Modelism - RHC Forum: rulmenti capsulati..... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

rulmenti capsulati.....

#1 Useril este offline   mironov ion 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 17-May 08

Postat 06 August 2008 - 12:22 PM

as vrea sa stiu de unde pot cumpara rulmeni capsulati pt confectionare tub pupa.am gasit la s....a si la baduc.insa la baduc e 25 ron bucata si la s....a nu sunt capsulati.imi trebuiesc exterior de 8 si interior de 4.stie careva.sper ca nu am deschis topicul aiurea....multumiri anticipate pt raspuns.....
0

#2 Useril este offline   VasiM 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 24-July 08

Postat 06 August 2008 - 01:36 PM

am vazut pe undeva cu 8 RON/bucata. parca era un anunt la vanzari, cu ceva vreme in urma.
0

#3 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 06 August 2008 - 03:53 PM

Vezi ca la pasarica renascuta au rulmenti 7x4x3 capsulati ,iar la Praktiker,Hornbach gasesti teava alama 8x0.5 deci la fix.Te rog spune-mi cum rezolvi cu axul de inox de 4mm si bucsile(bucsa) de capat din bronz?Unde amplasezi rulmentii?
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#4 Useril este offline   mironov ion 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 17-May 08

Postat 07 August 2008 - 10:29 AM

Vezi postareamanolo, la Aug 6 2008, 04:53 PM, a spus:

Vezi ca la pasarica renascuta au rulmenti 7x4x3 capsulati ,iar la Praktiker,Hornbach gasesti teava alama 8x0.5 deci la fix.Te rog spune-mi cum rezolvi cu axul de inox de 4mm si bucsile(bucsa) de capat din bronz?Unde amplasezi rulmentii?



axul il cumpar de la un strungar.25 ron.de inox.decat tubull.axul de 4 mm il iau de la bricostore si il filetez eu la un capat
0

#5 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 07 August 2008 - 01:53 PM

axu ala ce lungime are?
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#6 Useril este offline   mironov ion 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 17-May 08

Postat 07 August 2008 - 02:02 PM

Vezi postareaOldMann, la Aug 7 2008, 02:53 PM, a spus:

axu ala ce lungime are?




25 cm tubul. si axul care il iau de la brico cred ca 1 m

Aceasta postare a fost editata de mironov ion: 07 August 2008 - 02:03 PM

0

#7 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 07 August 2008 - 03:11 PM

la axe de dimensiuni mari apar probleme la turatii.
de obicei imbinarea intre tub-ax-rulmenti se face pe "cota de rulment", prin postarea lagarelor cu rostogolire in asa fel pentru evitarea intrarii in vibratii, fapt ce ar duce la distrugerea lor.
La arborii care folosesc lagare cu alunecare pasuirea intre ax-lagar (bucsa, cum e denumesc gresit unii) se face pe rugozitate.

indiferent de ce rulmenti folosesti, in apa nu au viata, asa ca tine cont cand proiectezi toata lucrarea pentru a avea posibilitatea schimbarii pieselor care se uzeaza.
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#8 Useril este offline   steli2k 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1136
  • Inregistrat: 05-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 07 August 2008 - 03:33 PM

am folosit si eu rulmentii ia de la s----a si sunt ok. Ca sa fac etansare am folosit semeringuri 8x4 mm
0

#9 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 07 August 2008 - 04:02 PM

Vezi postareasteli2k, la Aug 7 2008, 04:33 PM, a spus:

am folosit si eu rulmentii ia de la s----a si sunt ok. Ca sa fac etansare am folosit semeringuri 8x4 mm


poti sa ne arati ce semeringuri ai folosit, si de unde i-ai luat?
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#10 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 07 August 2008 - 05:41 PM

Vezi postareamironov ion, la Aug 7 2008, 11:29 AM, a spus:

axul il cumpar de la un strungar.25 ron.de inox.decat tubull.axul de 4 mm il iau de la bricostore si il filetez eu la un capat

Nu inteleg nimic.Axul de inox 4mm il cumperi de la un strungar si dai 25 ron? sau tubul si dai 25 ron?
De ce intreb?La S**** un tub port elice cod 14444 L=300mm costa 21,5 ron-de la el iau axul de inox,de la Pasarica ... iau doi rulmenti 7x4,dela Brico ...etc iau o teava de alama 8x0.5mm.Ar mai ramine de realizat un lagar bronz pentru teava de 8x0.5 pentru ca teva de la S**** are 6,5mm.
Tubul port elice l-as face asa :rulment spre motor ,rulment la mijloc,lagar spre elice si in fiecare sectiune o tevusca de 3mm lipita care sa-mi permita umplerea cu "vaselina"
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#11 Useril este offline   steli2k 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1136
  • Inregistrat: 05-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 07 August 2008 - 06:20 PM

Vezi postareaOldMann, la Aug 7 2008, 04:02 PM, a spus:

poti sa ne arati ce semeringuri ai folosit, si de unde i-ai luat?

nu pot sa iti arat , dar le-am cumparat de la centrul hidraulic ii gasesti pe www.centrulhidraulic.ro si costa vreo 3,5lei bucata. II aduc pe baza de comanda.
0

#12 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 07 August 2008 - 06:28 PM

Alama e una si bronz grafitat e altceva.
Alama nu se foloseste la lagare.
Pentru lagare cu alunecare se foloseste bronz grafitat, teflon grafitat. Dar si astea functie de solicitari si turatii.
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#13 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 07 August 2008 - 06:31 PM

Vezi postareasteli2k, la Aug 7 2008, 07:20 PM, a spus:

nu pot sa iti arat , dar le-am cumparat de la centrul hidraulic ii gasesti pe www.centrulhidraulic.ro si costa vreo 3,5lei bucata. II aduc pe baza de comanda.


eram sigur, si comanda minima e 2 buc.?
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#14 Useril este offline   steli2k 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1136
  • Inregistrat: 05-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 07 August 2008 - 08:34 PM

Vezi postareaOldMann, la Aug 7 2008, 06:31 PM, a spus:

eram sigur, si comanda minima e 2 buc.?

ideea ii ca eu am fost la magazinul lor din cluj si nu aveau pe stoc. nu mi-a spus ca trebuie sa comand minim 2 bucati, oricum eu am luat mai multe ca am folosit la tubul pupa, la carma si la sistemul de basculare. Daca vrei si te intereseaza pot sa iti cumpar si sa iti trimit prin posta.
0

#15 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 08 August 2008 - 06:14 AM

Vezi postareasteli2k, la Aug 7 2008, 09:34 PM, a spus:

ideea ii ca eu am fost la magazinul lor din cluj si nu aveau pe stoc. nu mi-a spus ca trebuie sa comand minim 2 bucati, oricum eu am luat mai multe ca am folosit la tubul pupa, la carma si la sistemul de basculare. Daca vrei si te intereseaza pot sa iti cumpar si sa iti trimit prin posta.


ma intereseaza, in special 8*4mm si 9*5mm, in oferta am vazut ca au, nu stiu daca si al mgazin,
daca ai o veste trimite PM.
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#16 Useril este offline   mironov ion 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 17-May 08

Postat 08 August 2008 - 09:23 PM

Vezi postareaOldMann, la Aug 8 2008, 07:14 AM, a spus:

ma intereseaza, in special 8*4mm si 9*5mm, in oferta am vazut ca au, nu stiu daca si al mgazin,
daca ai o veste trimite PM.

daca gasesti semeringuri 8*4 trimite si mie 10 te rog.io nu am auzit sa fie pe aici prin buc.app fac o cinste cand ajung in cluj.....

si pt restul ca sa ma fac inteles.tubul pupa gol il iau de la un strungar cu 25 ron.
si axul de alama de 1 m din brico.

ps:va multumesc pt sfaturi in legatura cu rulmentii chiar nu stiam treaba cu lagarele si cu bucsile de grafit etc.... :rolleyes: :lol: ;)
0

#17 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 08 August 2008 - 10:01 PM

Vezi postareamironov ion, la Aug 8 2008, 10:23 PM, a spus:

daca gasesti semeringuri 8*4 trimite si mie 10 te rog.io nu am auzit sa fie pe aici prin buc.app fac o cinste cand ajung in cluj.....

si pt restul ca sa ma fac inteles.tubul pupa gol il iau de la un strungar cu 25 ron.
si axul de alama de 1 m din brico.

ps:va multumesc pt sfaturi in legatura cu rulmentii chiar nu stiam treaba cu lagarele si cu bucsile de grafit etc.... :rolleyes: :lol: ;)



pai vezi ca ptr semeringuri, parca ai magazin si in Bucuresti. Ramane sa-si mai deschida unul in Iasi sau in Craiova ca in Constanta sau Tulcea probabil ar fi banal :D
Si acum daca ai aflat de chestia cu bucsile de grafit sau poate ca mai bine din teflon..... cum le vei face practic ?
0

#18 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 08 August 2008 - 10:24 PM

Pentru Mironov:de ce iei tubul de la un strungar cu 25ron cind la S**** este 21,5 ron cu tot cu ax? iar ax de alama nu cred ca este bun.Iar bucsile sa le faci bin teflon ,duramid etc. fata de cele din bronz grafitat au dezavantajul ca nu se pot fixa ferm la capetele tubului port elice.
Pentru Alexxandru:informatia ca exista undeva un magazin prin Buc. este foarte vaga.Ori exista ori nu exista. :rolleyes:
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#19 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 08 August 2008 - 10:53 PM

pai am intrat si eu pe link-ul ala de la stelik si am vazut ca au magazin si in Buc, era greu sa intrii pe site ?
0

#20 Useril este offline   steli2k 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1136
  • Inregistrat: 05-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 09 August 2008 - 12:07 AM

vezi ca este si in bucuresti reprezentanta la centrulhidraulic. Daca nu iti aduca aia de acolo imi spui si iti trimit eu.

Aceasta postare a fost editata de steli2k: 09 August 2008 - 12:12 AM

0

#21 Useril este offline   steli2k 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1136
  • Inregistrat: 05-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 09 August 2008 - 12:10 AM

Vezi postareamironov ion, la Aug 8 2008, 09:23 PM, a spus:

si pt restul ca sa ma fac inteles.tubul pupa gol il iau de la un strungar cu 25 ron.

De ce vrei sa cumperi de la strungar tubul ca la praktiker este tub din aluminiu ext.10 int. 8 mmsi lungime 1m si costa 7 lei.
Eu din ala am folosit si s-au potrivit si rulmentii aia si semeringul.
0

#22 Useril este offline   Bebebe 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 03-June 08

Postat 09 August 2008 - 12:21 AM

Vezi postareasteli2k, la Aug 9 2008, 01:10 AM, a spus:

De ce vrei sa cumperi de la strungar tubul ca la praktiker este tub din aluminiu ext.10 int. 8 mmsi lungime 1m si costa 7 lei.
Eu din ala am folosit si s-au potrivit si rulmentii aia si semeringul.


Pentru ca la un moment dat s-a ajuns la concluzia ca nu e bun din aluminiu.... mi se pare mie sau discutia incepe sa semene a alergatul cozii....
0

#23 Useril este offline   george10 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1298
  • Inregistrat: 08-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita,Cornesti
  • Interests:Modelism
    Foto

Postat 09 August 2008 - 12:54 AM

Vezi postareasteli2k, la Aug 7 2008, 04:33 PM, a spus:

Ca sa fac etansare am folosit semeringuri 8x4 mm

Salut,daca vreau si eu 4 bucati ,cum pot sa fac?Ma poti ajuta tu?
Cu Stima George J.
tel.0724686263
0

#24 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 09 August 2008 - 08:01 AM

Vezi postareaAlexxxandru, la Aug 8 2008, 11:01 PM, a spus:

pai vezi ca ptr semeringuri, parca ai magazin si in Bucuresti. Ramane sa-si mai deschida unul in Iasi sau in Craiova ca in Constanta sau Tulcea probabil ar fi banal :rolleyes:
Si acum daca ai aflat de chestia cu bucsile de grafit sau poate ca mai bine din teflon..... cum le vei face practic ?

Pentru cine intelege limba romina "parca si cu daca erau intr-o barca....Nu stiu cine nu sa uitat pe site-ul cu pricina.Nu te supara dar nu este prima data cind dai informatii in coada de peste.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#25 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 09 August 2008 - 08:55 AM

Vezi postareamanolo, la Aug 9 2008, 09:01 AM, a spus:

Pentru cine intelege limba romina "parca si cu daca erau intr-o barca....Nu stiu cine nu sa uitat pe site-ul cu pricina.Nu te supara dar nu este prima data cind dai informatii in coada de peste.


pentru cine intelege limba romana, romana se scrie cu "i" din "a", pentru cine intelege limba romana si poate trece de gramatica POATE sesiza si usoarele modelari de sens contextual, pentru cine intelege limba romana, daca te uitai pe site vedeai ca au magazin si-n Bucuresti, pentru cine intelege limba romana, pune link-urile unde dau eu info in coada de peste pescarule. Dupa ce ca ti-am dat o informatie pe langa care ai trecut, tot tu te dai jignit, trebuia sa tac si nu sa te ajut, trebuia sa taci si puteai fi luat de filozof. Aloha !
0

#26 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 09 August 2008 - 02:20 PM

"pai vezi ca ptr semeringuri, parca ai magazin si in Bucuresti."
Nu ma dau deloc jignit.Dar ai dat o informatie vaga care nu ajuta pe nimeni.Cred ca m-am uitat inaintea ta pe link-ul de la steli2k.Apropo de limba romina (sint de sacoala veche si asa era atunci) dar chestiile alea cu gaura la mijloc se cheama simeringuri" SIMERÍNG, simerínguri, s.n. (Tehn.) Garnitură (2) elastică de etanşare care se montează pe anumite organe cu ajutorul unui resort spiral în formă de inel. (cf. engl. simmering, germ. Simmering) "citat din DEX ca poate nu intelegi care e treaba cu ghilimelele.Bafta si sa prinzi tot pestele din balta.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#27 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 09 August 2008 - 03:01 PM

Vezi postareamanolo, la Aug 9 2008, 03:20 PM, a spus:

"pai vezi ca ptr semeringuri, parca ai magazin si in Bucuresti."
Nu ma dau deloc jignit.Dar ai dat o informatie vaga care nu ajuta pe nimeni.Cred ca m-am uitat inaintea ta pe link-ul de la steli2k.Apropo de limba romina (sint de sacoala veche si asa era atunci) dar chestiile alea cu gaura la mijloc se cheama simeringuri" SIMERÍNG, simerínguri, s.n. (Tehn.) Garnitură (2) elastică de etanşare care se montează pe anumite organe cu ajutorul unui resort spiral în formă de inel. (cf. engl. simmering, germ. Simmering) "citat din DEX ca poate nu intelegi care e treaba cu ghilimelele.Bafta si sa prinzi tot pestele din balta.


Esti chiar culmea, sincer ! Trebuia sa te las in pace sa nu-ti spun ca exista magazin si in Buc, si eram mai castigat, nu mai pierdeam atata timp !!!!
Cu limba romana, mai bine taceai, ti-am mai zis. Si eu tot de scoala veche sunt si de cand ma stiu cuvantul >romana< s-a scris cu "i" din "a". Si vezi ca uneori se pune o liniuta intre intre "s" si "a", adica "s-a". Si dupa punctul de la sfarsitul propozitiei se lasa o pauza. Si multe altele. Asta ca sa ne lasi cu textele "pentru cine intelege limba romina", lasa-ne pe noi asa analfabeti cum suntem si vezi de tine. Mea culpa ca nu stiam cum se scrie simering, acum stiu, datorita tie. Un cuvant tehnic imprumutat din limba germana, multumesc ptr corectare.

"...Informatie vaga.... nu ajuta pe nimeni..... "
N-am nevoie nici de "Multumesc" zis in sila de la tine, ptr ca nu are importanta daca ai intrat inaintea mea pe site sau dupa, eu ti-am zis ca au magazin si in Bucuresti, era mai simplu sa verifici si singur in caz ca nu ai incredere in mine si sa zici "MULTUMESC !" decat sa te dai lovit. Poti sa dai un click si singur, nu e nimeni obligat sa stea sa-ti caute tie si pe urma sa mai fie luat si la suturi dupa ce te ajuta.

Subiect inchis din partea mea, am alte lucruri mult mai utile de facut.
0

#28 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 09 August 2008 - 03:25 PM

Subiect inchis si din partea mea ca sa nu te retin din "treaba"
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#29 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 09 August 2008 - 03:55 PM

Vezi postareamironov ion, la Aug 6 2008, 01:22 PM, a spus:

as vrea sa stiu de unde pot cumpara rulmeni capsulati pt confectionare tub pupa.am gasit la s....a si la baduc.insa la baduc e 25 ron bucata si la s....a nu sunt capsulati.imi trebuiesc exterior de 8 si interior de 4.stie careva.sper ca nu am deschis topicul aiurea....multumiri anticipate pt raspuns.....

Nu te mai chinui cu facutul ca nu iti va iesi nimic...
Ia un tub de la s***a gata facut. E de Al si are rulmenti. Le bagi duralube inainte si dupa utilizare si te tin destul chiar daca ii utilizezi in contact cu apa. Cand se duc dracu, dupa cine stie cate ore de functionare, ii schimbi si ai din nou un ansamblu OK.
0

#30 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 15 August 2008 - 02:51 PM

Vezi postareaOldMann, la Aug 8 2008, 07:14 AM, a spus:

ma intereseaza, in special 8*4mm si 9*5mm, in oferta am vazut ca au, nu stiu daca si al mgazin,
daca ai o veste trimite PM.


Mai "steli2k" te-ai scufundat cu tot cu semeringuri?.... te-ai laudat cu ceva.... ma faci sa cred ca e gargara ieftina.

Aceasta postare a fost editata de OldMann: 15 August 2008 - 02:52 PM

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro