Modelism - RHC Forum: ajutor fibra de sticla - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

ajutor fibra de sticla turnare

#1 Useril este offline   santos_carbon 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 28-December 07

Postat 29 July 2008 - 06:41 PM

salut all..

am reusit sa fac o matrita din gips... si vreau sa torn fibra in ea.. dar nu stiu cu ce sa izolez fibra adica ma gandesc ca daca torn direct pe gips o sa se lipeasca fibra de gips...si nu o sa reusesc sa scot modelul..sau daca o sa reusesc sa il scot o sa stric matrita , deci ce material sa folosesc?si de unde se cumpara... multumesc anticipat!
0

#2 Useril este offline   santos_carbon 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 28-December 07

Postat 30 July 2008 - 01:37 AM

:rolleyes: nu stie nimeni? nu ati mai lucrat cu fibra?:D
0

#3 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 30 July 2008 - 07:33 AM

Ba stie dar este un subiect deschis si discutat de mai multe ori pe forum, daca dai cautare sigur gasesti ce cauti, exista chiar si un tutorial complet.
0

#4 Useril este offline   santos_carbon 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 28-December 07

Postat 30 July 2008 - 03:58 PM

Vezi postareaAlexxxandru, la Jul 30 2008, 08:33 AM, a spus:

Ba stie dar este un subiect deschis si discutat de mai multe ori pe forum, daca dai cautare sigur gasesti ce cauti, exista chiar si un tutorial complet.



am citit vreo 70 de pagini,in care nu prea mam lamurit :rolleyes: ..sincer acum chiar este asa de greau sa imi zica cinev ce sa folosesc si de unde sa cumpar?sau sa imi dea un link ceva?

de ce daca cineva nu stie si este incepator cateodata nu este bagat in seama?chiar considerati ca trebuie sa citesc tot forumul de cand este el ????! :D ,sau trebuie sa fim toti profi.?
0

#5 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 30 July 2008 - 04:28 PM

vezi aici:
http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?show...t=0&start=0
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#6 Useril este offline   Bebebe 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 03-June 08

Postat 30 July 2008 - 04:38 PM

si aici:

http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?show...&hl=turnare

si aici:

http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?show...p=0&#entry0


vad ca ti s-a mai zis sa cauti si singur..... crezi ca noi citim tot forumul ca sa-ti dam tie link-urile astea sau ca le tinem minte ?
0

#7 Useril este offline   santos_carbon 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 28-December 07

Postat 30 July 2008 - 04:49 PM

Vezi postareafulgerica, la Jul 30 2008, 05:28 PM, a spus:




Vezi postareaBebebe, la Jul 30 2008, 05:38 PM, a spus:

si aici:

http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?show...&hl=turnare

si aici:

http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?show...p=0&#entry0


vad ca ti s-a mai zis sa cauti si singur..... crezi ca noi citim tot forumul ca sa-ti dam tie link-urile astea sau ca le tinem minte ?




multumesc pt raspunsurile!
0

#8 Useril este offline   John 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 29-May 02

Postat 30 July 2008 - 09:07 PM

Salut,

Cele 2 componente care se folosesc pentru demularea unei piese din matrita sint ceara pentru demulat ( Mirror Glaze sau ceva similar) si PVA (alcool polivinilic) .Ele pot fi cumparate de la Rompolimer -actualul Saint Gobain.
Problema cea mai mare este ca pentru a turna o piesa nu se foloseste o matrita de ipsos si trebuie facuta una din fibra de sticla. Nu cred ca vei putea aplica vreodata ceara si alcoolul pe o matrita de ipsos pentru ca aceasta va absoarbe solventii din ele instantaneu si nu se va putea creea aceea pelicula care permite demularea. In plus suprafata de turnare trebuie sa fie impecabila adica sa arate exact ca sticla fara asperitati lucru care nu cred ca se poate obtine cu ipsos.
Sper ca am fost de ajutor.

John
0

#9 Useril este offline   santos_carbon 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 28-December 07

Postat 31 July 2008 - 05:59 AM

Vezi postareaJohn, la Jul 30 2008, 10:07 PM, a spus:

Salut,

Cele 2 componente care se folosesc pentru demularea unei piese din matrita sint ceara pentru demulat ( Mirror Glaze sau ceva similar) si PVA (alcool polivinilic) .Ele pot fi cumparate de la Rompolimer -actualul Saint Gobain.
Problema cea mai mare este ca pentru a turna o piesa nu se foloseste o matrita de ipsos si trebuie facuta una din fibra de sticla. Nu cred ca vei putea aplica vreodata ceara si alcoolul pe o matrita de ipsos pentru ca aceasta va absoarbe solventii din ele instantaneu si nu se va putea creea aceea pelicula care permite demularea. In plus suprafata de turnare trebuie sa fie impecabila adica sa arate exact ca sticla fara asperitati lucru care nu cred ca se poate obtine cu ipsos.
Sper ca am fost de ajutor.

John



multumesc mult de tot ...mam lamurit acum..o sa fac o matrita din fibra ,si ma duc azi sa iau ceara si alcool polivinilic.. :)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro