Modelism - RHC Forum: robot new - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

robot new robot facut dintr-un automodel

#1 Useril este offline   sweet_boy_yonutz08 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 18-June 08

Postat 07 August 2008 - 09:56 PM

vreau sa fac un robot dintr-un auto 4x4 motor 3,5cmc frane disc...sa poata fi controlat dintrun laptop si dotat cu sistem de orientare automat ...sa fie autonom.....doritori de parteneriat?
0

#2 Useril este offline   Bogdan B 

  • ex ad525
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 948
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Botosani

Postat 08 August 2008 - 12:22 PM

lasa si tu aici o adresa.... :) sa vorbim.. in primu rand hotarastete.. ori sa fie controlat prin laptop sau sa fie autonom...ii o mare diferenta intre cele doua , apoi trebe cunostinte destul de avansate in electronica sau mult noroc :D oricum trebe sa stii electronica macar la nivel incepator , apoi ati trebuiesc scule ca nu te apuci sa faci un robot cu un ciocan si o pila , si o sugestie la model termic.. o sa ai viteza destul de maricica..dar ma rog.. cu multa munca si seriozitate ar iesi ceva destul de frumusel.. lasa un o adresa aici sa vorbim ami pe indelete pe YM !
0

#3 Useril este offline   sweet_boy_yonutz08 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 18-June 08

Postat 08 August 2008 - 01:54 PM

electronica nu e o problema.....oricum...vb pe id sweet_boy_yonutz08...
0

#4 Useril este offline   IONUT_ONILL 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 25-November 08
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 05 March 2009 - 08:36 PM

DOAMNE AJUTA tuturor !

De mult ma bate gandul sa construiesc un robot. Am cunostinte de electronica la niv de incepator, de mecanica niv mediu si practica in atelire.

Ma gandesc sa incep cu un up-grade la o masinuta cu telecomanda, apoi sa cumpar un kit d robot si sa-l studiez, si cand voi fi "bazat" sa trec la ceav mai avansat .
Deci in prima faza : iau d epe o masinuta cu telecomanda (cea mai ieftina si mai mica) partea de comanda si telecomanda si sa o mut pe una mai mare am ceva tip vola (cam de 25cm*15cm) pun un motoras mai puternic, acumulatori cat incape pe puntea spate, eventual si pe fata daca reusesc sa gasesc sau sa confectionez planetare (exista pe undeva?), motoras ptr directie, si un sistem de miscat cupa ca sa rastorn adversarul (daca va exista). Pana acum nu e un robotel... dar mai e loc de senzori, de placa de baza... si altele.

Pana atunci as dori un sfat-ajutor din partea dv, o idee .. ?

Va multumesc.
Slava DOMNULUI DUMNEZEU !
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 March 2009 - 09:51 PM

Ar trebui sa mentionez ca nu-mi plac robotii care se distrug unii pe altii. Deci nimic din ce zic nu este adaptat scopului asta, dar se poate gasi cate ceva folositor.
Desi nu-s fan parallax, poti incerca sa cumperi o electronica de la ei, pentru inceput. Au si un model de structura mobila, simpla si usor de comandat.
Sau macar sa nu incepi cu ce-i mai greu. Daca vrei sa modifici un auto din comert, e complicat. Intai ca nu folosesti partea de RC, tot ce faci trebuie sa fie compatibil cu electronica ramasa pe masina. Daca scoti receptorul nu prea mai ramane nimic. Ca sa ocolesti obstacole deseori trebuie sa faci manevre mai multe.

Mai degraba incearca direct cu un sasiu (pana si o tabla prelucrata corespunzator) si doua servouri cu rotatie continua pentru deplasare. Ramane sa vezi de electronica dar nu e imposibil sa procuri sau sa construiesti ceva cu uC. Poate la inceput pui senzori mecanici si treci treptat spre IR sau ultrasunete. Intai sa rezolvi cat poti de bine cu deplasarea si orientarea. Apoi sa vezi ce faci cu el. De fapt cu asta trebuie sa incepi, dar ordinea e cam aceeasi.
Cand ajung la scoala o sa fotografiez o placa folosita pe post de sasiu la un robotel mai vechi ulterior demontat. Si chiar ieri am inceput sa copiez cu mici modificari un sasiu de la parallax din simplul motiva ca am o electronica de la ei. Pentru asta pot sa scot o poza din soft, dar nu e gata. Nu ma grabesc sa-i pun doua servouri, roti si ce mai trebuie sa para ceva intreg. Merge mult simplificat, dar nu e cazul acum. In cateva zile primesc si servourile. Senzor cu ultrasunete am cumparat si pana atunci ma joc cu softul placii. Vorbim.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: desters.JPG

Aceasta postare a fost editata de bitex: 05 March 2009 - 10:08 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   the rc boy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 10-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Robotica

Postat 06 March 2009 - 06:14 PM

off: bun...o sa incep prin a informa ca sunt userul care a deshis topicul........din diverse motive am useru asta acum....


on: in primul rand www.gigahertz.rodan.ro ......ma gasiti sub numele de ionut......


cunostintele de electronica pot sa spun ca sunt destul de mari cat si cele de programare .......acum problema mea este mecanica si nu faptul ca nu as avea cunostinte in domeniu cat faptu ca imi este greu sa procur material mai ales de la firme specializate....de aceea vreau ceva cat mai homemade ......implicit cost cat mai mic......eu mam gandit de exemplu la un miniatv pe care as putea monta sistemul de ghidaj implicit de control la distanta......


oricum e la stadiul de proiect si de ce nu......astept colaboratori.......o sa caut si sper sa mai gasesc pozele de la un robot pe care am avut sansa sa il studiez indeaproape dpdv constructiv si ca software.....daca nu sper sa il contactez pe maxx strudentul care a creat robotul si cu siguranta o sa obtin toate detaliile.....


ym:bayatqochiialbastryluvu
EMAIL : robopitorg@gmail.com
0741336735
0

#7 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2009 - 10:04 PM

uite un sfat de la mine. indiferent ce faceti, realizati un robot autonom, care sa "gandeasca". fie ca evita obstacole, fie ca urmareste o banala linie neagra, e mult mult mai fun cand se misca singur de nebun :rolleyes:. e mult mai fun decat orice altceva. daca e controlat de voi o sa fie alta "jucarie" RC un pic mai smechera.
ex: ganditi-va ca dati drumu la o masinuta termica pe stadion, si ea ca nebuna incepe sa alerge dupe liniile albe? bineinteles cu posibilitatea de oprire de la distanta.
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#8 Useril este offline   the rc boy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 10-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Robotica

Postat 06 March 2009 - 10:34 PM

chiar e o idee...oricum te lovesti de programare pentru ca totusi un robot autonom are nevoie de gps...de exemplu trebuie sa stie de unde sa se incarce....sau trebuie sa stie un traseu destul de mare 10m -100 km........un robot in adevaratul sens al cuvantului.......nu doar o jucarie analogica mai complicata
EMAIL : robopitorg@gmail.com
0741336735
0

#9 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2009 - 10:53 PM

Vezi postareathe rc boy, la Mar 6 2009, 10:34 PM, a spus:

.nu doar o jucarie analogica mai complicata

nu doar o jucarie analogica man. folosesti un microcontroller si o camera video alb negru. nimic nu e analog aici http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif. algoritmi de recunoastere a imaginii gasiti pe net. si nu sunt complicati. sau folositi senzori de culoare care sunt mult mai simplu de implementat. documentati-va mai baieti.
ps: faza cu actiunea de 100km e o gluma nu? :rolleyes:
uite aici ce inseamna un robot : http://en.wikipedia.org/wiki/Robot
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#10 Useril este offline   the rc boy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 10-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Robotica

Postat 07 March 2009 - 10:11 AM

Vezi postareahash84, la Mar 6 2009, 11:53 PM, a spus:

nu doar o jucarie analogica man. folosesti un microcontroller si o camera video alb negru. nimic nu e analog aici http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif. algoritmi de recunoastere a imaginii gasiti pe net. si nu sunt complicati. sau folositi senzori de culoare care sunt mult mai simplu de implementat. documentati-va mai baieti.
ps: faza cu actiunea de 100km e o gluma nu? :)
uite aici ce inseamna un robot : http://en.wikipedia.org/wiki/Robot



nu e o gluma....in america exista o competitie de roboti autonomi ........pe o distanta de 100 de km prin desert.......
EMAIL : robopitorg@gmail.com
0741336735
0

#11 Useril este offline   IONUT_ONILL 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 25-November 08
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 10 March 2009 - 06:40 PM

Vezi postareabitex, la Mar 5 2009, 09:51 PM, a spus:

....
Mai degraba incearca direct cu un sasiu (pana si o tabla prelucrata corespunzator) si doua servouri cu rotatie continua pentru deplasare. Ramane sa vezi de electronica dar nu e imposibil sa procuri sau sa construiesti ceva cu uC. Poate la inceput pui senzori mecanici si treci treptat spre IR sau ultrasunete. Intai sa rezolvi cat poti de bine cu deplasarea si orientarea. Apoi sa vezi ce faci cu el. De fapt cu asta trebuie sa incepi, dar ordinea e cam aceeasi. ....

Ibn primul rand: voi incerca sa-l construiesc cu piese ruecuperate.
O placa pe post de sasiu rezolv eu, la fel cu partea de strungarie ptr axe..etc, problema e ca nu stiu ce fel de motoare sa folosesc si cum sa fac trctiunea , respectiv transmisia ( de fapt idei am dar nu stiu pe care sa o aleg) :
1. un motor pe puntea spate ? sau doua ptr fiecare roata separat, la fel cum sunt cele cu servomotoare ?
2. ptr directia fata sa folosec unb singur motor inversand sensul ?
3. O schema electronica a placii de baza si a celorlalte parti are cineva ? desi e mult pana acolo insa as putea aduna piese pana atunci, ?

Multumesc cu stima.
Doamne ajuta !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro