Modelism - RHC Forum: Probleme cu incarcator - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Probleme cu incarcator cum il pot "calma"?

#1 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

  Postat 10 February 2004 - 07:20 PM

Am un incarcator robbe Lader 5r si se incalzeste foarte tare; imi face cald in camera! Am incercat mai multe variante: am pus o pompa la o perna cu apa rece care inconjura incarcatoru', sa pun aripi de racire si am pus si un motor cu elicie si tot nu se raceste!


Aveti vreo idee cum as putea racii acest incarcator nenorocit! scuzati-mi limbajul... :wub:
Born to fly... & Born to crash...
0

#2 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 11 February 2004 - 09:05 AM

Ce te deranjeaza ? Ca iti face prea cald in camera sau ca se incalzeste ? Daca e ultima varianta asteapta sa vina vara sa vezi atunci ce inseamna sa se incalzeasca . Pacu sa fie la temperatura camerei (vezi vademecum ) in rest toate se incalzesc.
DT
0

#3 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

Postat 11 February 2004 - 10:14 AM

Ma deranjaza ca se incalzeste prea tare!!!
Born to fly... & Born to crash...
0

#4 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 11 February 2004 - 01:13 PM

Stai linistit . Niciodata nu e prea tare... E prea tare cand iese fum.
Incearca sa maresti suprafata de dispersie a caldurii si sa ii pui un radiator mai mare. Vezi un radiator de cooler de computer .
DT
0

#5 Useril este offline   Corsair4FU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1020
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 12 February 2004 - 11:03 AM

Se incalzeste prea tare ..... sint afirmatii prea relative pentru a fi luate in serios, avind in vedere faptul ca modelismul este din ce in ce mai mult dominat de High Tech. Este la mintea cocoshului ca incarcatorul mentionat are autoprotectie termica. Si tocmai in acest motiv nu vad sensul deschiderii acestui subiect, exceptie : sint shit si vreau sa ma aflu in treaba sau tin neaparat sa sabotez forumul.

Ce facem in mod normal dupa shit ? Tragem apa !!!

Sint de parere ca este cazul sa terminam, sa tragem apa dupa tine HS si sa " clatim " forumul.

wauSHhhhhhhhhh ......

Aceasta postare a fost editata de Corsair4FU: 12 February 2004 - 11:04 AM

Mesterica, pe ce pune mina strica.
0

#6 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 12 February 2004 - 01:16 PM

Sorry Corsair nu iti dau dreptate . Si io am intrebat de ce se incalzeste pacu de ce se incalzeste motoru de ce se incalzesc toate . Am aflat de pe camp sau de pe forum sau cand mi-a ramas degetu pe radiatorul de la incarcator . Acum ca ne-a aburit de mai multe ori copilu teribil nu inseamna ca tre sa il pocnim imediat ce deschide gura . Cu grija ca vad ca incepem sa dam in partea ailalta .
Parerea mea .

Aceasta postare a fost editata de ZOD: 12 February 2004 - 01:18 PM

DT
0

#7 Useril este offline   Corsair4FU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1020
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 12 February 2004 - 01:49 PM

Salut Zod,

nu trebuie sa-mi dai dreptate. Esti de alta parere, nici o problema.

Cind deschizi un subiect / pui o intrebare / cauti o solutie si astepti in mod serios raspunsuri si propuneri pentru rezolvarea problemei atunci dai date cit se poate de exacte: ce incarcator ( in cazul de fata cunoscut ), cite celule, ce tip de celule, ce capacitate. Nu vii cu inrebari de genul: mi-se incalzeste incacatorul, ce sa fac ?
Si tu dai detalii despre motorul care se incalzeste ( ce fel de motor, GearBox da / nu si ce raport de transmisie, ce tensiune, ce elice poate chiar ce regulator si ce model ), sau nu ?

Aici este vorba despre stilul si comportamentul lui Hat Shat in acest forum si faptul ca ingora orice sfat si avertisment care i-se da.

Toate bune ZOD,


CF4U
Mesterica, pe ce pune mina strica.
0

#8 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 12 February 2004 - 02:52 PM

hat shat, la 10 Feb 2004, 19:20, a spus:

Am un incarcator robbe Lader 5r si se incalzeste foarte tare; imi face cald in camera! Am incercat mai multe variante: am pus o pompa la o perna cu apa rece care inconjura incarcatoru', sa pun aripi de racire si am pus si un motor cu elicie si tot nu se raceste!


Aveti vreo idee cum as putea racii acest incarcator nenorocit! scuzati-mi limbajul... :)

Pai hai sa vedem:

- "am pus o pompa la o perna cu apa rece care inconjura incarcatoru' " = de ce nu si varianta cu spirele cu freon???? :(
- "motor cu elicie " = sa traiasca Limba Romana!!! ELICIE????? :) :(
- "cum as putea racii" = ca mai sus!!! RACII????? :( :angry:

Sincer, mi s-a luat rau de tot sa pierd timp pretios sapand dupa mesaje aiurea. Poate multora li se pare o banalitate, dar noi intram (eu cel putin) de 20-30-50 de ori pe zi minim pe forum sa vedem ce si cum si sa facem ordine... As prefera sa elimin anumite elemente care mi-ar usura munca!!!
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro