Modelism - RHC Forum: componente si preturi - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

componente si preturi

#31 Useril este offline   coman423 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 20-May 08

  Postat 19 August 2008 - 02:41 PM

citez:1 X Emitator E-Fly + Receptor + Simulator FMS 149,00
1 X Regulator Rookie NAVY 35 - 12V/ 35A 187,00 sau 147,00
1 X Motor Electric Power Plus 755/40 57,00
1 X Servo Futaba S3003 Standard 37,00
2 X Servo SG5010 BB Standard 56,00
1 X Elice Dynamic 3 pale 60 mm dreapta 7,50
1 X Arbore cu tub pupa 260/4 mm 20,80
1 X Carma 70 x 36 mm 18,50
1 X Super Navy Kardan 12,30
1 X Adaptor pentru Super Navy Kardan Ø4 mm 10,20
1 X Adaptor pentru Super Navy Kardan Ø5 mm 10,20
1 X Device 100,00
1 X Acumulator 12 V - 7 Ah 70,00
1 X Incarcator acumulator ????
2 x Axe cuve ????
1 x sistem racire, spira, furtun, stut ????


e posibil sa gresesc dar... ca sa mai scutesti un pic din banuti... taie devicele de 100 ron...si inlocuieste efly 4 canale cu wfly pe 6 canala ....astfel economisesti minim 50ron din device chiar daca wfly cu 6 costa un pic mai scump...si pui cuvele pe canale separate....de principiu pe canalele 5 si 6 si ai toata cursa la servo-uri...
Viata e scurta, încalcati regulile, iertati repede, sarutati încet, iubiti cu adevarat, râdeti necontrolat si nu regretati nimic care v-a facut sa zâmbiti!
0

#32 Useril este offline   pescarul36 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 08-August 07

Postat 19 August 2008 - 04:04 PM

In loc sa te chinui sa faci matrite sa torni rasina si sa o armezi cu fibra de sticla iti recomand sa citesti aici http://www.rhc.ro/fo...showtopic=18063 eu am ceva asemanator de un an si sunt f multumit poti vedea si aici http://www.youtube.com/user/pescarul39

Aceasta postare a fost editata de pescarul36: 19 August 2008 - 04:12 PM

O treaba inceputa este pe jumatate terminata.
0

#33 Useril este offline   Bugatti 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 06-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2008 - 04:14 PM

Vezi postareacoman423, la Aug 19 2008, 03:41 PM, a spus:

e posibil sa gresesc dar... ca sa mai scutesti un pic din banuti... taie devicele de 100 ron...si inlocuieste efly 4 canale cu wfly pe 6 canala ....astfel economisesti minim 50ron din device chiar daca wfly cu 6 costa un pic mai scump...si pui cuvele pe canale separate....de principiu pe canalele 5 si 6 si ai toata cursa la servo-uri...


esti sigur? de cursa intreaga a servourilor, ca sa functioneze de la 0 la 90 g fara acel aparat, spune cum poate invatam si noi, si eu spun ca este foarte practic sa folosesti un canal pentru 2 curse, majoritatea baietilor de pe acest forum foloseste asa ceva, mai cauta prin dulapurile lui marian si documenteazate despre servouri

merci
...
0

#34 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 19 August 2008 - 05:27 PM

apreciez sfaturile voastre si va multumesc pentru ele...dar totusi...ceva legat si cat mai concret posibil despre turnarea unei coci ma poate ajuta cineva???din ce am mai gasit io pe forum am vaz ca se cam bat in cap unele idei si conceptii in realizarea ei....si sa ii rasp lui pescaru legat de ce are el....io personal mi-as face asa ceva..dar cei cu care incerc sa fac barcutza si ma ''sponsorizeaza'' sigur nu v-or vrea...am ales sa o fac io pe mulaj din fibra si pt. ca la liceu am facut 3 ani de practica intr-o turnatorie si cat de cat am ochi format....din komatex am vazut ca e destul de complex si am cam chiulit in generala de la orele de atelier(eram preten si coleg de banca cu fiul maistrului..;))..)..deci cineva un sfat util??cum sa incep....ce aplic mai intai pe mulajul din polistiren....haideti va rog....cu respect!!!(acu ma apuc de facut mulajul..poate pun ceva poze pana diseara)!!!
0

#35 Useril este offline   coman423 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 20-May 08

Postat 20 August 2008 - 02:28 PM

Vezi postareaFlorin NAE, la Aug 19 2008, 05:14 PM, a spus:

esti sigur? de cursa intreaga a servourilor, ca sa functioneze de la 0 la 90 g fara acel aparat, spune cum poate invatam si noi, si eu spun ca este foarte practic sa folosesti un canal pentru 2 curse, majoritatea baietilor de pe acest forum foloseste asa ceva, mai cauta prin dulapurile lui marian si documenteazate despre servouri

merci



da cu siguranta si au cursa mai mare de 90 de grade...aproape 100/100....verificat..
Viata e scurta, încalcati regulile, iertati repede, sarutati încet, iubiti cu adevarat, râdeti necontrolat si nu regretati nimic care v-a facut sa zâmbiti!
0

#36 Useril este offline   coman423 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 20-May 08

Postat 20 August 2008 - 02:42 PM

Vezi postareacoman423, la Aug 20 2008, 03:28 PM, a spus:

da cu siguranta si au cursa mai mare de 90 de grade...aproape 100/100....verificat..




wfly fiind o telecomanda asa cum stie toata lume ptr aero....are in plus un potentiometru in pareta stanga sus si un microintrerupator in partea dreapta(si pentru ca nu stiu cum arata eflycu 4canale...ma refer la cea pe 6 canaleWFLY06) ....sunt ptr ghidarea eleoarnelor de la aeromodele....pe acele canale servourile fac cursa intreaga....pe potentiometru atat de tare cum se invirte de el(logic) iar la intrerupator brusc on / of .......FAC CURSA INTREAGA....si daca stau si ma gandesc nici nu tre mai mult de 90*.....
Viata e scurta, încalcati regulile, iertati repede, sarutati încet, iubiti cu adevarat, râdeti necontrolat si nu regretati nimic care v-a facut sa zâmbiti!
0

#37 Useril este offline   coman423 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 20-May 08

Postat 20 August 2008 - 02:49 PM

eu cel putin am facut astfel...am desfiintat potentiometrul si l-am inlociut tot cu intrerupator....si vine cam asa :
buton staga=cuva stanga
buton dreapta=cuva dreapta
pe joystic dreapta(cel cu revenire)inainte/inapoi si stanga/dreapta
joystic stanga...sus=lumini inainte...Far
...jos=lumini spate...stopuri.....
.....din lipsa de alta preocupare la prghiile cuvelor am lipit la capatul cursei 2 micriintrerupatoare si am si lumini la cuvare....cuva s /cuva d
Viata e scurta, încalcati regulile, iertati repede, sarutati încet, iubiti cu adevarat, râdeti necontrolat si nu regretati nimic care v-a facut sa zâmbiti!
0

#38 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 20 August 2008 - 11:07 PM

Vezi postareaFlorin NAE, la Aug 20 2008, 10:13 PM, a spus:

daca citeai dulapurile lui marian (in urma recomandarii) iti dadeai seama ca oamenii nu sunt adeptii modificarii statiilor sau componentelor unor barci, ei vor sa adauge un surplus de tehnica pentru a inbunatatii caliatatea acelor componente, dar asta este fiecare cu tehnica lui, eu si multi alti colegi inregistrati ca useri pe acest forum suntem adeptii acestor inventii constructive, si ca final eu tot imi sustin punctul de vedere cu acea cursa controversata de 90 g :lol:
nu te contrazic ca nu ar face cursa de 90 g pentru faptul ca nu am incercat asa ceva dar, am intrebat daca ceeace spui tu face ca acel servo sa lucreze de la punctul 0 trece prin punctul 45 si ajunge in puntul 90, adica acel servo nu lucreaza centru/stanga si centru dreapta

enjoy



1. Daca citeai si tu atent vedeai ca nu modifici nici o statie si nici o componenta a barcii,
2. Astept in continuare filmuletul pe care l-ai promis relativ la cuvare, pardon basculare.
3. Asa cum tu iti sustii in continuare punctul de vedere lasa-l si pe el sa-si sustina punctul de vedere (sustinerea fiecaruia nu se bazeaza pe nici un argument, ce ar putea tine de financiar sau de fiabilitate sau de anduranta sau de alt ordin ci doar chestie de gusturi combinata cu chestie de bariera informationala, vezi aici mai popular spus: http://www.trilulilu.../ededd095a2004a
Si cand spun asta pot argumenta cu faptul ca nici dispozitivul lui Charlie nu imi aduce un plus consistent de valoare atata timp cat eu raman cu un canal liber la o statie care are exact atatea canale cate imi trebuie (singurul neajuns, care nu tine de Charlie ci de faptul ca va luati statii de 4 canale cand stiti dinainte ca unul nu-l veti folosi dar las' sa fie....) dar nici statia de 6 canale nu imi aduce un plus atata timp cat eu iar raman cu un canal liber si dau aceiasi bani, daca sunt diferente de pret ele sunt infime. Daca statiile de 3 canale ar fi considerabil mai ieftine, cum ar trebui, eu as opta ptr varianta unei statii de 3 canale si dispozitivul deja denumit dupa inventatorul lui, adica Charlie, sa ne traiasca, "pre multi i-a popit" (si pe mine printre ei). In acelasi timp ma uit la frate-miu ca el este adeptul unei statii de 6 canale ca se da mai mult cu zburatoare si la alea are nevoie de o statie mai complexa si mai buna. Si foloseste o singura si aceasi statie si la barca si la heli si la avion. Cine are dreptate si cine greseste ? Pot sa ii spun ca nu are dreptate ? Sau el poate sa imi spuna mie ca eu nu am dreptate ? Eu zic ca amandoi avem dreptate si singurul punct in care fiecare putem "ceda" un pic ar fi modul in care ne expunem punctul de vedere pentru ca tonul face muzica, sunt convins ca ai inteles ce vreau sa zic, nu de alta dar mi-ar parea rau sa fii scris atata degeaba...

p.s. basculare vs. cuvare raman dator, ba nu raman, sa nu este egal cu s-a, odata nu este egal cu o data, etc.... avantaj sper NOI, desii in tenis nu-i asa.....

ALOHA !
0

#39 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 20 August 2008 - 11:27 PM

Vezi postareaFlorin NAE, la Aug 21 2008, 12:21 AM, a spus:

alex, nu vreau sa intru in niciun fel de polemica cu nimeni spun doat atat:

citez:

eu cel putin am facut astfel...am desfiintat potentiometrul si l-am inlociut tot cu intrerupator....


si tu imi spui mie ca nu sa vorbit de modificari si ca nu am citit atent?

scuze prietene


asta e o optiune suplimentara a lui, poti foarte bine sa lasi potentiometrul si servourile fac cursa cat vrei tu, daca vrei maxim fac maxim, daca vrei doar 45 grade dai doar 45 grade, faptul ca el vrea sa cuveze brusc e problema lui personala si nu vad cu ce te deranjeaza, lasa-l sa-si puna si girofar pe statie daca vrea, omul ti-a zis de o alternativa cat se poate de viabila din punctul meu de vedere dar pun pariu ca nici nu ai inteles exact sistemul descris de el decat abia acum, sper !
0

#40 Useril este offline   Bugatti 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 06-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2008 - 11:54 PM

...

aceasta fiind ultima postare stearsa o sa vin cu explicatii de ce am procedat asa:

in primul rand din respect fata de userii acestui forum si binenteles ca acest respect nu-l ocoleste nici pe alex si in al doilea rand pentru faptul ca 90% din postarile scrise aseara nu aveau nimic comun cu subiectul acestui topic

cer scuze tuturor pe aceasta cale pentru faptul ca au fost nevoiti sa urmareasca si sa citeasca cateva replici dure dintre mine si alexandru, in acelasi timp ii cer scuze si lui alex pentru comportamentul meu fata de el, asa am considerat si drept urmare am avut taria sa apar cu modificari asupra postarilor si scuzele de rigoare

cu respect

Aceasta postare a fost editata de Florin NAE: 21 August 2008 - 07:51 AM

...
0

#41 Useril este offline   nch 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1121
  • Inregistrat: 13-September 07

Postat 21 August 2008 - 01:01 AM

1. Eu as propune.....inainte sa va certati! Ca stupidul de incepator sa-si citeasca temele si sa puna intrebari pertinente!!!,

,intrebari care atunci cand le pune sa inteleaga si raspunsurile!!!!!!!!!!!!!!


2. din cate am citit pana acum BillyBoy nici macar nu a transpirat cu cititul!
3. Liste cu preturi se gasesc cu google.......

Aceasta postare a fost editata de nch: 21 August 2008 - 06:26 PM

0745.356.013

Bucuresti/Rahova
0

#42 Useril este offline   pescarul36 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 08-August 07

Postat 21 August 2008 - 04:19 PM

Vezi postareaBillyBoy32, la Aug 19 2008, 06:27 PM, a spus:

apreciez sfaturile voastre si va multumesc pentru ele...dar totusi...ceva legat si cat mai concret posibil despre turnarea unei coci ma poate ajuta cineva???din ce am mai gasit io pe forum am vaz ca se cam bat in cap unele idei si conceptii in realizarea ei....si sa ii rasp lui pescaru legat de ce are el....io personal mi-as face asa ceva..dar cei cu care incerc sa fac barcutza si ma ''sponsorizeaza'' sigur nu v-or vrea...am ales sa o fac io pe mulaj din fibra si pt. ca la liceu am facut 3 ani de practica intr-o turnatorie si cat de cat am ochi format....din komatex am vazut ca e destul de complex si am cam chiulit in generala de la orele de atelier(eram preten si coleg de banca cu fiul maistrului..:angry:)..)..deci cineva un sfat util??cum sa incep....ce aplic mai intai pe mulajul din polistiren....haideti va rog....cu respect!!!(acu ma apuc de facut mulajul..poate pun ceva poze pana diseara)!!!

Despre fibra de sticla iti recomand sa citesti aici http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?act=...amp;t=4176& cred ca e mai mult decat iti trebuie. Ai grije la mulajul din pliestern ca daca il atingi cu rasina se topeste si face o gaura imensa. Mai gandestete la modelele recomandate de mine, se fac mult mai usor si sunt mult mai stabile la valuri, faci cum vrei si iti urez multa putere de munca si ceea ce faci sa faci cu placere.

Aceasta postare a fost editata de pescarul36: 21 August 2008 - 04:23 PM

O treaba inceputa este pe jumatate terminata.
0

#43 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 22 August 2008 - 05:58 PM

Am obosit sa dau cu barda. Daca nu va potoliti inchid toata sectiunea de navomodelism 2 saptamani.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#44 Useril este offline   gun man 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 August 2008 - 08:07 PM

Bai asa e plec si eu cateva zile la un mondial de navomodele si voi o luati razna ! hai sa nu sarim calul deacu ca nu e sat fara caini aci chiar daca eu am fost plecat!
0

#45 Useril este offline   george10 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1298
  • Inregistrat: 08-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita,Cornesti
  • Interests:Modelism
    Foto

Postat 23 August 2008 - 08:32 PM

Vezi postareagun man, la Aug 23 2008, 09:07 PM, a spus:

Bai asa e plec si eu cateva zile la un mondial de navomodele si voi o luati razna ! hai sa nu sarim calul deacu ca nu e sat fara caini aci chiar daca eu am fost plecat!

Si ma rog CINE a sters acele injurii aduse mie cat si lui "Florin Nae"?Cred ca macar ar fi trebuit sa stim si noi ce a urmat?
inca astept....
Cu Stima George J.
tel.0724686263
0

#46 Useril este offline   gun man 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 August 2008 - 08:55 PM

Bai io nu va mai inteleg acu ca nu e bine ca sa sters acu ca sa sters NU VA MAI INTELEG!!!!!
0

#47 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 23 August 2008 - 08:58 PM

Vezi postareagun man, la Aug 23 2008, 09:55 PM, a spus:

Bai io nu va mai inteleg acu ca nu e bine ca sa sters acu ca sa sters NU VA MAI INTELEG!!!!!
... La Dona e mobile:lol:

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 23 August 2008 - 09:01 PM

...tabula crasa, mortua est!
0

#48 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 23 August 2008 - 09:47 PM

Vezi postareagun man, la Aug 23 2008, 09:55 PM, a spus:

Bai io nu va mai inteleg acu ca nu e bine ca sa sters acu ca sa sters NU VA MAI INTELEG!!!!!

Nici noi nu mai intelegem nimic.Se astepta niste raspunsuri sau daca este tradare sa o stim si noi.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#49 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 23 August 2008 - 09:59 PM

Vezi postareaOlaf The Viking, la Aug 22 2008, 06:58 PM, a spus:

Am obosit sa dau cu barda. Daca nu va potoliti inchid toata sectiunea de navomodelism 2 saptamani.


sper ca nu e serios.
dar ati putea muta sectiunea de navomodele de pescuit ca subsectiune la coltul incepatorului.
stiu ca se vor supara multi, dar ceea ce se discuta la navo de pescuit sfideaza modelismul.

Aceasta postare a fost editata de fulgerica: 24 August 2008 - 12:40 AM

Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#50 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 23 August 2008 - 10:03 PM

Vezi postareafulgerica, la Aug 23 2008, 10:59 PM, a spus:

sper ca nu e serios.
dar ati putea muta sectiunea de navomodele de pescuit ca subsectiune la coltul incepatorului.
stiu ca se vor supara multi, dar ceea ce se discuta la navo de pescuit sideaza modelismul.

...achesez, nu-l sfideaza , il face de kko!!!

Aceasta postare a fost editata de gun man: 25 August 2008 - 09:36 AM

...tabula crasa, mortua est!
0

#51 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 25 August 2008 - 06:26 AM

Domnule Fulgerica de sa fim mutati noi cei multi care mai lipim si noi citeva bucatele de forex la coltul incepatorului si sa nu fie mutati in coltul indepartat al oceanului inghetat cei citiva care provoaca scandal de un nivel suburban?Va multumesc pe aceasta cale pentru toate interventiile mai mult decit pertinente in ajutorul incepatorilor.
ipsihi cu prietenii tai mai bine ati achesa la mai mult bun simt,asa cum am mai spus informatia exista si navomodelele de nadit home made nu vor disparea.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#52 Useril este offline   gun man 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 25 August 2008 - 09:38 AM

ATENTIE care mai comenteaza aiurea isi ia bann gata dau militaria jos din pod ! Ce daca am fost mai ingaduitor acu vo luati in cap!
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro