Modelism - RHC Forum: Revell Airbrush set - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Revell Airbrush set

#1 Useril este offline   Tomcat 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 02-December 02

  Postat 24 December 2002 - 11:49 AM

In urma cu ceva timp mi-am luat un Revell airbrush beginer, l-am testat si merge foarte bine dar nu stiu daca este bun pentru machetele la scara mai mica(1/72 si 1/144).Face petele de vopsea destul de mari si asta duce la impercizie.Pot sa il folosesc sil la machete mai mici? :D
0

#2 Useril este offline   Avi 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV

  Postat 24 December 2002 - 09:40 PM

Din pacate nu prea poti vopsi cu un astfel de airbrush machete asa mici doar daca doresti sa le vopsesti intr-o singura culoare,dar piesele separat se pot vopsi acela este destinat pentru vopsiri pe suprafete mai mari totusi poti face camuflaje cu ajutorul schociului de hartie.Succes :D :D :D
0

#3 Useril este offline   Dragon 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 24 December 2002 - 10:34 PM

Si eu am un rahat la fel,si ma confreunt cu aceasi problema!!!dar in schimb este nemaipomenit pt.vopsirea modelelor zburatoare.
tot ce zboara se prabuseste.......................... :)
0

#4 Useril este offline   utzelu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 17-January 03

Postat 17 January 2003 - 10:45 PM

salut,
din pacate, pt. o vopsire de calitate, airbrushul de la Revell nu prea merge. eu am un airbrush d-asta, dar m-am lasat pagubas. pt. ca arunca o prea mare cantitate de vopsea, si nu poti regla debitul, in timp ce vopsesti.
de fapt, cred ca scrie pe ambalaj ca e de folosit pt. suprafete mari.
asa ca depinde de calitatea pe care vrei sa o atingi si de bugetul pe care il ai, ca sa-ti procuri un airbrush adevarat, de ex. un badger crescendo, cu dubla actiune.

numai bine,
utzelu
0

#5 Useril este offline   Ikaros 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 February 2003 - 08:41 PM

Cam cat ar costa un badger crescendo, cu dubla actiune si pe unde, in Bucuresti, as pute gasi de cumparat asa ceva? ar mai fi si alte airbrush-uri cu performate similare, de vanzare prin Bucuresti?
A woman in need is a woman indeed.
0

#6 Useril este offline   DanBulan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 07-March 03

Postat 14 April 2003 - 08:07 PM

Daca vreti ceva mai profesional incercati la site-ul Revell din Romania si acolo au vreo 2 modele de aerografe mai profesionale decit 'Beginner'-ul pe care si eu l-am folosit pina cind s-a stricat.

Aceasta postare a fost editata de DanBulan: 14 April 2003 - 08:08 PM

0

#7 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 15 April 2003 - 06:17 PM

Am si eu un airbrush Beginner care merge satisfacator.Intrebare: ce sursa de aer comprimat folositi? Fratilor,compresorul e perfect pt. airbrush-ul acesta...si cu putina rabdare se poate regla si Beginner-ul sa scoata o suprafata mai mica.Mai incercati.Oricum e o solutie ieftina si nu poti avea pretentii prea mari la banii astia (eu am dat cam 400.000 lei pe el).
Homo Nauticus
0

#8 Useril este offline   DanBulan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 07-March 03

Postat 16 April 2003 - 02:56 PM

Sursa de aer? Un banal compresor de frigider cu camera de compresie dintr-un tub de aer. Setul beginner are si un adaptor pt tipul asta de tuburi. Asa ca prin ajutorul unui prieten mai iscusit in reparatii si gadgeturi electrice acum am un fel de compresor.
0

#9 Useril este offline   Alguhan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 13-April 03

Postat 18 April 2003 - 01:15 PM

La modelele asa mici poti folosi un airbrush cu 'double action'. Poti dai vopsea cu ce cantita vrei. Se regleaza la apasarea butonului. Iti recomand un "pasche" sau un "badger". Nu uita ca airbrush-ul cu 'double action' se curata mai greu, dar merita sa pierzi timpul cu ei. Daca totusi insisti sa folosesti un airbrush cu 'single action' tot recomand un pasche sau badger, cu care poti lucra mult mai fin.
succes si distractii placute!
0

#10 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 18 April 2003 - 03:03 PM

Pt. DanBulan Ideea cu compresorul facut nu e noua dar este foarte buna.

Eu ma refeream la un compresor adevarat,cu piston si butelie de aer ,ca acelea pe care le gasesti in magazin.Eu personal sunt norocosul posesor al unui astfel de compresor pe care l-am reconditioat un pic.Merge perfect cu orice fel de airbrush,chiar si cu unul facut artizanal.
Daca aveti ocazia sa faceti rost de asa un compresor nu ezitati (chiar daca dimensiunile lui sunt cam mari)sa il luati.Reductia la airbrush se face usor,si merge de sta mitza in coada.
Homo Nauticus
0

#11 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 02 July 2003 - 09:26 PM

la beginer-ul ala... foloseste la ceva butonul de sub pargia pe care apesi ?? io nu mi-am dat seama pana acum??
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#12 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 02 July 2003 - 09:29 PM

Pletila, la 15 Apr 2003, 19:17, a spus:

Am si eu un airbrush Beginner care merge satisfacator.Intrebare: ce sursa de aer comprimat folositi? Fratilor,compresorul e perfect pt. airbrush-ul acesta...si cu putina rabdare se poate regla si Beginner-ul sa scoata o suprafata mai mica.Mai incercati.Oricum e o solutie ieftina si nu poti avea pretentii prea mari la banii astia (eu am dat cam 400.000 lei pe el).

cum pot regle beginnerul ? ca am incercat doar cu apa pana acu si pe mergine face stropi am reusit sa faca pete mici pt 1:72 dar numai la intamplare fara sa pot controla
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#13 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 03 July 2003 - 08:04 AM

Pai, parghia aia gri pe care apesi actioneaza asupra butonului,care la rindul lui deschide o supapa.

Reglajul se face numai prin invirtirea duzei verticale,incet de tot,cu rabdare.

Un alt fapt important este presiunea, o presiune mai mare = un reglaj mai fin deoarece depresiunea pe care o face jetul de aer la nivelul diuzei verticale este mai mare si vopseaua va urca mai usor chiar si la o distanta "mare" intre duze.

Ca sa poti controla "petele" trebuie sa faci multiple incercari.Experienta este foarte importanta.
Ca sa i-ti "faci mana" cum se spune ,regleaza airbrush-ul cit poti tu de fin si incearca sa scrii cu el.Dupa ce o sa reusesti sa faci literele egale ca grosime ai sa vezi ca e usor sa faci si pete.
Homo Nauticus
0

#14 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 03 July 2003 - 08:17 AM

Eu nu pledez in mod special pentru acest tip de airbrush,

FRATILOR daca aveti bani de dat ,dati pe un airbrush scump, va functiona OK.

Dar daca nu aveti bani luati un Beginner si invatati sa il folositi, testati ,cautati solutii ca de aia va numiti modelisti.

Si nu mai aruncati cu vorbe cum ar fi ca arunca pete de vopsea, ca nu poti sa reglezi etc.Daca nu puteti voi ,nu inseamna sa dati vina pe scula.

Dupa parerea mea modelismul nu inseamna sa dai cu banii in dreapta si in stinga pe tot ce apare in domeniu, la modul "Ce daca airbrushul cosata 399 $ sau 499 $? Il iau si gata ca face el treaba in locul meu."
Mai degraba ar trebui sa fie o activitate coordonata dupa principiul " Sa facem din rahat,bici"
Homo Nauticus
0

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 03 July 2003 - 11:30 AM

Ref:airbrush Beginner
Intr-adevar, nu este (dupa cum spune si numele :"incepator") un aerograf din categoria celor foarte bune.Dar, cum am mai spus si cu alta ocazie:
"chitara este un instrument cu sase corzi, extrem de simplu.Multi cinta la chitara, dar citi precum Eric Clapton ori Gimmy Hendrix?
Mai este nevoie si de multa transpiratie!
Alexandru
0

#16 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 04 July 2003 - 01:35 PM

Dupa cum am spus si mai inainte: eu nu am reusit si mie mi-a facut pete.
Nu am spus ca nu se poate. Tocmai de asta am si lansat intrebarile, pentru ca stiam ca se poate.[/U][U]
Si nici nu am chef sa dau sute de $ pe scule. La fel ca si la dioramele feroviare nu ma apuc sa-mi cumpar pomi, o sa-i fac.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro