Modelism - RHC Forum: componente si preturi - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

componente si preturi

#1 Useril este offline   BillyBoy 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 15-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 15 August 2008 - 07:21 PM

Buna ziua tuturor!!cred ca sunt cel mai nou user inregistrat pe acest forum....de vreo saptamana rasfoiesc si urmaresc topicuri mai vechi si noi pt. a ma ajuta si pe mine la constructia unui navomodel pt nadit....cateva lucruri am inteles io dar sunt sigur ca inka mai am foarte mult de invatat,de aceea va rog in a ma ajuta si pe mine cu acest subiect deschis de mine...!!!M-ar interesa toate componentele care-mi trebuiesc pt constructie(de preferat piese mai ieftine dar cat de cat de incredere)si l fel m-ar mai interesa si o statie si un receiver care sa mearga la o distanta de vreo 200 de metri.Va multumesc anticipat.Cu respect.
PS:o intrebare extra:o statie care a fost folosita la un avion sau helicopter functioneaza si pt un navomodel??Astept raspunsurile voastre....ms!
eu v-am zis....dar voi,batman...batman!!
0

#2 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 15 August 2008 - 07:35 PM

Scuze!Dar cred ca nu ai citit destul.Sint destul de multe topicuri cu dotarea unei barcute si preturi aferente.Privitor la statie in principiu da daca are 4 canale.Un pret groso modo ar fi undeva pe la 750 ron.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#3 Useril este offline   BillyBoy 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 15-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 15 August 2008 - 08:07 PM

cred ca m-ai simplu ar fi daca cineva cu ceva cunostinte mi-ar scrie negru pe alb ce-mi trebuie pt o barcutza de Lungime 70,Latime 30 si inaltime in jur de 20...oricum nu am gasit vreun topic asemanator..poate mi-a scapat sau daca te referi ca ar treb sa iau fiecare topic in parte la puricat cred ca mi-ar lua o zi si cred ca nimeni in locul meu nu ar face asta si ar alege o cale mai ushoara...nu crezi??Deci are cineva mila si de mine???va rog....ms de intelegere!!

Aceasta postare a fost editata de BillyBoy: 15 August 2008 - 08:09 PM

eu v-am zis....dar voi,batman...batman!!
0

#4 Useril este offline   Bugatti 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 06-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2008 - 08:26 PM

hai sa incercam

1 X Emitator E-Fly + Receptor + Simulator FMS 149,00
1 X Regulator Rookie NAVY 35 - 12V/ 35A 187,00 sau 147,00
1 X Motor Electric Power Plus 755/40 57,00
1 X Servo Futaba S3003 Standard 37,00
2 X Servo SG5010 BB Standard 56,00
1 X Elice Dynamic 3 pale 60 mm dreapta 7,50
1 X Arbore cu tub pupa 260/4 mm 20,80
1 X Carma 70 x 36 mm 18,50
1 X Super Navy Kardan 12,30
1 X Adaptor pentru Super Navy Kardan Ø4 mm 10,20
1 X Adaptor pentru Super Navy Kardan Ø5 mm 10,20
1 X Device 100,00
1 X Acumulator 12 V - 7 Ah 70,00
1 X Incarcator acumulator ????
2 x Axe cuve ????
1 x sistem racire, spira, furtun, stut ????

si fitingaraie

comater, forex,....lipici, silicon, chit si intaritor auto, hartie abraziva, spritkit, vopsea, elea alea...

materialele sunt folosite de mine si le-am mai scris intr-un topic dar daca ai zis ca nu ai timp mi-am facut eu timp pentru tine, acum fa-ti timp si calculeaza...

ps: daca am omis ceva sa adauge colegii

enjoy
...
0

#5 Useril este offline   BillyBoy 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 15-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 15 August 2008 - 08:33 PM

ms mult florine...esti un dulce
eu v-am zis....dar voi,batman...batman!!
0

#6 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 15 August 2008 - 09:37 PM

Mie mi-a luat un an de citit forumul pina m-am inscris ca membru si tot mai am de citit.Urmareste dulapurile lui Marian(toate).Poate cumperi unul gata facut ,vad ca esti cam comod.Auzi sa citesc o zi pe forum?!!
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#7 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 15 August 2008 - 09:40 PM

Vezi postareaBillyBoy, la Aug 15 2008, 09:33 PM, a spus:

ms mult florine...esti un dulce


nu mi-o luati in nume de rau, dar nu mai faceti reclama la cretinatatile de efly, wfly si ce e pe langa.
incercati mai bine zebra, daca vreti sa va coste putin (~ 200 lei). are tot 4 canale.
na! am dat-o si eu in reclama ;)

Aceasta postare a fost editata de fulgerica: 15 August 2008 - 09:41 PM

Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#8 Useril este offline   george10 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1298
  • Inregistrat: 08-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita,Cornesti
  • Interests:Modelism
    Foto

Postat 15 August 2008 - 10:13 PM

Vezi postareaBillyBoy, la Aug 15 2008, 09:07 PM, a spus:

cred ca m-ai simplu ar fi daca cineva cu ceva cunostinte mi-ar scrie negru pe alb ce-mi trebuie pt o barcutza de Lungime 70,Latime 30 si inaltime in jur de 20...oricum nu am gasit vreun topic asemanator..poate mi-a scapat sau daca te referi ca ar treb sa iau fiecare topic in parte la puricat cred ca mi-ar lua o zi si cred ca nimeni in locul meu nu ar face asta si ar alege o cale mai ushoara...nu crezi??Deci are cineva mila si de mine???va rog....ms de intelegere!!

Mie mi se pare comoditate...dar daca ai cautat (bine ;) )atunci mai cauta la "dulapuri "sau la alti care chiar au facut(home made)barcute...am chiar si eu ceva inceput(putin diferit de navo consacrate de nadit)deci vezi cam ce te "incalzeste"si cere ajutor-vei primi cu siguranta ;)
Cu Stima George J.
tel.0724686263
0

#9 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 15 August 2008 - 10:28 PM

eu cred ca Florin a punctat f bine. eu as mai adauga, cel putin eu am platit, taierea pe router a 2/3 din piesele barcii: 1.5 euro / metru liniar (cel mai mic pret la Mons Medius pana acum)
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#10 Useril este offline   BillyBoy 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 15-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 16 August 2008 - 08:46 AM

se pare ca manolo m-a luat tare de la inceput.....daca u esti mai pasionat de citit decat sa te apuci de treaba cat mai rpd e probl. ta...nu toti suntem ca tine.cel mai simplu ar fi fost sa nu-mi raspunzi daca nu ai chef sa ajuti pe cineva...nu a fost si cazul lui florin care mi-a dat niste detalii foarte utile intr-un timp cat se poate de scurt....parerea mea ar fi sa nu te mai bagi intr-un topic daca nu vrei si nu ai chef sa dezbati subiectul respectiv....ok???ms de intelegere si celor care au incercat sa-mi dea cateva sfaturi bune....cu respect!!
eu v-am zis....dar voi,batman...batman!!
0

#11 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 16 August 2008 - 02:56 PM

Vezi postareaBillyBoy, la Aug 16 2008, 09:46 AM, a spus:

se pare ca manolo m-a luat tare de la inceput.....daca u esti mai pasionat de citit decat sa te apuci de treaba cat mai rpd e probl. ta...nu toti suntem ca tine.cel mai simplu ar fi fost sa nu-mi raspunzi daca nu ai chef sa ajuti pe cineva...nu a fost si cazul lui florin care mi-a dat niste detalii foarte utile intr-un timp cat se poate de scurt....parerea mea ar fi sa nu te mai bagi intr-un topic daca nu vrei si nu ai chef sa dezbati subiectul respectiv....ok???ms de intelegere si celor care au incercat sa-mi dea cateva sfaturi bune....cu respect!!

Scuze pentru interventia mea,dar ...este mai comod sa stai "la televizor" decit sa cauti in forum informatii care se gasesc .Uite si un citat " dar daca ai zis ca nu ai timp mi-am facut eu timp pentru tine"Daca esti curios sa vezi interventiile mele pe forum ai sa poti zice daca ajut sau nu cu ce stiu binenteles.Vad ca te sifonezi cam repede si drept urmare asta este ultima replica.Spor la treaba.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#12 Useril este offline   Bugatti 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 06-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2008 - 07:18 PM

hai sa nu fim carcotasi, este un forum cu incepatori, avansati si experti, nu trebuie sa intepam sau sa fim intepati, eu nu ma supar asa repede cu toate ca unele postari sunt aspre, consider ca sunt spuse in spirit de gluma, asta este daca ma intep, ma intep!, unui nou venit ii este greu sa gaseasca unele informatii, asta pana se obisnuieste cu harta forumului, trebuie sa-i ajutam cu linkuri catre informatiile cerute (si noi am avut nevoie de asa ceva si zic ca mai avem nevoie)

sper sa nu va suparati

ps: asa ca veni vorba de informatii, am nevoie de fotografii detaliate cu remorcherul HALOWNIK H300 http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif

enjoy

Aceasta postare a fost editata de Florin NAE: 16 August 2008 - 07:19 PM

...
0

#13 Useril este offline   nch 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1121
  • Inregistrat: 13-September 07

Postat 16 August 2008 - 08:31 PM

Salut BillyBoy! bine ai venit printre noi!

Vreau sa fac si eu un navomodel de plantat.

Aceasta postare a fost editata de nch: 16 August 2008 - 08:44 PM

0745.356.013

Bucuresti/Rahova
0

#14 Useril este offline   BillyBoy 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 15-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 17 August 2008 - 12:54 AM

asa e florine...nu toti suntem familiarizati cu forumuri si asa am incercat si eu pt inceput sa aleg calea mai ushoara...si ms de urare nch!!!!
daca tot esti baiat bun florine (sau oricine care vrea sa ma ajute cu un sfat)sa-mi spuneti si mie,la barcuta care este in acest link http://www.gadgetgalaxy.com.au/Admiral%20R...trol%20Boat.htm cum rezolv sa functioneze pe apa mai mult de 35 deminute cat scrie la specificatii...acumulator mai puternic sau ce??ms de intelegere!!!
eu v-am zis....dar voi,batman...batman!!
0

#15 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 17 August 2008 - 01:15 AM

Vezi postareaBillyBoy, la Aug 17 2008, 01:54 AM, a spus:

asa e florine...nu toti suntem familiarizati cu forumuri si asa am incercat si eu pt inceput sa aleg calea mai ushoara...si ms de urare nch!!!!
daca tot esti baiat bun florine (sau oricine care vrea sa ma ajute cu un sfat)sa-mi spuneti si mie,la barcuta care este in acest link http://www.gadgetgalaxy.com.au/Admiral%20R...trol%20Boat.htm cum rezolv sa functioneze pe apa mai mult de 35 deminute cat scrie la specificatii...acumulator mai puternic sau ce??ms de intelegere!!!


eu cred ca 35 de minute e timpul cat functioneaza cu totul :D
nu vezi, ca te avertizeaza?! " - Professionally designed and manufactured PC twin-propeller which not only provides huge thrust, but is easy to be damaged as well." :D
apropo, poate meseriasii de pe forum ar putea sa explice ce inseamna: " - Vector-Push design, easy to be controlled." ???

Aceasta postare a fost editata de fulgerica: 17 August 2008 - 02:06 AM

Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#16 Useril este offline   BillyBoy 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 15-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 17 August 2008 - 08:38 AM

Vezi postareafulgerica, la Aug 17 2008, 02:15 AM, a spus:

eu cred ca 35 de minute e timpul cat functioneaza cu totul :D
nu vezi, ca te avertizeaza?! " - Professionally designed and manufactured PC twin-propeller which not only provides huge thrust, but is easy to be damaged as well." :D
apropo, poate meseriasii de pe forum ar putea sa explice ce inseamna: " - Vector-Push design, easy to be controlled." ???

scrie is not easy:):D..in fine nu asta conteaza ca imi dau seama ca e lucru chinezesc facut pe genunchi dar ies mai ieftin cu cateva ajustari s sunt convins ca o sa iasa ceva cu care sa-mi fac treaba pe lac foarte bine!!deci ceea ce ma intereseaza este cum fac sa o fac sa pluteasca vreo 2 ore continuu???
eu v-am zis....dar voi,batman...batman!!
0

#17 Useril este offline   Bugatti 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 06-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2008 - 08:46 AM

pai de plutit o sa pluteasca dar 2 ore? poate in deriva :D , nu trebuie sa masori timpul de functionare in ore ci in distantele parcurse, 10 curse x 200 m cu un acumulator este super :D
...
0

#18 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 17 August 2008 - 09:15 AM

Dupa cum arata si luand in considerare putinele informatii utile de acolo, barca aceea e facuta mai mult pt viteza decat pt a transporta incarcatura. Motoarele sunt alese sa dea turatie mare dar sunt convins ca si consumul lor este pe masura, de aceea acumulatorul si tine asa putin.

Ca sa poti transporta si o incarcatura utila trebuie sa pui cel putin o cuva, asta inseamna ca o sa modifici serios suprastructura si sa ai in vedere ca barca sa ramana echilibrata sa nu se rastoarne.

Eu zic ca o sa inlocuiesti/modifici foarte multe la barca asa cum e acum si nu stiu daca merita. S-a mai incercat asa ceva, din cate am citit eu pe forum, iar rezultatele nu au fost neaparat pe masura muncii si investitiei facute. La banii care costa o sa mai pui inca pe atat si tot nu o sa fie ca o barca facuta din start pt asa ceva.

In schimb daca dublezi suma de acolo, citesti vreo saptamana-doua forumul si nu ai doua maini stangi si alea puse invers eu zic ca nu are cum sa nu iese o treaba mai buna decat sa o modifici pe aia sau ceva asemanator.

Parere personala dupa ce am citit aproape 2 luni forumul de Navo de pescuit este sa incerci sa faci tu ceva dedicat din start pt nadit, surse de inspiratie sunt destule.

Ca o gluma - cum este acum cred ca o sa pluteasca cel putin 2 ore pt ca o sa se termine bateria in mijlocul baltii si dureaza pana o aduce vantul la mal :D
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#19 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2345
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 17 August 2008 - 09:30 AM

deci barca aia nu merge sa o faci sa o modifici pt nadit daca vrei sa faci ceva calumea si cat despre autonomie este cam la 20 min va spus eu sigur,. ca am vazut asa ceva pe lac si in momentul in care se duce putin acumulatorul a sa traga ba stanga ba dreapta
0

#20 Useril este offline   BillyBoy 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 15-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 17 August 2008 - 09:35 AM

cred ca inka un acumulator in plus ar fi o solutie....cum se descarca unu il scot il pun la incarcat si il pun pe celalalt....sau greshesc???si viteza nu se poate reduce cu un regulator de viteza???o fac mai lenta la dus si o forjez la intors....!!stiu ca mai frumos ar fi sa o fac de la zero dar sunt cu inka 2 baieti in ''afacerea'' asta si ei ca si mine cred ca iesim mai ieftin asa cu cateva ajustari...mai sus in acest topic mi-a dat florin o configuratie....am facut calculele la acele piese si batea aproape de 800 ron....destul de mult si asta fara coca barcii si in plus sigur se mai gaseste cate ceva de pus si cred ca m-ar duce undeva la 1000 de ron...daca as dispune de bani asa sta sa o mesteresc io cum cred(mai ales ca sunt o persoana foarte meticuloasa) dar ...asta e situatia...ne multumim cu ce avem...ms tuturor de sfaturile utile...sunteti chiar de treaba....cu respect!!!
eu v-am zis....dar voi,batman...batman!!
0

#21 Useril este offline   Bugatti 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 06-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2008 - 10:14 AM

hai sa te dezamagesc putin
am vazul life un astfel de "hibrid", eram pe balta, langa mine doi tipi cumparase asa ceva (aproximativ) numai ca cel care o vanduse deja facuse modificarile de rigoare, cuva alea, alea etc, pai sa vezi frate, a facut un drum care zic eu aruncam cu un 3.90 fara probleme si cu momitor, bun, primul drum ok din punctul lor de vedere, hai sa mai faca unul, pai mai nene la jumatatea drumului de intoarcere a inceput sa valseze fata, stanga/dreapta, eu eram in stanga lor cu 4 bete aruncate si nu zici nene ca am stat sa ridic fiecare bat cand trecea nenorocirea aia care dansa pe deasupra firelor si ce sa mai zic, o partida de pescuit resemnata
eu zic sa te apuci sa stringi lucrusoare incet, incet si sa faci de la zero, una la mana, ai cea mai mare satisfactie cand o vezi ca munceste de zor si este facuta de tine, a doua, de ce sa corectezi ce a gresit altul cand te poti corecta singur :D

enjoy
...
0

#22 Useril este offline   BillyBoy 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 15-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 17 August 2008 - 10:49 AM

Vezi postareaFlorin NAE, la Aug 17 2008, 11:14 AM, a spus:

hai sa te dezamagesc putin
am vazul life un astfel de "hibrid", eram pe balta, langa mine doi tipi cumparase asa ceva (aproximativ) numai ca cel care o vanduse deja facuse modificarile de rigoare, cuva alea, alea etc, pai sa vezi frate, a facut un drum care zic eu aruncam cu un 3.90 fara probleme si cu momitor, bun, primul drum ok din punctul lor de vedere, hai sa mai faca unul, pai mai nene la jumatatea drumului de intoarcere a inceput sa valseze fata, stanga/dreapta, eu eram in stanga lor cu 4 bete aruncate si nu zici nene ca am stat sa ridic fiecare bat cand trecea nenorocirea aia care dansa pe deasupra firelor si ce sa mai zic, o partida de pescuit resemnata
eu zic sa te apuci sa stringi lucrusoare incet, incet si sa faci de la zero, una la mana, ai cea mai mare satisfactie cand o vezi ca munceste de zor si este facuta de tine, a doua, de ce sa corectezi ce a gresit altul cand te poti corecta singur :D

enjoy

apreciez ca-mi dai sfaturi utile.....dar am explicat situatia mai sus...lipsa de fonduri si pe deasupra ceilalti 2 cu care sunt in acest ''proiect'' trag de mine facem ceva lansari pe apa anul asta...in concluzie si timpul si banii cam strang latzul in jurul nostru..in fine,sa revenim....acum vreo luna pe lacul 2 Bratesti/Dambovita,vorbesc cu patronul baltii care-mi este prieten inka din copilarie sa ma duc si io la o pescuiala cu inka 2 amici...omul e de acord si imi zice ca are vreo 3 bucuresteni care erau de noapte intr-o zona pe care o stiam si-mi zice sa ma bag pe langa ei ca akolo sunt ''capturile''....zis si facut ajung pe balta pe la 4 jumate si de pe dig din masina vad ceva luminos pe apa..barcuta de nadit...se lumineaza si ma uit atent la barcuta...garantez ca nu era facuta de cineva in vreun atelier sau in casa...era clar barcuta de comert cu 2 cuve deasupra si vitezomana in plus,la intoarcere zbura pe apa...frate a mers impecabil pana la 12 ziua cand au strans si au plecat cu vreo 50...60 de kg de crap...cteno...toti...ideea este ca a mers perfect noaptea de cand erau ei si pana au plecat si mentionez ca toti 3 o foloseau....atunci ne-a apucat ''febra'' asta...daca altii au reushit noi de ce nu am reushi...imi pare rau ca nu am facut cateva poze la barcutza dar o sa vb cu patronul daca ii mai vede pe balta sa faca poze la barca si o sa le pun pe forum...si ma tot intreb cum au reusit sa faca din barca aia sport una care sa mearga atata timp fara probleme...cam asta incerc si io sa fac si de aceea am nevoie de sfaturile voastre....ce trebuie inlocuit sau montat in plus la barcuta din acel link dat de mine ca sa o fac sa mearga o zi fara probleme...de cuve....de plutire si de directie cred ca am s-o scot la capat.cu respect!!
eu v-am zis....dar voi,batman...batman!!
0

#23 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 17 August 2008 - 11:53 AM

Poti incerca si varianta cu mai multi acumulatori si sa schimbi packul dupa 1-2 curse.

Cred ca cea mai mare problema este cu comanda cuvei, cum faci bascularea ca nu ai destule comenzi pe telecomanda. Pe pistolul ala ai stanga-dreapta, fata si probabil spate.
Trebuie sa faci vreun artificiu electronic sa comanzi inca un servo pt basculare sau sa schimbi telecomanda.

Mai poti face o chestie sa nu modifici prea mult barca, fa-i o remorca care sa transporte nada. Ramane insa problema actionarii cuvei (cuvelor).
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#24 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 17 August 2008 - 12:45 PM

@billy boy, daca acuzi lipsa de fonduri, sa stii ca tu nu reusesti sa faci vreo economie modificand barca respectiva. dimpotriva, practic, numai coca e ceva de "chila" ei, dar si acolo se recomanda o laminare cu fibra de sticla. mai bine faci una din zero, din forex - chiar daca nu sunt fanul acestui material. sau mai bine mergi pe ideea lui sebathorus (barca din tuburi) care e practica si destul de ieftina.
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#25 Useril este offline   BillyBoy 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 15-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 17 August 2008 - 08:21 PM

Vezi postareaSebathorus, la Aug 17 2008, 10:15 AM, a spus:

Dupa cum arata si luand in considerare putinele informatii utile de acolo, barca aceea e facuta mai mult pt viteza decat pt a transporta incarcatura. Motoarele sunt alese sa dea turatie mare dar sunt convins ca si consumul lor este pe masura, de aceea acumulatorul si tine asa putin.

Ca sa poti transporta si o incarcatura utila trebuie sa pui cel putin o cuva, asta inseamna ca o sa modifici serios suprastructura si sa ai in vedere ca barca sa ramana echilibrata sa nu se rastoarne.

Eu zic ca o sa inlocuiesti/modifici foarte multe la barca asa cum e acum si nu stiu daca merita. S-a mai incercat asa ceva, din cate am citit eu pe forum, iar rezultatele nu au fost neaparat pe masura muncii si investitiei facute. La banii care costa o sa mai pui inca pe atat si tot nu o sa fie ca o barca facuta din start pt asa ceva.

In schimb daca dublezi suma de acolo, citesti vreo saptamana-doua forumul si nu ai doua maini stangi si alea puse invers eu zic ca nu are cum sa nu iese o treaba mai buna decat sa o modifici pe aia sau ceva asemanator.

Parere personala dupa ce am citit aproape 2 luni forumul de Navo de pescuit este sa incerci sa faci tu ceva dedicat din start pt nadit, surse de inspiratie sunt destule.

Ca o gluma - cum este acum cred ca o sa pluteasca cel putin 2 ore pt ca o sa se termine bateria in mijlocul baltii si dureaza pana o aduce vantul la mal :)

un acumulator de care ai pus tu pe barcutza ta din tuburi nu merge adaptat si pe barcuta aia din poza mea??sau trebuie sa schimb si motoarele??eventual un esc...ceva...nush,intreb si io!!
eu v-am zis....dar voi,batman...batman!!
0

#26 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 17 August 2008 - 08:38 PM

Nu am avut niciodata in mana o barcuta din aia, dar cred ca se poate adapta.
Motorul pe care-l foloseste 80% din forum pt barcutele de plantat este 755/40. Are consum electric si turatie potrivita acestui scop.
Totusi daca folosesti 2 motoare cum are configuratia originala, eu as folosi un acumulator de 12V/7A chiar daca e ceva mai mare.
Cu ESC-ul e un semn de intrebare pt ca nu stiu daca barca aia are un receptor clasic la care sa poti pune un ESC. S-ar putea sa trebuiasca schimbata si statia. Oricum cu statia originala ramane problema actionarii cuvelor.
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#27 Useril este offline   BillyBoy 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 15-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 17 August 2008 - 09:28 PM

stiam din start ca nu am ce sa fac cu statia originala de la barca aia...normal ca o sa cumpar alta...ma gandeam chiar la cea care a zis mai sus florin de ea...la banii aia pare acceptabil.intrebarea este daca face fata acumulatorul la cele 2 motoare ?eventual cumpar si un esc.cu respect

Aceasta postare a fost editata de BillyBoy: 17 August 2008 - 09:29 PM

eu v-am zis....dar voi,batman...batman!!
0

#28 Useril este offline   Bugatti 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 06-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2008 - 10:38 PM

pai daca faci modificare fa-o pana la capat, scote un motor si pune unul singur pe centru sau cumperi si un motor (57,00lei) si ai mai multa economie (acum nu stiu cat consuma motoarele de pe barcuta aia), mai tre si un servo ptr cuva, la cuva te-ai scos cumpri din comert o cutie de fitingaraie/surubaraie gen basculanta si asta este
sunt curios dupa modificare daca nu ma intreci la investitie :)
...
0

#29 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 17 August 2008 - 10:50 PM

o chinezarie am kuat si eu la inceput si am modificat-o. dupa ce mi-a mancar timpul si rapdarea si nervii o perioada, am aruncat-o direct la ghena. motoarele din ea sunt din alea ordinare, consum mare, in raport cu turatia, si se incalzesc in draci, de iti inmoaie plasticul ala care e pe post de batiu. sincer... nu iti recomand asa ceva, poate doar de fun, dar nu ca sa o modifici pt nadit. uita-te la dulapurile lui Marian, barcile lui Floin... si multi altii, si ai sa constati ca iesi mai ieftin sa o faci de la zero, decat sa iai una si sa o modifici.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#30 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 19 August 2008 - 12:04 PM

MDA...MULTZAM TUTUROR DE AJUTOR...AM VB CU BAIETII CU CARE VREAU SA DEMARAM PROIECTUL SI i-am convins ca mai bine e cum ziceti voi si sa plecam de la zero..sper sa iasa ceva calumea ca ma spanzura aia:))...bun pt inceput as vrea sa fac o coca din fibra , din comatex mi se pare cam complicat din ce am mai vaz io pe la voi...realizarea scheletului si multe altele care-mi par cat de cat complexe si de aceea prefer sa fac una din fibra sa o torn peste un mulaj(din polistiren m-am gandit io sa-l fac) si va rog in a ma ajuta si pe mine in cativa pashi pt realizarea ei..ma refer la felul in care aplic fibra peste..cate straturi...daca intre straturi mai aplic altceva...chitul si cam tot ce imi poate fi de ajutor ...e vreun tip anume de fibra???ce rasina sau lianti??plz astept cateva raspunsuri de la voi....cu respect!!
PS:ms de raspuns IPSHI!!
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro