Modelism - RHC Forum: Potentiometru din SERVO FUTABA - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Potentiometru din SERVO FUTABA are 5Kohm si arata ca in poza atasata

#1 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 07 August 2008 - 09:35 AM

Salut,

Am un servo digital la care potentiometrul din el este cam uzat. As vrea sa-l inlocuiesc. Am mai multe variante:

1.) Ma intereseaza daca aveti pe acasa servo-uri FUTABA defecte din care sa pot scoate acest potentiometru. (De obicei digitalele au astfel de poturi)
2.) Poate are cineva un servo FUTABA si poate vedea daca potentiometrul din el seaman cu al meu si sa-mi spuna exact ce SERVO este.



De exmplu S9451 are acest fel potentiometru in el. Poate exista si alte astfel de servouri, mai ieftine, de la care pot lua potentiometrul.


Multumesc

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 3_pics_small.JPG

0

#2 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2008 - 02:44 PM

Cel de la Robbe, 1-8120 , nu ti-ar fi bun? (Servo potentiometer, new. For virtually all Futaba servos) Costa 5,60 euro si daca ti-ar fi bun ti-l aduce Cornel. E drept ca ala pare sa aiba picioarele mai scurte dar le prelungesti.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 07 August 2008 - 02:44 PM



0

#3 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 08 August 2008 - 07:52 AM

Vezi postareanavigator, la Aug 7 2008, 03:44 PM, a spus:

Cel de la Robbe, 1-8120 , nu ti-ar fi bun? (Servo potentiometer, new. For virtually all Futaba servos) Costa 5,60 euro si daca ti-ar fi bun ti-l aduce Cornel. E drept ca ala pare sa aiba picioarele mai scurte dar le prelungesti.


Pare OK...o sa increc sa fac rost de un astfel de potentiometru..eventual dintr-un servo de la robbe ca sa vad ca incape la cote sa stiu daca ma agit dupa unul nou.

Multumesc.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro