Modelism - RHC Forum: Schimba vantul efectul de sol? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Schimba vantul efectul de sol?

#1 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2008 - 11:34 AM

.. ca mie asa mi se pare. Am fost ieri in agronomie pe la 19:30 si era ceva vanticel, cam mare pentru experienta mea. Pana la urma am zis sa zbor, ca asa nu o sa avansez niciodata. Intrebarea catre cei cu experinta e daca pe vand efectul de sol se schimba. De unde era ca o pernita, acum heli dadea sa se infiga in pamant, parca era aspirat. Asa e sau tot degetele mele sunt de vina?

Multumesc,
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#2 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 15 September 2008 - 08:50 AM

Depinde de elicopter (tipul compensatorului dinamic). Dar oricum pe vint, creste foarte mult turbulenta la sol (mult mai mare ca la 2 m inaltime).
0

#3 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 15 September 2008 - 01:02 PM

Citeaza

Dar oricum pe vint, creste foarte mult turbulenta la sol


si in combinatie cu o mana cu mai putina experimentata :) ... Ai grija, zboara pe vreme mai linistita, desi s-a cam dus aia...
0

#4 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2008 - 11:54 PM

multumesc de raspunsuri.

Elicopterul e cel din semnatura, foarte asemanator ca mecanica si dimensiuni cu un trex 450. Am iesit si duminca, tot pe vant, de data asta as zice ca mai degraba pe masura ce te ridici de la sol, pe la 1,5m inaltime, e un loc unde viteza vantului creste repede cu inaltimea si heli-ul e tras in sus in zona aceea... probabil de aici impresia ca e impins in jos la coborare

grija am cat pot, dar incerc sa nu se transforme in frica. apoi oricum l-am faramat de o gramada de ori :), cred ca primele 10 zboruri au avut maxim 5 minute in total.... si 10 crash-uri, desigur. Inca o data n-ar mai fi asa problema.

M-a muscat hobby-ul asta acum aprope un an, am fost la ziua unui prieten si a primit un heli foarte mic cu 3 canale. Nu m-am abtinut, am scos un tonomat din priza si l-am incarcat la fata locului, apoi l-am ridicat nitel de pe masa, in restaurant, printre farfuri si pahare. Mi s-a parut foarte interesant asa ca doua zi cautam informatii depre ele pe net si de unde sa cumpar unul pe loc. M-am ales cu Apache coaxial cu 4 canale, de calitate medie. Acasa am constat cat e de greu sa zbori... Noroc ca era foarte rezistent la crash-uri, cu greu s-a faramat o pala (singurele piese de schimb cu care venea...). Pana la urma a cedat un servo si am cautat ceva mai bun pe net, tot indor. Am cumparat un Blade CX2, net superior calitativ, dar nici pe departe la fel de rezistent la accidente, mai ales fiindca nu are palele rabatabile. Destul de repede, ce parea imposibil la inceput a devenit aproape rutina, cum ar fi trecutul prin usi intredeschise si pe holul doar de 2 ori mai lat decat heli-ul, in orice pozitie. Mai putin nose-in :), unde tot trebuie sa ma gandesc cateodata la ce e de facut, lucru fatal...
Am zis ca e momentul sa trec mai departe si am luat un Blade 400 3d, fiind multmit de calitatea produselor E-flite. E, aici a fost mult mai greu, fiindca nu prea iti spune nimeni ca un asa heli nu zboara deloc ca unul coaxial... da' deloc... Numai experienta cu orientarea si ce fac comenzile e buna, in rest as zice ca e chiar daunatoare. Prima data am vrut sa ii dau drumul prin casa (!) dar scria in instructiuni cu bold sa nu faci asta, asa ca am iesit in parc, intre copaci :). S-a aplecat pe o parte si eu asteptam sa se indrepte singur daca il las in pace, asa cum era la cel coaxial... Ghinion....
Dupa multe experinte asemanatoare am zis ca nu sunt servo-urile bune, dar pana sa sosesca imi era clar ca nu e de la cele ale elicopterului, ci de la cele ce trag de degetele mele (cele noi sunt de vanzare acum). Trebuie sa iti faci reflexe, nu doar sa stii bine teoria.


Mircea.
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#5 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 16 September 2008 - 12:42 PM

Am citit cu placere istorioara ta... mai cu seama ca si eu am inceput cu o jucarioara de polistiren cu comanda in infrarosu...

Imi dau seama ca ai invatat din crash-uri si iar crash-uri. Un simulator profi, de genul RealFlight, Aerofly sau PhoenixRC te-ar ajuta enorm. Pe mine chiar m-a ajutat! Dupa cam 3 luni de simulator, si o dezamagire cu prima tentativa de heli rc, un Walkera 40, am ridicat in hover un Mini Titan, din prima.

Intr-un an de zile nu am avut nici un crash, nici cu Mini Titanul, si nici cu Raptor-ul 50... pana acum cateva zile, cand am incercat zborul 3D... acum , ca stapanesc cat de cat orientarile, m-au manancat degetele sa incerc un roll, un flip... Pe simulator ies perfect, in realitate insa, MiniTitanul s-a ales cu palele rupte, flybar-ul indoit, si main gear-ul "barbierit". Mai incercam, mai e de invatat, nu ne dam batuti! :)

Aceasta postare a fost editata de Primus: 16 September 2008 - 12:45 PM

0

#6 Useril este offline   rocristian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 08-August 08
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 16 September 2008 - 02:24 PM

sal.bravo primus ai curaj.......
0

#7 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2008 - 06:09 PM

folosesc si eu sim, RealFlight G4, pe care am reusit sa il fac sa merga cu statia mea. Extrem de util, fara doar si poate, dar nu 100% real. Numai ca nu ma atrage nici pe departe sim-ul ca zborul pe bune afara... Il folosesc cu aceiasi tragere de inima cu care imi faceam temele la scoala :)
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#8 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 17 September 2008 - 07:55 AM

Si eu dupa primele zboruri, trei patru luni n-am mai vrut sa aud de simulator... evident ca adrenalina face diferenta dintre pilotatul real si simulator...
Ulterior am revenit la simulator pentru orientarile in hover, in special pentru nose-in.

Intotdeauna cand incerci ceva nou, incearca intai pe simulator... te costa mai putin (bani si frustrare).

Aceasta postare a fost editata de Primus: 17 September 2008 - 08:01 AM

0

#9 Useril este offline   ave 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1010
  • Inregistrat: 13-December 07
  • Gender:Male
  • Location:BucureÈ™ti... în weekend

Postat 17 September 2008 - 09:57 AM

Vezi postareapatrocle, la Sep 16 2008, 07:09 PM, a spus:

folosesc si eu sim, RealFlight G4, pe care am reusit sa il fac sa merga cu statia mea. Extrem de util, fara doar si poate, dar nu 100% real. Numai ca nu ma atrage nici pe departe sim-ul ca zborul pe bune afara... Il folosesc cu aceiasi tragere de inima cu care imi faceam temele la scoala :huh:

;) eu acum m-am apucat din nou de sim, dupa ce am trosnit un Mustang chinezesc (am uitat sa scot un mixer de pe statie si nu am schimbat profilul...) Dar voiam sa comentez afirmatia ta: adevarul e ca dupa ce ajungi la olimpiade la faza nationala si rezolvi probleme din Gazeta Matematica, culegerile de la scoala ti se par plicticoase... :D
Ave
0

#10 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2008 - 01:41 PM

si mai e ceva: oricum stau minim 12 ore pe zi cu ochiu' in laptop, chestie tare nesanatoasa. Simulatorul ma tine tot acolo....
piesele pentru heli-ul meu nu-s asa scumpe B) Dar tot exista un dezavantaj major, nu poti sa faci reset instant, dureaza chiar si cateva ore. Rata incercarilor (nereusite) e mult redusa in consecinta. Vreau, nu vreau, trebuie si simulator
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro