Modelism - RHC Forum: heli DH-9089 _ vreau sa cumpar un heli!. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

heli DH-9089 _ vreau sa cumpar un heli!. parerea voastra conteaza!

#1 Useril este offline   micro_ice 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 17-August 08

  Postat 17 August 2008 - 10:41 PM

sunt nou pe aici! am gasit undeva un elicopter mic, cu doua rotoare, dar la coada are un servomotor cu o elice directionata in sus, probabil pentru inclinare fata/spate. are si radiocomanda, dar nu stiu daca are si indicator nivel incarcare acumulator. asa, are acumulator Li-Po (mai mic, mai usor, se descarca mai greu, se incarca mai repede) de 7,4 v, radiocomanda 3 canale raza ~200 m, si alte dracovenii.



As dori daca se poate sa va "dati" cu parerea in legatura cu acest elicopter sau sa-mi dati alte exemple! thx

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: elicopter_9089_mica.jpg
  • Imagine atasata: elicopter9089a.jpg
  • Imagine atasata: elicopter9089.jpg
  • Imagine atasata: 9089_heli_5.jpg

0

#2 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 18 August 2008 - 07:00 AM

Vezi postareamicro_ice, la Aug 17 2008, 11:41 PM, a spus:

sunt nou pe aici! am gasit undeva un elicopter mic, cu doua rotoare, dar la coada are un servomotor cu o elice directionata in sus, probabil pentru inclinare fata/spate. are si radiocomanda, dar nu stiu daca are si indicator nivel incarcare acumulator. asa, are acumulator Li-Po (mai mic, mai usor, se descarca mai greu, se incarca mai repede) de 7,4 v, radiocomanda 3 canale raza ~200 m, si alte dracovenii.



As dori daca se poate sa va "dati" cu parerea in legatura cu acest elicopter sau sa-mi dati alte exemple! thx



JUCARIE. Nu are legatura cu modelismul. Este bun pentru site-uri cu jucarii, pentru metro, pentru Niro, nu pentru modelism.
E ca si cum te-ai duce la SIAB si ai expune o caruta din lemn langa celelalte masini.
0

#3 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 18 August 2008 - 09:31 AM

Vezi postareamicro_ice, la Aug 17 2008, 11:41 PM, a spus:

As dori daca se poate sa va "dati" cu parerea in legatura cu acest elicopter sau sa-mi dati alte exemple! thx




charlie a zis totul despre heli-ul gasit de tine

cat despre alte exemple... dupa multe cautari si intrebari si "stresari" la astia mai in tema si mai in varsta in ale zburatului, eu mi-am luat un Lama v3 si sunt multumit de alegere. Pentru inceput este un heli perfect, inveti cum sa te comporti cu comenzile, inveti despre heli fara sa vrei ca daca il tot lovesti trebuie sa il mai bibilesti din cand in cand, este rezistent, este docil dar mai ales este ieftin. Si ptr incepatori asa si trebuie sa fie :D
Aloha !
0

#4 Useril este offline   ionutzz 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 26-July 08

Postat 18 August 2008 - 11:56 AM

Da lama e un heli bun pentru inceput da din cate am inteles trecerea de la 4ch la 6h e destul de complicata (Lama v3 e pe 4ch)
Si (daca nu ma insel) ar fi mai bine sa incepi cu unu pe sase
Da inainte sa incerci unul trebuie sa faci cateva ore bune pe simulator
Si cum a zis si charlie acel heli e o jucarie.

Aceasta postare a fost editata de ionutzz: 18 August 2008 - 11:57 AM

0

#5 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 18 August 2008 - 03:32 PM

... :D o afacere mult mai buna veti face daca veti cauta un model consacrat second hand, dar care sa arate si sa se comporte ca un heli RC.
Macar la astea gasesti piese si sfaturi si evitati intrebarile de genul : Unde gasesc o elice pentru elicopterul "Ninja Kawasaki & Co"?

La fel si cu sistemul RC.

Lasati Carrefour-ul pentru mancare si alte alea... :D

Aceasta postare a fost editata de Primus: 18 August 2008 - 03:33 PM

0

#6 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 18 August 2008 - 04:06 PM

Daca nu ai nicio treaba cu modelismul si nici nu ai de gand sa te apuci,heli este foarte bun sau,oricare altul de talia lui.Daca insa vrei sa faci modelism
pt.inceput o investitie de aprox 1200ron,asta insemnand;un heli minim un HBK2si RC min 6ch.Tot ce au spus colegii de forum este perfect adevarat.


bafta
0

#7 Useril este offline   Bebebe 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 03-June 08

Postat 18 August 2008 - 04:33 PM

din punctul meu de vedere tot nu e bun (la heli.... oricum modelismul este o chestie destul de limitata) pentru ca, asa cum a zis Primus mai devreme, piese la pocnitoarea aia nu prea gaseste sau da pe 3 piese cat face toata jucaria de noua.
0

#8 Useril este offline   micro_ice 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 17-August 08

Postat 20 August 2008 - 02:08 PM

da aveti toti dreptate in legatura cu acest elicopter insa pentru mine este numai bun. am 16 ani, bani n-am :blush:, deci este perfect pentru inceput , a invata cum se controleaza un heli). dupa aceea intentionez sa imi iau un Esky Belt CP RTF 6-Channel RC RTF (cred ca upgraded version), apoi un t-rex 600 (indiferent de versiune, dar nu stiu: pe nitro sau brushless). da mai e mult pana atunci!




apropo de ESKY, AM gasit unul aici, dar nu stiu cam cat m-ar duce si transportul pana la buc (de acolo il iau eu), poate imi sp. si mmie cei care au mai luat de afara... thx 2 all!

Aceasta postare a fost editata de micro_ice: 20 August 2008 - 02:13 PM

0

#9 Useril este offline   Bebebe 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 03-June 08

Postat 20 August 2008 - 04:23 PM

pai daca tot ne ceri sfaturile si apoi ne mai si dai dreptate......
tocmai de bani ziceam si noi sa nu-ti iei petarda aia, in primul rand ca nu vei gasi piese pentru el si sigur ii vei rupe o pala, o roata pe interior se va forta, crede-ne ca sigur vei avea nevoie de piese si o sa stai sa te uiti la el.... si in al doilea rand nu inveti nimic de heli cu ala !!! Iar va trebui sa crezi si sa nu cercetezi. Invata din experienta altora si nu da si tu cu capul, decat daca esti sado-maso !
Iti urez sa ai cat mai multe heliuri si alte jucarii de genul !
In ce priveste belt-ul de pe site-ul dat de tine, nu ziceai tu ca mai ai mult pana atunci ? Cine stie ce heli mai apare pana atunci ! Si site-ul e american, platesti mult mai mult decat scrie acolo, nu are sens sa intru in detalii, vorbim pe mi daca vrei detalii.

Aceasta postare a fost editata de Bebebe: 20 August 2008 - 04:54 PM

0

#10 Useril este offline   rocristian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 08-August 08
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 31 August 2008 - 09:26 PM

salut daca vrei sa te initiezi iti dau eu hbk2 al meu este perfect reglat si ceva piese de schimb (pale,piese rotor acunulatori,servo)si e si upgradat(motor fara perii si ESC).si te mai pot invata si ceva din ale pilotajului

salut daca vrei sa te initiezi iti dau eu hbk2 al meu este perfect reglat si ceva piese de schimb (pale,piese rotor acunulatori,servo)si e si upgradat(motor fara perii si ESC).si te mai pot invata si ceva din ale pilotajului
0

#11 Useril este offline   rocristian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 08-August 08
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 31 August 2008 - 09:31 PM

scuze nu stiu ce am facut aici dar sa scris de doua ori
0

#12 Useril este offline   micro_ice 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 17-August 08

  Postat 31 August 2008 - 10:26 PM

Vezi postarearocristian, la Aug 31 2008, 10:26 PM, a spus:

salut daca vrei sa te initiezi iti dau eu hbk2 al meu este perfect reglat si ceva piese de schimb (pale,piese rotor acunulatori,servo)si e si upgradat(motor fara perii si ESC).si te mai pot invata si ceva din ale pilotajului



astept PM de la tine cu pretul si detaliile, insa nu sunt ferm convins! ma atrage HBK2 deoarece este mic si poate zbura indoor si outdoor cu el.
insa imi place si mai mult Belt CP Carbon Kit - mai scump dar imi place!

oricum,astept PM in legatura cu heli (detalii echipare si pret)


salve
0

#13 Useril este offline   rocristian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 08-August 08
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 01 September 2008 - 01:24 PM

este adevarat si belt-cp dar daca l-ai lovit pe asta plingi dupa el eu zic sa incepi si tu cu ceva mai ieftin.
0

#14 Useril este offline   rocristian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 08-August 08
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 01 September 2008 - 01:28 PM

sa nu crezi ca este asa de simplu sa zbori pe hely cu 6 canale.este cel mai naspa ai mult de invatat.sa stii ca nu doar accelerezi se ridica si sta in aer ca cele cu dublu rotor fara sa faci nimic.
0

#15 Useril este offline   rocristian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 08-August 08
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 01 September 2008 - 01:51 PM

iar privitor la pret nu stiu poate isi dau cu parerea si ceilalti despre pret iti spun ce are in plus fata de modelul care este standard.Motor BL HB2212, KV3600 fara perii. ESC Profesional 30A BLMC cu BEC extern, HiModel ,Acumulator LiPo GE-Power 11.1V 2200mAh,doua seturi de pale lemn plus una montata pe el, doua servo de rezerva esky.toate piesele de scimb rotor principal si rotor anticuplu.binenteles si cu emitator si incarcator li-po.am uitat am si tren de aterizare pt. incepatori.pretul este de 450 ron
0

#16 Useril este offline   micro_ice 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 17-August 08

Postat 01 September 2008 - 02:25 PM

Vezi postarearocristian, la Sep 1 2008, 02:51 PM, a spus:

iar privitor la pret nu stiu poate isi dau cu parerea si ceilalti despre pret iti spun ce are in plus fata de modelul care este standard.Motor BL HB2212, KV3600 fara perii. ESC Profesional 30A BLMC cu BEC extern, HiModel ,Acumulator LiPo GE-Power 11.1V 2200mAh,doua seturi de pale lemn plus una montata pe el, doua servo de rezerva esky.toate piesele de scimb rotor principal si rotor anticuplu.binenteles si cu emitator si incarcator li-po.am uitat am si tren de aterizare pt. incepatori.pretul este de 450 ron


si cate crash-uri a suferit? sincer...
ne mai gandim
0

#17 Useril este offline   rocristian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 08-August 08
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 01 September 2008 - 04:33 PM

a avut vreo 3-4 crash-uri dar am avut in tot deauna piese de schimb.pe asta am invatat si eu sa pilotez.nu stiu la ce te gindesti avind in vedere ca dupa un crash tot ce sa rupt se schimba asa ca nu nu sufera schimbari la geometrie sau la parti ale elicopterului.totul depinde de cum il reglezi.
0

#18 Useril este offline   rocristian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 08-August 08
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 01 September 2008 - 04:38 PM

ok iti doresc succes in alegerea unui hely
0

#19 Useril este offline   rocristian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 08-August 08
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 01 September 2008 - 04:50 PM

primul crash l-am avut in casa cind am alimentat primul elicopterul si dupa aia telecomanda,a luato razna in ful trotle si ma zgiriat peste tot (daca citeam manualul vedeam ca prima oara tre sa dai drumul la telecomanda ca sa isi ia setarile de 0)
0

#20 Useril este offline   micro_ice 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 17-August 08

Postat 01 September 2008 - 09:04 PM

cea mai tare faza e asta! :rolleyes:)
si mai erai si in casa!
oricum nu cred ca o sa-l cumpar acum, abia mi-am cumparat simulator (o telecomanda esky cu adaptor de la ^&*(*&%$%^&%#$.ro )
o sa iau un barebone kit de la HobbyCity.com si o sa pun pe el tot ce gasesc acolo, iar restul din alta parte...
Chiar, o fi bun motor bl de 4000 de la Turnigy, cu esc de 40 si baterie zippy de 2200mah si 25-30c??
Si statia cred ca o iau E-Fly 100 C ca nu prea dispun de finante (sau mai astept la statie si iau un Spektrum DX6i )



noroace
0

#21 Useril este offline   micro_ice 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 17-August 08

Postat 01 September 2008 - 09:08 PM

sau mai mult
ce sa aleg (motor si esc) dintre: TURNIGY, AXi sau TowerPro?/
0

#22 Useril este offline   rocristian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 08-August 08
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 01 September 2008 - 09:23 PM

da sunt ok.primul tau fly pe un hely pe 6 canale sper sa nu se termine cu un crash chiar daca ai facut ceva simulator.nu se compara cu ce este in realitate.asa ca o data cu kit-ul respectiv mai iati si citeva seturi de pale si ceva componente de rotor principal.altfel vei astepta inca 10-15 zile pina la urmatorul zbor.prin asta am trecut si eu si credema este naspa.
0

#23 Useril este offline   rocristian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 08-August 08
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 01 September 2008 - 09:32 PM

era sa uit.vezi ca o sa ai probleme cu giro daca nu iti iei un head-lock o sa trebuiasca sa reglezi mereu pozitia rotorului anticuplu din telecomanda.la inceput este foarte greu sa iti coordonezi pozitia elicopterului in hover cind ai pe cap si rotorul anticuplu
0

#24 Useril este offline   rocristian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 08-August 08
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 01 September 2008 - 09:34 PM

succes.eu in momentul acesta ma gindesc sa dau comanda la acel sjm325.
0

#25 Useril este offline   Dan71 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1390
  • Inregistrat: 27-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Gasoline big scale and crawler

Postat 26 October 2008 - 08:31 AM

Vezi postarearocristian, la Sep 1 2008, 11:32 PM, a spus:

era sa uit.vezi ca o sa ai probleme cu giro daca nu iti iei un head-lock o sa trebuiasca sa reglezi mereu pozitia rotorului anticuplu din telecomanda.la inceput este foarte greu sa iti coordonezi pozitia elicopterului in hover cind ai pe cap si rotorul anticuplu


Daca ai o statie digitala acest lucru se face foarte usor din mix-uri,eu nu am cu HL pe HBK2 si merge in hover intr-un spatiu de 1.8x1.8m in sugragerie.
E drep ca unul cu HL te ajuta mai ales cind esti cu el afara si bate vintul putin.

You can go faster... I can go anywhere !

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro