Modelism - RHC Forum: Altfel de elicopter - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Altfel de elicopter elicopter fara giroscop

#1 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 14 February 2004 - 12:58 AM

De foarte mult timp visez la un elicopter, dar am fost mereu convins ca nu pot construi unul si asta din cauza partilor mecanice si a giroscopului etc.
Astazi mi-am dat seama ca exista si altfel de elicoptere, la care dupa parerea mea partea mecanica si cea electronica ar putea fi mult simplificata.
Ma refer acum la acele elicoptere cu 2 rotoare portante necoaxilae (cele din marina SUA) nu stiu exact cum se numesc, asa ca nici cautarea pe net nu a adus prea multe lamuriri.
Deschid acest subiect in dorinta de a schimba pareri despre un eventual principiu de comanda al acestui vehicul, daca se poate, fara giroscop,fara pas variabil.
Mai exact deplasarea inainte controlata prin diferenta de turatii intre elicii, deplasarea pe verticala prin controlul simultan al elicilor, iar stanga-dreapta???
Aici ar putea fi mai multe variante: ori rotoare portante mobile stanga dreapta cea ce ar asigura rotirea aparatului, sau panouri care in curentul eliciilor sa produca rotirea.
0

#2 Useril este offline   droopy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 06-May 03

Postat 14 February 2004 - 01:14 AM

Salut xorg, cred ca ce zici tu este adevarat, dar te complici cu 2 rotoare.
Cel mai simplu este sa confectionezi un rotor normal si la tine acasa daca ai ce-ti trebuie.
Eu am facut unul dar nu stiu in ce masura merge, le merge dar mai trebuie lucrat la design si acu' lucrez la altceva, deci a ramas in pom...

Referitor la ce ai scris, nu o sa mearga cu rotor neraglabil (fix) parerea mea, dar cred ca sunt si altii de parere cu mine...

droopy.
Un nebun lanseaza un aeromodel,
si 10 modelisti nu-l pot ateriza.....
0

#3 Useril este offline   Padre 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 07-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Stefanesti-Arges

Postat 14 February 2004 - 07:36 AM

Nu sunt expert. Am vazut si elicoptere cu doua rotoare pe grinzi laterale sau plasate foarte aproape unul de celalalt. In acest caz axele formeaza un V iar palele se rotesc ca intr-un angrenaj.
0

#4 Useril este offline   Andyatf 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 21-October 03

Postat 14 February 2004 - 03:54 PM

xorg, la 14 Feb 2004, 00:58, a spus:

  Ma refer acum la acele elicoptere cu 2 rotoare portante necoaxilae (cele din marina SUA) nu stiu exact cum se numesc, asa ca nici cautarea pe net nu a adus prea multe lamuriri.

Daca nu ma inseala memoria cred ca aparatul despre care vorbesti se numeste CH46 Chinook si daca tragi si un search pe google ai putea gasi si explixatii depre partea mecanica.
Cu multa stima...
Crash is my midlle name
0

#5 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 14 February 2004 - 08:10 PM

Salut, nu te inseli. Merci mult
Am discutat astazi cu cineva care piloteaza elicoptere, despre posibilitatile de comanda ale unui astfel de aparat si se pare ca niste simple regulatoare de turatie nu sunt suficiente pt a mentine aparatul in echilibru pe orizontala, spune el ca in zbor apar unele situatii de portanta asimetrica a rotoarelor chiar daca turatia este aceias. Ar trebui un dispozitiv care sa controleze pozitia aparatului pe orizontala si sa controleze diferenta de turatie a motoarelor functie de asta.
Credeti ca un astfel de dispozitiv este mai simplu decat un giroscop sau sarim din lac in put???
0

#6 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 14 February 2004 - 08:13 PM

@Padre
Cele pe care le-ai vazut erau modele RC?
0

#7 Useril este offline   Corsair4FU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1020
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 14 February 2004 - 10:36 PM

@ Xorg,


obiectul zburartor la care te referi tu exista ca model si e numeste " Banana ", numai pentru FunFly. Apratele sint construite de modelisti cu multa experienta de ZBOR in materie de elicoptere si nu numai dibaci la cioplit.

Am vazut numai unu la un Flugtag si am tras cu urechea atunci, cind dupa demonstratie, lumea se adunase ca la urs iar constructorul dadea lectii in teorie. Spunea ca legatura intre Rotoare este rigida iar sistemul are un singur motor. Miscarea in aer reuseste prin comanda separata a functiilor Nick si Roll iar efectul rotorului anticuplu la pilotare se obtine prin comanda " opusa " a functiei Roll intre cele doua rotoare. Turatia sistemului era mentinuta constant prin regulator ( Speed Gouvernor GV-1, Futaba )

CF4U
Mesterica, pe ce pune mina strica.
0

#8 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 18 February 2004 - 12:24 AM

Dar probabil legatura fixa intre motoare era sa nu-si reteze palele, dar rotoarele pot fi puse si in planuri diferite (unul putin mai sus) si asa am putea pune 2 motoare separate. Sunt convins ca este foarte greu sau mai trist ca nu se poate, caci altfel il faceau altii, doar deasta nu ma apuc de lucru inca.
Totusi sunt tare curios car-s impedimentele teoretice, ca cine poate stii daca nu gasim aici pe forum aceste probleme ne ramane doar testul practic si atunci costa cam mult.
0

#9 Useril este offline   Herr 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 17-July 03

Postat 18 February 2004 - 12:00 PM

Poate ca spun prostii: am vazut pe un site ca exista un dispozitiv care determina pozitia in spatiu.

Citeaza

Automatic Leveling Control


Measuring only .75" X 1.1" X 0.3", APC-4 is the smallest and yet the most capable, user friendly, automatic leveling control available. Based on 25 years of "hands on" research and development, APC-4 is arguably the best there is. Simple installation, intuitive adjustment which allows fine tuning to meet your own boat's needs, variable sensitivity and it's able to "stand alone" (no signal input required) so you don't have to waste a channel unnecessarily. The incredibly small size allows installation in even the smallest boats, the tightest compartments.

1001 00 0011 0010 1011 10 0100 11 1001
0

#10 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 18 February 2004 - 07:46 PM

Tu vrei un simplu elicopter sau ceva mare si deosebit?
Eu am inceput acum ceva timp sa construiesc un elicopter mic si simplu dar din lipsa de timp nu l-am terminat.
Planul il gasesti in sectiunea download parca la diverse si elicopterul este destul de simplu iar partea mecanica cred ca este cea mai usoara. Materiale putine, accesibile si ieftine.
0

#11 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 23 March 2004 - 10:36 PM

eu ca novice si viitor posesor al unui heli, tot dupa indelungi cercetari, am vazut pe net un heli cu un rotor cu patru lame, iar in varful fiecarei lame se aflau cate un rotor foarte mic cu cate o elice. Prin comanda separata si la momentul potrivit a turatiei fiecarui motor in parte se putea controla miscarea
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#12 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 24 March 2004 - 12:16 AM

Daca ai sa cauti atent pe aici este un subiect deschis si pt astfel de zburatoare care nu-s tocmai heli
0

#13 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 24 March 2004 - 12:58 AM

ba asta este chiar heli ca rotorul mare se invarte si el. Si mai are si elice in coada pentru antirotatie. Ala care are doar patru lame fixe si patru rotoare cu elice in varful lamelor este altul. Se poate cauta pe net la dragon.
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#14 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 24 March 2004 - 08:06 PM

Gasesti aici un elicopter cu doua rotoare produs "industrial".
www.deeteeenterprises.com/images/Dragonfly.Video.3.41MB.avi
www.deeteeenterprises.com/images/Dragonfly.Video.2.16MB.avi
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#15 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 24 March 2004 - 11:10 PM

@Radu daca are anticuplu deja se complica un pik cu comenzile nu crezi? si insasi micile elicii din capete sunt o prob, cam greu de transmis miscare pana acolo cred, Ca ciudatenie de elicopter am auzit si de ceva cu stato in varf de pala care nu necesita anticuplu dar platou de variatie tot trebui. Ideea era un elicopter care sa nu necesite nici partea electronica pt anticuplu nici platou de variatie dar pare ca nu se prea poate asa simplu cum credeam eu, asa ca am cam renuntat la visul cu heli.
Multa bafta celor care vor sa-si construiasca dar eu cred ca nu-i deloc simplu dar nici imposibil, cu siguranta daca tragi linie la bani, tmp, performanta, nu obtii chiar cea ce vrei construind si experimentand tu ce-au facut altii mult inainte. Totusi sa dezbatem aici div considerente teoretice imi pare un lucru pozitiv, nu se stie de unde rasare iepurele. Poate se va naste si pe acest forum o idee extraordinara?

Aceasta postare a fost editata de xorg: 24 March 2004 - 11:27 PM

0

#16 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 25 March 2004 - 10:39 AM

Uite aici niste chestii care nu au nevoie nici de rotor anticuplu nici platou de variatie. :o

http://homepage.ntlworld.com/colin.hutchin...ges/saucer.html
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#17 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 25 March 2004 - 09:38 PM

Super jucarele, da e o idee, dar nu-nteleg cum pot fi comandate-n zbor
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro