Modelism - RHC Forum: navomodel - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

navomodel plantat

#1 Useril este offline   coman423 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 20-May 08

Postat 22 May 2008 - 12:06 PM

va salut pe aceasta cale...urmaresc de mai mult timp aceste subiecte...minunate mai ales cand esti pescar...urmand exemplele domniilor voastre am si eu o intrebare... daca ma apuc de construit si eu o coca , achizitionez ce cred ca imi trebui,-(binenteles ca tot pe aici pe forum am gasit de toate)- .ma poate ajuta si pe mine in ceea ce priveste partea electronica? va multumesc anticipat.. iar un singur raspuns afirmativ din partea dvs, constituie pentru mine scanteia care aprinde focul...
Viata e scurta, încalcati regulile, iertati repede, sarutati încet, iubiti cu adevarat, râdeti necontrolat si nu regretati nimic care v-a facut sa zâmbiti!
0

#2 Useril este offline   nch 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1121
  • Inregistrat: 13-September 07

Postat 22 May 2008 - 12:23 PM

Bine ai venit printre noi!

Partea cu legaturile electrice si modificat servo-uri e banal de simpla ...

Pune mana si fa o coca restul e floare la ureche . Spor..


Ca recomandare, ar fi Dulapul 1 al lui mariandmd . E usor de construit si fiabil. L-am revazut iar la treaba la ultima partida de pescuit unde s-a comportat exemplar :D

Aceasta postare a fost editata de nch: 22 May 2008 - 12:28 PM

0745.356.013

Bucuresti/Rahova
0

#3 Useril este offline   coman423 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 20-May 08

Postat 22 May 2008 - 12:33 PM

multam de raspuns... asta asteptam... de inspirat sa stii ca dupa dulapuri o sa ma inspir.. cu materialul ....am cautat komtex si cred ca gelplast ar fi cel mai aproape...cam cat material ar putea intra? avand in vedere ca probabil o sa am perderi mari...de prima data.... :D
Viata e scurta, încalcati regulile, iertati repede, sarutati încet, iubiti cu adevarat, râdeti necontrolat si nu regretati nimic care v-a facut sa zâmbiti!
0

#4 Useril este offline   nch 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1121
  • Inregistrat: 13-September 07

Postat 22 May 2008 - 12:46 PM

Jumatate de foaie ....
0745.356.013

Bucuresti/Rahova
0

#5 Useril este offline   coman423 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 20-May 08

Postat 22 May 2008 - 12:58 PM

poate sunt sacaitor dar acolo au asa ceva:
# Placi din PVC - Komatex
# Placi din PVC - Komaplus
# Placi din PVC - Komacel
# Placi din PVC - Komadur


care ar fi cel care trebui mie? :D
Viata e scurta, încalcati regulile, iertati repede, sarutati încet, iubiti cu adevarat, râdeti necontrolat si nu regretati nimic care v-a facut sa zâmbiti!
0

#6 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 22 May 2008 - 01:03 PM

Vezi ca la Komaplus au o promotie ( - 30 %) eu am luat o placa de 125 cm / 85 cm, grosime 0.3 cm cu 330.000 lei vechi si e foarte bun ptr asa ceva
pana acum am folosit doar jumate din ce am luat si o sa mai fol putin, deci o foaie iti ajunge la 2 barci destul de lejer
0

#7 Useril este offline   coman423 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 20-May 08

Postat 22 May 2008 - 01:47 PM

ai luat de curand? poate ajung sambata.. sa vad daca au deschis...ms mult deci poate fi ci komaplus...
Viata e scurta, încalcati regulile, iertati repede, sarutati încet, iubiti cu adevarat, râdeti necontrolat si nu regretati nimic care v-a facut sa zâmbiti!
0

#8 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 22 May 2008 - 06:49 PM

Acum 2 saptamani.
165 cm * 125 cm era bucata pe care am luat-o, mi-am adus aminte. Si e super Komaplusul, este un pic mai poros si mai usor decat Komatex-ul. Si chiar mai usor de modelat ! Bafta !
0

#9 Useril este offline   coman423 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 20-May 08

Postat 22 May 2008 - 08:43 PM

ms mult...ma apuc de treaba.....as vrea sa fac ceva cu doua cuve..tre respectate anumite proportii sau standarde?
Viata e scurta, încalcati regulile, iertati repede, sarutati încet, iubiti cu adevarat, râdeti necontrolat si nu regretati nimic care v-a facut sa zâmbiti!
0

#10 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 23 May 2008 - 01:03 AM

nu stiu, dar teoretic da, eu m-am luat dupa planul de catamaran al lui Vasia, daca vrei monococa ia-te dupa "dulap"-urile lui Mariandmd, citeste o saptamana inainte forumul, ai ce invata !
0

#11 Useril este offline   coman423 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 20-May 08

Postat 27 May 2008 - 01:28 PM

Servo Futaba S3003 Standard

Dimensiuni: 40.4 x 19.8 x 36.0 mm
Masa: 37 g
Cuplu: 3.2 - 4.1 kg-cm
Viteza: 0.18 - 0.14 sec/45°



Servo SG5010 BB Standard

Dimensiuni: 40 x 20 x 38 mm
Masa: 41 g
Cuplu: 5.2 - 6.5 kg-cm
Viteza: 0.20 - 0.16 sec/60°


am si eu o nelamurire... avand in vedere ca unul este la 45grade si al doilea la 60 de grade si are si cuplul mai mare nu ar fi mai bun al doilea?
Viata e scurta, încalcati regulile, iertati repede, sarutati încet, iubiti cu adevarat, râdeti necontrolat si nu regretati nimic care v-a facut sa zâmbiti!
0

#12 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 27 May 2008 - 02:44 PM

...indiscutabil mai bun al 2-lea, dar mult mai indicat pentru antrenarea cupelor ar fi unul cu angrenaj metalic!
...tabula crasa, mortua est!
0

#13 Useril este offline   coman423 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 20-May 08

Postat 28 May 2008 - 10:13 AM

multumesc ipsi asa banuiam si eu...chiar daca nu sunt futaba.... mai am o intrebare va org... ce parere aveti de Efly 06 a? are 6 canale e pe 35 mhz si ne-a fost recomandata ca are raza mai mare... e adevarat? facand comparatie cu efly 100...
Viata e scurta, încalcati regulile, iertati repede, sarutati încet, iubiti cu adevarat, râdeti necontrolat si nu regretati nimic care v-a facut sa zâmbiti!
0

#14 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 28 May 2008 - 10:40 AM

coman423, la 28 May 2008, 10:13, a spus:

.. ce parere aveti de Efly 06 a? are 6 canale e pe 35 mhz si ne-a fost recomandata ca are raza mai mare... e adevarat? facand comparatie cu efly 100...

efly 06a sau wfly 06a? oricum cred ca distanta e aproximativ aceeasi. singurul avantaj pentru o statie din categoria aceasta, pe termen scurt, e dat de pretul relativ scazut.
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#15 Useril este offline   coman423 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 20-May 08

Postat 24 June 2008 - 11:52 AM

revin si eu cu o intrebare...regulatorul robbe rokie 35A are cumva protectie? daca se incinge cumva prea tare intra in protectie si intrerupe tot?


am probat barcuta la apa si un servo a ramas in sarcina a ramas blocat ..nu mi/am dat seama decat mai tarziu... regulatorul frigea si nu mai dadea nici o comanda...l=am deconectat de la baterie si mai tarziu a luat-o din nou....are protactie sau sa ma pregatesc sa iau altul????probel deocamdata s-au facut in cada....poate reusesc sa pun si poze...


astep un raspuns cat mai curand si salut pe aceasta cale pe toti impatimitii....
Viata e scurta, încalcati regulile, iertati repede, sarutati încet, iubiti cu adevarat, râdeti necontrolat si nu regretati nimic care v-a facut sa zâmbiti!
0

#16 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 24 June 2008 - 02:06 PM

Teoretic are, practic are si nu are, dupa cum vrea el, eu tocmai am ars unul, vezi ca este postul meu pe topicul "planuri barca pentru nadit". La al meu tot de la servo cred ca i se trage, am pus niste lumini comandate prin telecomanda si nu stiu de ce dar dupa 10 secunde de cand aprindeam luminile intrerupea tot, pana intr-o zi cand nu a mai intrerupt si s-a ars de zici ca a primit o bomba direct pe el. Nu-mi dau seama de ce, luminile alea nu pot avea mai mult de 1 A ca doar sunt 7 leduri pe fata si 6 leduri pe spate, alea de pe fata lucreaza in mod normal la 4 volti (o lanterna de la rusi, cu 3 baterii AAA de 1,2 volti) si alea de pe spate in mod normal la 12 volti (un stop auto din care am scos eu 6 led-uri din 12), comanda se face printr-un miniservo din care am scos motorasul si am legat luminile in locul motorasului. L-am intrebat pe tipul de la service de la concurenta si a zis ca s-ar fi ars BEC-ul nu ar fi explodat regulatorul, a zis sa i-l trimit prin posta sa vada si el ce si cum. Deci.... e o problema cu BEC-ul la regulatorul asta, zic eu, daca iti ramane un servo in sarcina se cam arde tot regulatorul. Nu sunt foarte bun cunoscator dar deocamdata asta pare a fi singura explicatie.
0

#17 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2008 - 10:31 PM

eu nu stiu ce sa zic.....
adevarul ca regulatoarele rochie 35 se pot folosi pe post de bricheta
randament 100% :D
0

#18 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2008 - 10:32 PM

ce este prost este faptul ca se pot folosi o singura data
(de unica folosinta).... :D
0

#19 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2008 - 10:34 PM

dar cu un minim de cunostinte de elecrica se pot repara fara probleme
,, chiar si de un copil''
mare inginerie....... :lol:

Aceasta postare a fost editata de mariandmd: 24 June 2008 - 10:35 PM

0

#20 Useril este offline   nch 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1121
  • Inregistrat: 13-September 07

Postat 24 June 2008 - 10:38 PM

Alexxx consuma mult bricheta aia? :lol:
0745.356.013

Bucuresti/Rahova
0

#21 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 24 June 2008 - 11:36 PM

depinde de buzunar, cam 150 Lei cu tot cu transport ca vad ca l-au ieftinit, l-au adus in pret cu cel albastru

de banii astia imi dai mie telefon si vin si-ti aprind tigara :lol:

da' poti sa te dai prometeus, la neptun http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif

Aceasta postare a fost editata de Alexxxandru: 24 June 2008 - 11:39 PM

0

#22 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 25 June 2008 - 07:47 AM

Revin cu intrebarea cum se programeaza regulatorul robbe rookie 35A.Poate ma lamureste Alexxandru fiindca a zis pe undeva ca cel pe care l-a ars era programat.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#23 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 25 June 2008 - 08:41 AM

Nu ai intrebat CUM se programeaza, dealtfel nici nu e important cum. Se programeaza din buton, singurul buton de pe el. Apesi pe buton pana flashuieste (o data) apoi dai stick-ul pe mers inainte si apesi o data pe buton pana flashuieste de doua ori, dai stick-ul la jumatate si mai apesi iar pe buton pana flashuieste de trei ori si dai stick-ul la maxim pe mers inapoi si apesi butonul iar. Daca vrei poti sa nu setezi mersul inapoi apasand butonul de doua ori cand ai ajuns la pozitia neutra, adica la mijloc. Toate protectiile pe care le are el si de care vorbeam nu le poti programa tu si e bine ca e asa, totul e sa si mearga http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif Ma repet, are mai putina importanta cum se seteaza, daca il cumperi fi sigur ca vine cu niste instructiuni.
Sa fii atent sa ai comanda pe direct pe telecomanda (sa nu fie inversata, daca dai de stick inainte sa mearga barca inainte fara sa ai butonul de pe telecomanda pe reverse la canalul pe care ai regulatorul) ca altfel iti va merge incet si se va opri foarte des.

Aceasta postare a fost editata de Alexxxandru: 25 June 2008 - 08:46 AM

0

#24 Useril este offline   grigoras123 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 21-July 08

Postat 22 July 2008 - 07:59 PM

Alexxxandru, la 23 May 2008, 01:03, a spus:

nu stiu, dar teoretic da, eu m-am luat dupa planul de catamaran al lui Vasia, daca vrei monococa ia-te dupa "dulap"-urile lui Mariandmd, citeste o saptamana inainte forumul, ai ce invata !

TU DOAR COPIEZI ? IDEI NU AI?
0

#25 Useril este offline   cristy_15kis 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 25-September 08
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 01 November 2008 - 09:05 PM

corect :rolleyes:
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro