Modelism - RHC Forum: HAI - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

HAI o aripa din balsa

#1 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 22 January 2011 - 07:40 PM

Asa cum promiteam in acest topic vin cu realizarea unei aripi construita din balsa, dupa ce am capatat experienta cu una din depron.
Ideea de a construi acest model mi-a venit dupa ce intrun alt topic un coleg de forum prezenta realizarea lui Descent, de pe pagina unui modelist olandez unde am gasit si schitele acestei aripi, care se numeste simplu HAI. Este primul model construit de mine din balsa si pot spune ca nu este mai greu de lucrat decat cu depron, doar ca cere mai multa migala...
Si acum imaginile.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 01.jpg
  • Imagine atasata: 02.jpg
  • Imagine atasata: 03.jpg
  • Imagine atasata: 04.jpg
  • Imagine atasata: 05.jpg
  • Imagine atasata: 06.jpg

Aceasta postare a fost editata de jetix: 22 January 2011 - 07:55 PM

Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#2 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 22 January 2011 - 07:44 PM

...

..

..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 07.jpg
  • Imagine atasata: 08.jpg
  • Imagine atasata: 09.jpg
  • Imagine atasata: 10.jpg
  • Imagine atasata: 11.jpg
  • Imagine atasata: 12.jpg
  • Imagine atasata: 13.jpg
  • Imagine atasata: 14.jpg
  • Imagine atasata: 15.jpg
  • Imagine atasata: 16.jpg
  • Imagine atasata: 17.jpg
  • Imagine atasata: 18.jpg
  • Imagine atasata: 19.jpg
  • Imagine atasata: 20.jpg
  • Imagine atasata: 21.jpg

Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#3 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 22 January 2011 - 07:47 PM

..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 22.jpg
  • Imagine atasata: 23.jpg
  • Imagine atasata: 24.jpg
  • Imagine atasata: 25.jpg
  • Imagine atasata: 26.jpg

Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#4 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 22 January 2011 - 07:51 PM

..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 27.jpg
  • Imagine atasata: 28.jpg
  • Imagine atasata: 29.jpg
  • Imagine atasata: 30.jpg
  • Imagine atasata: 31.jpg

Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#5 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 22 January 2011 - 07:54 PM

maine imagini cu stadiul in care am ajuns cu constructia... n-am suficienta lumina pentru poze de calitate pentru ca s-a ars lampa de la camera..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 32.jpg
  • Imagine atasata: 33.jpg
  • Imagine atasata: 34.jpg
  • Imagine atasata: 35.jpg
  • Imagine atasata: 36.jpg

Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#6 Useril este offline   silver arrow 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 635
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male

  Postat 22 January 2011 - 08:24 PM

Foarte frumos. :D Acum inteleg invidia posesorilor de "styro-zagi". Ce electronica pui pe ea?
Succes si aterizari line!
Stima, Ady.
0

#7 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 22 January 2011 - 09:19 PM

Autorul recomanda un motor Speed 400/7,2V dar eu cred ca voi pune un FC2830 care la 7,4V/1300mA va avea suficienta tractiune pentru cele 600g cat ar avea modelul (cel putin asa inteleg din ce e scris in documentatie si la cata germana cunosc).
Ehee... pana la aterizari mai e mult, oricum multumesc.
aa... modelul are anvergura de 1350mm.. si va fi rosu purpuriu transparent. Si aici este un pionerat, in ceea ce ma priveste, la intins folia de solar film. Sper macar sa iasa bine si sa arate bine daca n-o zbura ca lumea... :D

Aceasta postare a fost editata de jetix: 22 January 2011 - 09:22 PM

Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#8 Useril este offline   shogi 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2753
  • Inregistrat: 08-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Ploiest,Bucuresti
  • Interests:pussy

Postat 22 January 2011 - 09:41 PM

Foarte misto.Din cate am observat asta e anvergura optima pentru haripi`.La intins solar pot sa te ajut cu unele sfaturi.In primul rand ia solar de calitate.Pana acum din ce am lucrat mi s-a parut foarte bun cel de la graupner sau de la himodel (foarte bun si ieftin).Tai la dimensiunile fiecarei jumatati de aripi + 10 mm pe fiecare parte.Iei o banda adeziva care sa nu lase urme chiar daca din greseala dai cu masina de calcat peste el si lipesti partea taiata in capete,in colturi.Ai grija sa fie cat mai intins.Pentru ca e prima oara cand impanzesti te sfatuiesc sa incepi cat mai simplu cu o masina de calcat sau ceva special de intins dar nu feon.Nu seta temperatura la maxim !Acum depinde si de tipul solarului dar mai bine impanzesti cu o temperatura mai slaba si sa faci diferite teste.Eu prima oara am taiat o fasie din sul si am incercat diferite temperaturi pt. a vedea care e cea mai ok.SPOR !

Aceasta postare a fost editata de shogi: 22 January 2011 - 09:44 PM

0

#9 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 22 January 2011 - 09:48 PM

@shogi multumesc de sfaturi, sunt foarte binevenite si voi tine cont de ele... O intrebare care ma framanta, intinderea foliei se face cu accesoriile montate? si aici ma refer la parghii de comanda, servo... etc
Intre timp am scos de la "presa" fuzelajul.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 37.jpg
  • Imagine atasata: 38.jpg
  • Imagine atasata: 39.jpg

Aceasta postare a fost editata de jetix: 22 January 2011 - 09:54 PM

Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#10 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 January 2011 - 03:18 AM

As zice ca nu. Infoliezi modelul gol, golut, cu suprafetele de comanda detasate. Doar asa poti infolia tot.
Multa, multa bafta.
0

#11 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 23 January 2011 - 01:16 PM

ok, am inteles!
Alte imagini... In acest stadiu aripa cantareste 184g, ceea ce ma face sa cred ca nu voi ajunge la greutatea declarata de autor adica 600g.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 40.jpg
  • Imagine atasata: 41.jpg
  • Imagine atasata: 42.jpg
  • Imagine atasata: 43.jpg

Aceasta postare a fost editata de jetix: 23 January 2011 - 01:17 PM

Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#12 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 January 2011 - 11:41 PM

Vezi postareajetix, la Jan 23 2011, 02:16 PM, a spus:

...In acest stadiu aripa cantareste 184g, ceea ce ma face sa cred ca nu voi ajunge la greutatea declarata de autor adica 600g.

Tot solutia clasica...
0

#13 Useril este offline   shogi 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2753
  • Inregistrat: 08-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Ploiest,Bucuresti
  • Interests:pussy

Postat 24 January 2011 - 11:53 AM

Am omis unele lucruri...zic eu importante.Foloseste o bucatica de bumbac intre solar si masina de calcat,sa nu topesti solaru.Impanzirea incepe-o cu intradosul iar apoi extradosul il incepi de pe bordul de atac acoperind astfel si bucata de solar de pe intrados.Astfel nu ti se dezpanzeste aripa in zbor.
Electronica o pui dupa ce impanzesti.Unde ai gauri de dat in solar iti sugerez sa folosesti un letcon.Cu ocazia asta se lipeste si solarul mai bine pe margini.
0

#14 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 24 January 2011 - 02:07 PM

La gauri, de exemplu la servo-uri, ar mai fi o solutie: tai cu bisturiul folia si petreci partile. Ca aici:
http://www.rhcforum.ro/index.php?showtopic...st&p=445620
Pentru infoliat iti recomand calduros sa faci un efort si sa iei un...nu stiu cum ii spune...dedicat si, musai, cu termostat electronic:
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti00...LXB361&P=ML
are si posibilitatea de a-l imbraca in bumbac:
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti00...=LXB363&P=M
dar eu nu ma impac cu ea. Talpa este acoperita cu teflon si-si face bine treaba.
Multa, multa bafta.
0

#15 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 24 January 2011 - 06:30 PM

La inceput cred ca voi incerca bumbacul ca intermediar intre letcon (asa i-am spus eu) si folie. In locurile unde sunt decupaje mai maricele metoda din linkul lui Dan e corecta si cred ca da o rezistenta mai mare marginilor. Unde sunt gauri de prindere se preteaza cealalta solutie data de shogi.
Chiar pusesem ochii pe un dispozitiv din ala de intins folia dar de pe aici din tara, de la pasarea renascuta... Cred ca-l voi lua curand, mai ales ca e doar 85,5lei.

Aceasta postare a fost editata de jetix: 24 January 2011 - 06:33 PM

Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#16 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 24 January 2011 - 07:13 PM

Va rog sa-mi scuzati insistenta, dar, daca aveti de ales, luati-l pe cel postat anterior. Are termostat electronic si mentine temperatura mult mai constanta. Va rog sa ma credeti ca se simte diferenta. Pentru a fi clar vi-l arat si pe celalat, care, daca se poate, ar trebui evitat:
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti00...LXHZ17&P=ML
Multa bafta.
0

#17 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 24 January 2011 - 09:06 PM

Nu trebuie sa te scuzi Dane, abia acum am observat ca este o diferenta intre ce vroiam sa iau si ce mi-ai aratat tu. Am inteles mesajul si il voi lua pe cel corect, care e ceva mai scump (146lei) dar cred ca-si merita banii din spusele tale.
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#18 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 29 January 2011 - 08:00 PM

Ca o confirmare ca cele spuse de tine nu au fost in van iata si dovada. Sper sa-mi fac mana la intins folia cat mai repede...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 40.jpg

Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#19 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 30 January 2011 - 03:58 AM

Sa fie intr-un ceas bun.
Daca imi permiti, ti-as sugera sa studiezi si sa mangaii cu atentie talpa. Sa fie absolut neteda. Eu am gasit, la al meu, o mica excrescenta de teflon care-mi zgaria folia. Greu am gasit-o. Am taiat-o la nivel cu bisturiul.
Multa, multa bafta.
0

#20 Useril este offline   pinti2d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti.
  • Interests:0727620967

Postat 24 February 2011 - 12:51 PM

Vezi postareajetix, la 22 January 2011 - 07:40 PM, a spus:

Asa cum promiteam in acest topic vin cu realizarea unei aripi construita din balsa, dupa ce am capatat experienta cu una din depron.
Ideea de a construi acest model mi-a venit dupa ce intrun alt topic un coleg de forum prezenta realizarea lui Descent, de pe pagina unui modelist olandez unde am gasit si schitele acestei aripi, care se numeste simplu HAI. Este primul model construit de mine din balsa si pot spune ca nu este mai greu de lucrat decat cu depron, doar ca cere mai multa migala...
Si acum imaginile.


prietene daca nu te superi imi poti spune si mie de unde ai planurile sau de unde ai achizitionat kit-ul ??? mersi anticipat :D
0

#21 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 24 February 2011 - 04:37 PM

Vezi postareapinti2d, la 24 February 2011 - 12:51 PM, a spus:

prietene daca nu te superi imi poti spune si mie de unde ai planurile sau de unde ai achizitionat kit-ul ??? mersi anticipat :D


Nu e cu suparare. Chiar la inceputul topicului am pus link catre autor, in caz ca te referi la aceasta aripa din balsa.
In ultima vreme am fost cam ocupat si n-am prea inaintat cu constructia dar recuperez eu...
Bineinteles ca voi veni cu imagini!

Aceasta postare a fost editata de jetix: 24 February 2011 - 04:39 PM

Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#22 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 24 February 2011 - 06:25 PM

Frumos si curat lucrat. Daca servourile sunt SG-uri, da-le jos; e pacat de munca. Pune servouri bune.
Spor!
0

#23 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 19 September 2011 - 05:19 PM

Am mai lucrat putin la aripa. Mai bine spus la fuselaj, unde nu mi-a picat bine planurile autorului fiind nevoit sa adopt o solutie proprie rezultatul fiind fost acelasi.
Atasez si niste imagini.

@AG-74-HESS,
dupa cum vezi servourile sunt tot aceleasi. Am de gand sa le schimb cu niste Futaba S3114 dar deocamdata nu sunt surse de finantare... Oricum, mai este timp pana la infoliere...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 01.jpg
  • Imagine atasata: 02.jpg
  • Imagine atasata: 03.jpg
  • Imagine atasata: 04.jpg
  • Imagine atasata: 05.jpg

Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#24 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 19 September 2011 - 05:21 PM

altele...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 06.jpg
  • Imagine atasata: 07.jpg
  • Imagine atasata: 08.jpg
  • Imagine atasata: 09.jpg

Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#25 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 23 September 2011 - 11:00 AM

Pentru a finisa asa zisul fuselaj am incercat vopsirea cu un spray pe o bucata de balsa de test. Problema e ca nici la a sasea mana nu iese cum as dori.Primele doua le-a absorbit aproape de se cunosteau. Dupa uscarea am dat cu un smirghel fin pentru a reduce asperitatile.
Ce solutii de pregatire ati folosit pentru balsa pentru a acoperi micile neuniformitati de la imbinari, in vederea vopsirii, ce substante, tehnici etc...? Bineinteles, vor prima solutiile ieftine si la indemana in defavoarea celor exotice.
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#26 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 September 2011 - 01:27 PM

Daca imi permiti, as raspunde eu.
Folia adera cel mai bine pe balsa curata. Filler, adeziv, orice altceva decat balsa, iti inrautateste aderenta. In paranoia mea, acolo unde este nevoie, dar fac tot ce pot pentru a nu fi nevoie, adaug o fasie de balsa pe care o slefuiesc la nivel.
Daca, totusi vrei, exista un filler extrem de usor:
http://www3.towerhob...p?&I=LXL482&P=7
Sunt si lichizi.
Pentru a mari aderenta, pentru zone dificile precum placaj, fibra de sticla, etc, se foloseste Balsarite:
http://www3.towerhob...p?&I=LXB355&P=7
Multa, multa bafta.
0

#27 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 23 September 2011 - 03:05 PM

Multumesc de raspuns, cu atat mai mult cu cat vine din partea unui constructor experimentat.

Si eu care vroiam sa evit acoperirea cu folie datorita formelor curbe pe care le are obiectul... dar se pare ca nu scap. Voi incerca cu folie existand avantajul ca daca nu iese cum trebuie se poate da jos si incerca din nou. "Balsa curata" se refera la cea care nu a fost tratata cu oarece substante?

Balsarite asta cred ca e un fel de Balsaloc de pe la noi...
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#28 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2011 - 04:51 PM

Balsaloc, works like a charm. Adera folia super bine.
Nu stiu daca poti sa o folosesti ca filler, ma indoiesc
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#29 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 23 September 2011 - 10:12 PM

Mie mi s-a parut ca Balsaloc seamana tare la miros cu aracetul. Are cineva idee daca seamana si la continut ?
0

#30 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 September 2011 - 10:57 PM

Balsa curata, adica, fara nimic. Doar lemnul slefuit cat poti tu de bine. Sa nu ai la contactul cu folia filler, lac, adeziv, nimic.
Balsarite seamana la miros, mai mult, a ceva asemanator cu nitrolacul, emaita, ago...Ceva care imi place tare mult cum miroase. In nici un caz a aracet. Folia adera exceptional, dar, ca de fiecare data in viata, este un dar, gazele dintre folie si lemn nu mai trec prin balsa. Fac galme suparatoare. Acest fenomen nu se intampla la balsa curata, deoarece ea este permeabila la gaze. Folosesc balsarite, doar, la placaj, epoxi, fibrade sticla, adica acolo, unde, folia nu adera si oricum nu trec gazele.
Inca doua substante pentru tratat balsa:
http://www3.towerhob...1P?I=LXAU63&P=8
http://www3.towerhob...1P?I=LXAU64&P=8

Alte lucruri necesare pentru infoliere:
http://www3.towerhob...?&I=LXHZ26&P=SM
http://www3.towerhob...p?&I=LXHZ30&P=M
http://www3.towerhob...p?&I=LXB360&P=7
Acesta din urma este bun si la diluat balsarite.

Adeziv (de fapt solvent) pentru folie:
http://www3.towerhob...?&I=LXHZ43&P=SM

Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 23 September 2011 - 11:00 PM

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro