Modelism - RHC Forum: Modelismul modern = FPV/AP ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modelismul modern = FPV/AP ?

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2012 - 03:16 PM

Am scos la vanzare un TX/RX audio/video banal de la hobbyking. Nu prea stiam eu cat sa cer pe el si am pus un pret mai mare, sa am de unde scadea.

In 12 ore am avut 3 cumparatori hotarati.

Pe toate forumurile, toata lumea cand vorbeste de modelul X sau Y, inevitabil apare si:

"o sa-i pun si o camere mica de filmare si eventual un mic FPV"

Nu conteaza cat de mare/mic e modelul


tot incape pe el ceva echipament:


Nu poti sa cumperi o statie daca nu e buna la FPV.

Pana si la supermarket se vinde un heli mic cu FPV.
Pana si Dan Mitea are un multicopter pentru filmari.

E chiar atat de palpitant FPV/AP ? Pe mine ma plictiseste de moarte, si pe youtube le ocolesc la mare distanta. Inteleg placerea de a mesterii la un asemenea sistem dar odata facut nu inteleg de nici o culoare placerea de al zbura.

Cat despre filmarile/pozele aeriene cu campuri cultivate ? Prefer oricand pisici, catei, orice altceva.

Nu vorbesc de filmarile/pozele utilitare care au o finalitate (adica lucrari comisionate de terti).

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 16 November 2012 - 04:06 PM

0

#2 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 16 November 2012 - 03:21 PM

Este o ramura a aeromodelismului asa cum sunt machetele ramura a modelismului.Cred ca e bine ca sunt multi adepti ai FPV,cel putin cercul de zburatori se mareste.Cred ca FPv-u e un soi de "life hack" de a zbura 1:1 cu buget redus(raportat la costul unui ultrausor).

Dar cum modelismul nu se rezuma la a lipi surcele sau a umple campul de zbor cu fum sau a zbura la 10 km stand comod pe scaun cu orele.Modelismul nu e =FPV.E ca si cum ai spune ca omul=doar creierul sau.Parerea mea :rolleyes:
0

#3 Useril este offline   dululutu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1476
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 16 November 2012 - 04:27 PM

Vezi postareaCiprian97, la 16 November 2012 - 03:21 PM, a spus:

Este o ramura a aeromodelismului asa cum sunt machetele ramura a modelismului.Cred ca e bine ca sunt multi adepti ai FPV,cel putin cercul de zburatori se mareste.Cred ca FPv-u e un soi de "life hack" de a zbura 1:1 cu buget redus(raportat la costul unui ultrausor).

Dar cum modelismul nu se rezuma la a lipi surcele sau a umple campul de zbor cu fum sau a zbura la 10 km stand comod pe scaun cu orele.Modelismul nu e =FPV.E ca si cum ai spune ca omul=doar creierul sau.Parerea mea :rolleyes:

FPV-ul este o ramura a modelismului aici pe forum iar macheltele sau mai bine zis construirea de machete cred ca inseamna modelism, nu o ramura a lui
nu vreau sa deviez de la subiect asa ca...
si... ba da. modelismul se rezuma doar la constructie

bafta

Aceasta postare a fost editata de dululutu: 16 November 2012 - 04:29 PM

0

#4 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 16 November 2012 - 04:52 PM

Vezi postareadululutu, la 16 November 2012 - 04:27 PM, a spus:


si... ba da. modelismul se rezuma doar la constructie

bafta

Atunci Florin 100%nu este modelist?Zboara demential dar nu cred ca lipeste surcele.
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2012 - 05:36 PM

Ba da, e modelist, a facut si el putin FPV acum vreo 4-5 ani. Da cred ca acum e la fel de entuziast cat sunt si eu.

Am construit pe vremuri ceva machete. Odata construita o macheta e pe drumul fara intoarcere care duce la cosul de gunoi. E o placere sa o construiesti, o plictiseala sa o stergi de praf. Daca modelul nu misca n-are nici un haz.
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 November 2012 - 05:53 PM

Daca il faci ca sa insiri km ca margelele e de-a dreptul stupid.
Dar daca zbori in locuri cu adevarat frumoase, ar cam putea fi o desfatare...
Iar daca combini FPV cu cross country poate sa iasa ceva intra-adevar apropiat de 1:1 cu buget mult mai redus si riscuri la fel. Eu caut de 6 luni partener pentru ultima, caci Xcountry FPV nu se poate face de unul singur, si, din pacate nu gasesc...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 16 November 2012 - 06:08 PM

Vezi postareadululutu, la 16 November 2012 - 04:27 PM, a spus:

si... ba da. modelismul se rezuma doar la constructie

Si mie imi place sa construiesc. As putea fi tentat sa ma consider superior celor care nu o fac, dar...
Poti sa spui ca Roger Federer nu este tenisman, pentru ca nu-si construieste singur rachetele? sau ca Bode Miller nu este schior, pentru ca nu-si construieste singur schiurile?
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2012 - 06:34 PM

Dezbaterea construit vs. zburat e veche.

Dar asta cu FPV-ul e noua. Cred ca nu e o moda de moment, pur si simplu oamenii au o fascinatie pentru asa ceva.
0

#9 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 16 November 2012 - 07:15 PM

Si eu mi-am pus problema asta.. ce fac dupa ce termin multicopterul, adica dupa ce pun de toate pe el si-l termin de bibilit? :rolleyes: Filmez ogoarele patriei?

Totusi, momentan imi place, ma documentez, incerc, cumpar, testez.. De zburat, zbor mai putin ;)
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 November 2012 - 07:33 PM

Asta e una din greselile de baza... bibilit si pus pe el tot ce "trebuie".
A ma scris si Stefan mai sus despre "placerea de a mesterii la un asemenea sistem"... unii o transforma in obsesie, parca ar pregati o drona militara. Dar de un sistem autonom de 50 grame care sa poata fi trantit cu sky pe orice avion vorbeste cineva ?
La primii pasi e chiar contraindicat OSD-ul, poti avea chiar ameteli in timpul zborului, se recomanda eliminarea oricarui factor in plus de distragere de la deprinderea pilotarii FPV.
Nu mai vorbesc de platforma super stabila, capabila sa zboare hands free.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 16 November 2012 - 07:36 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 16 November 2012 - 10:23 PM

Vezi postarearenatoa, la 16 November 2012 - 07:33 PM, a spus:

Asta e una din greselile de baza... bibilit si pus pe el tot ce "trebuie".
A ma scris si Stefan mai sus despre "placerea de a mesterii la un asemenea sistem"... unii o transforma in obsesie, parca ar pregati o drona militara. Dar de un sistem autonom de 50 grame care sa poata fi trantit cu sky pe orice avion vorbeste cineva ?
La primii pasi e chiar contraindicat OSD-ul, poti avea chiar ameteli in timpul zborului, se recomanda eliminarea oricarui factor in plus de distragere de la deprinderea pilotarii FPV.
Nu mai vorbesc de platforma super stabila, capabila sa zboare hands free.


E hobby, imi permit sa gresesc cu placere :good: ca de aia-l fac :good:
0

#12 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2012 - 09:17 AM

Mai e o chestie de care mi-am adus aminte.

Filmarea/pozele aeriene nu sunt un inlocuitor pentru niste cumostinte de baza in ale pozatului/filmatului. Nu e suficient sa pui o camera pe model pentru a obtine ceva interesant - asta era valabil acum 10 ani.
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 November 2012 - 09:43 AM

Cele mai bune 10 chestii de stiut inainte de a te decide sa te apuci de FPV, si cum sa te apuci:

http://www.rcgroups....d.php?t=1567954

Si nu fiindca sunt scrise acolo in engleza, de majoritatea m-am convins si personal.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 17 November 2012 - 07:36 PM

Nu pot masura satisfactia unui coleg care zboara FPV .. dar mie mi s-a parut cel putin caraghios daca nu ridicol faptul ca statea pe un scaun de camping in fata unei mese tot de camping, masa pe care se afla un monitor bagat intr-o cutie de carton probabil fost ambalaj de la un TV,masina de cusut Ileana, monitor,ceva ... de frigider nu era ca era prea mica ...

Si OMU nostru era si el bagat pe jumatate in acea cutie de carton .. afara era soare .. iti venea sa ii tragi scaunul de sub fund si cred ca si daca o faceam tot cu capul in cutie ramanea ...

Cu ochelari dedicati am vazut mai putini la camp .. cutia era de baza ... probabil pretul era cauza la aceea vreme ...

Dar cum am tot spus fiecare cu placerea lui ... daca merg la un miting aviatic prefer sa vad avioanle, planoarele, parasutistii in toata splendoarea lor .

Ia spuneti voi cum ar fi daca fiecare spectator ar primi o pereche de ochelari sau .. o cutie de carton .. conectati fiind la o camera montata pe avion, planor, casca parasutistului .. ar fi misto ca nu ar mai trebui sa te duci pana la aerodrom
vezi din pat de acasa cu berea pe noptiera .. in rest .. ar fi naspa ... zic io !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 November 2012 - 07:47 PM

La meeting aviatic tot pe altii vezi pilotand, tot cu capul pe spate esti dat.

La FPV ai feedback mult mai percutant ca atunci cand misti mansa avionul face ce ii zici tu decat atunci cand il pilotezi din exterior. Asa de percutant ca la primele sedinte poti avea ameteli, nu as fi sigur ca "omul" statea pe scaun de oboseala...

De aia nu am fost pana acum la nici un 3D... de frica ca imi trage careva scaunul si ma mananca dinozaurul din ecran :unsure:

Cu spectatorii s-a rezolvat de mult, la altii... exista servere de streaming in timp real FPV, fiecare anunta ziua si ora cand zboara si il pot urmari de oriunde in lume.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 17 November 2012 - 07:49 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 17 November 2012 - 09:20 PM

Vezi postarearenatoa, la 17 November 2012 - 07:47 PM, a spus:

La meeting aviatic tot pe altii vezi pilotand, tot cu capul pe spate esti dat.

La FPV ai feedback mult mai percutant ca atunci cand misti mansa avionul face ce ii zici tu decat atunci cand il pilotezi din exterior. Asa de percutant ca la primele sedinte poti avea ameteli, nu as fi sigur ca "omul" statea pe scaun de oboseala...

De aia nu am fost pana acum la nici un 3D... de frica ca imi trage careva scaunul si ma mananca dinozaurul din ecran :)

Cu spectatorii s-a rezolvat de mult, la altii... exista servere de streaming in timp real FPV, fiecare anunta ziua si ora cand zboara si il pot urmari de oriunde in lume.


Da bre .. da vezi avionul, vezi fumul, vezi vria, vezi glisada cu aripa la 20 cm de sol, auzi forta motorului .. din "carlinga" de carton ce vezi ?

Uite ceru, uite blocu, uite porumbu, uite-l p'ala din porumb cu ismenele'n vine , uite soseaua , uite-o p'aia .... stai ca a venit ceru iar .. uite blocu .. ptiu' ca am pierdut'o .. si ce misto era ... a plecat ..... al draq' de FPV !

Si uite asa ajungi si gacica sa o "cunosti " mai bine , tot cu ochelarii de FPV conectati pe net la XXX si boxele date la maxim !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 17 November 2012 - 09:21 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#17 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 11 December 2012 - 07:53 PM

Vezi postareaCiprian97, la 16 November 2012 - 03:21 PM, a spus:

Este o ramura a aeromodelismului asa cum sunt machetele ramura a modelismului.Cred ca e bine ca sunt multi adepti ai FPV,cel putin cercul de zburatori se mareste.Cred ca FPv-u e un soi de "life hack" de a zbura 1:1 cu buget redus(raportat la costul unui ultrausor).

Dar cum modelismul nu se rezuma la a lipi surcele sau a umple campul de zbor cu fum sau a zbura la 10 km stand comod pe scaun cu orele.Modelismul nu e =FPV.E ca si cum ai spune ca omul=doar creierul sau.Parerea mea :rolleyes:



FPV-ul il vad ca si o ramura a aeromodelismului, era logic ca odata cu dezvoltarea tehnologiei sa se ajunga si la asa ceva, cine stie unde va ajunge pana la urma sportul asta, poate nepotii mei vor face FPV pana la luna si inapoi:) acum sa fim realisti cand am inceput sportul cu pricina daca aveai statie multiplex sau graubner de 2 kg, antena pana la stele, acumulatori ni-cd de 500 mAh, un motor Raduga si un aeromodel mesterit din lemn de ladite de fructe erai smecher rau, acu asta nu mai inseamna mare lucru, daca inainte exista o singura firma care comercializa produse modelistice pe plaiurile noaste astazi sunt "n" cu taspe produse, iar daca inainte puneai mana pe un motor termic nu conta tipul erai fericit, azi la cate produse sunt ai deja pretentii.
Pana la urma cred ca afirmarea acestei ramuri s-a facut de mult, iar aparitia pe forum a unei sectiuni dedicate ar trebui sa ne raspunda la aceasta dilema.
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#18 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 12 December 2012 - 07:13 PM

pun o intrebare, sper sa nu fiu off-topic, dar ce inseamna sa fii modelist (nu conteaza disciplina aero, navo, auto etc)?
Pana acum ceva vreme valoarea unui modelist o dadeau lucrarile sale, cat de bine construia aeromodelul, incepand de la desenarea profilului luat din revistele de modelism, continuand cu procedeele de pilire /slefuire astfel incat toate sa fie simetrice, pana la acoperirea cu japico si emaita, (toata constructia dura destul de mult) si spre final pilotarea acestuia. Astazi cumperi un aeromodel de spuma sau constructie clasica rtr, ii pui servouri, alegi tipul motorului, acumulatorii,etc, dar nu cunosti secretele si tehnicile care te-ar fi ajutat sa-l construiesti singur, bine poti sa-l zbori fara niciun fel de problema, dar te mai poti considera modelist?

Zilele trecute m-am intalnit cu ceva persoane din domeniul aviatic, in fine discutam de una de alta si ne laudam cu modelele noastre, spre final i-am spus ca incerc sa vad care e ideea cu FPV-ul, iar el mi-a raspuns ca "ala" nu mai e aeromodelism, sa fie oare adevarat?

Va astept cu pareri
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#19 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 12 December 2012 - 07:24 PM

Eu vad FPV-ul ca o portita care ne aduce mai aproape de zborul 1:1 si de privelistea de sus.Acea portita o cara un aeromodel desigur,iar pilotarea si aspectele tehnice venite odata cu el cred ca au ceva treaba cu modelismul.
0

#20 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 12 December 2012 - 07:40 PM

...eu am pus odata ochelarii lui Mamutelul pe ochi si aproape am cazut de pe scaun. Ca fost zburator, mintea mea refuza sa inteleaga ce vedea si nu simtea. Cred ca ideea cu a compara zborul 1:1 cu FPV-ul este putin depasita. Poate un pilot mort de beat in zbor IFR, sau cum ii ziceam pe vremuri ZFV.

Ganditi-va la un zbor "cross country" cu un easy glider plin de echipamente de vreo 5 kg, pe la 1500 de picioare, undeva pe la 15-20 km departare, si un elicopter SMURD, care se grabeste sa duca un accidentat... Eu unul nu ma pot gandi decat la marele adevar scris de Davidocici - "cand doua avioane zboara pe cerul patriei se intalnesc la virajul 3"..si daca extindem nitel...ganditi-va cum s-ar simti pilotul elicopetrului cu un bot de aeromodel, cu un tub pitot mic infipt in parbriz...

Concluzia--FPV = o chestie super ilegala (chiar daca legislatia romaneasca nu cere inmatriculare si planuri de zbor pentru modele mai mici de 5kg parca)


pana la urma...cred ca la asta se ajunge...

0

#21 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2012 - 07:59 PM

Modelism = orice activitate ce implica un model functional: construit, zburat, busit, reparat, upgradat, schimbat, eventual vandut si cumparat (pare ca sunt unii modelisti care mai mult cu asta se ocupa).

FPV este fara doar si poate modelism, as zice chiar un modelism de top pentru ca implica foarte multe cunostinte din domenii diverse. Nici o clipa nu am gandit si nu am scris ca nu e modelism adevarat.

Si nici nu am luat in discutie legalitatea. Sunt destule topice care se ocupa numai de asta (in paranteza eu cred ca e 100% legal in anumite limite)

Am spus doar ca toata lumea care zboara (ba chiar si cei cu masinute) a devenit superinamorata de ramura asta. Atat de mult ca nu mai pot zbura un EzStar fara sa se gandesca cum pot faca o mica filmare/FPV cu el.
0

#22 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 12 December 2012 - 08:10 PM

Tare sunt curios cum se simte un pasionat de automodelism , supermeserias in drift cu ochelarii de FPV pe nas .. ca de ce sa avem FPV doar la aero sa avem si la auto .. sa ne simtim ca in trafic in drum spre birou !

P.S.

Si mai tare e la navo ................................................................................. de plantat :yahoo:

P.S. la P.S.

Dintre colegii pe care ii cunosc si au testat FPV 99,99 % au renuntat ..

Insistentii .. posibil un complex prin netrecerea vizitei medicale
la admiterea in scoala militara .. un picior mai scurt, "mansa" prea .. lunga .. ooooooo !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#23 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 12 December 2012 - 08:25 PM

Mihai are dreptate sa zbori cu un avion ultrausor inmatriculat, zbor anuntat si controlat cu plan de zbor,cu legatura radio etc. ,zbor legal si sa te trezesti cu un model FPV (care zboara neanuntat neurmarit fara plan de zbor etc. ,total ilegal) in elice cum te-ai simti ?ca trebuie sa aterizezi fortat ? orice aterizare fortata implica riscuri, cel putin pagube materiale daca nu si pierderi de vieti omenesti.
Am vazut pe la mitinguri aeriene pe la Siria de exemplu aeromodelisti care zburau cu aeromodele deasupra pistei de aterizare in timp ce evoluau(aterizau)planoare si avioane, idioti, ce mai s-au suparat cand le-am spus sa nu mai zboare decat in timpul alocat lor, da le-am dat niste suturi si niste palme dupa ceafa si s-au conformat.
Orice zbor implica o disciplina si respectarea unor reguli dintre care multe au fost scrise cu sange.
Asta e valabil si pentru parapante dintre care majoritatea zboara ilegal

Ciao Sorin
0

#24 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2012 - 08:45 PM

Acum data tot am deviat de la subiect am si eu o intrebare pentru cei care au experienta de zbor 1:1

- cum se vede din avion/elicopter un model care zboara la inaltime similara ? Adica se vede usor, il vezi din timp ?

Pun acesta intrebare nelegat de FPV. La Chitila in zona in care zburam noi trec destul de des elicoptere si avioane mici. Eu ma cam panichez si cobor repede cand aud venind pe cate unul. Nu stiu nici la ce inaltime zboara ei si nici daca vad bine modelul meu. Eu zbor in zona 100-300m cu planorul si mult mai jos cu elicopterul.

Nu vreau sa apar la stirile de la ora 5; modelistul care a doborat un elicopter SMURD.
0

#25 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 12 December 2012 - 09:05 PM

Vezi postareastiganas, la 12 December 2012 - 08:45 PM, a spus:

Acum data tot am deviat de la subiect am si eu o intrebare pentru cei care au experienta de zbor 1:1

- cum se vede din avion/elicopter un model care zboara la inaltime similara ? Adica se vede usor, il vezi din timp ?





dintr-o "Puma" nu cred ca il vezi. Dintr-un Mi8 nu conteaza. Sintr-un Alluette au ramas prea putine sa conteze. Din celelalte nu pot sa ma pronunt. Din Wilga se vede, din IS-ul 28 clar se vede.

Regula de aur - punem jos, cat mai repede aeromodelul evitam orice risc ca cel (cei) care e in cabina sau cel (cei) care sunt in acel elicopter (avion) sa nu vada aeromodelul.
Poate cei care am vazut cam cum arata o catastrofa de aviatie intelegem lucrul asta...uf..cred ca deviem...

PS
La RR anul asta cand ULM-ul ala ne-a razmutat era cat pe ce sa "joc" in picioare un "aeromodelist" care se pregatea sa-si "lanseze" teribilul Easy Star.
0

#26 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 12 December 2012 - 09:59 PM

Salut !

FPV si tot ce tine de sistemele de control ( autopilot, controler, OSD, telemetrie, etc) cred ca reprezinta un pas in viitor.

Pai daca vreau sa imi contruiesc un model si dupa planuri, taiat, slefuit, lipit, acoperit...etc.....sunt tentat sa ii montez un sistem FPV sau stabilizator inseamna ca nu mai reprezinta modelism!!!???

Chiar si pentru cei ce vor sa inceapa cu modele RTF, noi sau luate sh dar care intai asculta parerile coerente si obiective ale persoanelor experimentate, fac alegeri judicioase in alegerea primului model iar apoi incearaca sa inteleaga ,,mecanismul'' ce face modelul sa zboare, ruleze pe pamant sau sa faca valuri cred ca se numeste inceput in modelism.

Si eu am o doza de conservatorism cand pun in balanta radioamatorul cu utilizatorul de smartphone sau navigatorul internaut.
Ce fac daca intalnesc un radioamator care detine smartphone si are cont de facebook????? sa nu ii cer parerea despre constructia unei antene ???

Toata discutia nu trebuie sa mearga sepre intrebarea: Fun sau educatie?? Fun prin educatie!!

Ah si sper sa nu loviti in cei care vor sa piloteze JET-uri cu turbina termica...... de ce mai TCU ?

Sa ne vedem cu bine la zbor fiecare cand si cu ce putem!!
0

#27 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 12 December 2012 - 10:19 PM

Vezi postareadraude80, la 12 December 2012 - 09:59 PM, a spus:



Ce fac daca intalnesc un radioamator care detine smartphone si are cont de facebook????? sa nu ii cer parerea despre constructia unei antene ???




BA DA...

lucrurile facute din pasiune - duc la progres...si daca vorbim de YO si ce o urma parca 3 pentru Bucuresti...apoi aia stiu sa faca antene!!!


Pentru cine stie...73 73 73..QTH BZ.
0

#28 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 12 December 2012 - 10:42 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 12 December 2012 - 10:19 PM, a spus:

BA DA...

lucrurile facute din pasiune - duc la progres...si daca vorbim de YO si ce o urma parca 3 pentru Bucuresti...apoi aia stiu sa faca antene!!!


Pentru cine stie...73 73 73..QTH BZ.



Codul q.....hahah salutari si care este pozitia ?
Dragutz asta pt ca am trecut 8 luni pe la Palatul Copiilor.....am batut putin morse si m-am holbat cu ochi de melc la ampliful facut de Dom' Profesor. Nu cred ca avea sistem Android dar doua tuburi mari pe post de finali m-au dat pe spate!!
0

#29 Useril este offline   costi_n 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 338
  • Inregistrat: 30-November 10
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 12 December 2012 - 10:56 PM

Vezi postareastiganas, la 16 November 2012 - 03:16 PM, a spus:




Cat despre filmarile/pozele aeriene cu campuri cultivate ? Prefer oricand pisici, catei, orice altceva.





0

#30 Useril este offline   Florinelu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 982
  • Inregistrat: 04-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Militari
  • Interests:Da' ce nu ma intereseaza!

Postat 12 December 2012 - 11:05 PM

Cred ca pentru unii FPV-ul (poate cei 99% care au renuntat) este ca vulpea si strugurii acrii ;) . FPV-ul nu este pentru oricine, sunt foarte multe aspecte peste care cine intra in ramura asta trebuie sa treaca: nu exista sistemul FPV perfect plug-and-play la un pret convenabil, sunt tot felul de inconveniente legate de amplasarea componentele lantului video, cand zici ca le ai pe toate vezi ca in zona in care zbori sunt interferente... si multe alte neajunsuri. Un sistem sa ii zicem "adunat" in regie proprie (nu construit de la zero) necesita cunostinte de electronica de cele mai multe ori si iarasi nu este ptr oricine. Si de aici rata mare a abandonurilor.
Sa zicem cateva vorbe despre pilotatul FPV. Nu prea are treaba cu pilotatul la persoana a treia... mai degraba cu stapanirea si calmul in manevrarea sticurilor, riscul de a te dezorienta este mare daca ai vreun glitch sau vreo pierdere de semnal video.

Legat de ce satisfactii ofera FPV-ul... aceleasi pe care un "ventilator" cu unul sau mai multe elici il ofera celor impatimiti de acest tip de zburatoare. Ore in sir de migala ca sa stranga nu stiu ce suruburi sau sa regleze nu stiu care flybar... toate ptr 10-15 minute de zbor. Asa si FPV-istul... stat la masa de lipit, facut emitator custom, antene, amplasarea tututor componentelor la interior, astfel incat sa iasa CG-ul unde trebuie, greutatea totala sa nu fie prea mare, autonomia de zbor sa fie cat maibuna etc. Si cand ajungi la camp poate sa mearga sau nu...dar si cand totul a iesit ca in plan si mergi la cativa km si singura legatura cu avionul tau este o imagine si niste scrasnituri de servo pe care le auzi in casti este o mare satisfactie cand stii ca tu poti controla un polistiren la o distanta la care nu mai ai nicio sansa de vizibilitate cu ochiul liber.

Repet, zborul FPV in batatura poate fi plictisitor, adevarata satisfactie vine cand iesi din raza vizuala si incepi sa simti adrenalina zborului la distanta. FPV-ul pentru a face filmari este altceva, ala este un mod de a controla incadrarea subiectului si atat.
In final trebuie sa mai adaug ca nu tot ce zboara si are lipit de el o camera video sau un telefon este FPV. Eu nu numesc FPV nici macar struto-camilele cu diverse chestii lipite cu scoci pe toata lungimea unui avion care fac un EZ de exemplu sa ajunga la aproape 1,5kg. Si nici eforturile de a zbura cu niste firicele pe post de antene cu zgomot pe imagine care taie orice elan FPV.

Pentru mine urmatorul nivel in FPV este sa invat sa folosesc curentii termici (folosind variometrul) insa nu pot sa zic ca am abandonat complet zborul la persoana a treia, inca imi place sa ma dau cu Parkmasterul, cu Easy Gliderul sau cu aripa (by Dululutu).

Aceasta postare a fost editata de Florinelu: 12 December 2012 - 11:06 PM

Cand eram mic, nu erau din astea... acum recuperez :)
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro