Modelism - RHC Forum: Bon Homme Richard - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Bon Homme Richard in plan sa o incep cam intr-o luna

#1 Useril este offline   feste 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Vinon sur Vedon, FR

Postat 22 October 2008 - 08:16 PM

salutare

m-am hotarat sa incep lucrul la Bon Homme Richard, cam intr-o luna de zile. Ca sa evit unele probleme de care m-am lovit la Amerigo Vespucci am modelat mai intai in 3D nava si de acolo in scop sabloane pentru piese. Atasez 2 poze cu ce am lucrat pana acum la modelul 3D si astept sfaturi de la cei mai experimentati (ma intereseazaa daca linia urmata de bordaj in a 2 poza este corecta pe moment)

P.S. Bordajul nu este terminat intre coastele 1-2 si 11-12, inca ma chinui sa-mi dau seama cum sa-l fac

Imagine atasata: bhr.jpgImagine atasata: bhr1.jpg
0

#2 Useril este offline   nosferatum18 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 25-June 09

Postat 03 July 2009 - 10:39 PM

Vezi postareafeste, la Oct 22 2008, 09:16 PM, a spus:

salutare

m-am hotarat sa incep lucrul la Bon Homme Richard, cam intr-o luna de zile. Ca sa evit unele probleme de care m-am lovit la Amerigo Vespucci am modelat mai intai in 3D nava si de acolo in scop sabloane pentru piese. Atasez 2 poze cu ce am lucrat pana acum la modelul 3D si astept sfaturi de la cei mai experimentati (ma intereseazaa daca linia urmata de bordaj in a 2 poza este corecta pe moment)

P.S. Bordajul nu este terminat intre coastele 1-2 si 11-12, inca ma chinui sa-mi dau seama cum sa-l fac

Atasament bhr.jpgAtasament bhr1.jpg

salut imi poti spune ce pro ai folosit la modelul 3d?
0

#3 Useril este offline   feste 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Vinon sur Vedon, FR

Postat 07 July 2009 - 12:28 PM

Vezi postareanosferatum18, la Jul 3 2009, 10:39 PM, a spus:

salut imi poti spune ce pro ai folosit la modelul 3d?


salut
a lucrat in catia v5 modelul 3d; coastele si chila sunt facute in part design iar pentru bordaj am folosit generative surface design dupa ce am asamblat structura navei
0

#4 Useril este offline   doru75 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 15-May 09
  • Gender:Male
  • Location:cluj napoca

Postat 22 August 2009 - 07:59 PM

M-am apucat si eu de ea cu toate ca nu am nici ce-a mai mica experienta in modelism, o sa incerc sa fac niste poze cu ea. Planuri luate de un amic de pe net si materiale doar o placa te parchet de 6 mm din care am facut structura chilei si restul lingurite de lemn de unica folosita pt. amestecat in cafea, chibrituri lungi, cuite 1x10. Aproape am terminat deja chila lucrez momentan la gurile de iesire a tunurilor. Nu criticati va rog daca nu cunosc toti termeni corecti din domeniu. In paralel fac si scripeti din betisoare de bambus.
0

#5 Useril este offline   nasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 21 February 2010 - 11:20 AM

Salut,
Catia e foarte buna la asa ceva, dar faptul ca ai luat coastele direct de pe plan nu e OK, asta o spun liniile din pozele postate - cea la care ai cerut referinta.
De regula planurile au mici erori mai mult sau mai putin intentionate, eu sincer te sfatuiesc sa lucrezi cu suprafete si sa faci corectia reala a modelului pe suprafete, apoi intri si generezi ( dupa ce ai corectat planurile) un alt plan de forme si alte coaste, doar asa o sa lucrezi cel mai usor.
Dar ca sa nu ai bataie mare de cap...... cauta un plan de kit, sunt destul de bunicele la sectiunile transversale.

In concluzie :
Daca vrei sa faci performanta atunci ruleaza in Catia si fa planul de forme si mai ales sabordurile si pozitiile lor.
Daca vrei un model fara pretentii doar pentru tine. ia un plan de kit....e mult mai rapid si mai lejer.
Stima,
Sorin

Aceasta postare a fost editata de nasa: 21 February 2010 - 11:22 AM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro