Modelism - RHC Forum: Aeromodele termice - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Aeromodele termice De ce nu zburati in oras ?

#1 Useril este offline   miion 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Banned
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 30-April 08

Postat 05 November 2008 - 02:50 PM

Mai baieti, de ce trebuie sa mergeti la Chitila, Clinceni, Calugareni sau mai stiu pe ce maidane cand este loc destul si in oras: langa Metro Berceni, Cora - Pantelimon sau langa Stadionul Steaua si sint sigur ca mai exista si alte locuri unde s-ar putea zbura fara probleme.
Daca aveti o telecomanda in 2.4 Ghz eu cred ca ar merge.
Ce se poate intampla atat timp cat telecomanda este sigura, de poluat fonic poate pe maidanezi sa-i polueze.
Voi ce parere aveti ?
0

#2 Useril este offline   Flightaddicted 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 12-May 04

Postat 05 November 2008 - 02:59 PM

Nu se merge in zone populate din diverse motive...nu are legatura statia, canalul, frecventa. Se pot intampla cazuri in care probusirea unui model nu are nicio legatura cu statia. Poate sa fie o problema mecanica. De exemplu poate sa-ti "cada" receptia, sa ti se duca un servou, sa se rupa o o tija de comananda...atunci ce se intampla daca modelul respectiv cade intr-o parcare, peste o casa sau mai stiu eu ce.
Nu mergem degeaba in locuri retrase, departe de sate, oameni sau mai stiu eu ce sa "ne dam" cu jucariile noastre. In cazul in care se intampla ceva cu modelul are loc unde sa cada fara sa avarieze o masina sau sa raneasca o persoana.
Biplanul pe care il zbor eu frecvent are 8 KG si un motor de 55 cc...nu o sa-l zbor nciodata langa o parcare, un sat sau aproape de o strada pe unde trec masini tocami din motivele pe care ti le-am enumerat mai sus.
0

#3 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 05 November 2008 - 03:07 PM

si pentru ca vad ca tot nu te lasi ,si deschizi posturi fara sa te documentezi minimal,pentru subiectul asta ai si warn.
probabil ca avem noi ceva in cap de nu zburam in oras.
flying is my life...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro