#13 Useril este offline   vas86 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 24-February 04

Postat 08 March 2004 - 01:45 PM

Daca scrie cum se fac as vrea sa stiu cum ...(da-mi exact nr revistei si din ce an )
Nu am facut robotzei bipezi dar nu strica sa incerc . Sinncer sa-ti spun m-ar interesa acela biped ...(ma doare inima numai cat l-am vazut ) :D .
Deci pana la urma daca nu am fusta pe teren plat tot se ridica ...(mi se pare ciudat ca un motor electric sa ridice aparatul sa nu uitam ca de ex motorul pe care il am e de 12 V la 2A minus randamentul eliciei care este cam mititel .)
p.s: M-am apucat de construit si poate peste cateva zile il termin si ii fac si o poza (sa ma mandersc si eu un pic :D asta daca imi merge )
0

#14 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 March 2004 - 04:57 PM

Fara fusta, daca fundul modelului este PERFECT plat si terenul este PERFECT plat, atunci modelu se ridica si pluteste pe o perna de aer, mai groasa sau mai subtire in functie de debitul de aer. La cea mai mica imperfectiune pica totul. Practic nu prea gasesti suprafete de genul ala in natura. Mai bine umbli dupa o fusta...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#15 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 08 March 2004 - 08:02 PM

Fusta are rolul de a creste randamentul pernei de aer prin redirijarea aerului spre centrul navei evitind in
acest fel "scurgerile" in afara corpului si totodata echilibreaza mai bine nava la trecerile peste denivelari.
Desigur ca poate functiona si fara fusta dar va necesita o putere mai mare pentru formarea pernei.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#16 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 March 2004 - 11:59 PM

Forma clasica pe care o are fusta nu stiu daca are legatura cu directia jetului de aer in interior. Cred ca e asa mai degraba pentru stabilitatea formei fustei. Fara fusta eu zic ca nu functioneaza decât pe ceva perfect plan.
Debitul de aer va fi evacuat in final pe tot conturul modelului si modelul nu se va ridica mai mult daca presiunea va creste. Va fi "lipit" si mai mult de pamânt la viteza mare de evacuare a aerului. E ca atunci când sufli aer intre doua placi. In cazul asta se "sufla" aer din centru spre exterior. Placile se atrag pâna la o anumita distanta sau se resping pâna la acea distanta. Daca exista corpuri intre ele, cu dimensiuni mai mari ca aceea "de echilibru" placile au tendinta permanenta de atragere. Modelul va fi bine lipit de sol pe acele "asperitati". Fusta mareste distanta intre fundul modelului si inlatura si problema aceasta, printre multe altele. Parerea mea...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#17 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 09 March 2004 - 01:25 AM

1. Ti-am spus : Ianuarie 2004
2. Ai ales exact cel care nu are detalii :wub: Are doar doua pagini. Ti le trimit.
3. Cu fusta sunt de acord cu Bitex. (Doar este moderator si sefii nu trebuie suparati. Nu ? :wub: ) . De fapt am si spus ca pe teren plan sau apa (linistita) nu-i vad rostul. Am putea micsora influentele impartind fundul modelului in zone asa cum arata o lamaie taiata tranzversal. Sau lasand aerul sa iasa doar pe circomferinta.

Vezi si la http://www.solarbotics.com si la http://electronickit...robot/robot.htm

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Robotel001.jpg

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 09 March 2004 - 01:56 AM

0

#18 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 09 March 2004 - 01:27 AM

Pagina a 2-a

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Robotel002.jpg

0

#19 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 09 March 2004 - 01:29 AM

Si inca unul biped.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Robotel003.jpg

0

#20 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 10 March 2004 - 09:31 AM

bitex, la 8 Mar 2004, 23:59, a spus:

Forma clasica pe care o are fusta nu stiu daca are legatura cu directia jetului de aer in interior. Cred ca e asa mai degraba pentru stabilitatea formei fustei. Fara fusta eu zic ca nu functioneaza decât pe ceva perfect plan.
Debitul de aer va fi evacuat in final pe tot conturul modelului si modelul nu se va ridica mai mult daca presiunea va creste. Va fi "lipit" si mai mult de pamânt la viteza mare de evacuare a aerului. E ca atunci când sufli aer intre doua placi. In cazul asta se "sufla" aer din centru spre exterior. Placile se atrag pâna la o anumita distanta sau se resping pâna la acea distanta. Daca exista corpuri intre ele, cu dimensiuni mai mari ca aceea "de echilibru" placile au tendinta permanenta de atragere. Modelul va fi bine lipit de sol pe acele "asperitati". Fusta mareste distanta intre fundul modelului si inlatura si problema aceasta, printre multe altele. Parerea mea...

...eee, eu nu pot fi de acord cu Bitex deoarece apropierea palcilor plane este realizabila in cazul in care vana de fluid trece in lungul placilor (sigur, caz in care acestea se apropie din ce in ce mai mult, pe masura ce creste viteza (...deci viteza, nu presiunea...pv=ct...ca d-aia se apropie...Bernoulli saracu?...Bitex, ii dai o bere!). In cazul in care viteza este orientata normal la suprafata (perpendicular), fenomenul se studiaza cu conservarea impulsului (sau/si forta cal-carutza, carutza-cal..actiune si reactiune (principiul x al dinamicii))
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#21 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 March 2004 - 07:20 PM

Sunt pregatit sa dau berea pentru expresia cu "presiunea". N-am fost foarte exact, ca n-am precizat care presiune: aia statica sau dinamica.
Si totusi, fluidul se deplaseaza in lungul placilor chiar daca este introdus intre placi printr-un orificiu central, perpendicular pe suprafata, asa cum zici tu! Vâna de fluid este introdusa central. In final se ajunge la acelasi lucru: dai berea!
Viteza este in lungul placilor, de la centru spre periferie. Si cu cât placile sunt mai late cu atât creste si berea mea!

PS. Mai reduc pretentia la bere ca nu am precizat nici proportiile intre dimensiuni (adica ajutajul central si gabaritul placii). Oricum, e de negociat.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 10 March 2004 - 08:51 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#22 Useril este offline   teo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 466
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 March 2004 - 08:42 PM

Uf mey baieti terminati cu abureala il bagati pe saracu baiat in ceata asa cum m-ati bagat si pe mine. Cel mai bine e sa pui mana pe o bucata de polistiren si un duct pt elicie si da-i drumu' cu experimentele. Bafta si spune-mi ce ai facut. O sa iti dai seama de niste chestii pe care nu erau asa evidente pe foaie. Acum trebuie sa plec, sorry.
Avion, cu motor...ia-ma si pe mine-n zbor..
0

#23 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 March 2004 - 12:28 AM

Dragii mei. Daca va uitati pe amaratul meu de desen se vede ca modelul este gol pe interior. Deci nu se pune problema de placi, ....
In acest caz fusta este doar ca sa treaca peste obstacole. Nu ?
0

#24 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 11 March 2004 - 12:51 AM

Si eu zic ca nu se pune problema de placi, dar e rost de bere, ca tot veni vorba... Parca asa am inteles.
Musai sa fie fusta...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#25 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 14 March 2004 - 02:53 AM

Salut
Am avut si eu ceva experiente cu astfel de vehicule, eu am incercat o varianta cu coolere pc care mergea binisor la greutati mici dar la denivelari cum plia un pik fusta ramanea taras si adoua la nervii a fost cu un motor de aspirator auto cu tot cu turbinba din dotare care ridica pe o suprafata de 55*20 cm chiar si o baterie de tico dar la denivelari aceias problema ramane suspendat chiar si la o sarcina de 2 Kg de unde am tras eu concluzia ca fusta este cheia succesului si am lasato moarta la vremea respectiva, acum vad eu ca are o geometriie mai complicata decat o simpla punga de plastic sau hartie de bon fiscal scociuita cum am incercat eu. Poate daca ai rezultate satisfacatoare cu un anumit tip de fusta ne spui si noua ca asa sa-mi duc si eu ideea la bun sfarsit. Oricum pana atunci sa iei in calcul si varianta unei turbine mi imi parea cea mai promitatoare varianta atunci.
Multa bafta
0

#26 Useril este offline   vas86 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 24-February 04

Postat 14 March 2004 - 11:29 AM

Ma ce ai facut cu motorul de aspitator de masina e impresionant pt ca am incercat si eu cu un motor de ventilator de masina ,asemanator si daca imi ridica 2 kg (suprafata 60*40 mai mare ca a ta ) si nu pricep de ce .
Am incercat o fusta cum a fost explicata de cineva de aici si am avut cam aceleasi performante...(aluneca totusi mai bine )


Mersi TEO dar nu prea mai am timp de experimente plus ca am facut si eu ceva care aproximativ merge (am luat frumusel si am pus motorul de sustentatie 12 ->18 V si si celalalt la 24 si asa merge acceptabil ) Sincer sunt un pic dezamagit ca nu a iesit cum mi-am imag eu dar asta este... hooverul meu face parte dintr-un proiect mai amplu (hooverul trebuie legat la calculator si mai am interfata si programul ce imi comanda hooverul )
Daca tot ne dam toti nu parerea eu cred ca fusta are cu totul alt rol .E ceva de genul f/s=F/S asta in conditiile cand debitul de aer intrat e cel putin egal cu debitul de aer ce iese de sub fusta . asa ca
1 un hoover nu v-a merge fara fusta niciodata
2 suprafata hooverului +fusta are acelas rol cu cilindrul gros din cricul hidraulic
daca gresesc cu ceva dati-mi cu un mesaj in cap ca oricum la altceva nu ma mai duce mintea :)
0

#27 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 14 March 2004 - 10:06 PM

Pai conteaza si cum centrezi greutatea
intr-adevar la 2 Kg nu- chiar pretentios dar incearca si mai mult cu siguranta merge
0

#28 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 01 April 2004 - 12:48 AM

Eu am facu un hovercraft, si merge perfect. Fusta e mai simplu decat s-ar crede. Este un simplu tub facut din nylon, (punga pt gunoi, caci are culoare inchisa) care inconjoara vehiculul, si este umflat cu aer.
Este propulsat de un singur motor, un speed 600, dar acesta e chiar prea puternic. Din debitul de aer 30% este orientat is jus, pentru sustentatie, restul pentru propulsie. Am facut si o schita. Idea nu este a mea, la-am gsit si eu pe net. Functioneaza perfect, trece de obstacole de aproximativ 2 cm. Merge chiar si daca fusta e rupta. Mai mult gaseti la model-hovercraft.com

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fusta.jpg

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#29 Useril este offline   mosu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 01-April 04

Postat 01 April 2004 - 06:21 PM

Ideea cu o singura elice e buna dar daca pui 2.
Una pt.propulsie si una pt manta?
Plutesc aiurea si cind cad....
0

#30 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 06 April 2004 - 10:31 PM

Cu doua motoare cu atat mai bine. Eu la momentul respectiv nu am avut decat un singur motor. La model-hovercraft.com gasest planul gratis pentru un hovercraft Griffon 2000. Merita vazut!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: hovercraft_Griffon2000.jpg

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro