Modelism - RHC Forum: apa racita - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

apa racita

#31 Useril este offline   zola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 21-July 07

Postat 08 November 2008 - 01:46 PM

@ Bitex Cuprul este OK pentru pesti , pentru nevertebrate este fatal :) eu am omorat creeti si raci si melci cu o concentratie de 0.01 ( vertilizant lichid vitaflora) , nu poti compara rezistenta unui om la rezistenta unui peste ,
De aluminu nu stiu exact eu nu am pus , la chlerul meu am folosit Cu , dat cu un start de lac epoxi pe partea care vine in apa .
Elemetul peltier are o efiventa medie cam de 70% dar puterea raciri depinde de temperatura fetei calde
Oto si crevetii lui..
0

#32 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 November 2008 - 02:49 PM

Nu am date exacte dar pot sa caut. Sunt convins ca nimic din ce am zis nu-i suportat de organisme, peste o anumita concentratie. Ceva imi spune ca dintr-o placa (teava) de cupru sau plumb, ajunge mult mai putin in apa prin simplu contact, decat din ceva care se dizolva sau care e direct lichid, ca sa fac comparatie cu fertilizantul. Pana la urma ele sunt mortale si pentru om, cu aceeasi discutie privind concentratia.
***
Cred ca un metal introdus in apa nu schimba compozitia apei destul de mult cat sa afecteze pestii dintr-un acvariu.

PS. Am primit raspunsul. Sper ca nu te superi ca sterg textul cu calculul gresit pe care l-am facut mai devreme. Am plecat de la o ipoteza gresita.
Vitaflora are cam 100mg/l concentratie de Cu (ar fi 100 ppm acolo), si daca se pun cativa ml de solutie sa zicem in 100 litri de apa se ajunge cam la cat ai spus. Te cred si numai dupa calcule...
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 09 November 2008 - 01:49 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#33 Useril este offline   XXL 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 30-October 08

Postat 08 November 2008 - 07:36 PM

Charli se poate face eu folosesc asa ceva la un apmlificator de putere pentru racirea finalilor si merge de minune radiatorul de Aluminiu mai ca e pus de geaba si am facut asa ceva si pentru ESC pentru al raci am sa atasez si 2 poze desi cam slaba calitatea lor cas facute cu webcamu se pot face diferite dimensiuni cel din poza are 3.5cm/4cm/8mm nam mai avut teava m2-m3 pentru atasarea furunului cu acest radiator si o serpentina pentru motor si o pompa auto 12v si ceva furtun se raceste ori ce vrei tu dintrun navomodel am fost sant instalator dar din cauza unor probleme de sanatate mam pensionat si mam apucat de pescuit si acum de navomodele :=))
si acest sistem nu dauneaza vietuitoarelor este un sistem cu circuit inchis mult mai bun si functionabil decat cel deschis daca ai nevoie de un proiect de racire cu apa cautama pe id calaul2002@yahoo.com siti fac si radiatoaele din cupru daca ai nevoe la ce dimensiuni doresti si nu contra cost
cu stima

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: radiator_1.jpg
  • Imagine atasata: radiator_2.jpg

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro