Modelism - RHC Forum: programe de proiectare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

programe de proiectare

#1 Useril este offline   amd 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 731
  • Inregistrat: 25-March 08

Postat 10 November 2008 - 11:44 AM

salutare tuturor

sunt nou in domeniu roboticii asa ca v-as ruga sa nu ma luati tare asa din prima

inca de mic am fost pasionat de electronica ( mostenire genetica) si asa ca m-am apucat de modelism

pt inceput as dorii sa aflu si eu in ce program proiectati un robotel, o masinuta, o barcuta pt ca as dorii si eu sa incerc ceva

legat de electronica stiu asa in mare cu ce se mananca dar as vrea sa aprofundez- tocmai de aceea va scriu

nu prea am timp de cautat pe net toate detaliile si de aceea am apelat la voi sa ma ajutati cu lururi concrete

ms mult pt intelegere si sper ca nu am enervat pe nimeni deocamdata

bafta
0

#2 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 10 November 2008 - 08:19 PM

Vezi postareaamd, la Nov 10 2008, 11:44 AM, a spus:

salutare tuturor

sunt nou in domeniu roboticii asa ca v-as ruga sa nu ma luati tare asa din prima

inca de mic am fost pasionat de electronica ( mostenire genetica) si asa ca m-am apucat de modelism

pt inceput as dorii sa aflu si eu in ce program proiectati un robotel, o masinuta, o barcuta pt ca as dorii si eu sa incerc ceva

legat de electronica stiu asa in mare cu ce se mananca dar as vrea sa aprofundez- tocmai de aceea va scriu

nu prea am timp de cautat pe net toate detaliile si de aceea am apelat la voi sa ma ajutati cu lururi concrete

ms mult pt intelegere si sper ca nu am enervat pe nimeni deocamdata

bafta


Ca si program de proiectare in domeniul robotica recomand "NX" ( https://www.plm.automation.siemens.com/en_u.../nx/index.shtml )
este un program deosebit de puternic , ( eu personal abia am inceput sa-l invat , e destul de complicat )

Ar mai fi Rhino , ( nu e atat de precis si nu poate exporta "toolpath-uri " dar poti face o imagine 3d destul de OK )

De asemenea 3D Studio Max ( daca ai idee ce vrei si stii sa folosesti softul )

Cel mai complet insa ramane "NX" ....de fapt acolo a fost proiectata masina pe care ma joc eu ....
0

#3 Useril este offline   ionut76 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1240
  • Inregistrat: 19-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/6
  • Interests:http://www.catia.ro

Postat 27 November 2008 - 11:33 AM

Sau CATIA. Uite aici o mica descriere: http://www.catia.ro/...v5r16/catia.htm
Pe site mai gasesti si alte informatii, carti de proiectare, link-uri. Trebuie sa stii, totusi, ca nu este foarte usor sa te apuci de un proiect de masinuta, robot sau ce vrei tu ... ;)
Cursuri si carti CATIA v5 aici
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 November 2008 - 11:42 AM

As inclina spre recomandarea si utilizarea softurilor pentru care macar institutiile in care va desfasurati activitatea au licenta.
Ar fi mai usor de suportat ideea ca faci un proiect personal pe softul institutiei (sa zicem ca primesti acceptul proprietarului sau macar nu iti interzice asta) decat ca il iei de pe net si te descurci dupa aia cum poti.
Incerc sa cred ca nu incurajam fenomenul...!
Apropo de CATIA, cat mai e o licenta completa?
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   ionut76 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1240
  • Inregistrat: 19-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/6
  • Interests:http://www.catia.ro

Postat 27 November 2008 - 11:49 AM

Costul unei licente CATIA depinde de mai multi factori: daca e sau nu varianta educationala, cite module cuprinde, cite licente sunt achizitionate etc. Licente educationale sunt in universitatile tehnice din tara, amd poate merge la una dintre ele sa se informeze, eventual sa lucreze intr-un laborator la proiectul pe care si-l doreste.
Cursuri si carti CATIA v5 aici
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 November 2008 - 11:55 AM

Imi puteti recomanda o universitate din Bucuresti care are licenta (macar educationala) pentru Catia? As fi interesat de ideea de a merge acolo sa lucrez.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   Calin 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 11-June 07

Postat 27 November 2008 - 12:11 PM

daca la catedra de mecanica din cadrul politehnicii timisoara au asa ceva, sigur si la poli la bucuresti trebue sa aiba.

Aceasta postare a fost editata de Kriminel: 27 November 2008 - 12:11 PM



0

#8 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 November 2008 - 12:17 PM

N-am auzit. O sa caut la alte catedre, poate am sanse mai mari. La catedra de mecanica au avut cu multi ani in urma ceva educational, dar nu se mai foloseste ca au cumparat SolidWorks-ul (nu varianta educationala). Nu stiu sa mai fi ramas instalat pe undeva... O sa-l caut. Multumesc pentru informatie. La voi se lucreaza pentru contracte pe aia educationala?

PS. Sau ca sa intreb altfel, cand se lucreaza la contractele de cercetare ce soft se foloseste pentru proiectare 3D?

Incerc sa nu mai insist ca deja sunt oftopic cu discutia. Catia ar fi cel mai bun, dar exceptand varianta educationala care se mai gaseste pe unde or fi, se foloseste in institutile care isi permit sa-l cumpere si nu sunt multe. Acolo n-ai acces. Majoritatea au preferat sa cumpere in loc de Catia educational un SolidWorks full. Si nu-i vina mea.
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 27 November 2008 - 12:36 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#9 Useril este offline   icra 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 170
  • Inregistrat: 29-August 04

Postat 28 November 2008 - 06:21 PM

Offtopic!

Si totusi o subcategorie pe forum despre proiectarea asistata eu zic ca ar fi binevenita.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro