Modelism - RHC Forum: Propunere de standardizarea a titlului si a subiectului a unui topic - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Propunere de standardizarea a titlului si a subiectului a unui topic Pentru o descriere sumara mai buna a acelui topic

#1 Useril este offline   Calin 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 11-June 07

Postat 06 October 2008 - 11:29 PM

Observ din ce in ce mai multe topicuri deshise aiurea cu titluri foarte generice si descrieri total aiurea. De exemplu "Parere" sau "Ajutor" sau "Sunt idiot" fara nici o descriere.

Propun ca cei care deschid topicuri noi, sa evite folosirea cuvintelor generice pentru o mai buna organizare si sortare a topicurilor de interes comun. Titlul unui topic trebuie sa spuna cam ce se vrea de la acel topic iar descrierea sa emfazeze sau sa descrie scurt ce reprezinta acel topic.

In fine sper ca ati intele ce am vrut sa zic.

Numai bine,
Calin

Aceasta postare a fost editata de navigator: 07 October 2008 - 09:25 AM



0

#2 Useril este offline   ave 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1010
  • Inregistrat: 13-December 07
  • Gender:Male
  • Location:BucureÈ™ti... în weekend

Postat 07 October 2008 - 09:15 AM

Vezi postareaKriminel, la Oct 7 2008, 12:29 AM, a spus:

Observ din ce in ce mai multe topicuri deshise ampulea cu titluri foarte generice si descrieri total aiurea. De exemplu "Parere" sau "Ajutor" sau "Sunt idiot" fara nici o descriere.

Propun ca cei care deschid topicuri noi, sa evite folosirea cuvintelor generice pentru o mai buna organizare si sortare a topicurilor de interes comun. Titlul unui topic trebuie sa spuna cam ce se vrea de la acel topic iar descrierea sa emfazeze sau sa descrie scurt ce reprezinta acel topic.

Mi-as permite sa afirm ca ideile prezentate de tine mai sus au oaresce legatura cu orele de compunere de la limba romana, in clasele II-IV (si chiar si mai incolo). Din pacate observ tot mai mult in jurul meu faptul ca aceste abilitati sunt pe o accentuata panta descendenta...

Iar sa pui moderatorii sa faca ordine in asa ceva e ca si cum ai pune sa fie biciuiti in piata publica. Oh wait... s-ar putea sa prefere aceasta ultima varianta ;)

Si rolul descrierii nu este de a... descrie? Pacat ca nu toata lumea depune un minim de efort in a se face inteleasa.

Vezi postareaKriminel, la Oct 7 2008, 12:29 AM, a spus:

In fine sper ca ati inteles ce am vrut sa zic.

Numai bine,
Calin

Foarte bine, iar eu unul sunt de acord.
Ave
0

#3 Useril este offline   Calin 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 11-June 07

Postat 07 October 2008 - 09:20 AM

nu stiu daca moderatorii ar trebui sa modifice asta, nu era un apel catre moderatori ce catre toti cei care deschid topicuri noi... e total aiurea sa gasesc keyworduri in topicuri de genul "Ajutor" care are o anumita aluzie asupra termenului cautat si care mai si inchide subiectul cand considera ca o primit oaresce informatie l-ar interesa.


0

#4 Useril este offline   NiZ 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 895
  • Inregistrat: 19-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2008 - 10:20 AM

Perfect de acord cu propunerea, dar nu cred ca se va rezolva ceva. E o chestie care tine de bunul simt al fiecaruia, de respectul pe care-l are fata de ceilalti forumisti! Si cum la capitolul educatie nu stam f bine, mai ales in randul celor de pana-n 18-20 ani, mi-e greu sa cred ca se vor schimba lucrurile. De fapt sunt chiar pesimist: cred ca va fi din ce in ce mai rau!!! Cel putin asta e trendul acum...
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 October 2008 - 10:54 AM

"... descrierea sa emfazeze ... "

A emfaza - din dictionarelor neologismelor inca neaprobate de academie :blush:
Din englezescul emphasize - a accentua, evidentia, sublinia, releva, scoate in relief
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 07 October 2008 - 11:07 AM

Vezi postarearenatoa, la Oct 7 2008, 11:54 AM, a spus:

"... descrierea sa emfazeze ... "

A emfaza - din dictionarelor neologismelor inca neaprobate de academie :blush:
Din englezescul emphasize - a accentua, evidentia, sublinia, releva, scoate in relief



Asa si ? Ai ceva in minte sau doar te aberai ?
DT
0

#7 Useril este offline   Calin 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 11-June 07

Postat 07 October 2008 - 12:07 PM

Nu e aberare, o completare binevenita pentru cei ce nu inteleg termenul. Am inceput si eu sa devin ignorant si sa import cuvinte englezesti in limba materna :blush:

Oricum ideea ramane aceeasi, descrieri cat mai bune si titluri cat mai coerente.

Calin


0

#8 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2008 - 12:40 PM

Sa ma bag si eu...in seama: nu e nevoie de standardiarea titlurior, ci de a bunului simt, care ori e, ori nu e. Intr-o epoca de aur in care toti copchilasii nu stiu decat lol, asl, etc si sunt asii exclusiv ai jocurilor imbecilizante, nici nu e de mirare ca vocabularul e trist rau, cam ca spartu' faiantei cu cotu dupa usa din baie;
O alta alternativa ar fi ca acesti copilasi atomici crescuti -nu ca noi, cu cheia de gat- cu ciololaru in suflet, au prinse deja printre neuroni principiile kotleriano-levinsoniene de atragere a atentiei prin omisiunea detaliilor. Ar fi totusi prea frumos sa fie asa.
Daca bun simt nu e, nimic nu e; doar un cretin cu taste multe. Eimen!

Aceasta postare a fost editata de BogdanStancu: 07 October 2008 - 12:41 PM

Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#9 Useril este offline   Intruder 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 04-June 03

Postat 05 March 2009 - 01:57 PM

Nu stiu ce s-ar putea face in directia asta... mie unul mi-ar face placere sa nu mai vad anunturi ca : "elice", "cumpar", "incepator - elice", "sfat" sau "Sfatuiti-ma va rog" .

O cale de rezolvare ar fi ca cel ce posteaza sa se gandeasca la o descriere scurta si descrtiptiva pentru problema / tranzactia postata. Nu se intampla... nici nu cred ca se va intampla :)

Pe mine ma mira ca asemenea topicuri primesc raspunsuri... oare cei ce posteaza topicurile se mira ?

Pana una alta tine de respectul fata de oamenii de pe forum, si fata de moderatori care isi rup timp zic eu destul de pretios in zilele noastre, ca sa tina forumul in bunastare.

Da tot e bine. Azi maine poate vedem anunturi de genul "S.O.S" , "->" , "$" , "X" ( x-ul e de la xelice :) )
0

#10 Useril este offline   scimitar 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 293
  • Inregistrat: 04-July 08

Postat 05 March 2009 - 02:42 PM

problema este foarte bine pusa. mai dau un exemplu: la vanzari, isi face omu topic, generic , "vand". Propun avertizare si sanctiune la a 2-a abatere. Si de altfel mi se pare o problema mult mai grava decat sa dai 20% warn ca a folosti nustiu ce cuvant de doua ori, care in traducere in romana insemana "sparge", toate intru-un singur post.
0

#11 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 08 March 2009 - 06:00 PM

Citeaza

"vand".


Am sesizat si eu acest gen de titlu, care se cam foloseste. Stiu ca aduce mai multi vizitatori, dar in acelasi timp, produce confuzie.
Poate totusi scriem ce vindem, ca stie toata lumea ca suntem in sectiunea de vanzari.

La fel si cu termenul "cumpar"...
0

#12 Useril este offline   Flo234 

  • Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 2307
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2009 - 10:53 PM

Vezi postareaPrimus, la Mar 8 2009, 06:00 PM, a spus:

Am sesizat si eu acest gen de titlu, care se cam foloseste. Stiu ca aduce mai multi vizitatori, dar in acelasi timp, produce confuzie.
Poate totusi scriem ce vindem, ca stie toata lumea ca suntem in sectiunea de vanzari.

La fel si cu termenul "cumpar"...



Tind sa cred ca felul acesta de prmovare apare din lipsa de vanzari percum si din imposibiliatatea de a da up mai des, respectivii cauta orice varianat sa isi faca mai vazut anuntul...
0

#13 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 09 March 2009 - 12:01 AM

Eu cum n-am treaba serioasa pe forum, mereu corectez astfel de titluri de topic. Cu ocazia asta imi cer scuze daca nu o nimeresc cel mai bine, dar imi dau toata silinta. Uneori se intampla ca nu cunosc unii termeni sau nu stiu ce vrea initiatorul si e greu de intervenit.
Daca la un "Vand..." se poate completa ceva, la "Vand diverse..." e mai greu, ca sunt diverse :rolleyes:
Si mai incerc sa corectez link-uri (incerc sa le fac "functionale"). Incerc sa nu trec in extrema cealalta, sa devin mai enervant decat imi propun.
De la ultima discutie de genul asta se observa o schimbare in bine, a situatiei. Doar incepatorii sunt mai neglijenti dar se corecteaza pe parcurs.
Nu se moare din asta, moderatorii o pot rezolva, si in timp se raresc si cazurile deranjante. Ma mai deranjeaza ca cer unii ajutor sau informatii dar nu isi completeaza profilul sa stim si noi in ce masura putem ajuta. Ma mai deranjeaza ca pe multe pgini apare doar UP fara sa fie reamintita din cand in cand si oferta. Ca gandesti ca de la oferta initila pana la ultimul UP poate sunt schimbari in oferta si o iei de la coada spre inceput. Uneori e mai deranjant ca titlu incomplet al topicului. Ma opresc, ca incep sa o iau pe aratura.
Spor la treaba tuturor!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro