Modelism - RHC Forum: Lama v3 foarte ciudat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Lama v3 foarte ciudat descentrat rau

#1 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 31 July 2008 - 12:21 AM

Aloha !
Lama-ul meu este defect !!! Daca nu l-am reglat si parareglat... Daca swashplate-ul de la el sta paralel cu pamantul heliul o ia in fata rau de tot si spre dreapta dar nu in aceeasi masura ca in fata, mai slabut un pic Am pus echiile la servo-uri paralele cu pamantul, am reglat lungimea bratelor de la servo-uri la swashplate, ce sa mai .... am reglat tot si am adus swashplate-ul la paralelism cu pamantul. Cum va spuneam, o tunde glont in fata si usor dreapta de n-ai vazut..... Ca sa stea cat de cat (dar nu sta in hovering singur nici sa-l bati) trebuie sa aplec swashplate-ul mult pe spate (spre spatele heliului, ca si directie). Eu cred ca axul de care sunt prinse palele de jos este prins in unghi, nu este perpendicular cu pamantul, alta explicatie nu vad si ochiometric nu imi dau seama ca nu stiu ce reper sa iau si ma fura la ochi toate alea de pe-acolo. Dar musai trebuie sa gasesc o varianta sa verific ptr ca alta explicatie nu vad.... am scos si legaturile dintre swashplate si suportul palelor sa le masor, am zis ca poate e unul mai mare si unul mai mic si atunci de-aici o fi biggrin.gif dar sunt identice ! Mai are careva vreo idee ? Nu de alta dar stau la etajul 2, pana jos ma gandesc ca daca il arunc pe geam, din rostogolire face o tzara de hovering la misto si imi pare rau de el pe urma ! Mult'am anticipat !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: swashplate_ul_meu.JPG

0

#2 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 31 July 2008 - 11:35 AM

Mai pun cateva poze, poate stie careva un leac in afara de ciocan de 3Kg. Ca si sa-l arunc pe geam e greu, daca nu nimeresc geamul, trebe centrat totusi inainte !
In pozitia in care sta swashplate-ul in pozele astea, heli-ul hovareste binisor dar cu putin ajutor din partea mea, nu pot sa il las mai mult de 3-4 secunde fara comanda. Dan71 zice ca al lui sta mult si bine in hover. Vorbim de hover la peste 1,5 metrii inaltime, nu se pune problema de efect de perna de aer, desii la al meu simptomul seamana binisor. In plus la mine nu sta la aceeasi inaltime mai mult de 2 secunde daca las throttle-ul din mana (nu este pe stick-ul cu revenire :)). Si ce am mai observat este ca isi pierde destul de usor setarile fine, de trimuri, ca sa revina trebuie sa deconectez bateria si sa o conectez la loc. Asta probabil este din cauza ca giroscop de 2 lei galeata => efect pe masura.

aici se vede binisor ca swashplate-ul este lasat spre coada stanga. Asta e pozitia in care heliul e cel mai stabil

http://img530.imageshack.us/img530/3460/hpim4013wv3.jpg

echiile sunt paralele cu pamantul, poate nu perfect dar sunt ok

http://img503.imageshack.us/img503/4725/hpim4014ey8.jpg

in poza asta se vede mult mai bine inclinarea swashplate-ului

http://img209.imageshack.us/img209/2098/hpim4016dj5.jpg

Aceasta postare a fost editata de Alexxxandru: 31 July 2008 - 11:38 AM

0

#3 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 31 July 2008 - 01:55 PM

Si am aflat si de ce, in principiu, ii trebuie dereglarea de paralelism la swashplate. Am scos flybar-ul si am bagat o atza in locul lui, atza de care am atarnat heli-ul si cu palele deschise perpendicular pe lungimea lui, heliul are o imperceptibila, aproape, inclinatie spre fata si f putin spre dreapta. Dar zic ca in principiu pentru ca poate mai este si altceva de care eu nu stiu. Mai astept sugestii, critici, pareri, etc din partea voastra.
Si vad ca bateria nu sta foarte fix in locasul acela, fiind acoperita cu un material foarte alunecos, aluneca fata-spate destul de usor, sa vad poate reusesc sa ii fac ceva sa nu mai culiseze asa.

Totusi tot nu imi dau seama de ce nu sta mai mult de 2 secunde la aceeasi inaltime, variatiile sunt destul de serioase dupa parerea mea.

Aceasta postare a fost editata de Alexxxandru: 31 July 2008 - 02:00 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro