Modelism - RHC Forum: Masini de tabla - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Masini de tabla

#1 Useril este offline   semafor 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 16-February 04

Postat 16 February 2004 - 05:01 PM

Salut!
As dori un sfat/pãrere asupra unei probleme tehnice. Vreau sã construiesc un model de camion din 1933, scara 1/25 si am rãmas în pom cu aripile. M'am gândit sã le fac din tablã de cupru de 0,5mm, bãtute pe forme de lemn. Nu am mai lucrat cu asa ceva si poate stie cineva dacã e posibil, sau dacã tabla e prea groasã, etc. A doua chestiune e legatã de anvelope. Am sanse sã le fac din cauciuc siliconic injectat în forme de gips sau o sã rãmânã lipite acolo?
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 February 2004 - 05:34 PM

Salut!

Iti trebuie ceva indemânare pentru batut tabla de cupru, dar este posibil. Nu cred ca-i prea groasa tabla, ca am vazut cazan de tuica facut dintr-o bara patrata de cupru. Mai subtire se face usor, invers e mai greu. Singura problema e ca ciocanul era la un tigan in mâna, nu in mâna mea... Important e ca merge.
Cred ca ai sanse sa le faci din cauciuc siliconic si aproape sigur o sa ramâna lipite de ipsos. Poate scapi mai ieftin daca acoperi suprafata ipsosului cu ceva. Chiar daca se lipesc de ipsos, poti sa-l spargi. E mai mult munca, dar se merita. Cum faci prima matrita poti s-o faci si pe a doua. Sunt 6 roti in total? Sper sa gasesti ceva de acoperit (ceva foarte alunecos, poate ulei, poate vaselina fina, sau ceva special?) si sa reusesti foarte usor.
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 21 February 2004 - 05:23 AM

Spray siliconic cu care sa da pe bordul masinii ?
0

#4 Useril este offline   toolmaker 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 19-February 04

Postat 21 February 2004 - 06:40 PM

Am vazut la cineva o masina de modelat tabla extrem de simpla , usor de construit , usor de folosit .
este vorba de un brat rigid, pe care se instaleaza perpendicular doua axe paralele egale, fiecare avind la cap cite o roata mica, bombata la circumferinta, ceva de ex. de marimea unui rulment de 20-30 m.m.
bratul superior este fix, iar cel inferior este presionat de un surub.
intre aceste doua roti se stringe tabla si este miscata cu mina , rectiliniu alternativ , marindu-se prograsiv presiunea , pina se obtine concavitatea sau convexitatea dorita. Sutrafata este neteda si prin practica indelungata cu sabloane adequate se poate obtine mult.
mihai
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro