Modelism - RHC Forum: TT 12mm 1:120 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

TT 12mm 1:120 tot ce se poate despre

#1 Useril este offline   Takayami 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 24-December 02

  Postat 24 December 2002 - 10:45 AM

Sint pasionat de aceasta scara, problema e ca nu am mai vazut pe aici de ceva timp.
Stiu ca dupa 89 Berliner Bruhen (Zucke) a disparut si practic principalul producator pt aceasta parte a lumi a disparut.
Stiu ca de cind a aparut N scale (1970) prin state au cam disparut si restul.

DAR...

Am inteles ca Roco a incercat si va continua sub marca lui Tilling sa faca locomotive.
In romania era in Unirea Calarasi niste tipi ce vindeau SH de TT,HO si altele si apoi era linga Nic in Amzei acum vreo 3 ani un magazin ce vindea seturi noi de trenuri TT (acum e o casa de schimb).

Acum intrebari:

1. Tilling e lider de piata, dar a gasit cineva pe internet un magazin care sa vinda produse TT?
2. Pe unde se gasesc in tara de vinzare locomotive si vagoane.
3. personal as fi foarte interesat de sine, macazuri etc.

PS Pt machete (cladiri, peisaj) am vazut la cineva ca lucra cu HOe (1:100) si aratau rezonabil (in loc de altceva)
0

#2 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 24 December 2002 - 10:53 AM

Vezi ca mai e un supermagazin pentru trenuletze vis-a-vis de Fac. De Drept!!!
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#3 Useril este offline   catalin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 27 December 2002 - 10:48 AM

In tara sunt 2 magazine de modelism feroviar-subliniez in toata tara-unul este vis-s vis de Drept, altul este langa Muzeul Militar National, daca se poate numi magazin-daca cineva mai cunoste si alte magazine sa dea de veste (si mai stiu o persoana care se ocupa de adusul din afara a acestor produse, cu firma, factura, tot).
Scara TT este in plin avant in germania si USA, Pagini pe net unde poti sa vezi produse Tilling sunt cateva sute...
Despre produsele TT din fostul RDG, mai sunt destui pasionati care le mai au in conditii foarte bune, nu o sa va vina sa credeti cati sunt in Romania, mai ales in Bucuresti care se ocupa de asa ceva. sunt foarte multi. Ca sa raspund colegului care a gasit o diorama-asa se numeste ansamblul de cladiri si linii la scara-daca poti sa o recuperezi este un castig pentru tine.
Din pacate locuim in apartamentele epocii de aur, unde cu greu poti face o diorama rezonabila. Eu lucrez la una si stiu cat de greu este sa-i gasesti un loc unde sa nu supere pe nimeni......
Daca cineva doreste ceva fotografii ale colectiei aproape complete de vagoane, locomotive, realizate de TT sa dea de veste si i le trimit pe mail, daca vreti poze cu diorame iar dati de veste ca am destule pentru toti.
daca cineva are de vanzare ceva materiale din vechile colectii TT zeuke sau berlin bahner iara sa dea de veste.
Spor la treaba si La Multi Ani !
0

#4 Useril este offline   Andrei 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-March 02

Postat 28 December 2002 - 10:52 AM

Am vazut ieri la Carrefour citeva seturi PIKO.
Andrei
-- Nu mor caii cind vor cainii --
0

#5 Useril este offline   Takayami 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 24-December 02

Postat 07 January 2003 - 12:24 AM

Am vizitat magazinul de la drept, ca sa concluzionez:
-un set complet tillig la un pret rezonabil
- citeva locomotive SH sa zicem rezonabile
-ceva sine, bumper si altele extrem de scumpe

Adica in comparatie cu www.hobby-shop.cz de 2-3 ori mai scumpe.

@catalin berlin TT bahner zeuke GMBh era numele firmei din RDG care era firma de stat dupa nationalizarea lui Zeuke din 50 si care a fost lichidata si achizitionata mare parte de Tillig.

Personal acum eu sint mai interesat de a achizitiona sine si alte elemete de acest gen decit locomotive (all about money)

As fi interesat de colectia de care spui de poze, cam cit are?

AM o groaza de linkuri si layouturi gasite de mine daca te ajuta (nu special de TT, dar ca inspiratie e ok)
0

#6 Useril este offline   catalin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 08 January 2003 - 07:37 PM

ok, cred ca mai important e sa gasim un numitor comun si mai putin sa investigam istoria TILLING
ce zici de vreo 2 CD-uri????
cat despre linkuri........am internet la munca 24/24 gratuit
am investigat destule pagini
cat despre sine ia fa tu o intrebare la tel. 021.7725684 Livian Stanciu-aduce multe din afara si mai are cateva conexiuni, poate gasesti ceva
daca te apuci de vreo diorama poate facem schim de ceva informatii sau poze
eu astept

te salut, catalin
0

#7 Useril este offline   Radu L. 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 17-January 03

Postat 17 January 2003 - 06:37 PM

Salut toti pasionatii de trenulete electrice!

Am gasit acest forum cautand "modelism feroviar" si nu am ezitat sa ma inscriu.

Numele meu este Radu si colectionez trenulete TT de 27 de ani. In 1976, la varsta de 3 ani am primit cadou un set BTTB Hobby care cuprindea o locomotiva cu aburi, doua vagoane de calatori, sine curbe si un alimentator. De atunci am primit si cumparat locomotive, vagoane, sine, macaze, poduri, casute......
Din pacate acum nu imi pot permite sa cumpar decat de la second hand, din locurile pe care le-ati mentionat si voi (langa Muzeul Militar si vis-a-vis de Fac. de Drept).
Am cautat si gasit pe internet o multime de site-uri cu modelism feroviar, cele mai multe in germana. Am strans in felul acesta sute de imagini cu machete (mai mult sau mai putin interesante) care pot fi puse pe CD pentru cei interesati.
In ceea ce priveste partea practica (adica o diorama) sunt la etapa de planuri si vise. Cu timpul liber nu prea mai am, iar camera in care locuiesc este destul de mica. Pot instala o diorama daca renunt la mobila :))
Am gasit pe internet un club numit TREN CLUBUL ROMAN. Voi stiti ceva mai multe despre acest club?
Cei de afara organizeaza tot felul de expozitii in domeniu. Ati auzit de asa ceva pe la noi?

Multa sanatate!

Radu.
0

#8 Useril este offline   catalin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 18 January 2003 - 02:33 PM

Despre TCR sa stiti ca si eu incerc sa ajung la ei. Stiu ca fac parte cativa grei care se ocupa de loc cu abur-dar mai ales de reconditionarea lor. Pot sa va dau adresele de legatura.
Despre machete, rog orice persoana interesata sa-mi spuna ce doreste. Eu am dorinta de a ajuta pe oricine doreste, cu orice informatie am, fotografie.
cat despre dioarama ta Radu, iti trebuie un imbold. Asa am patit eu, care am avut pe cineva care m-a sustinut si am inceput realizarea uneia de 1.5 X 1m, care in ciuda spatiului limitat-ca si eu stau tot intr-o camera mica de bloc-este o parte de vis, care imi place enorm. Am lucrat in asa fel incat sa poata fi oricand adaugata o alta dioarama-pe baza modulelor, si te sfatuiesc sa faci la fel.
Eu zic sa te apuci de treaba, mi-am tinut trenuletele multi ani in cutii, dar niciodata nu arata mai bine decat pe o diorama, fie ea cat de simpla se poate, dar sa fie a ta. In Romania nu ai nici o sansa sa obtii ceva materiale ok, si la preturi de bun simt-NU CELE DE LA DREPT-. te ajut cu orice idee ai nevoie, eu am acut aproape totul in regim de manufactura...pentru ca nu am de unde cumpara ceva ok...chiar de as avea banii.
Astept sa-mi spui ca te-ai apucat de treaba, si ca deja te-ai gandit la marimea blatului. Uita-te la diorama asta, si ai sa vezi ca nu-ti trebuie neparat un oras intreg sau forme de relief super complicate ca sa faci o treba buna........
0

#9 Useril este offline   catalin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 18 January 2003 - 02:35 PM

scuze, se pare ca saitul asta nu permite sa att. un fisier de tip BMP......asa ca nu pot sa-ti trimit poza......pacat.
0

#10 Useril este offline   catalin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 11 February 2003 - 07:49 PM

hai sa va lansez o alta provocare ca vad ca ne-am impotmolit; ARE CINEVA PE ACASA SAU IDEE UNDE POT GASI PE INTERNET IMAGINI CU VECHI GARI ROMANESTI, vechi stampe , poze , sau mai stiu eu ce......Orice!!!


HELP!!!!!
0

#11 Useril este offline   Max Fax 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 03-January 03

Postat 12 February 2003 - 08:08 AM

Pt. Catalin: poti salva imaginea BMP in format JPG cu ajutorul unui program de grafica. Apoi o micsorezi cat sa fie max. 100kb si apoi o poti pune pe site. Formatul BMP nu e "economic" ocupand mult spatiu.
0

#12 Useril este offline   DanBulan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 07-March 03

Postat 07 March 2003 - 06:11 PM

Pot sa va pun in legatura cu cineva din Bucuresti care face drumuri lunar afara si va poate aduce pe comanda tot ce doriti. Preturile, desi pentru 1st si 2nd hand, sint mai mult decit acceptabile. Trebuie doar sa stie ca vreti o comanda ferma, chiar o sina anume, vagon, sau o lista mai lunga.
0

#13 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 15 April 2003 - 03:09 PM

Spuneti-mi, va rog, mai exact unde e magazinul de langa Muzeul Militar pentru ca trec zilnic pe langa acesta dar habar nu am stiut ca exista un astfel de magazin acolo langa "fetele de vanzare"...
0

#14 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 15 April 2003 - 03:14 PM

Apropos de cele de ca Carrefour. Nu merita absolut deloc banii ,sunt jalnice, Le-am vazut si in functiune de sarbatori, vai de ele. e si normal ca doar nu va ganditi sa gasiti o locomotiva, 3 vagoane, sine 3m, gara si alimentator la pretul unei locomotive...digitala cei drept. Mai este un set la Carrefour, acum, la pretul de 1,180,000 lei dar de aceeasi calitate...
0

#15 Useril este offline   DanBulan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 07-March 03

Postat 16 April 2003 - 02:10 PM

Trebuie sa intri in Muzeu, apoi cobori la subsol si in locul garderobei se afla cele doua magazine. Ieri am fost prin zona, dar dupa ora 17:00 nu mai e nimeni acolo.
0

#16 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 April 2003 - 03:47 PM

Puteam eu sa caut mult si bine si nici prin cap nu-mi trecea ca e in incinta muzeului... ce ti-e si cu economia asta de piata, bine ca nu se gasesc sine sau cine stie pe la farmacii in borcanase, desi n-ar fi rau sa cumparam trenulete pe retete compensate ca doar e o boala nu ? suferim nu ? suntem de-a dreptul bolnavi... :)
0

#17 Useril este offline   Baiazid 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 17-April 03

Postat 17 April 2003 - 06:34 PM

Alo! Ii zice Tillig, nu Tilli(n)g :-)
0

#18 Useril este offline   DanBulan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 07-March 03

Postat 18 April 2003 - 11:22 AM

Baiazid, la 17 Apr 2003, 18:34, a spus:

Alo! Ii zice Tillig, nu Tilli(n)g :-)

pai daca pa site scrie asa de mic io ce sa fac? Pina acuma oricum n-auzisem de Tillig (fara n) asa ca n-am dat atentie...
0

#19 Useril este offline   Baiazid 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 17-April 03

Postat 18 April 2003 - 12:15 PM

Pai il cheama Hans Jürgen TILLIG :-)) Are si omu un nume
0

#20 Useril este offline   mity 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 14-April 03

Postat 16 June 2003 - 09:15 PM

Am ceva sine, ace de cale, vagoane, si o diorama, toate TT. Daca sunteti interesat va trimit poze de calitate cu produsele in cauza. DumitruComan Braila, dumitrucoman@yahoo.com
0

#21 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 18 June 2003 - 11:04 AM

mity, la 16 Jun 2003, 21:15, a spus:

Am ceva sine, ace de cale, vagoane, si o diorama, toate TT. Daca sunteti interesat va trimit poze de calitate cu produsele in cauza. DumitruComan Braila, dumitrucoman@yahoo.com

Este interesant. Astept poze. miaivastchorou@wowmail.ro
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#22 Useril este offline   Takayami 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 24-December 02

Postat 25 June 2003 - 11:29 PM

Scuze de lipsa prelungita.

Am lipsit si cit am fost plecat am realizat ca ca acum stiu magazinele din Bucuresti despre care toti ziceti ca-s scumpe, sint afara si n-am ideie pe unde sa le caut.

In august plec din nou sper sa ajung sa vad fabrica lui Tillig, poate fac rost de un catalog, ca sa avem o baza mai concreta de dicutie.

Din pacate ce se gaseste aici sint tt reciclate toate marca Berliner si s-au vindut inainte de revolutie. Doar la drept am vazut un seT Tillig original (starting kit) dar cam prea piperat.

In alta ordine de idei PIKO revine in romania. Alte detalii o sa postez la HO. :)
0

#23 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 02 July 2003 - 09:42 PM

10 euro catalog Tillig
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#24 Useril este offline   zoli 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 04-July 03

Postat 04 July 2003 - 04:40 PM

As cumpara locomotive diesel, macaze (macaz dublu, daca se poate) si ceva vagoane de calatori. De asemenea caut semnale de cale ferata.
Astept oferte la alfa@from.ro
0

#25 Useril este offline   mity 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 14-April 03

Postat 16 December 2003 - 09:27 PM

Salut pentru Zoli. Am incercat email-ul dar nu merge. Poti sa ma contactezi la dumitrucoman@yahoo.com pentru ceea ce te intereseaza la scara HO. Toate cele bune pana la reauzire.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pereche_DR.jpg

0

#26 Useril este offline   blas 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 30-October 03

Postat 05 February 2004 - 12:41 PM

are cineva habar de vreo expozitie de vagoane macheta in romania?
0

#27 Useril este offline   Radu L. 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 17-January 03

Postat 09 February 2004 - 04:06 PM

Referitor la expozitie de machete in Romania:

Am auzit ca in aprilie va fi o expozitie (sau concurs) de modelism feroviar in orasul Sfantu Gheorghe, jud. Covasna, cu ocazia zilelor orasului (cred ca 23 sau 24 aprilie).

Daca aflu mai multe detalii va anunt.

Radu.
0

#28 Useril este offline   rhadoo81 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 29-November 05

Postat 29 November 2005 - 08:47 PM

Am de vanzare 2 seturi de trenulete TT originale din 1979. Amandoua sunt cu trenuri de epoca: locomotiva cu carbuni. O sa pun si niste poze daca e cineva interesat.
0

#29 Useril este offline   zephyr 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 27-September 06

Postat 30 September 2006 - 10:41 PM

am 3 vagoane destul de simple. au sasiu de vagon de marfa.
daca te intereseaza, da un semn de viatza.
0

#30 Useril este offline   zephyr 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 27-September 06

Postat 30 September 2006 - 10:43 PM

mai am shi niste sine. cam cat pentru un cerc, dar trebuiesc reconditzionate.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro