Modelism - RHC Forum: FPV, pozitii oficiale - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

FPV, pozitii oficiale ... dar nu la noi...

#1 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 September 2008 - 05:53 PM

Ca urmare a cererilor cititorilor revistei britanice de profil ModelFlying, Asociatia Britanica de Aeromodele BMFA (British Model Flying Association) a emis un comunicat care reprezinta prima pozitie oficiala fata de zborul FPV in aceasta tara:

First person R/C is a relatively new aspect of model flying activity. It is a system whereby a radio control model aircraft is piloted, not through direct line of sight, but by using a live video downlink from an onboard camera allowing the pilot to experience a 'cockpit view' and to control the aircraft from the visual perspective of an on-board camera.

The latest generation of lightweight camera equipment combined with developments in data transmission have enabled this type of flying to be carried out cost effectively and with small lightweight airframes.

Equipment is now becoming commercially available which allows the on-board camera to be gimbal mounted and driven by servo motors which are in turn linked to a gyro controlled headset worn by the operator. This allows the pilot to point the camera mounted on the aircraft in almost any direction by moving his head.

Safety concerns
The equipment described potentially presents the pilot with opportunity to fly the aircraft out of normal unaided visual range by utilising the 'cockpit view'.

Where an aircraft is being flown either using a headset or a monitor screen there is cause for concern in any emergency situation, either due to pilot error (disorientation, or unsure of position) or systems failure (loss of data link), as the pilot may not be able to re-acquire the aircraft visually with sufficient speed to prevent a crash.

This problem may be compounded due to lack of spatial and positional awareness as well as lack of information on other external factors (such as the location of other model aircraft and persons).

Control measures
A mechanism to address the above concerns is already in place within radio control flying. This is the Buddy Box system which is regularly employed to train ab-initio pilots in radio control flying.

This is a system of electronically linking two transmitters in a master and slave configuration, whereby a switch on the master provides the facility to instantly transfer control of the aircraft to either transmitter.

After consultations with the Civil Aviation Authority and our insurers, the BMFA is happy to confirm that First Person R/C will be a legal and recognised aspect of model flying and as such covered by the BMFA Insurance policy but ONLY where the following conditions are applied:

The activity is solely for 'sport and recreation' purposes.
Two pilots must take part
A buddy box system must be employed
The pilot in charge must operate the master transmitter
The pilot in charge must not wear the headset or view a screen
The aircraft remains within the natural unaided visual range of the pilot in charge
Reliable operation of the Buddy Box is established
A clear handover protocol is established
The pilot in charge is solely responsible for the safety of the flight
These operating conditions very clearly place the legal responsibility for the safety of the flight on the pilot in charge.

Only by compliance with the above procedures can First Person RC take place as a lawful and insurable aspect of model flying activity".

Manny Williamson, Development Officer, British Model Flying Association

http://www.modelflying.co.uk/news/article....UAN=561&v=1
... cu picioarele pe pamant ...
0

#2 Useril este offline   ave 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1010
  • Inregistrat: 13-December 07
  • Gender:Male
  • Location:București... în weekend

Postat 11 September 2008 - 06:32 PM

Vezi postarearenatoa, la Sep 9 2008, 06:53 PM, a spus:

Ca urmare a cererilor cititorilor revistei britanice de profil ModelFlying, Asociatia Britanica de Aeromodele BMFA (British Model Flying Association) a emis un comunicat care reprezinta prima pozitie oficiala fata de zborul FPV in aceasta tara:[...]

Nu ma mir, englezii sunt o natie care, cu toate minusurile ei, scoate niste cerinte clare, limpezi si concise. Un exemplu de care m-am lovit in trecut este standardul BS 7799 (securitatea informatiei) adoptat de ISO (ISO 17799) in EXACT forma britanica. Oare de ce...
Ave
0

#3 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 11 September 2008 - 06:34 PM

astia si ceaiul de la ora 5..............
ADOR VITEZA!!!
0

#4 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 11 September 2008 - 09:48 PM

Ceaiul de la ora 5.......dar voi vedeti ce spun englezii ? Nu ai voie sa piletezi cu casca sau uitandu-te pe un monitor. Trebuie sa pilotezi in raza vizuala. Nu credeti ca e cam nasol !?
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 September 2008 - 08:51 AM

Nasol pentru cine, pentru cei care au crezut ca FPV inseamna ca pot sa iasa din raza vizuala?
Care ignora cu seninatate ca legatura video poate cadea si se trezesc cu un avion incontrolabil, posibil deasupra unei aglomerari urbane si care in final chiar poate produce victime?
Si AMA, organismul similar american este in fierberi pentru a pregati un document similar, exista deja schite pe net, dar am zis sa postez numai regulamentul final, cand se va aproba. Dar trendul este acelasi: si la FPV se va institui obligativitatea pastrarii contactului vizual cu modelul si interdictia de a zbura deasupa zonelor populate.
Si alte limitari de ne vom intreba daca America mai este tara tuturor posibilitatilor... dar noi stim ca raspunsul e in alta parte :D

Vezi postareamihaimcg, la Sep 11 2008, 10:48 PM, a spus:

Ceaiul de la ora 5.......dar voi vedeti ce spun englezii ? Nu ai voie sa piletezi cu casca sau uitandu-te pe un monitor. Trebuie sa pilotezi in raza vizuala. Nu credeti ca e cam nasol !?

... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 12 September 2008 - 03:28 PM

Vezi postarearenatoa, la Sep 12 2008, 09:51 AM, a spus:

Nasol pentru cine, pentru cei care au crezut ca FPV inseamna ca pot sa iasa din raza vizuala?
Care ignora cu seninatate ca legatura video poate cadea si se trezesc cu un avion incontrolabil, posibil deasupra unei aglomerari urbane si care in final chiar poate produce victime?
Si AMA, organismul similar american este in fierberi pentru a pregati un document similar, exista deja schite pe net, dar am zis sa postez numai regulamentul final, cand se va aproba. Dar trendul este acelasi: si la FPV se va institui obligativitatea pastrarii contactului vizual cu modelul si interdictia de a zbura deasupa zonelor populate.
Si alte limitari de ne vom intreba daca America mai este tara tuturor posibilitatilor... dar noi stim ca raspunsul e in alta parte :D

Foarte rau, asta inseamna ca nu mai pot zbura singur in spatele casei :wacko: ,sau trebuie sa ne luam toti osd pentru a vedea exact distanta la care se afla avionul in asa fel incit sa nu iasa din raza vizuala(care poate fi daca ai ochi buni si 800m-1000m).Sper sa gaseasca domnul Renatoa o sursa ieftina de osd-uri ceva pe la 50-60$ sa-si permita toata lumea :D Si ce este mai rau e ca va trebui sa anunt o autoritate ca ies la zbor.
Fotografie Aeriana
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 September 2008 - 03:41 PM

Nu, mult mai simplu ar fi sa intri in standard, adica 2.4G / 10 mw, care te va limita la 6-800m, adica modelul in raza vizuala, cam asa cum se prefigureaza standardul in toata Europa.

Vezi postareaLaur73, la Sep 12 2008, 04:28 PM, a spus:

Foarte rau, asta inseamna ca nu mai pot zbura singur in spatele casei :wacko: ,sau trebuie sa ne luam toti osd pentru a vedea exact distanta la care se afla avionul in asa fel incit sa nu iasa din raza vizuala(care poate fi daca ai ochi buni si 800m-1000m).Sper sa gaseasca domnul Renatoa o sursa ieftina de osd-uri ceva pe la 50-60$ sa-si permita toata lumea :D Si ce este mai rau e ca va trebui sa anunt o autoritate ca ies la zbor.

... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 12 September 2008 - 03:51 PM

Vezi postarearenatoa, la Sep 12 2008, 04:41 PM, a spus:

Nu, mult mai simplu ar fi sa intri in standard, adica 2.4G / 10 mw, care te va limita la 6-800m, adica modelul in raza vizuala, cam asa cum se prefigureaza standardul in toata Europa.
Pina atunci i-ti doresc zbor placut cu emitatorul de 10mW, iar cind ma va obliga cineva sa folosesc emitoare de 10mW voi fi tare curios cum vor putea sa-mi gaseasca adevarata putere a emitatorului. Eu ramin deocamdata pe 2,4 la 500mW deoarece sunt foarte multumit de puterea emitatorului video ,Oricum cred ca aceasta discutie o avem doar pentru a ne umple timpul pentru ca cred ca va trece multa vreme si voi schimba multe sisteme pina cind parlamentul sau alta autoritate din Romania va da o lege care sa reglementeze acest lucru , si o va putea pune pune si in practica :wacko: si apropo cind vedem si noi sitemul tau video FPV
Fotografie Aeriana
0

#9 Useril este offline   ave 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1010
  • Inregistrat: 13-December 07
  • Gender:Male
  • Location:București... în weekend

Postat 12 September 2008 - 04:02 PM

Vezi postarearenatoa, la Sep 12 2008, 04:41 PM, a spus:

Nu, mult mai simplu ar fi sa intri in standard, adica 2.4G / 10 mw, care te va limita la 6-800m, adica modelul in raza vizuala, cam asa cum se prefigureaza standardul in toata Europa.

100 mW, ca sa fim exacti.
Ave
0

#10 Useril este offline   ave 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1010
  • Inregistrat: 13-December 07
  • Gender:Male
  • Location:București... în weekend

Postat 12 September 2008 - 04:04 PM

Vezi postareaLaur73, la Sep 12 2008, 04:51 PM, a spus:

Pina atunci i-ti doresc zbor placut cu emitatorul de 10mW, iar cind ma va obliga cineva sa folosesc emitoare de 10mW voi fi tare curios cum vor putea sa-mi gaseasca adevarata putere a emitatorului. Eu ramin deocamdata pe 2,4 la 500mW deoarece sunt foarte multumit de puterea emitatorului video ,Oricum cred ca aceasta discutie o avem doar pentru a ne umple timpul pentru ca cred ca va trece multa vreme si voi schimba multe sisteme pina cind parlamentul sau alta autoritate din Romania va da o lege care sa reglementeze acest lucru , si o va putea pune pune si in practica :wacko: si apropo cind vedem si noi sitemul tau video FPV

Stai linistit ca exista aparate de masura. Si pana la urma poate sa-ti ia statia sa-ti faca expertiza tehnica, si daca ti-o desface se prind sigur (mai trist e ca ramai fara ea...).
Iar lege o sa dea Parlamentul, cum bine ai spus, si o sa se aplice atunci cand o sa functioneze si justitia asa cum ar trebui.

"Traim in rromania, si asta ne ocupa tot timpul"...
Ave
0

#11 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 12 September 2008 - 04:37 PM

Vezi postareaave, la Sep 12 2008, 05:04 PM, a spus:

Stai linistit ca exista aparate de masura. Si pana la urma poate sa-ti ia statia sa-ti faca expertiza tehnica, si daca ti-o desface se prind sigur (mai trist e ca ramai fara ea...).
Iar lege o sa dea Parlamentul, cum bine ai spus, si o sa se aplice atunci cand o sa functioneze si justitia asa cum ar trebui.

"Traim in rromania, si asta ne ocupa tot timpul"...

Este vorba de emitatorul video nu de statie , si emitatorul este montat in avion , iar avionul zboara pe sus pe o raza de 800-1000m in jurul meu ,iar eu sunt pe un cimp plin de boscheti si stufaris undeva departe de civilizatie , sa nu-mi spui ca o sa apara echipaje cu masini de triangulatie care o sa ma caute sa-mi verifice emitatorul video , problema se pune afara, cind sunt intilniri organizate sau concursuri FPV nu cind zboara cineva pe un cimp . inca o data cred ca acest subiect este deschis doar pentru a purta o conversatie si a pierde putin timp .mai bine am vedea si noi citeva poze cu sistemul fpv al domnului Renatoa :wacko: sau eventual un film ceva ca sa umplem timpul
Fotografie Aeriana
0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 September 2008 - 04:38 PM

Pana sa isi gaseasca timp parlamentarii traim sub legislatia UE, care se aplica si la noi implicit, cand cea locala specifica domeniului lipseste.
Dar nu lipseste, este foarte clara, doar sa cauti putin dupa ea.
Si spune foarte clar (asta si pentru @ave): 2.4GHz, ...aplicatii de amator... , 100mW transmisii digitale si 10mW transmisii analogice audio/video.
... este pentru ca stim foarte bine ca in 2.4G lista domeniilor este kilometrica
La 100mW digital intra toate routerele wireless si sistemele RC in 2.4G.

@Sistemul meu, asta chiar ca e ca sa vorbim, pentru ca am dat link-uri foarte precise la toate componentele lui in alte discutii de care nu mai are rost sa pomenim. Vrei sa il vezi in actiune, esti invitat la Craiova.
Si da, sunt si eu ilegal cu 200mW :-p

Vezi postareaLaur73, la Sep 12 2008, 04:51 PM, a spus:

Pina atunci i-ti doresc zbor placut cu emitatorul de 10mW, iar cind ma va obliga cineva sa folosesc emitoare de 10mW voi fi tare curios cum vor putea sa-mi gaseasca adevarata putere a emitatorului. Eu ramin deocamdata pe 2,4 la 500mW deoarece sunt foarte multumit de puterea emitatorului video ,Oricum cred ca aceasta discutie o avem doar pentru a ne umple timpul pentru ca cred ca va trece multa vreme si voi schimba multe sisteme pina cind parlamentul sau alta autoritate din Romania va da o lege care sa reglementeze acest lucru , si o va putea pune pune si in practica :wacko: si apropo cind vedem si noi sitemul tau video FPV

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 12 September 2008 - 04:39 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   ave 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1010
  • Inregistrat: 13-December 07
  • Gender:Male
  • Location:București... în weekend

Postat 12 September 2008 - 04:41 PM

Vezi postarearenatoa, la Sep 12 2008, 05:38 PM, a spus:

Si spune foarte clar (asta si pentru @ave): 2.4GHz, ...aplicatii de amator... , 100mW transmisii digitale si 10mW transmisii analogice audio/video.
La 100mW digital intra toate routerele wireless si sistemele RC in 2.4G.

Ok, recunosc, stiam numai de transmisiile de date (deh, lucrez in domeniu...)

Citeaza

@Sistemul meu, asta chiar ca e ca sa vorbim, pentru ca am dat link-uri foarte precise la toate componentele lui in alte discutii de care nu mai are rost sa pomenim. Vrei sa il vezi in actiune, esti invitat la Craiova.
Si da, sunt si eu ilegal cu 200mW :-p

si noi astia cu statiile RC de 400 mW din US... :wacko:
Ave
0

#14 Useril este offline   Gabimal 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 23-August 04
  • Gender:Male

Postat 14 September 2008 - 07:37 PM

Vezi postarearenatoa, la Sep 12 2008, 05:38 PM, a spus:

@Sistemul meu, asta chiar ca e ca sa vorbim, pentru ca am dat link-uri foarte precise la toate componentele lui in alte discutii de care nu mai are rost sa pomenim. Vrei sa il vezi in actiune, esti invitat la Craiova.



Nu merita si sistemul tau (atat de laudat) o poza pe acest forum, mai nene Renetoa? Ca sa nu mai zic de filme...
Nu tre sa venim pana in Craiova sa-l vedem, daca tot te lauzi atat poti sa-l pui pe net ca noi toti ceilalti.

Ori ti-e rusine cu el, ori nu meritam noi nici macar atata lucru?


Hai bafta!
0

#15 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 14 September 2008 - 08:39 PM

http://r2images.r2ho...om/C0007/01.jpg
0

#16 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 14 September 2008 - 08:42 PM

De curiozitate, de la voi am vazut filme, frumoase intr-adevar, ceva de o expozitie, dar nici o vorba nici de la voi ce echipamente promovati CONCRET.
0

#17 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 14 September 2008 - 08:54 PM

Vezi postareaRomulus, la Sep 14 2008, 09:42 PM, a spus:

De curiozitate, de la voi am vazut filme, frumoase intr-adevar, ceva de o expozitie, dar nici o vorba nici de la voi ce echipamente promovati CONCRET.

Eu nu promovez nici un echipament anume dar daca esti interesat i-ti pot spune din experiente ce poti folosi , echipamente pe care l-am folosit si le folosesc si de care sunt multumit ,aici gasesti o parte din ehipamente: http://www.rhc.ro/fo...showtopic=16941,
s-a vrut un topic ghid pina ce au inceput discutiile contradictorii

Aceasta postare a fost editata de Laur73: 14 September 2008 - 08:56 PM

Fotografie Aeriana
0

#18 Useril este offline   Gabimal 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 23-August 04
  • Gender:Male

Postat 14 September 2008 - 10:14 PM

Romulus, nici eu nu promovez nimic. Asa cum a postat si laur73 mai devreme, a mai fost o discutie despre echipamente, ce si cum si de unde.
Ideea este ca "unii" dau sfaturi gresite incepatorilor si fac totul sa para mult mai complicat cand ei nici nu au zburat vreodata FPV, au doar "experienta" dobandita citind pe RCG.
Daca vreunul din voi doreste un echipament FPV si va e teama sa-l comande in state, va pot aduce eu fratilor! Spuneti-mi doar ce doriti. Macar sa nu mai aud de echipamente de securitate care se vand in supermarketurile de colt de strada cu 200RON ca sunt puse pe avion si se incearca.... nush ce.
Da, sunt scumpe afara, recunosc iar calitatea este mult superioara la tot ce gasesti la noi pe piata. Insa trebuie sa ne amintim ca tot ce inseamna hobby este scump.
De ce nu ne apucam atunci sa facem, de exemplu, motoare brushless? De ce sa dam 200 RON pe unul la magazinele online cand am putea sa construim unul? Am vazut cu totii ca sunt simple, materiale gasim...
Asta este, unii au prea mult timp liber si n-au ce face, posteaza si ei.

Hai bafta!
0

#19 Useril este offline   ave 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1010
  • Inregistrat: 13-December 07
  • Gender:Male
  • Location:București... în weekend

Postat 15 September 2008 - 12:03 PM

Vezi postareaGabimal, la Sep 14 2008, 11:14 PM, a spus:

[...]Daca vreunul din voi doreste un echipament FPV si va e teama sa-l comande in state, va pot aduce eu fratilor! Spuneti-mi doar ce doriti.[...]

Oameni buni, am si eu o intrebare: de ce nu incercam putin sa luam echipamente, hai nu de la noi, dar macar din Europa? Pentru simplul motiv ca pe langa diferentele de tensiune de alimentare (si-a fript unul un alimentator acu' 2 zile, ca era chior de somn...) mai e vorba si de niste frecvente. Stiu ca traim in rromanica, dar ce faceti in momentul in care legislatia chiar o sa inceapa sa fie aplicata? Si de asemenea, cine raspunde de efectele eventualelor bruiaje pe care le genereaza echipamentele folosite pe frecvente licentiate? (de exemplu FPV in 900 MHz, care o fi banda publica in state, dar in Europa e folosita la GSM).

Oh well, de ce sa ne mai chinuim sa respectam legea, ca tot nu se aplica la noi...

Disclaimer: da, mi-am luat statie RC din state, pentru ca am zis ca fac economie; din pacate constat ca pe termen mediu si lung e mai practica achizitia din Europa.
Ave
0

#20 Useril este offline   Gabimal 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 23-August 04
  • Gender:Male

Postat 15 September 2008 - 09:24 PM

Ave,

La intrebarea ta "de ce nu luam echipamente din Europa?" iti pot raspunde foarte usor: tot ce ajunge in Europa se transforma din dolari in euro. Adica, daca tu vezi ceva in state la 100$, la Europa ajunge la 100 Euro sau si mai mult. Ori, daca stau sa ma gandesc paritatea euro/dolar nu este 1:1.
Al doilea la mana, la echipamentele FPV nu ai treaba cu tensiunea de alimentare, este ori 12V ori 5V, nicidecum 110. :)

Iar la faza cu frecventele, este discutabila. Acum ce facem cu cei care si-au adus sisteme RC din state in 72MHz, ei nu sunt oare ilegali? Sau cei pe 41MHz?
In 900 MHz, GSM band.... tu cu 200-500mW nu cred ca afectezi in vreun fel telefonia mobila, mai ales ca aia au transmisie digitala.

Bafta!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro