Modelism - RHC Forum: Prima mea barcuta - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Prima mea barcuta dupa modelul zakeram

#1 Useril este offline   Alexins 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 24-July 08

Postat 12 August 2008 - 10:21 AM

Salutare tuturor.

Dupa o rasfoire a acestui forum, mi-am ales ca model pentru prima mea barca de nadit, proiectul cu tevi de scurgere propus si realizat de zakeram. Am luat legatura cu el si, spre marea mea bucurie, am primit o droaie de informatii extrem de utile pentru gradul meu de ultra incepator.
Ce am folosit:

1 Telecomanda Hitec Laser6
1 Receiver Hitec 8 canale
2 Servo Hitec 311
1 Controler manufacturat de un prieten
1 motor 12v noname primit de la zakeram
1 elice tripala 50
Tevi pp de la bricostore
Spuma poliuretanica
Forex 4mm
lipici pentru forex - dar fara eticheta cumparat odata cu forexul

K multumiri zakeram

Iata si cateva poze din procesul de fabricatie:

Fisier atasat  rDSC00589.jpg (148.17K)
Number of downloads: 1288

Fisier atasat  rDSC00593.jpg (62.23K)
Number of downloads: 1320

Fisier atasat  rDSC00599.jpg (64.96K)
Number of downloads: 1300

Fisier atasat  rDSC00610.jpg (63.96K)
Number of downloads: 1272


Momentan e cam instabila dar lucrez la ea. Revin si cu filmulete.

Aceasta postare a fost editata de Alexins: 12 August 2008 - 10:50 AM

0

#2 Useril este offline   Bugatti 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 06-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2008 - 09:52 PM

spun si eu o parere, am citit si am fost ajutat de baietii trecuti prin multe experimente:

de ce nu inlocuiesti "ghivecele" daca tot ai pus punte cu 2 cuve postate pe lungimea modelului ? eu zic ca ar fi mai utila, unde pui forfacurile ? cata nada bagi in cuvele care le ai ? pai ori duci 1/2 kg de nada pe cuva si doua forfacuri ori ce facem ? eu zic sa mai analizezi putin situatia, sa mai citesti putin prin dulapurile lui marian si nu numai si pe urma sa iei o hotarare

ps: cata nada intra intr-o cuva pe care o ai eu zic ca o lansez cu un momitor 80 m

sper sa nu te supri pe mine

enjoy
...
0

#3 Useril este offline   Bugatti 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 06-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2008 - 09:54 PM

Vezi postareaFlorin NAE, la Aug 12 2008, 10:52 PM, a spus:

spun si eu o parere, am citit si am fost ajutat de baietii trecuti prin multe experimente:

de ce nu inlocuiesti "ghivecele" daca tot ai pus punte cu 2 cuve postate pe lungimea modelului ? eu zic ca ar fi mai utila, unde pui forfacurile ? cata nada bagi in cuvele care le ai ? pai ori duci 1/2 kg de nada pe cuva si doua forfacuri ori ce facem ? eu zic sa mai analizezi putin situatia, sa mai citesti putin prin dulapurile lui marian si nu numai si pe urma sa iei o hotarare

ps: cata nada intra intr-o cuva pe care o ai eu zic ca o lansez cu un momitor 80 m

sper sa nu te superi pe mine

enjoy

...
0

#4 Useril este offline   Alexins 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 24-July 08

Postat 13 August 2008 - 07:57 AM

Salut Florin Nae,

Doamne fereste, cum sa ma supar; am postat aici tocmai pentru a obtine pareri, sfaturi, critici, pentru a imbunatatii barcuta mea. Nu ca ma supar, chiar iti multumesc.

Referitor la cuvele asezate pe lateral, ideea e excelenta numai ca momentan, in stadiul in care se afla e foarte instabila (cu cuvele goale). Dupa o discutie cu zakeram, am hotarat sa incerc cu 2 acumulatori, in picioare (n-am loc sa-i culc), pe centrul barcii. Astazi fac un test de cada sa vad ce iese si, daca o stabilizez, o sa incerc sa gasesc si un sistem de basculare pentru cuve.
0

#5 Useril este offline   Bugatti 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 06-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2008 - 04:25 PM

Vezi postareaAlexins, la Aug 13 2008, 08:57 AM, a spus:

Salut Florin Nae,

Doamne fereste, cum sa ma supar; am postat aici tocmai pentru a obtine pareri, sfaturi, critici, pentru a imbunatatii barcuta mea. Nu ca ma supar, chiar iti multumesc.

Referitor la cuvele asezate pe lateral, ideea e excelenta numai ca momentan, in stadiul in care se afla e foarte instabila (cu cuvele goale). Dupa o discutie cu zakeram, am hotarat sa incerc cu 2 acumulatori, in picioare (n-am loc sa-i culc), pe centrul barcii. Astazi fac un test de cada sa vad ce iese si, daca o stabilizez, o sa incerc sa gasesc si un sistem de basculare pentru cuve.


pai stai asa, de ce doi acumulatori, cat cantareste un acumulator, eu am unul de 12v7ah si are 2,450 kg, si cand spui ca este instabila la ce te referi, balanseaza, intra cu botul in apa sau se lasa pe spate ?, lamureste-ne
da cateva detalii despre dimensiuni
...
0

#6 Useril este offline   Alexins 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 24-July 08

Postat 14 August 2008 - 08:01 AM

Vezi postareaFlorin NAE, la Aug 13 2008, 04:25 PM, a spus:

pai stai asa, de ce doi acumulatori, cat cantareste un acumulator, eu am unul de 12v7ah si are 2,450 kg, si cand spui ca este instabila la ce te referi, balanseaza, intra cu botul in apa sau se lasa pe spate ?, lamureste-ne
da cateva detalii despre dimensiuni


Dimensiuni: 700X270x210 mm

Instabilitatea laterala a facut sa o rastorn o data intr-o curba cu gazul la maxim iar instabilitatea longitudinala face ca dupa bascularea cuvelor sa intre cu botul in apa si elicea sa produca, cavitatie.
Acumulatorii sunt intradevar de 2.450kg iar la testul in cada s-a scufundat spatele circa 60mm; ideal ar fi sa mut acumulatorii spre fata dar nu am loc de motor.
0

#7 Useril este offline   zakeram 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 29-October 07

Postat 14 August 2008 - 08:29 AM

In prima faza trebuie trebuie echilibrata, iar ca solutii, asa cum ti-am mai spus:
- acumulatorul trebuie mutat, ori sa pui 2 buc. stg + dr. (eu ti-am recomandat 2 buc 6v - 10 ah, plus ca in aceasta situatie iti alegi tensiunea 6 sau 12 v);
- spuma dintre tuburi nu face altceva decat sa o ridice si mai mult, iar stabilitatea pe care trebuia s-o ai, ai pierdut-o, ea transformandu-se intr-o pluta monococa;
- motorul trebuia mai mult coborat, daca nu chiar introdus in tubul din mijloc;
- inaltimea ei este mult prea mare;
- sistemul de cuvare este ultra simplu, dar trebuia sa folosesti belciuge, spite de bicicleta, foaie de arc ptr rabatare;
- capacitatea ghivecelor este ultra-suficienta.
Acum, ca solutie imediata si la ce acumulatori ai spus ca ai, asta ca sa nu mai cheltui bani, parerea mea e ca tre sa faci asa:
- 2 buc 12v stg-dr fata de tubul pupa, cred ca putin cam spre spate (maresti greutatea, intra mai mult in apa, la descarcarea cuvelor nu vei mai avea probleme cu balansul, iar in cazul in care inca mai ai pb, montezi cele 2 aripioare din polistiren extrudat si chiar ai terminat cu frica de rasturnare;
- montarea sistemului de racire ptr motor si regulator (maresti greutatea - creste amperajul. creste amperajul...);
- micsorarea inaltimii;
- as scoate si spuma dintre tuburi;
- montarea antibradisului.
Pana in 8 kg nu cred ca ai probleme.
Te-ai grabit un pic, dar te inteleg. Si eu abia asteptam sa le pun pe apa pe primele.
Nu dispera, iti spun sigur ca o sa-ti iasa, dar mai ai putin de muncit.
Astept sa te hotarasti ptr ,,schimbul,, de experienta pe viu.

Aceasta postare a fost editata de zakeram: 14 August 2008 - 08:30 AM

lucrurile de calitate se fac greu!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro