Modelism - RHC Forum: BEC-facut acasa - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

BEC-facut acasa

#1 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 06 October 2008 - 06:56 PM

Mam apucat sa fac doua BEC-uri 5V/3A .Primul cu LM 2576-5
Schema este cea din foia de catalog.Am folosit o inductanta de 150uH/3A
Masuratori :in gol 5,05V cu o sarcina (un bec de far Dacie) consum 2A tensiunea cadea la 4,85 V .Gama tensiunii de intrare intre 11,5V-13,5V.Radiatorul se incalzea acceptabil la otemperatura ambientala de cca. 23 C.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#2 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 06 October 2008 - 07:03 PM

Al doilea este cu LM 1085-5.
Cu aceleasi valori de cosum ,tensiunea cadea la 4,75V si radiatorul ala mic se incalzea in draci.
Si acum intrebare :tensiunile rezultate sint suficente pentru receptor ? Trebuie cumva alta schema ,eventual cu doua tranzistoare aferente stabilizatorului ?Astept pareri si oservatii constructive la aceste montaje.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#3 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 06 October 2008 - 07:32 PM

eu folosesc asta
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 October 2008 - 07:41 PM

Iese mai ieftin decat unul de 3A la 44 ron ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2008 - 08:24 PM

@Manolo.
Ceva nu e pus ok. LM2576 e garantat la 3A. Si scoate real. Ori e inductanta necorespunzatoare, ori condensatorii sau dioda. Ideal ar fi sa vezi semnalul pe bobina cu un osciloscop. Dupa cum a explicat Cirip, poti vedea direct cine e responsabil dupa forma de unda. ( regim intrerupt sau nu).
Eu zic un 5V la 3 A ar trebui sa scoata decent, caderi o sa aiba destule la varfuri de sarcina,asa macar o sa aiba de unde. Daca esti in 2,4GHz e chiar o problema, stabilizarea ar fi mai mult decat necesara. Eu am testat UBEC de la Kele, cel de 3A si nu am avut multe sa-i reprosez montajului, care nu a costat mult. Nu uita de ecranare!

Bafta!
Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#6 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 06 October 2008 - 08:37 PM

Inductanta am pus de 150uH ,era putin neclar in foaia de catalog (LM 2576) oare sa pun una de 100uH /3A? condensatorii sint 100uF/50V pe intrare si1000uF pe iesire iar dioda este 1N5822 .BEC-ul il folosesc cu o telecomanda FUTABA -35MHz si un receptor R136F la un navomodel cu trei servouri ,cei 4,85V ii ajung la receptorului? La acest receptor mai trebuie o ecranare deosebita?Din pacate nu am acces la un osciloscop.Pretul la piese este undeva pe la 13 ron.

Aceasta postare a fost editata de manolo: 06 October 2008 - 08:39 PM

Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#7 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2008 - 08:58 PM

Eu as fi pus o bobina de 100-180uH/5A. La iesire e important sa fie condensator LowESR. 470-1000uF, zic eu. Si ar trebui ca Schottky aceea sa fie suficienta. Insa, pentru R136 nu cred ca are importanta 4,8V sau 5V. Am si eu si stiu sigur asta. Verifica insa cu servo in sarcina aproximativ extrema cat scade tensiunea. Si vezi in diagrama din datasheet pana la ce tensiune opereaza safe LM in configuratia ta. Ca nu ai cut-off, va trebui sa verifici altfel sau sa faci si un avertizor.

Bafta!

Costel

Aceasta postare a fost editata de pavcostel: 06 October 2008 - 09:01 PM

35 MHz, canal 60,62,78.
0

#8 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 06 October 2008 - 09:01 PM

Un BEC asemanator folosesc si eu , adica cu LM2576, da cred ca bobina aia a ta nu are 150uH, cu ce ai masurat-o?

... eu zic sa folosesti foaia asta de catalog http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf...NSC/LM2576.html

Aceasta postare a fost editata de OldMann: 06 October 2008 - 09:07 PM

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#9 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 06 October 2008 - 09:07 PM

Pai am masurat-o prin cerere la tejghea la Conex.O avea 150uH nu stiu?O sa caut si una de 5A? da decti uH.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#10 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 06 October 2008 - 09:11 PM

inca ceva, becul de far Dacia are 50W pe faza scurta si 55W pe lunga, alimentat la 5V nu consuma 2A ci 10A, da la 5V abia se inroseste filamentu....
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#11 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 06 October 2008 - 09:13 PM

Exact dupa aia m-am ghidat (de la national ...)
OlldMann ai masurat cumva montajul la un consum de 2A si o alimentare 11,5-13,5V ?
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#12 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 06 October 2008 - 09:18 PM

Vezi postareaOldMann, la Oct 6 2008, 10:11 PM, a spus:

inca ceva, becul de far Dacia are 50W pe faza scurta si 55W pe lunga, alimentat la 5V nu consuma 2A ci 10A, da la 5V abia se inroseste filamentu....

Ce sa zic ? atit arata aparatul de masura ,asa este filamentul era rosiatic.Nu am gasit altceva la indemina pentru consum .
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 October 2008 - 09:21 PM

Ignora, Manolo, aparatul tau arata bine, Ohm cred ca s-ar rasuci in mormant... auzi faza, daca un bec are 50W, pai musai trebuie sa aiba 50w la orice tensiune...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 06 October 2008 - 09:33 PM

Mai am o idee (de fapt nu este a mea am vazut-o undeva pe forum de electronica -se referea la un incarcator la bricheta pentru un telefon sau laptop cam asa ceva) sa pun doua LM in paralel .Ce parere aveti ,merita sa incerc?Chinezoii au pus trei ,unul peste altul si se pare ca mergea.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#15 Useril este offline   vld 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Not Telling

Postat 06 October 2008 - 10:08 PM

Am construit si reparat multe stabilizatoare cu LM 2576. Integratul este simplu de folosit si fiabil. Se incalzeste insa foarte tare la curenti mai mari de 2 amperi si necesita radiator de racire mare, ceea ce nu este chiar avantajos in aeromodelism de exemplu. Diferenta dintre tensiunea de iesire in gol si in sarcina este suficient de mica sa nu te deranjeze. Plecand de la premisa ca nici una din componente nu este defecta poti micsora diferenta aceasta dintr-o proiectare mai buna a cablajului (reactia trebuie culeasa chiar de pe bornele de iesire pentru a compensa si caderile de tensiune de pe traseele cablajului imprimat). Mai poate apare si din cauza filtrarii insuficiente de la iesire (lucrul acesta il poti vedea pe un osciloscop).Poti folosi un filtru L-C 10-50uH+100-470uF care o sa micsoreze mult riplul. Daca bobina ar fi proiectata pentru un curent mai mic de 3A s-ar incalzi ca prim efect. Daca nu folosesti condensatori LOW-ESR (tot la iesire bineinteles) poti folosi capacitati mici conectate in paralel (solutia e adoptata de multe firme constructoare).
Pentru a micsora greutatea si volumul trebuie folosite integrate ce suporta frecvente mai mari de functionare 100-350kHz ceea ce implica capacitati mai mici si bobine mai putin voluminoase. Ex MC34063, UC3843 sau altele mai moderne.
Am facut un U-BEC cu acest integrat chiar acum doua saptamani si nu m-a incantat deloc (se incalzea prea tare). In consecinta am comandat chiar in dimineata aceasta printre altele si un U-BEC care costa 38 de lei.
0

#16 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 06 October 2008 - 10:31 PM

Cablajul este facut in idea celor de la national ...Bobina la consum de 2A era vag calduta .Poti fi un mic mai exact cu condesatori mici pusi in paralel pe iesire (cumva de ordinul 100-200 nF) Condensatori LOW-ESR se gasesc pe la Maica Domnului?Volumul nu prea intereseaza .il folosesc la un navo de pescuit.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#17 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2223
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 06 October 2008 - 10:41 PM

Eu folosesc LM-7805. Este extrem de simplu, o singura piesa cu trei picioare: masa, intrare(6-30V), iesire(5V). Duce 1.5A si costa 1.5 Lei. Daca vreau curent mai mult, pun doua in paralel si am 3A. Mi se pare cea mai buna solutie, cantareste 1 gram si costa cat 2 covrigi. Atat, fara alte piese, simplu !

Aceasta postare a fost editata de ERASER: 06 October 2008 - 10:44 PM

Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#18 Useril este offline   vld 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Not Telling

Postat 07 October 2008 - 12:27 AM

Nu vorbeam de condensatori nepolarizati. La iesire in locul unui condensator de 1000uF folosesti 3 condensatori de 330 uF in paralel de exemplu.
Fabricantul garanteaza o precizie a tensiunii la iesire de +/- 4% la iesire. Asta inseamna +/- 0,2V. Ca sa te apropii de aceasta valoare trebuie sa folosesti filtru la iesire. Condensatori LOW-ESR gasesti in surse de calculator sau pe placi de baza. Oricum sursa nu ramane in gol pe barca. Si in plus o variatie de 0,4v nu este deranjanta pentru receptor sau servo. Am avut nevoie sa prelungesc firele de la servourile din aripa unui avion aproximativ 50 cm. Am masurat de curiozitate ce cadere de tensiune am pe fire si am avut surpriza sa constat ca la varfuri de curent sa am caderi si de 2 volti. In concluzie nu te chinui sa faci o sursa cu un grad de stabilizare foarte mare pentru ca nu ai nevoie.
Sursele liniare au randament mult prea mic. La 12v-3A de exemplu trebuie sa disipe 21W, energie care o poti folosi sa cresti autonomia. Sursele in comutatie pot insa bruia receptorul.

Fisiere atasate


0

#19 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 07 October 2008 - 05:46 AM

Vezi postarearenatoa, la Oct 6 2008, 10:21 PM, a spus:

Ignora, Manolo, aparatul tau arata bine, Ohm cred ca s-ar rasuci in mormant... auzi faza, daca un bec are 50W, pai musai trebuie sa aiba 50w la orice tensiune...


faptul ca becu e element neliniar de circuit si ca odata cu incalzirea isi scade rezistenta, asta nu inseamna ca rationamentu nu e bun, daca dadea si rezistenta becului in timpu cat becul s-a incalzit poate iesea 2A, da cu datele de mai sus 10A iese.
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#20 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 07 October 2008 - 05:51 AM

Vezi postareamanolo, la Oct 6 2008, 10:13 PM, a spus:

Exact dupa aia m-am ghidat (de la national ...)
OlldMann ai masurat cumva montajul la un consum de 2A si o alimentare 11,5-13,5V ?


nu stiu daca m-am dus spre 2A cu consumu, cert e ca la tine nu oscileaza acolo unde ar trebui sa oscileze, problema e bobina...la ceea ce folosesc eu abia se incalzeste de-l simti la mana, cred ca pana in 1A.
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#21 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 07 October 2008 - 07:38 AM

Am facut si eu o incercare la 0,9A -alt bec auto ,si era oarecum caldut ,dar la 2A se schimba situatia ,cum am zis nu se incalzeste prea tare este zic acceptabil , pe mine ma deranja caderea de tensiune , dar vad ca nu ar fi o problema cum zic colegii de forum.Zilele astea nu prea am timp dar o sa mai fac niste incercari cu observatiile facute si am sa incerc si cu doua LM 7085 puse in paralel cum zicea Eraser
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#22 Useril este offline   vld 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Not Telling

Postat 07 October 2008 - 07:50 AM

Este adevarat ca becul este element de circuit neliniar dar un bec subvoltat va consuma intotdeauna mai putin decat la tensiunea nominala. In schimb ii scade randamentul luminos (consuma mult si face lumina putina) ceea ce nu conteaza aici.
Frecventa de functionare a integratului LM2576 nu poate fi schimbata. O bobina de inductanta mica va avea ca efect incalzirea exagerata a integratului la consumuri mari sau la tensiuni mari de alimentare.
0

#23 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 October 2008 - 08:11 AM

"becu e element neliniar de circuit "

Stim, stim, chiar am folosit pe vremuri ca balast la incarcat acumulatoare auto pe post de "generator de curent constant", scria in toate manualele unde e zona de rezistenta negativa maxima, atunci cand incepe sa se vada roseata.
Dar de aici, pana la 10A la 5V e cale lunga.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#24 Useril este offline   RazvanTI 

  • Nick Anterior:incepator_rau
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 05-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Slobozia Ialomita

Postat 07 October 2008 - 12:53 PM

am folosit si eu un 7805 dar problema e ca se incinge prea tare si consuma acumulatorul muuult prea repede
acum folosesc un controler de brushless cu microcontrolerul si finalii arsi dar BEC-ul bun :blush:
Ãœber den Wolken !!! de natura broscar :)
http://modelmania.110mb.com/home.html
0

#25 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2223
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 07 October 2008 - 01:51 PM

Pai, majoritatea BEC-urilor de pe regulatoarele aero sunt cu LM-7805. Putine sunt in stil clasic cu dioda Zenner de 5.1V si un tranzistor PNP de 2-3A. In general pe receptoare cu 2 canale intalnesti stilul asta de BEC din 3 piese: Zenner - tranzistor - condensator.

Din experienta proprie, la un LM-7805 in care bag 11.1V din 3 LiPo si scot 4.9V din care trag 1A (4 servo micro + rx) se incalzeste si se stabilizeaza la vreo 55 - 60 grade Celsius, ceea ce e normal. Daca tragi 1.5A se va incinge la 70 - 75 grade dar mai e mult pana la 125 grade care e temp maxima de lucru.

Ma rog, fiecare sa faca asa cum crede ca e mai bine...
Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#26 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 07 October 2008 - 04:36 PM

Vezi postareaOldMann, la Oct 7 2008, 05:46 AM, a spus:

faptul ca becu e element neliniar de circuit si ca odata cu incalzirea isi scade rezistenta
E chiar invers! Rezistenta becului creste odata cu incalzirea filamentului.

Ptr manolo: Daca folosesti stabilizator liniar, randamentul va fi sub 50% pentru simplul motiv ca tensiunea de iesire este mai mica decat caderea de tensiune pe regulator. In conditiile astea, indiferent ce regulator pui, vei avea aceleasi probleme de disipatie si energie pierduta. Daca disipatia mare nu constituie o problema, iti sugerez sa tragi un ochi si la LM350. Este un stabilizator liniar, ajustabil, de maxim 3A
Daca vrei sa pui staburi liniare in paralel, este preferabil sa adaugi cate o rezistenta de valoare mica (0.1 Ohm) la iesirea fiecaruia si dupa aia sa conectezi in paralel. Scopul rezistentelor este sa distribuie in mod egal curentul intre cele doua stabilizatoare.

Solutia eleganta, dupa parerea mea, este stabilizatorul in comutatie, dar la asta dezavantajul este ca e mai complicat si exista posibilitatea sa perturbi receptorul. Trebuie filtrat serios ca sa nu dai peste alte belele.

Solutie de aur nu exista. Vezi ce ti se potriveste cel mai bine.

Cirip

Aceasta postare a fost editata de Cirip: 07 October 2008 - 04:37 PM

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#27 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 07 October 2008 - 07:59 PM

Multam tuturor pentru indicatii, osa tin cont de ele si sa vad ce solutie finala o sa adopt. Mai umblind cu gogu de mina am mai gasit ceva .Ce parere aveti de schema asta .Nu stiu ce tranzistor este A16-cineva vreo idee?
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#28 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2008 - 08:08 PM

Daca te-ai apucat de o treaba fa-o pana la capat. O solutie eleganta: Oldmann a spus ca scoate corect din LM. Cere-i datele bobinei si gata. Personal nu sunt multumit de sarma cu care ai bobinat. Eu as fi pus minim 1,2mm-2mm. Nici un stab liniar nu se compara cu ceva in comutatie. Alternativa eficienta mai este si MC 34063 cu tranzistor extern. La ce ai facut tu, modifica bobina si pune filtrul de riplu la iesire. Daca nu ai LowESR condensatori pune din bucati. Cat mai multi, cu atat mai bine. Se reduce ESR si ai nevoie de asta. Sa-l utilizezi cu placere, ca nu va avea in veci 50-60grade constant! Si nu vei avea problema cu LDO ca la liniare.

Bafta!

Costel

P.S. MPSA16. Dar toata aplicatia aia nu merita la tine. Eu zic sa termini elegant cu LM2576.

Aceasta postare a fost editata de pavcostel: 07 October 2008 - 08:09 PM

35 MHz, canal 60,62,78.
0

#29 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 07 October 2008 - 08:27 PM

OK.Multam.Bobina am cumparat-o,o sa vad ce fac .Trei condensatori de 330uF pusi in paralel cu o tensiune de 50V e bine sau sa caut de 100V ? Da nu voi avea 50-60 de grade ,consumul nu cred ca va ajunge la 2A nici atunci cind voi cuva (pe rind) folosind un servo TMG -de 11kg.

Aceasta postare a fost editata de manolo: 07 October 2008 - 08:32 PM

Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#30 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2008 - 05:15 PM

@Manolo.
Cere-i lui Oldmann datele despre tor, sarma si spire. Cred ca te duce mai ieftin decat RBQE de la Comet srl. Si e mai sigur. Marja de 3A o ai mentru a preintampina contacte proaste, scurturi accidentale, apa, etc. Daca el scoate 3A sigur si tu tragi doar 1,5A, evident va lucra rece. Condensatorii de iesire merg de la 25V in sus, temperatura nu e critica, important e sa fie ce si cat scrie in aplicatie. Eu am folosit 470uF LowESR si filtru LC cum s-a mai spus mai inainte. In schimb am folosit o dioda rapida in capsula to220 recuperata de pe vremuri din televizoare, de 10A. Plus un tor de ferita pe cablu aproape de receptor, just-in-case. Apoi va trebui sa folosesti lac la greu, daca va fi la navo.

Bafta!

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro