Modelism - RHC Forum: LiPo balancer - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

LiPo balancer Home made LiPo balancer

#1 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 01 August 2008 - 08:00 AM

Salut,

Pentru cei interesati, va propun un egalizor de LiPo pentru pacuri de 3 celule. Eu folosesc de mai bine de 2 ani varianta pentru 2 celule si se comporta foarte bine.

Cateva observatii:
1)Rezistentele R10, R11 si R12 sunt facultative. Scopul lor este asigure divizarea cat mai precisa la 3 a tensiunii totale a pacului. Daca R2, R5 si R8 pot fi procurate la precizie de 1%, atunci R10, R11 si R12 nu mai sunt necesare.
2) In cazul folosirii rezistentelor de precizie mai mica, se urmareste ca intre pinul 6 al integratului si masa, pinii 6 si 7 ai integratului si pinul 7 si plus sa fie tensiuni egale cu 1/3 din tensiunea totala. Abaterea nu trebuie sa depaseasca 20mV
3)D1 si D2 sunt leduri bicolore cu diodele conectate antiparalel. Daca nu gasiti asa ceva, se pot conecta doua leduri antiparalel apoi se monteaza pe cablaj. Pacul este echilibrat cand niciunul dintre leduri nu este aprins. Culoarea ledului, daca se folosesc leduri bicolore, indica sensul dezechilibrului.
4)Egalizorul se conecteaza la mufa de egalizare a pacului in timp ce este pus la incarcat. La finalul incarcarii, daca egalizarea a fost facuta corect, ambele leduri trebuie sa fie stinse.
5)Cand realizati montajul, verificati-l in modul urmator: conectati o sursa de tensiune intre pinii 1 si 4 ai conectorului; 2 si 3 sunt lasati in gol. Masurati tensiunile pe pinii 2 si 3 fata de pinul 4. Daca montajul functioneaza corect, la pinii 3 si 2 ar trebui sa aveti 1/3 si respectiv 2/3 din tensiunea aplicata intre pinii 1 si 4. De exemplu, daca se aplica 12V intre 4 (minus) si 1 (plus), va trebui sa masurati 4V intre 3 si 4 si 8V intre 2 si 4.
6)Nu va pot ajuta cu procurarea integratului. Aici e fiecare pe barba lui :rolleyes:

Si cam atat. Daca mai aveti intrebari sau daca construiti montajul, va rog sa postati. Documentatia poate fi folosita in scopuri ne-comerciale. Intentionez sa revin cu versiunea pentru 2 celule.

Atentie la operarea cu LiPo! Realizarea si folosirea circuitului o faceti pe propria raspundere.

Spor!
Cirip

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Cirip: 01 August 2008 - 08:35 AM

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#2 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2008 - 10:00 AM

foarte tare! mishto rau. ce curenti trec prin celule? descarca cu 50ma? eu facusem unul dar cei 10ma pe care ii avea erau prea putzini pt a face o egalizare klumea si intr-un timp relativ decent....
multumim de schema
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#3 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2008 - 10:08 AM

m-am uitat in datasheetul amplificatorului. output curent max 1 A. super tare. asta face egalizare instant :rolleyes:. dar cred ca se gaseste mai greutz. am cautat pe situri pe net dar fara succes. se poate da un echivalent te rog?
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#4 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 01 August 2008 - 04:53 PM

Salut si multumesc pentru apreciere.

Curentul maxim de egalizare este de aprox. 150mA si depinde de marimea dezechilibrului.
Din pacate nu exista echivalent. Am incercat o gramada de variante pana sa ajung la integratul asta. Ideea e simpla, in esenta. Dificultatea a fost sa gasesc un cipan care sa indeplineasca toate conditiile. Ai nevoie de un amplificator operational cu iesire de putere, care sa lucreze si la tensiune mica, altfel nu poti egaliza pacuri de 2 celule. De asemenea trebuie sa-i poti stabili referinta din exterior. Cele cu referinta interna nu se pot folosi. O perioada am folosit un LM1875, dar ala intra in latch-up la tensiuni mici si mai rau dezechilibreaza pana cand creste tensiunea suficient ca sa inceapa sa functioneze integratul.

Si pentru mine a fost o mica problemutza sa procur integratul. A trebuit sa astept. Poate va puteti lipi de sample sau de o cantitate mai mare de la DigiKey sau mai stiu eu ce distribuitor.

Bafta!
Cirip

Aceasta postare a fost editata de Cirip: 01 August 2008 - 04:57 PM

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#5 Useril este offline   pe3scu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 31-March 08
  • Gender:Male
  • Location:IaČ™i

Postat 01 August 2008 - 04:57 PM

Mi-am facut si eu unul cu o schema foarte asemanatoare. E practic. Il folosesc pentru incarcare prin mufa de egalizare prin conectarea iesirii din charger la pinii 1(+) 4(-).
Uneori il folosesc si pentru verificarea si egalizarea pacului inainte de incarcare (pana se sting ledurile fara a fi alimentat din charger).
Pentru R2,R5,R8 am luat 5 rezistente de precizie 1%, le-am masurat si le-am ales pe cele cu valori apropiate (am eliminat extremele).
Pentru doua celule se pune un strap care se poate scoate pe R5 si se foloseste + , - si una din iesiri.
Am pus leduri cu dublu sens (rosii pe un sens si verzi pe altul).
Curentul de echilibrare esta dat de R3 si R7 si este de cca 80 mA. Eu am pus rezistente de 27 ohmi la 1W (curentul a crescut la cca 120 mA) dar se cam infierbanta cand echilibreaza.

Spor la treaba.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: bal_circuit.jpg

Aceasta postare a fost editata de pe3scu: 01 August 2008 - 07:56 PM

_
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro