Modelism - RHC Forum: Problema lipo Hyperion LitePower CX - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Problema lipo Hyperion LitePower CX

#1 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 05 September 2008 - 07:51 PM

Am un Hyperion 2 bucati de lipo Hyperion LitePower CX de 2.100 mAh 18C continuu si 30C burst. Regulatorul meu e cam la limita cu 40A, pentru ca la maximum ar trebui sa am 41 A. Plus ca 18C inseamna 37 A. Dar nu tin motorul decat arareori la maximum.

Astea fiind spuse, sunt noi. 3-4 zboruri fiecare. Identici. Unul din ei, desi nu s-a umflat, nu s-a scurs, n-a fost lovit, cedeaza ca putere dupa 2-3 minute.

Ce poate fi? Ar putea fi o lipitura la mufa proasta? Sau e dus accumulatorul? Ce sa verific? Ce sa masor?
0

#2 Useril este offline   Tempus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 220
  • Inregistrat: 27-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2008 - 03:21 PM

Vezi postareaRomulus, la Sep 5 2008, 08:51 PM, a spus:

Am un Hyperion 2 bucati de lipo Hyperion LitePower CX de 2.100 mAh 18C continuu si 30C burst. Regulatorul meu e cam la limita cu 40A, pentru ca la maximum ar trebui sa am 41 A. Plus ca 18C inseamna 37 A. Dar nu tin motorul decat arareori la maximum.

Astea fiind spuse, sunt noi. 3-4 zboruri fiecare. Identici. Unul din ei, desi nu s-a umflat, nu s-a scurs, n-a fost lovit, cedeaza ca putere dupa 2-3 minute.

Ce poate fi? Ar putea fi o lipitura la mufa proasta? Sau e dus accumulatorul? Ce sa verific? Ce sa masor?



eu zic sunt supraevaluate C-urile (desi eu cred ca nu este singura lor problema). eu cel putin am avut numai ghinion cu chinezariile: 3 acc de "30C" (nu hyperion) am avut care desi nu au fost solicitati s-au umflat toti 3 dupa 3-4 zboruri. e drept ca 3 lipo chinezesti fac cat unul de firma dar nu apuci sa te bucuri de ei.
0

#3 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 08 September 2008 - 03:23 PM

Nu sunt convins ca inteleg ce spui. Hyperion sunt chinezarii? Ce e aia "C-urile"? Te referi la CX de la Hyperion?
0

#4 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2008 - 03:31 PM

Vezi postareaRomulus, la Sep 8 2008, 04:23 PM, a spus:

Nu sunt convins ca inteleg ce spui. Hyperion sunt chinezarii? Ce e aia "C-urile"? Te referi la CX de la Hyperion?



Se refera la rata de descarcare ca e posibil sa fie supraevaluata de producator.
Parerea mea e ca bateria aia e dusa. Daca le folosesti impreuna serie sau paralel, ar trebui sa iei unul identic sa il imperechezi cu cel vechi.

Cel mai bine iti dai seama la incarcare daca ai un incarcator ca lumea. Nu le pune la incarcat impreuna serie/paralel.
Pune-l la descarcat pe cel cu problema cu incarcatorul si apoi incarca-l cu balansare.
Vezi cati amperi baga in el. ar trebui ca in final, incarcatorul sa raporteze ~2100mAh sau mai mult din cauza balansarii. Daca e mult mai putin, inseamna ca e problema cu bateria sau o celula din ea.

Aceasta postare a fost editata de alexvid: 08 September 2008 - 03:36 PM

0

#5 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 08 September 2008 - 03:55 PM

Credeam ca Hyperion e un producator cu nume greu intre C-uri... :) Daca il pun la incarcat, celula respectiva, se incarca la tensiune prea repede si egalizatorul nu cred ca face fata. Si daca-l descarc, celula aia se descarca imediat spre 3V. Si eu cred ca e dus. Egalizarea dureaza enorm de mult si tot nu reuseste sa aduca celula aia la 4,20V.
0

#6 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 September 2008 - 06:01 PM

Hyperion foloseste celule Enerland care sunt cam cele mai tari, deci C-urile alea la descarcare sunt reale.
Raspunsul ti l-ai dat singur. Motorul tau trage pana prin 41A, iar packul duce sustinut cam 38A.
Burst-ul ala de 30C e pt perioade f scurte.
Cel mai probabil ai tinut motorul in consum mare prea mult timp si s-a dus packu.
Ar fi trebuit sa ai nite packuri mai tzapene, gen 20-25C ca sa nu ai probleme.
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#7 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2008 - 06:17 PM

E clar atunci...celula aia e dusa.
Daca esti indemanatic cat de cat cu sculele, desfa bateria aia si salveaza celulele bune si scapa de cea proasta. daca iti iei alta baterie identica, o sa mai poti inlocui cate o celula ceva daca crapa.
Mai bine o arunci cu totul daca nu stii exact despre ce pericol reprezinta bateriile LIPO.

Oricum in ambele cazuri, misca-te repede ca prezinta un pericol bateria aia.
0

#8 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 08 September 2008 - 07:50 PM

Vezi postareaDexter_Jr, la Sep 8 2008, 07:01 PM, a spus:

Hyperion foloseste celule Enerland care sunt cam cele mai tari, deci C-urile alea la descarcare sunt reale.
Raspunsul ti l-ai dat singur. Motorul tau trage pana prin 41A, iar packul duce sustinut cam 38A.
Burst-ul ala de 30C e pt perioade f scurte.
Cel mai probabil ai tinut motorul in consum mare prea mult timp si s-a dus packu.
Ar fi trebuit sa ai nite packuri mai tzapene, gen 20-25C ca sa nu ai probleme.


Culmea e ca motorul pana sa observ problema asta NU am dat nici o secunda motorul nici macar aproape de maxim. In plus am doua indentice si le-am zburat in acelasi stil, incarcat deodata si la fel. Doar una a patit. Deci celula trebuie sa fi avut vreo problema.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro