Modelism - RHC Forum: Folosire scotchului - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Folosire scotchului Folosirea scotchului la vopsire

#1 Useril este offline   Tomcat 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 25 December 2002 - 08:02 AM

Am auzit din multe locuri ca se poate folosi scotchul pentru vopsirea dreapta de ex.Dar cand am incercat sa vopsesc cu galbe n capetele de aripi si am dezlipit scotchul am constatat cu sa dezlipit cu tot cu vopsea.

Cum pot face sa nu mai patesc acelas incident nefericit?







Merry Christmas
0

#2 Useril este offline   leo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 25 December 2002 - 08:25 AM

Exista banda adeziva de hirtie, special pentru vopsire.
Dupa ce ai vopsit lasi putin timp, atit cit se usuca superficial, apoi scoti banda (cit vopseau nu s-a intarit).

Banda adeziva de hirtie are diferite latimi, din ce-am vazut si folosit 15, 20 si 30 mm.
Se gaseste pe la magazinele cu de chimicale, cu vopseluri lavabile etc... si pe la magazinele auto
Adezivul nu este foarte puternic ca la un scotch obisnuit si permite indoirea, este usor gofrata.

Aceasta postare a fost editata de leo: 08 January 2003 - 04:03 PM

Nu lasa pe maine ce poti strica astazi!
0

#3 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 25 December 2002 - 10:48 AM

Subsemnez si eu la ce-a zis Leo.

Eu cand mi-am vopsit caroseria, am folosit tot un fel de scoci de hartie, dar poarta o denumire speciala si e cunoscut in modelism. Poate fi gasit sub forma unor role late de vreo 50 cm si.. lungi cat vrei. Cu ala iti faci ce formei vrei tu, ti le aplici pe .. pe ce vrei tu sa vopsesti, si la sfarsit le scoti. Chestia e ca materialul asta e conceput astfel incat sa se atraga pe principii electrostatice cu caroseria, nu are nici un lipici pe el..

In cazul tau, ai zis "aripi" deci clar nu este masina. Asa ca materialul de mai sus s-ar putea sa nu tina.

Primul sfat care ti-l dau e sa faci intai experimente, inainte sa treci la o procedura completa. Gaseste un cel mai dosnic loc al avionului tau si acolo fa un mic test cu scoci de hartie, cu 3m . cu ce vrei tu. SI daca iti place cu iese acolo, continui mai departe tot asa.

IN ceea ce priveste faptul ca vopseaua ti s-a dezlipit de pe model in zona scoci-ului, nu stiu ce sa zic. Cred ca depinde si de tipul/calitatea vopselei. Eu am vopsit direct dintr-un spray. Am avut grija sa nu "inec" modelul in vopsea si sa stii ca aceasta s-a uscat aproape imediat pe model. FOarte foarte repede.... La mine a fost tocmai pe dos: scociul dezlipit prea devreme, s-a desfacut cu tot cu vopsea. DUpa care am avut mai mult rabdare, si scociul dezlipit cu vopseaua uscata b8ine-bine, a iesit exclent/.

Pot sa te rog ceva? Nu uita subiectul asta, si mai spune-ne (Daca veri...) si rezultaele tale urmatoare.
Ca sa putem invata toti ceva din asta....

Era sa uit: ce vopsea si ce metoda de vopsire ai folosit???


alexella
Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#4 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 07 January 2003 - 01:03 PM

...pana sa avem o piata care sa abunde de benzi adezive de diferite calitati foloseam scotchul transparent pentru protectie la vopsire...secretul era ca inainte de aplicare sa-l tragi peste o zona textila (de regula pe pulpa pantalonului :D), sa se incarce adezivul si sa nu mai fie asa de lipicios. In felul acesta, evitam ca la deslipire sa se desprinda vopseaua!
Cred insa, asa cum au comentat si cei de dinainte, ca scociul de hartie este cel mai indicat.
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 07 May 2003 - 12:31 PM

pentru Tomcat
ref:scotch
Inainte de folosire pe macheta, eu il lipesc/deslipesc de citeva ori in podul palmei.Nu am avut nicioda probleme.
Se mai poate incerca cu hirtie de ziar, lipita pe macheta cu un lipici prost (gen Pelicanol).Dupa vopsire, masca se indeparteaza cu apa.Tehnica folosita curent.
toata bune
Alexandru
0

#6 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 15 May 2003 - 02:18 PM

Scotchul de hartie este super!!!!! Cea mai buna solutie!!!

Lipitul si dezlipitul de podul palmei duce intr-adevar la pierderea lipiciulu de pe scotch,dar acest lucru poate avea ca rezultat o dezlipire superficiala la marginea scotchului atunci cand acesta este pe model.De aici vor rezulta mici infiltratii de vopsea pe sub scotch...Rezultatul : dezastruos.

AI grija inainte de vopsire ca marginile scotchului sa fie bine lipite.
NU lipii scotchul prea repede peste o suprafata proaspat vopsita ;lasa-o la uscat 24-48 de ore.(stiu ca e mult timp ,si e greu sa astepti atunci cind nu vrei altceva decit sa sa-ti vezi macheta terminata dar e mai bine sa ai rabdare)
DACA vopsesti cu spray-ul sau aerograful ,la prima mana,"gazeaza" modelul ,adica dai o pelicula fina de vopsea ,sau trecel prin "ceata" de vopsea astfel incit sa ramina doar niste picaturi f fine.Lasa sa se usuce ascest strat timp de 20-30 minute, chiar daca este translucid si se mai vede inca culoarea originala a plasticului.In felul acesta se obtine o suprafata aspra iar vopseaua data ulterior(dupa 20-30 min) va avea o aderenta sporita.
DACA vopsesti cu pensula dilueaza vopseaua ceva mai mult astfel incit prin evaporarea diluanului vei obtine un strat de vopsea subtire care va avea mai multa aderenta la plastic,si nici nu-ti va acoperi detaliile fine:nituri,imbinari.etc.

Personal i-ti recomand un aerograf si eventual daca i-ti poti permite un compresor.Eu am asa ceva de curind si am inceput sa capat experienta facin tot felu de incercari.Aerograful se cheama Beginner si nu e scump de loc.Am si scris cu el!!!Cu compresorul e mai complicat asta fiind ceva mai scump.

Vopsitul este o operatie f. importanta care i-ti poate pune in valoare modelul sau din contra il poate distruge.

Asa ca in afara de SCOTCH DE HARTIE mai ai nevoie si de RABDARE!

Spor la treaba shi succes! :( :)
Homo Nauticus
0

#7 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 15 May 2003 - 02:24 PM

AVIZ AMATORILOR (celor din Bucuresti si nu numai)


DACA POT AJUTA MODELISTI IN PRIVITA VOPSITULUI CU AEROGRAFUL SA STITI CA AVETI PARTE DE SUPORTUL MEU TEHNIC IN ORICE IMPREJURARE. :)

Adresa mea de mail :pletila@yahoo.com :( sau pe forumul rhc.
Homo Nauticus
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro