Modelism - RHC Forum: Reorganizare statice - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Reorganizare statice sondaj

#1 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 03 March 2004 - 11:12 AM

Dupa cum stiti (sau nu) forumul asociat site-ului Revell, dedicat staticelor nu mai functioneaza. Nu putem decat sa speram ca-si va reveni (?!?) si informatia de acolo nu s-a pierdut. Dar daca nu s-a intamplat asa? Daca o luam de la capat si iarasi se intampla sa se piarda tot?

Astfel am contactat RHC care este de acord sa ne adapteze forumul de statice exact cum vrem noi. Vorbind cu membrii forumului Revell am stabilit ca principalele probleme pentru care era preferat RHC-ului sunt cenzura si accesarea greoaie din ultima vreme.

In ceea ce priveste cenzura, ei sunt de acord sa "indulceasca" un pic sistemul. Nu vor fi sterse decat mesajele sau link-urile care duc direct la marfuri sau producatori care îi concureaza direct. La statice nu avem de ce sa ne temem de acest lucru, cel putin deocamdata.

Referitor la accesarea greoaie din ultime vreme, se pare ca se va rezolva. Ba chiar mai mult, va exista mai mult spatiu, ceea ce pentru noi inseamna mai multe poze cu diorame si machete.

Multi dintre voi colaboreaza si cu alte site-uri sau forumuri si nimeni nu va cere sa incetati colaborarea cu ei. Dimpotriva, este mai bine pentru comunitatea modelistilor sa existe in mai multe locuri un articol sau chiar un vademecum. Astfel suntem siguri ca informatia nu se va pierde si va fi vazuta de un numar mai mare de oameni care si-ar putea cultiva pasiunea pentru modelism. Fiti siguri ca si RHC intelege asta, sunt in primul rand modelisti si pe urma "afaceristi" http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif.

Astept sa va spuneti si voi parerea despre cum vreti sa arate rubrica de machete statice. Cu cat sunteti mai multi, cu atat mai bine, sa vedem ca merita reorganizarea si rubricile nou infiintate nu vor ramane goale.

Pentru inceput propun eu o structura minima pe care sa o dezvoltam/ciuntim cum credeti ca e mai bine:
1. Galerie
1.1 Diorame
1.2 Machete
2. Discutii
2.1 Aero
2.2 Navo
2.3 Blindate si vehicule
2.4 Figurine
3. Statice - Tehnici
4. Istorie
5. Statice - Diverse

Aceasta postare a fost editata de Olaf The Viking: 03 March 2004 - 11:23 AM

Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#2 Useril este offline   Max Fax 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 03-January 03

  Postat 03 March 2004 - 12:25 PM

As sugera o detailare la Galerie/Machete in Aero, Blindate & Vehicole si Navo.
Apoi undeva sa bagam si "Literatura" ! Poate la Istorie ?! Sau poate mai bine separat ?!
Cam atat momentan. Ma mai gandesc ....
0

#3 Useril este offline   _Ronin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 11-November 03

Postat 04 March 2004 - 08:56 AM

In sfarsit, am reusit sa ma conectez ! (incerc de ieri sa fac treaba asta).

Poate la galerie, pe langa diorame si machete, eventual figurine ? (ca mai exista si figurine SF care nu se pot incadra la istorice). In rest, e OK, salutam initiativa.
0

#4 Useril este offline   Bibanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 10-October 03

Postat 04 March 2004 - 10:54 AM

Cred ca ar fi util ca la Galerie/Machete sa existe si o sectie de machete SF, chiar daca acestea nu prea intereseaza pe nimeni (constatare personala).
0

#5 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 04 March 2004 - 11:34 AM

1. Galerie
1.1 Diorame
1.2 Machete
1.3 Figurine

2. Discutii
2.1 Aero
2.2 Navo
2.3 Blindate si vehicule
2.4 Figurine

3. Statice - Tehnici

4. Istorie

5. Statice - Diverse

Deocamdata propun sa nu detaliem mai mult galeria de machetele. Mai bine o detaliem cand se vor strange atat de multe incat sa merite sa facem ordine prin ea.

Max, la ce fel de literatura te gandesti?
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#6 Useril este offline   Max Fax 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 03-January 03

Postat 04 March 2004 - 10:36 PM

Olaf,
Ma gandeam la literatura asociata machetismului. Reviste in primul rand, dar si carti.
Dar si literatura istorica, de unde ne putem lamuri asupra unor aspecte, legate de redarea cat mai fidela a machetei (inmatriculari, scheme de camuflaj, etc.)
0

#7 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 05 March 2004 - 10:14 AM

1. Galerie
1.1 Diorame
1.2 Machete
1.3 Figurine

2. Discutii
2.1 Aero
2.2 Navo
2.3 Blindate si vehicule
2.4 Figurine

3. Statice - Tehnici

4. Istorie

5. Literatura

6. Statice - Diverse

Pana acum arata asa.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#8 Useril este offline   STEEL MASTER 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 02-November 03

Postat 13 March 2004 - 08:46 AM

Salut baieti. M-am gindit ca ar fi cazul sa revin printre voi. Am cam avut oarece probleme, dar sa zicem ca le-am cam depasit.
Interesanta ideea de reorganizare. Am sa incerc sa punctez citeceva, repede si la obiect.
CENZURA - ar fi de dorit si foarte indicat sa fie lasate adresele de site-uri. Chestia cu concurenta mi se pare putin cam subtire. Concurenta o da in primul rind calitatea si apoi pretul. Pentru statice - in cazul meu vehicule militare - site-urile sint o parte importanta in ceea ce priveste informatia. Unul dintre voi stie deja, pentru ca i-am dat citeva adrese unde a vazut lucruri interesante ( sper ).
Despre capitole, nimic de zis. Important este sa-i dam drumul si daca va fi cazul, se poate adauga sau sterge.
Pentru ca a fost atins subiectul literatura de specialitate - carti si reviste - trebuie sa va spun ca toate acestea se pot obtine relativ usor, cu bani. Sau ar mai putea fi o solutie - reviste sau parti din diverse carti scanate si puse pe CD-uri. Spre exemplu : eu am 1 CD cu destul de multe modele, majoritatea 1/35, pentru unii chiar modele necunoscute ( chiar si eu am gasit un model de T-34 , varianta de pionieri adaptat si folosita de germani ), ca sursa de inspiratie si comparatie.
Referitor la galerie - v-as propune ca in paralel sa incercam sa facem o foarte interesanta chestie. Nu stiu daca stiti ca in USA exista un muzeu de vehicule militare realizat cu machete 1/72 - doar ca site. Fata de ceea ce am mai vazut eu pe aici, modelele de acolo sint de calitate medie. Cred ca am putea sa facem si noi asa ceva, modele adunate de la toti cei care lucreaza, la orice scara. Site-ul poate fi agatat altor site-uri si am putea fi si noi cunoscuti in lume.
Si iarasi referitor la literatura - ( mai spun inca odata ) o revista de modelism militar gen buletin de informare, dar care sa cuprinda planuri, ceva istorie, foto, noutati si diverse ( ma refer doar la vehicule militare ). Asta inseamna ca cei interesati sa se manifeste si sa spuna daca i-ar pasiona asa ceva. Ma gindesc la ceva fara prea mari pretentii, alb-negru, cu posibilitate de redactare PC. Stiu ce inseamna, pentru ca am vazut asa ceva, calitatea fiind foarte buna pentru cei ce sint cu adevarat pasionati si care nu cauta nod in papura.
Vad ca numarul de raspunsuri este relativ mic in comparatie cu cel al vizitatorilor. Parerea mea este ca ar trebui ca fiecare sa spuna cite ceva, indiferent ce ( legat de subiect oricum ) si sa-i dam drumul.
Tin minte ca in urma cu ceva vreme a existat un subiect care a produs oarece discutii - pina la un punct. Cred ca adrenalina poate fi pusa in miscare si altfel decit cu ajutorul "jmecheriilor".
Ne vedem curind, promit.
0

#9 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 15 March 2004 - 01:56 PM

Asteptam sa vad mai multe reactii si raspunsuri privitoare la reorganizare. Dupa reactiile care au fost pana in acest moment imi dau seama ca o sa avem mai multe rubrici, riguros specializate si cu desavarsire ...... goale. Pana cand o sa se stranga mai mult material nu cred ca are rost sa reorganizam, sau cel putin nu in atatea rubrici. Probabil o sa punem doar una cu Galerie unde vor fi puse deocamdata si machete si diorame care rubrica probabil va fi impartita in Machete si Diorame cand se vor strange mai multe.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 23 March 2004 - 12:08 PM

Olaf the Viking, ai uitat de kit review, structurat, bineinteles, pe aero, navo, militare si figurine.
Poate aero cu subdiviziuni WWI, WWII jet-uri!
Parerea mea!
Alexandru
0

#11 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 23 March 2004 - 05:20 PM

Deocamdata am facut un kit review (saru' mana domnu' webmaster). Cand o sa fie atatea review-uri de o sa ma pierd in ele o sa mai facem si alte subgrupe.

Aceasta postare a fost editata de Olaf The Viking: 30 March 2004 - 05:26 PM

Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#12 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 30 March 2004 - 05:26 PM

O alta problema pe care ma gandesc sa o discut cu voi. Exista kit review-urile. Unele din ele se transforma chiar in machete, altele raman doar la stadiul de kit review. Cum procedam?

1. Raman la kit review si cand e gata macheta mutam tot topicul, cu tot cu review si cu poze cu macheta la o eventuala galerie?
2. Se deschide la Galerie un alt subiect cu macheta si la review raman doar pozele cu rame, cutie, planuri ? Iar daca cineva pune macheta la review o mutam la galerie?

Astept pareri.

Aceasta postare a fost editata de Olaf The Viking: 02 April 2004 - 02:15 PM

Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#13 Useril este offline   Taz 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 28-May 03

  Postat 24 June 2004 - 09:36 AM

Eu as zice ca reviewul sa fie separat. Daca se materializeaza in macheta, ar fi bine ca reviewul sa fie completat si cu problemele constructive aparute. Eventual, un link catre subiectul corespunzator din galerie se poate face din review.
0

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 24 June 2004 - 11:43 AM

Parerea mea:
trebuie sa ramina subiecte separate, adica galeria cu macheta gata si fazele de constructie, vopsire, greutati intimpinate si rezolvarea lor, cu cit mai multe poze pe detalii. Kit review-ul este o chestie separata, asa ca o prima vedere la o fatuca frumoasa. Ca ce te asteapta dupa, mai vezi (socra in principal). Cum am vasta exerienta, propun ca kit review-ul sa fie postat inaintea galeriei, dar trebuie scris...dupa constructia machetei
Alexandru
0

#15 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 24 June 2004 - 04:09 PM

Asa sa fie!
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#16 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 10 August 2004 - 07:47 PM

salutare: vad ca de cind cu vacanta s-a lasat o mare liniste pe forum(acolo unde ma intereseaza),s-au lasat navomodelisti de mesterit?cind am lansat subiectul cu bismark,toata lumea a fost entuziasmata<vreau si eu,si eu ,da" eu nu pot...,samd. si acum liniste.acum am vazut ca exista o sectiune pentru machete,bun ,dar acum ma bag si eu in seama.. o sectiune de planuri nu se face?..cu discutii ,solutii ,cu tot tacimul?am citit comentarii despre calitatea revistei modelism de dupa 89".bun,hai sa nu ne mai tinem planurile sub pat(...)si sa fim....modelisti .
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#17 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 11 August 2004 - 12:21 PM

@stamy
Din cate vad se pare ca ai perfecta dreptate.
0

#18 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 12 August 2004 - 08:30 PM

multumesc crios.sper sa citeasca si altii si poate se poate face ceva in privinta asta.asteptam.. pina atunci sper sa ne ajutam intre noi,ca si asa am ramas putini.bafta
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#19 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 16 November 2004 - 11:13 AM

Am readus in discutie subiectul.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#20 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 16 November 2004 - 08:12 PM

salut.daca parerea mea conteaza,zic sa lasam lucrurile asa cum sint.fiecare stie unde ,ce si cum sa caute ce-l intereseaza.asta ca sa subscriu colegilor,care,in ultimul timp s-au lasat de modelism si s-au apucat de filozofii inutile pe forumu.ne uitam prea mult in curtea vecinului uitind-o pe a noastra,prin vara incepuse sa fie bine,erau subiecte alimentate in permanent cu informatii utile dar s-au contaminat si ele cu chestii de genul"ce stii tu,ma" ,"eu cind faceam din astea..."etc.scuze,dar eu asa vad lucrurile,scopul forumului asta nu cred ca este sau a fost sa ne criticam sau sa ne dam mari.multa bafta si spor la mesterit.
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#21 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 17 November 2004 - 08:59 AM

stamy, la 16 Nov 2004, 20:12, a spus:

scopul forumului asta nu cred ca este sau a fost sa ne criticam sau sa ne dam mari.multa bafta si spor la mesterit.

Macar daca ne criticam s-o facem constructiv si la obiect cu argumente "tehnice" daca se poate.
Reorganivare? Daca se vrea se poate arunca un ochi si pe alte forumuri asemanatoare si alege din ele solutia care pare cea mai buna. Nu cred ca exista o solutie ideala care sa rezolve toate doleantele.
Mie personal acest forum mi se pare totusi (in general) destul de greoi de utilizat si ma refer aici in mod special la "Machete statice" oricare ar fi genul lor.
Bafta maxima domnilor si pe curand.
0

#22 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 17 November 2004 - 09:05 AM

Crios, la 17 Nov 2004, 09:59, a spus:

Mie personal acest forum mi se pare totusi (in general) destul de greoi de utilizat si ma refer aici in mod special la "Machete statice" oricare ar fi genul lor.

Cum ar trebui facut sa fie mai simplu?
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#23 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 17 November 2004 - 09:19 AM

Crios, la 17 Nov 2004, 08:59, a spus:

Daca se vrea se poate arunca un ochi si pe alte forumuri asemanatoare si alege din ele solutia care pare cea mai buna.

In rest, Olaf cred ca pe undeva in subconstient s-ar putea sa sti deja raspunsul la intrebarea pe care tocmai ai pus-o. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif
Bafta Olaf si vorbim cand ne intalnim.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro