Modelism - RHC Forum: Ajutor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Ajutor Vid in balon

#1 Useril este offline   ag81sri 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 11-November 07

Postat 08 October 2008 - 01:26 PM

Buna ziua,
Solicit ajutor in rezolvarea urmatoarei probleme :
Am un balon de sticla, in care initial a fost vid, si care dintr-o manipulare defectuoasa a suferit o mica spartura chiar in locul pe unde a fost scos aerul. As dori sa il tratez ca pe un "bec" si sa-i refac vidul, probabil tot la valoarea existenta intr-un bec.
Rog pe cine vrea sa ma ajute , sa-mi indice vreo posibilitate de reparatie, daca exista, sau are cunostiinta unde as putea interveni.
Cu multumiri anticipate !
0

#2 Useril este offline   nch 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1121
  • Inregistrat: 13-September 07

Postat 08 October 2008 - 09:13 PM

Vidul in becuri , in procesul tehnologic parca era creat cu o flacara fara fum....pe principiul ventuzelor babesti....

Aceasta postare a fost editata de nch: 08 October 2008 - 09:13 PM

0745.356.013

Bucuresti/Rahova
0

#3 Useril este offline   odish1989 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 30-November 06

Postat 09 October 2008 - 09:44 PM

baga lacara unei brichete anti vant ca nu face fum;)
0

#4 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 09 October 2008 - 10:58 PM

in becuri din cate stiu eu nu este vid ci un gaz inert posibil la o presiune sub cea atmosferica. Exista pompe de vid dar eu zic sa incerci cu un aspirator foarte puternic. In timpul operatiei cred ca e bine ca balonul sa fie mentinut la o temperatura ridicata.
0

#5 Useril este offline   bestia 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 25-August 07

Postat 10 October 2008 - 02:56 PM

vaska are dreptate: becurile de iluminat sunt pline cu argon (gaz inert) fiind vide.
poti rezolva problema cu o pompa de vid/vidare.
"Ne diferentiaza nu ceea ce suntem, ci ceea ce facem"
m.
0

#6 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 October 2008 - 02:58 PM

Vezi postareabestia, la Oct 10 2008, 03:56 PM, a spus:

vaska are dreptate: becurile de iluminat sunt pline cu argon (gaz inert) fiind vide.
poti rezolva problema cu o pompa de vid/vidare.

aha, deci is fierbinti de reci sau infinit nule....hai ca m-am pierdut...
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#7 Useril este offline   bestia 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 25-August 07

Postat 10 October 2008 - 03:33 PM

vid= lipsa o2, in cazul becului

link 1:

http://www.becuri.or...-incandescente/ =. alineatul 2

si link 2- mai pe limbajul copiilor:

http://www.e-scoala....ica/edison.html => alineatul 3
"Ne diferentiaza nu ceea ce suntem, ci ceea ce facem"
m.
0

#8 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 October 2008 - 04:29 PM

http://dexonline.ro/search.php?cuv=vid
cand nu este oxigen zici mediu fara oxigen sau inert... vidu' e vid...
link 1 "Filamentul este inchis in interiorul unui glob de sticla vidat sau umplut cu o serie de gaze."
link 2 "Multumita unor combinatii speciale a pompelorde aer, in octombrie 1879, Edison a obtinut un vid (o rarefiere in balon) aproape de o milionime de atmosfera "
nu scrie nicaieri ca vid=lipsa O2...
si ca sa nu fiu offtopic.
locul unde e spartura cum se prezinta? a fost astupat? as sugera folosirea unei lampi cu butan (cum se folosesc la cositorit tevile de cupru) pentru "uniformizarea" gaurii si eventual "lipirea" unui tub de sticla apoi etansat/intarit pe exterior cu niste rasina epoxy (bison universal, seringile albastre.)
apoi incercat si vidat, apelat eventual la o scoala care are pompa de vid sau un atelier ceva de genu'.

Aceasta postare a fost editata de Dexter_Jr: 10 October 2008 - 04:35 PM

Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#9 Useril este offline   bestia 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 25-August 07

Postat 10 October 2008 - 04:31 PM

eh, mah rog, m-am exprimat gresit, dar sunt obisnuit cu notiunea de "vid" = lipsa o2 :)

Aceasta postare a fost editata de bestia: 10 October 2008 - 04:31 PM

"Ne diferentiaza nu ceea ce suntem, ci ceea ce facem"
m.
0

#10 Useril este offline   ag81sri 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 11-November 07

Postat 15 October 2008 - 09:10 AM

Vezi postareabestia, la Oct 10 2008, 05:31 PM, a spus:

eh, mah rog, m-am exprimat gresit, dar sunt obisnuit cu notiunea de "vid" = lipsa o2 :)


Multumesc pentru toate raspunsurile !
Sa zicem ca spartura e mica si s-ar putea atasa un mic tub de sticla si lipi cu "Epoxi".
Detalii : Balonul este similar cu cel in care se produc fulgerele ( descarcarile electrice ). Nu stiu care sa fie vacuumul necesar. Cert este ca , in atmosfera ( deci aer inauntrul sau), nu se peoduc aceste descarcari !
Daca insa folosesc un bec pe post de balon, treaba merge foarte bine, dar este neaspectuos, descarcarile producandu-se numai intre cele mai apropiate componente ale filamentului de peretii de sticla ai becului.
Deci nu m-am apropiat prea mult de rezolvare !?
Revin cu intrebarea :
Poate cineva sa ma ajute cu vreun laborator sau altceva pentru a realiza vidul ( sau, ma rog o presiune foarte scazuta ) si apoi sa inchida balonul ?
Cu multumiri anticipate !
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 October 2008 - 09:36 AM

Daca as fi in situatia ta, as cauta un laborator/atelier de sticlarie in care s-ar putea face orice, la comanda. Stiu sigur ca exista astfel de firme. Gasesti specializate si pe globuri. Daca aflu firma revin cu mesaj, banuiesc ca asta te interesa. Momentan nu pot cauta decat pe net. Ar trebui sa iti construiesti un glob mare de sticla, fie cu 2-3 tuburi de acces (pentru electrozi si cel pentru facut vacuum) fie cu un singur orificiu mai mare, la care sa atasezi capac in care sa faci orificiile necesare.

Daca te intereseaza ceva vacuum, incearca cu un motor (compresor) de frigider, folosit in sensul in care produce vacuum. E greu sa introduci tot pe acolo si simultan un gaz inert. Nu stiu ce-i mai bine, poate sa ai ceva vacuum si gaz protector in loc de aer. Cred ca merge daca faci ceva improvizatii, sa fii sigur ca nu mai ai si aer. Balon umplut cu lichid, introducere de gaz inert la presiune atmosferica (simultan cu eliminarea lichidului) si sa faci "vid" dupa aceea. Dar ai de scos umezeala din balon. Nu stiu, ar trebui sa stii mai bine cum se face.


PS. Cauta pe gogu cu "atelier sticlarie", "firma sticlarie" sau similare. Gasesti sigur dar alege ceva aproape de tine desi transportul e cam tot atat indiferent de distanta.
Bafta!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 15 October 2008 - 06:43 PM

Vezi postareaag81sri, la Oct 15 2008, 10:10 AM, a spus:

Multumesc pentru toate raspunsurile !
Sa zicem ca spartura e mica si s-ar putea atasa un mic tub de sticla si lipi cu "Epoxi".
Detalii : Balonul este similar cu cel in care se produc fulgerele ( descarcarile electrice ). Nu stiu care sa fie vacuumul necesar. Cert este ca , in atmosfera ( deci aer inauntrul sau), nu se peoduc aceste descarcari !
Daca insa folosesc un bec pe post de balon, treaba merge foarte bine, dar este neaspectuos, descarcarile producandu-se numai intre cele mai apropiate componente ale filamentului de peretii de sticla ai becului.
Deci nu m-am apropiat prea mult de rezolvare !?
Revin cu intrebarea :
Poate cineva sa ma ajute cu vreun laborator sau altceva pentru a realiza vidul ( sau, ma rog o presiune foarte scazuta ) si apoi sa inchida balonul ?
Cu multumiri anticipate !

vorbim de asa ceva http://www.laser-mag...lasma_ball5.jpg ?
daca da atucni e cam nasol, chestiile alea nu au vid in ele ci un amestec de gaze rare (heliu, argon, neon, krypton...) care sub actiunii voltajului inalt se transforma in plasma...
ar trebuii introdus in balon un amestec asemnatator. merge si cu argon sec dar rezultatul nu o sa semne cu cel initial.
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#13 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 15 October 2008 - 06:54 PM

Salut,

Poate te inspira linkul asta: http://www.geocities...x101/index.html Tipul cica a scos aerul cu o seringa. Poate iti da vreo idee.

Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#14 Useril este offline   bestia 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 25-August 07

Postat 15 October 2008 - 06:58 PM

superba imaginea dexter.

sri, da niscaiva poze de dinainte nu ai? sau daca reusesti ceva nu ne arati si noua? eu stiam ca fulgerele alea de care zici tu (sunt 60% convins ca nu sunt acelasi lucru) se produc intre 2 electrozi apropiati, inconjurati de o atmosfera umeda si prin care trece curent de volaj fff. mare si intensitate mica.
"Ne diferentiaza nu ceea ce suntem, ci ceea ce facem"
m.
0

#15 Useril este offline   ag81sri 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 11-November 07

Postat 22 October 2008 - 12:05 PM

Vezi postareabestia, la Oct 15 2008, 07:58 PM, a spus:

superba imaginea dexter.

sri, da niscaiva poze de dinainte nu ai? sau daca reusesti ceva nu ne arati si noua? eu stiam ca fulgerele alea de care zici tu (sunt 60% convins ca nu sunt acelasi lucru) se produc intre 2 electrozi apropiati, inconjurati de o atmosfera umeda si prin care trece curent de volaj fff. mare si intensitate mica.


Multumesc inca o data pentru tot !
Voi incerca metoda descrisa in linkul pe care mi l-a sugerat CIRIP. Va voi tine la curent !
Apropos : Cei de la SELLUM Fieni si cei de la ROMLUX Targoviste nici nu au vrut sa ia in seama o atare solicitare ! Cu drag !
0

#16 Useril este offline   bestia 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 25-August 07

Postat 22 October 2008 - 02:45 PM

nu cred ca-ti mai foloseste la ceva, dar m-am documentat si am aflat pe ce principiu se realizeaza acele globuri cu plasma. In incinta vida, sunt introdusi 2 electrozi care produc un arc/ "fulger", apoi prin el se "pompeaza" un gaz inert, astfel ia nastere plasma.
"Ne diferentiaza nu ceea ce suntem, ci ceea ce facem"
m.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro