Modelism - RHC Forum: microcontroller - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

microcontroller cu un cata mai procesoru

#1 Useril este offline   scimitar 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 293
  • Inregistrat: 04-July 08

Postat 27 October 2008 - 09:27 PM

intrebare prosteasca: se poate folosi un procesor de PC ca un atmel mic si scump? sa nu ziceti ca trebuie bios si un pic de ram... eventaul niste magistrale. in 2 cuvine un mini pc.:D
0

#2 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 27 October 2008 - 09:33 PM

A microcontroller (also MCU or µC) is a functional computer system-on-a-chip. It contains a processor core, memory, and programmable input/output peripherals.

Microcontrollers include an integrated CPU, memory (a small amount of RAM, program memory, or both) and peripherals capable of input and output.[1]

It emphasizes high integration, in contrast to a microprocessor which only contains a CPU (the kind used in a PC). In addition to the usual arithmetic and logic elements of a general purpose microprocessor, the microcontroller integrates additional elements such as read-write memory for data storage, read-only memory for program storage, Flash memory for permanent data storage, peripherals, and input/output interfaces. At clock speeds of as little as 32KHz, microcontrollers often operate at very low speed compared to microprocessors, but this is adequate for typical applications. They consume relatively little power (milliwatts or even microwatts), and will generally have the ability to retain functionality while waiting for an event such as a button press or interrupt. Power consumption while sleeping (CPU clock and peripherals disabled) may be just nanowatts, making them ideal for low power and long lasting battery applications.

Microcontrollers are used in automatically controlled products and devices, such as automobile engine control systems, remote controls, office machines, appliances, power tools, and toys. By reducing the size, cost, and power consumption compared to a design using a separate microprocessor, memory, and input/output devices, microcontrollers make it economical to electronically control many more processes.

:D

definitie data de http://en.wikipedia....Microcontroller

Aceasta postare a fost editata de mishu_g: 27 October 2008 - 09:35 PM

0

#3 Useril este offline   scimitar 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 293
  • Inregistrat: 04-July 08

Postat 27 October 2008 - 09:51 PM

ms. unde gasesc microcontrollera mai ieftine. ce am vazut pe maica domnului incepeau de la 100ron ceva cu 1 sau 2 mhz:( sau poate nu m-am uitat eu unde trebuie

Aceasta postare a fost editata de scimitar: 27 October 2008 - 09:53 PM

0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 October 2008 - 10:36 PM

Vezi postareascimitar, la Oct 27 2008, 09:51 PM, a spus:

ce am vazut pe maica domnului incepeau de la 100ron ceva cu 1 sau 2 mhz

Scuze de interventie.
Cred ca te-ai uitat la Maica Domnului. Daca o sa te uiti prin magazine o sa gasesti si ceva pentru buzunarele noastre...
Ce fel de microprocesoare cauti?
Stiu ca ai cetit ceva de electronica. Cum pleci la drum? Ai programatorul si cauti uC-ul, n-ai nici programatorul, ai gasit un amic cu care sa stai cu nasul in fire? Poate ar trebui vazut ce se poarta sezonul asta si mers pe alea. Cauta un forum si-ti faci o parere.
Eu am intrat mai des pe: http://www.elforum.r...wforum.php?f=85 dar nu e singurul.
Sau hai sa-ti zic cum mai fac eu cand sunt suparat. Intru pe http://www.dioda.ro si caut cu motorul de cautare de acolo dupa ce bifez toate magazinele. Iau preturile ca orientative sau chiar de bune.
Am cautat la nimereala un ATMEGA16 si am gasit sub 8 ron. Pana la urma vad ca scazi nivelul, de la procesor de PC la microcontroler. Sa nu ajungi la relee! Putem vorbi la scoala si despre asta daca ai chef. Ceva programatoare s-ar gasi, si de pus in ele cam la fel. Ramane sa te hotarasti pe ce vrei sa mergi in continuare.
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 27 October 2008 - 10:42 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 29 October 2008 - 12:53 PM

Tot pe Maica domnului unde ai fost tu puteai gasi la un pret de circa 7RON un procesor foarte des folosit de catre multi modelisti in aplicatii RC si anume arhicunoscutul ATmega 8 de la Atmel. Este un procesor care are multe chesti suculente in el si se ppat foace multe cu el. Are si o viteza de lucru de maxim 16MHz si mai este si RISK.

In el gasesti 3 porturi de 8biti, adica poti conceta la el 24 de intrari sau iesiri.
In el gasesti un ADC cu 8 intrari.
In el exista suport pentru interfete gen I2C, Rs-232, SPI, etc.
Functioneaza de la 2.7V pana la 5V, cel de 2.7V merge doar pana la 8MHz.
Are ciclu masina de 1clock, practic corul lui functioneaza la un multiplu al frecventei de clock. Mai bine zis la 16MHz ai aproximativ 16 milioane de instructiuni, majoritatea fiind instructiuni care se executa pe perioada unui clock.
Eu folosesc cel mai des un clock de 10MHz care da un timp de 100ns per instructiune...pentru el tot ce se intampla in domeniul RC este "vax albina crema puckka". "Incarcarea" lui este mica pentru ce poate el.

Ca exemplu...poti citi 8 intrari de la un receptor sa faci cateva mixuri intre ele...sa scoti rezultatul pe alte 8 iesiri si sa pilotezi si un afisaj LCD sa aprinzi 8 LED-uri, sa citesti si ceva senzori sau tensiuni si tot vine un moment in care il pui sa "piarda timpul" ca si-a terminat treaba si are de asteptat.


Asadar procesorul depinde de aplicatia pe care o ai.


Succes.
0

#6 Useril este offline   scimitar 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 293
  • Inregistrat: 04-July 08

Postat 31 October 2008 - 06:28 PM

or ce are procesor este programabil :lol:)
0

#7 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 06 November 2008 - 12:15 PM

Vezi postareascimitar, la Oct 31 2008, 06:28 PM, a spus:

or ce are procesor este programabil :))



depinde....multe procesoare sunt insa programabile...se poate incarca in memoria lor interna un program pe care procesorul il executa.
0

#8 Useril este offline   docmarius 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 398
  • Inregistrat: 05-July 08

Postat 09 January 2009 - 08:59 AM

Salutare,

Pe la noi se gasesc in principiu uzual 3 clase de microcontrolere...

- Seria Microchip, cu cele de genul PIC 16C84, 16F628 pe undeva in jur de 10 RON
- Seria AVR de la Atmel: AT90S1200, AT90S2313, ATmega8, 16, 32, 64, incepand de la 8 RON
- microcontrolere bazate pe arhitectura 8051, cum ar fi AT89S8252 de la Atmel, cam 18 RON

Daca va trage ata la chestii mai grele exista si seriile 68HC08 si 68HC12 de la Motorola/Freescale, dar care bat pe undeva de la 10 spre 30 EURO si peste la pret de bucata si sunt si SMD de la 68 de pini in sus la 144 pini si chiar mai mult.

Totul depinde de ce doresti sa faci si de cata migala dispui.

Iar ideea este ca orice are procesor e programabil este hazardata. Corect este: orice are procesor a fost programabil.
Multe aplicatii cu microcontroler au portul de programare blocat, deci nu pot fi reprogramate, iar in unele aplicatii se folosesc microcontrolere OTP, care se pot programa o singura data, sau chiar procesoare cu masca, unde se scrie programul in momentul producerii controlerului si nu poate fi alterat (pretul fiind motivul principal - astea sunt mult mai ieftine neavand memorie flash).

Succese,
Marius.
West Hobby Team
--------------------
Modele: Robbe Pitts S12, GL-450C, Pelikan X-treme, Ripmax Bossanova 15cc, Raptor 620SE
R/C: Futaba FF9C 35MHz/Jeti Duplex 2.4GHz, ESU ECoS II
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro