Modelism - RHC Forum: latex - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

latex provider

#1 Useril este offline   maker 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 18-February 04

Postat 18 February 2004 - 01:18 PM

Salut prieteni.

Ma bucur ca m-am inscris in final pe acest forum unde am vazut o gramada de lucruri interesante.
Acum doresca sa-mi realizez o copie cat mai reusita a navetei Titan IV-B,vezi poza.
Pentru aceasta imi trebuie cauciuc latex, sau cauciuc siliconic sau altceva, si nu gasesc de unde sa le procur.
Va rog sa ma ajutati in aceasta problema.

va multumesc,

Maker
0

#2 Useril este offline   maker 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 18-February 04

Postat 18 February 2004 - 02:12 PM

poza e asta.
nu am acum camera sa pozez maketa care o am eu.

Multumesc

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: milstar6_launch_lo.jpg

0

#3 Useril este offline   Bibanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 10-October 03

Postat 18 February 2004 - 02:15 PM

Sub ce forma iti trebuie latex-ul ?
Este folosit in industria medicala (la fabricarea biberoanelor, de exemplu).

Aceasta postare a fost editata de Bibanu: 18 February 2004 - 02:16 PM

0

#4 Useril este offline   maker 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 18-February 04

Postat 18 February 2004 - 02:17 PM

Imi trebuie sa-l pot turna, deci sa fie sub forma lichida,si sa aiba intaritor.

Multumesc
0

#5 Useril este offline   Bibanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 10-October 03

Postat 18 February 2004 - 02:20 PM

Am icercat sa caut pe internet ceva surse de latex brut dar nu am reusit sa gasesc nimic.
Poate amicii modelisti de pe forum au vreo idee.
Eu am sa ma mai interesez de subiect si daca gasesc ceva te anunt.

Bibanuliftup
0

#6 Useril este offline   cartula 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 15-March 03

Postat 18 February 2004 - 02:47 PM

Salut...

Am citit si post-urile tale de la "Tehnice", si cred ca as putea sa te ajut... Nu stiu de unde poti sa faci rost de cauciuc siliconic (RTV) in RO in cantitati rezonabile (singura sursa pe care o stiu vinde la 5kg, bidonul costa cam 90-100 EUR daca nu ma insel)...

Din cate am vazut ai de replicat o macheta... Am ceva cauciuc siliconic pe acasa, si destul de multa experienta in "copierea" pieselor folosind RTV/rasini poliuretanice... Daca vrei, pot sa te ajut.

Poti sa dai de mine la adresa gcurteanu@yahoo.com (sau pe Y Messenger)
0

#7 Useril este offline   S62i 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 24-May 02
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 February 2004 - 02:47 PM

Cauta la Danubiana Buc ,Victoria Floresti,Rolast Pitesti,Continental Timisoara, dar nu pe calea oficiala.
Se foloseste la impregnarea cordului din anvelope.
Succes!

Aceasta postare a fost editata de S62: 18 February 2004 - 09:01 PM

Iulian
0

#8 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 18 February 2004 - 05:54 PM

Cauciuc siliconic de mai multe feluri si culori gasesti la magazinele care vind materiale de constructii si este ambalat la tuburi si nu este asa scump.
Este moale si merge turnat.
0

#9 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 18 February 2004 - 06:54 PM

Uite ceva de genul asta este.
Poza.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 14.jpg

0

#10 Useril este offline   S62i 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 24-May 02
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 February 2004 - 09:08 PM

Latexul este cam toxic ,iar dupa intarire la temperatura camerei nu pre arata ca un cauciuc obisnuit ,chiar se deformeaza un pic plastic si se rupe usor.Mai bune rezultate sa spunem se obtin prin "uscare " fortata in curent de aer foarte cald la peste 100 grade celsius.In acest caz un strat foarte fin aplicat pe o suprafata devine foarte elastic si adera excelent pe multe materiale.Oricum ce se foloseste in locatiile citatenu este chiar latex pur direct din copac ,ci mai contine si o serie de substante auxiliare care ajuta la conservare ,la inbunatatirea aderentei .............
Succes
Iulian
0

#11 Useril este offline   S62i 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 24-May 02
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 February 2004 - 09:19 PM

Daca doresti o realizare din cauciuc siliconic sigur gasesti la Fartec Brasov si nevulcanizat arata rosu caramiziu inchis ,are consistenta unei plastiline si se poate turna in matrita metalica dupa care se face vulcanizarea la 180-185 grade celsius timp de 10-12 min intr-o presa de vulcanizare termostatata.Se obtine o pisa cu o rezistenta mecanica excelenta ,elastica si cu o suprafata lucioasa daca matrita este perfect lustruita.Matrita se face din doua semimatrite ce se inchid vertical pe lungimea machetei si obligatoriu cu gauri sau canale de expansiunea materialului suplimentar.Se pune material suplimentar ptr a nu avea surprize ca dupa racire forma finala sa aiba ceva goluri de aer mai ales la suprafata.Bavurile de turnare se "rad" cu un "cuter" cu lama noua.
Latexul nu poate fi vulcanizat sau prelucrat astfel .
Succes

Aceasta postare a fost editata de S62: 18 February 2004 - 09:21 PM

Iulian
0

#12 Useril este offline   S62i 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 24-May 02
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 February 2004 - 09:24 PM

Bibanu, la 18 Feb 2004, 14:15, a spus:

Sub ce forma iti trebuie latex-ul ?
Este folosit in industria medicala (la fabricarea biberoanelor, de exemplu).

biberoanele sunt din cauciuc sintetic+latex sau dintr-o varietate de cauciuc sintetic siliconic ,manusile chirurgicale contin mai mult latex.
Iulian
0

#13 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 19 February 2004 - 06:15 AM

Latex se mai foloseste la capacele pentru borcane. Stiu o fabrica in Tecuci. S-ar putea sa fie si in Bucuresti. De asemeni se utilizeaza si la prezervative. Am vazut, inainte de revolutie, cum se fabrica prezervativele si manusile chirurgicale. Daca vreti va povestesc http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
0

#14 Useril este offline   maker 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 18-February 04

Postat 19 February 2004 - 10:04 PM

Prieteni va multumesc pentru ajutor.
numai ca din catestiu eu pana acum din cauciuc siliconic, asa numitul rtv , se poate copia cam orice la temperatura camerei, fara a mai fi nevoie de vulcanizare.
E un avantaj enorm si cu costuri relativ mici, dar ca toate celelalte inventii mari sunt accesibile mai intai peste ocean, si abia dupa un timp la noi.
Daca vreti putem dezvolta subiectul, si stiu deja cativa provideri de silicon.
Se pot face modele interesante.
cel din constructii nu este bun pt modelaj, l-am verificat.

Dar eu totusi caut latex.
N-are nimeni un drum in Italia,sau in alta tara din vest , ca-i dau bani sa-mi ia si mie.

Salutari tuturor.
0

#15 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 February 2004 - 10:35 PM

Daca se supune la vot si sigur nu se supune, sunt pentru continuarea si dezvoltarea subiectului, daca sunteti dispusi pentru asta! Cam tot ce se poate aplica in modelism cu mijloace accesibile (privind materiale, tehnologii etc) si eventual chiar legat de copierea unor componente. Prin orice mijloace: prelucrare mecanica, injectare, intarire in matrita, orice. E cam vag, dar domeniul e amplu si interesant. Prinde bine celor care mesteresc.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#16 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 February 2004 - 01:43 AM

Poate este putin pe langa subiect dar este posibil ca un modelist inventiv sa gaseasca aplicatii. Prezervativele si manusile se faceau pe aceeasi banda.
Modelele mergeau pe un transportor. La un moment dat erau scufundate in latex. timpul de scufundare da grosimea produsului. Pe urma treceau printr-un cuptor sa se usuce mai repede. La sfarsit se deccojeau de pe model si se ambalau.
Deci tehnologia este cat se poate de simpla.
0

#17 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 20 February 2004 - 03:21 PM

Da interesant si simplu.
Sunt bune ideile astea care le poti pune in aplicare acasa fara prea multe agregate.
Nu am inteles din ce erau facute modelele. Erau incalzite la o anumita temperatura?
Cum de grosimea era data de timpul de scufundare? adica cum era atras latex-ul de model?

PS: Bitex tu vrei sa continue subiectul cu cauciucul sau te intereseaza cum se confectioneaza prez... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de GIGI: 20 February 2004 - 03:28 PM

0

#18 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 February 2004 - 04:24 PM

M-ar interesa cum se folosesc pâna la rupere, ca nu-s in stare s-o fac pe propria forma, ca se indoaie de la mijloc de la un timp.
Un pas mare pentru omenire: "prez..." inseamna de fapt prezervativ, daca inteleg eu bine. "Chestia" aia care se trage uneori peste receptor sau care mai are 1001 intrebuintari in plus pe lânga cea clasica... Ti-o fi rusine sa spui, te pomenesti. Cu ce te prezinti la RR, ca mereu schimbi subiectul?
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#19 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 20 February 2004 - 05:25 PM

Bre Bitex eu am scris prez... sa fac economie de litere ca tastatura asta la mac este foarte scumpa si nu vreau sa uzez prea tare tastele. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
Eu folosesc prezervativele doar la 1000 de intrebuintari casnice sau tehnologice ca la acea 1 intrebuintare le foloseam cand eram pusti si ma jucam cu fetele (modele rc) -_-

Pai esti curios cu ce vin la RR?
Hai sa ne vedem maine in Poli. sa vorbim la o berica ca trebuie sa-l cinstesc si pe marinaru ca asa a solicitat.

Eu aveam ceva in proiect de foarte mult timp la care ma gandeam sa folosesc unul sau mai multe prezervative dar daca pot sa confectionez eu ce ma intereseaza si cum vreau eu este mai bine.

PS: prezervativul este dizolvat de benzina? sau de eter etilic?
0

#20 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 21 February 2004 - 12:31 AM

Imi dau seama nu pot sa-mi aduc aminte din ce erau facute modelele. Oricum din metal. Cred ca modelul manusilor era din Al si cel al prezervativelor din inox. Oricum sigur nu erau incalzite. Pur si simplu stateau atarnate de un fir fiecare pe un lant care avansa incet. Aratau destul de ciudat mai ales mainile. Parca era un film de groaza. Nu pot sa va spun exact de ce grosimea varia in functie de cat statea in baie. Dar sigur asa este. Am vizitat fabrica in interes de sevici. Eu lucram la o fabrica de aparataj electric si vroiau sa faca un capacel pentru intrerupatoare ca sa reziste la umiditate. Pana la urma l-au injectat din PVC plastifiat transparent deoarece a fost mai simplu ( avand tahnologia pentru injectie disponibila).
De ce era atras de model ? Pai arata ca o miere de albine sau mai bine ca un prenadez mai diluat. Normal ca o bara scufundata in el se incarca cu material. Acum daca stau si ma gandesc si mai bine poate erau putin caldute de la trecerea anterioara prin cuptor. Poate de aceea se ingrosa stratul in functie de durata. Oricum totul era foarte empiric. Cred ca era dispozitie de guvern ca sa fie cat mai multe defecte de fabricatie la prezervative http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif :D :D

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 21 February 2004 - 12:37 AM

0

#21 Useril este offline   kmypld 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 23-August 07

Postat 23 August 2007 - 06:25 PM

maker, la 18 Feb 2004, 14:17, a spus:

Imi trebuie sa-l pot turna, deci sa fie sub forma lichida,si sa aiba intaritor.

Multumesc

Cauciuc siliconic pentru aplicatii in varianta orizontala si verticala gasesti la :
POLYDIS Bucuresti - str.Biharia nr.67-77, sector 1 ( incinta Metav ) ; tel. 021 549 15 59 sau 0731 660 103
POLYDIS Arad - Calea Timisorii nr.212/2 ; tel. 0257 288 669 sau 0731 660 101
0

#22 Useril este offline   cristianionut 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 24 August 2007 - 01:36 PM

hahaha :) super tare! ai scormonit mult dupa subiectul asta ?
0

#23 Useril este offline   ToX 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1245
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2007 - 12:27 PM

ma bag si eu in seama.
daca iti trebuie pentru copiat machete incearca sa vorbesti cu un stomatolog.
nu stiu sigur ce e chestia aia cu care iau ei amprentele dentare dar daca imi amintesc bine e un strat parca albastru care copiaza foarte bine detaliile si unul rosu care are o consistenta ceva mai dura.cel rosu e folosit prima data la amrentare apoi in modelul care iese ceva mai grosolan se toarna chestiunea aia albastra si se repeta operatia de amprentare pentru detalii.
dupa ce se intareste se toarna ipsos in respectiva amprenta si apoi urmeaza dinti, si alte alea care nu mai sunt aici de interes.
de costurile lor chiar nu am habar dar e imposibil ca cei interesati de acest subiect sa nu cunoasca un stomatolog sau tehnician dentar.
bafta
0

#24 Useril este offline   pil 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 31-August 07

Postat 31 August 2007 - 02:43 AM

Sal

Vreau si eu sa fac o matrita pentru confectionarea unor naluci pt pescuit din spuma. Aveti aici un link cu exemplu :

http://www.knet.ne.jp/~hac21202/

Spuneti-mi si mie va rog unde gasesc niste cauciuc siliconic RTV sau daca cesta poate sa fie inlocuit cu ceva mai la indemana. Si unde pot sa gasesc spuma poliuretanica care se formeaza din amestecul a 2 substante cum se vede in linkul de mai sus.

Mersi
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro