Modelism - RHC Forum: Ajutor Belt-CP - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Ajutor Belt-CP In Iasi

#1 Useril este offline   s0Lo 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 08-July 08

Postat 29 July 2008 - 09:15 PM

Salutare,

Dupa cum am mai anuntat pe forum mi-am cumparat un belt-cp RTF cu ceva timp in urma, din pacate dupa incercarile mele de a-l seta singur din punct de vedere tehnic nu prea reusesc .. se pare ca dupa ce rezolv o problema apare alta, am cautat pe multe site-uri informatii dar in multe cazuri ghidurile sunt scrise mai mult pentru cei care au mai umblat macar odata la un heli.

Asadar cer prin intermediul acestui forum ajutor din partea unui pasionat mai experimentat din Iasi daca poate sa ma ajute prin buna sa vointa cu reglarea mecanica a heli-ului :rolleyes:
0

#2 Useril este offline   mad.rottwailer 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 327
  • Inregistrat: 15-May 08

Postat 29 July 2008 - 10:06 PM

subscriu si eu
de miine am Belt CP :rolleyes:
0

#3 Useril este offline   mad.rottwailer 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 327
  • Inregistrat: 15-May 08

Postat 10 August 2008 - 12:14 PM

ma gindesc sa pun un inel de ferita pe cablul dintre ESC si receiver pentru a nu face interferente radio, ce ziceti? merita?
[img=http://img150.imageshack.us/img150/9345/dsc00170ka8.th.jpg]

Aceasta postare a fost editata de mad.rottwailer: 10 August 2008 - 12:17 PM

0

#4 Useril este offline   Bebebe 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 03-June 08

Postat 10 August 2008 - 02:02 PM

poti sa incerci dar eu unul cred ca e inutil ca nu cred eu ca ai motor periat pe el !
0

#5 Useril este offline   mad.rottwailer 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 327
  • Inregistrat: 15-May 08

Postat 10 August 2008 - 02:07 PM

nu, motorul este brushless 450
0

#6 Useril este offline   bootstrap 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 04 January 2009 - 12:36 PM

Vezi postareas0Lo, la Jul 29 2008, 09:15 PM, a spus:

Salutare,

Dupa cum am mai anuntat pe forum mi-am cumparat un belt-cp RTF cu ceva timp in urma, din pacate dupa incercarile mele de a-l seta singur din punct de vedere tehnic nu prea reusesc .. se pare ca dupa ce rezolv o problema apare alta, am cautat pe multe site-uri informatii dar in multe cazuri ghidurile sunt scrise mai mult pentru cei care au mai umblat macar odata la un heli.

Asadar cer prin intermediul acestui forum ajutor din partea unui pasionat mai experimentat din Iasi daca poate sa ma ajute prin buna sa vointa cu reglarea mecanica a heli-ului :)



Salutare si La Multi Ani tuturor RHCistilor

Cam tarziu intreb si eu dar... asta e ! Cum ai rezolvat cu setarile si reglajele heli si tx ? Eu nu ma descurc de loc, si am rupt pana acum 2 randuri de pale : la pseudo-decolare coada se roteste spre dreapta sau stanga, iar heli se ridica doar 2-3 cm de la sol si se deplaseaza lateral cca 50 - 100 cm(throttle cam 50%). Mi-am zis initial ca e (poate) normal sa se roteasca cu totul pana ce ajunge la o anumita viteza, si am perseverat, incercand sa compensez cu stickul drept, ceea ce a avut ca efect ruperea unei pale care a atins un obiect contondent ce nu avea altceva de facut decat sa se incapataneze sa stea in calea heli. Deci : stii cum se poate rezolva problema ?
Am uitat : Esky Belt CP Tx original Esky
0

#7 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 04 January 2009 - 04:36 PM

Citeaza

pun un inel de ferita pe cablul dintre ESC si receiver pentru a nu face interferente radio, ce ziceti? merita?


Sigur ca merita, daca nu are de la producator, pune unul, mai aproape de receptor.

Citeaza

poti sa incerci dar eu unul cred ca e inutil ca nu cred eu ca ai motor periat pe el !


Poate fi vorba si de interferente de la un BEC, din ESC.
Toate ESC-urile Thunder Tiger, sau Align au inel de ferita, si sunt dedicate motoarelor brushless.
0

#8 Useril este offline   iulian8820022 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 19-September 07

Postat 08 January 2009 - 08:59 PM

eu ma pricep si sint din iasi vb
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro