Modelism - RHC Forum: Sistem video wireless ieftin - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7

Sistem video wireless ieftin Ieftin si bun sau ieftin si atat !?

#181 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 24 May 2010 - 07:47 AM

Vezi postarearenatoa, la May 23 2010, 11:54 AM, a spus:

Partea proasta este ca ce se gaseste miniatura pe piata este numai in sistem Airwave.
De exemplu aici:

http://fpvhobby.com/2-transmitter
http://flytron.com/55-4ghz-33-5v-micro-vid...ransmitter.html

Ca pret asta ar fi cel mai atractiv, doar ca nu precizeaza canalele de loc:
http://www.bevrc.com...itter-p-11.html
Din alte surse se pare ca este blocat doar pe un singur canal, cine l-a luat a avut si receptor imperecheat cu el. Deci riscant sa nu iti mearga pe nici un canal din ce ai tu.


Doar ch 3 este compatibil.

multumesc,
0

#182 Useril este offline   bogdyys 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 19 June 2010 - 07:46 PM

Ok,am citit cam ce era de citit in domeniu aici pe forum in ultimele 2 zile,in loc sa ma lamuresc mai rau am intrat in dubii,vreau sa imi cumpar si eu un sistem wireless de la bevrc,mai exact BEV 900M 800mW,cum eu sunt nepriceput total in domeniu,si in plus nu stiu daca ma va prinde microbul......dar asta este altceva,am nevoie de sfatul celor care au folosit acest sistem.

1.O sa am o raza de actiune de minim 400,maxim 600 metri?Nu intrebam,dar daca ia cineva toate posturile din subforumul fpv la citit(cineva nepriceput ca mine)va observa ca au fost semnalate cazuri cand puterea indicata de vanzator era reclama mincinoasa.
2.Care este povestea cu antenele?Trebuie sa iau de la inceput alta?Nu am cautat informatii pe net,nu as intelege nimic(sunt sincer??In acest moment DA!)mai tarziu.....invat eu,din pacate nu am avut tangente in viata cu electronica.
3.Problema alimentarii o rezolv cel mai simplu cu un lipo 3s banuiesc?Bine nu banuiesc,am vazut(citit)ca sunteti multumiti de varianta asta.
4.De ce anume mai am nevoie pe langa,si omit eu?Scoateti din lista monitor si camera,monitor o sa iau un lcd cu habar nu am acum ce diagonala,si camera inca mai cercetez(depinde de buget,care din pacate nu este foarte mare)
5.???? .....Multumesc anticipat,



FOREVER YOUNG.......
0

#183 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 19 June 2010 - 09:34 PM

salut bogdyys. nu toate produsele de la bevrc cred ca sunt slabe, de fapt ei sunt un magazin tipic chinezesc. emitatorul de 1,3ghz-800mw e clar ca nu are aceasta putere, pot sa zic ca bate mai slab decat 200mw in 5,8ghz. ce cred eu e ca de fapt tx-ul a fost facut pentru 900mhz unde banuiesc ca e bun iar finalul ar scoate cred vre-o 500mw . frecventa de taiere a tranzistorului e de 900 mhz si pe masura ce cresti aceasta peste valoarea , scade puterea de emisie. eu cred ca la 1,360ghz e 100mw cu indulgenta.de ce zic ca a fost facut pentru 0,9ghz? pentru ca el are soft 12 canale, in versiunea de 1,3 sunt active canalele de la 4 la 12 iar pentru banda de 900 sunt active de la 1 la 4, softul din sinteza fiind programat in functie de ce versiune se doreste a fi vanduta, hardware fiind identice.raportul meu se refera strict la cel de 1,3ghz . ti-am zis ca nu trebuie sa generalizam ca receptorul primit de la ei e foarte bun. e doar un exemplu de produs nereusit dar la care ctc-ul chinezesc a inchis ochii. pentru emitator sfatul meu e unul singur, nu lua acest model. trebuie sa primesc un alt tx de 850mw si daca nu te grabesti i-ti pot spune din experienta mea cum se comporta. 5,8ghz e frumos lucrat, e finut e tot ce vrei tu dar dezavantajul lui major e distanta de lucru care e cam la 1/4 din cel de 1,3 la aceeasi putere de emisie( 200mw max).la alte modele deocamdata nu pot sa ma pronunt.

Aceasta postare a fost editata de worms: 19 June 2010 - 09:43 PM

0

#184 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 June 2010 - 07:28 AM

Am rugat un moderator sa mute aceste doua mesaje aici, sau daca aveti dv. alt topic mai relevant le mutam acolo.
Unde a postat initial bogdyys as dori sa il pastram pentru raportat echipamente pe care le-am testat si nu au dat rezultate, dar dupa ce suntem siguri ca nu din vina noastra.
Raspunsul lui worms, dupa ce va trage concluziile finala, prelucrat putin ca un "raport tehnic" ar sta foarte bine acolo, daca... concluzia lui va fi ca nu merita cumparat echipamentul X in 1.3Ghz. Nu sunt convins ca toate in 1.3GHz in ansamblu sunt de aruncat, e bine sa stim care nu merita cumparate. Ce vrea bogdyys 600m este perfect realizabil cu sistemul de 700mW de la BestOfferBuy, eu am cu el aproape de 1km.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#185 Useril este offline   bogdyys 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 20 June 2010 - 08:45 AM

Romeo asa cum am spus si pe privat astept cu interes concluziile tale,dar mi-am luat inima in dinti sa intreb si pe forum pentru a avea mai multe pareri.Mai astept o saptamana pana la achizitie.

@renoata-Am uitat sa specific de ce am ales sistemul 900M,eu am tx/rx in 2.4ghz,din ce am citit eu aici pe forum ghz cu ghz nu se pupa de loc,am gasit sistemul indicat de tine si este 1.1ghz 700mW,din informatiile acumulate de mine pana acum nu ar fi bun pentru mine,sau este? :(



FOREVER YOUNG.......
0

#186 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 June 2010 - 09:16 AM

Vezi postareabogdyys, la Jun 20 2010, 09:45 AM, a spus:

...
@renoata-Am uitat sa specific de ce am ales sistemul 900M,eu am tx/rx in 2.4ghz,din ce am citit eu aici pe forum ghz cu ghz nu se pupa de loc,am gasit sistemul indicat de tine si este 1.1ghz 700mW,din informatiile acumulate de mine pana acum nu ar fi bun pentru mine,sau este? :(


Pai sa auzim informatiile, ca eu as zice invers, din experienta personala, precum si a altora.
600m cat vrei tu iti asigura garantat.
Cat despre banda acoperita, am mai scris aici care ar fi contextul in care ne invartim:
http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?show...st&p=401170
Vezi acolo cat acopera receptorul, iar Tx-ul are 8 canale configurabile prin jumper, acoperind uniform tot domeniul de la 1010 la 1280 MHz.
Primele doua canale are Tx sunt 1010 si 1040, care corespund canalelor 3/4 ale receptorului de 900MHz Lawmate, deci se pot face combinatii, sau solutii diversity.
Si inca o precizare, cand am scris mai sus ca am cu el aproape un km, asta inseamna ca nu m-am dus mai mult, pentru ca nu ma intereseaza long range. Dar voi avea foarte curand, weekendul viitor conditiile ca sa il testez la maxim cat duce, inclusiv cu RC 2.4Ghz.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 20 June 2010 - 09:20 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#187 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 20 June 2010 - 12:40 PM

Ce spuneti merita sistemul asta?

Camera si emitator: http://fpvhobby.com/...0mw-camera.html
Receptor si lcd: http://fpvhobby.com/...mbo-system.html
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#188 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 June 2010 - 02:46 PM

Vei fi cam strans cu 50mW... nici macar in raza vizuala.
Pe acelasi site, aproape la aceiasi bani si cred ca iese mai mic, ar fi camera de 3 grame si tx-ul de 125mW de 1.3gr, si macar poti schimba mai incolo fie una fie alta.
Este asa critica miniaturizarea ?
Uite cat poate fi un Tx de 800mW la 18$ si 8 grame

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMGP4900.JPG

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 20 June 2010 - 02:46 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#189 Useril este offline   bogdyys 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 10 July 2010 - 03:57 PM

Ok,am cumparat un sistem 900M 400mW,a venit,ma asteptam sa aiba pentru nepriceputi ca mine un manual de instalare ceva......logic nu are,asa ca trebuie sa va intreb,transmitatorul la cat si cum il alimentez?Cu receptorul am inteles e simplu 12v,la tx insa habar nu am cum si cu cat sa il alimentez.Multumesc,



FOREVER YOUNG.......
0

#190 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 July 2010 - 04:14 PM

Vezi postareabogdyys, la Jul 10 2010, 04:57 PM, a spus:

... 900M 400mW...


prea vag... link de unde l-ai luat, o poza...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#191 Useril este offline   bogdyys 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 10 July 2010 - 06:01 PM

Vezi postarearenatoa, la Jul 10 2010, 05:14 PM, a spus:

prea vag... link de unde l-ai luat, o poza...

http://www.bevrc.com...400mw-p-54.html



FOREVER YOUNG.......
0

#192 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 July 2010 - 07:02 PM

Ok, pai acolo scrie: Working Voltage DC 12V Doar ca e pe un fond mai intunecat.

Cat despre conectare, culorile sunt universale, nu numai in domeniul asta, ci si peste tot in A/V:
- alimentarea: rosu si negru
- galben video
- alb audio

Daca iti e mila sa tai cablul cu care vine ea, cred ca poti folosi o mufa de la un lipo balancer.
Daca te bagi la taiat cablul, pot reveni cu detalii ce reprezinta fiecare. Vezi ca pe cablul original alimentarea e dublata, iti poate fi utila sa alimentezi camera video din el, simultan sau nu cu transmitatorul.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#193 Useril este offline   bogdyys 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 10 July 2010 - 07:10 PM

Vezi postarearenatoa, la Jul 10 2010, 08:02 PM, a spus:

Ok, pai acolo scrie: Working Voltage DC 12V Doar ca e pe un fond mai intunecat.

Cat despre conectare, culorile sunt universale, nu numai in domeniul asta, ci si peste tot in A/V:
- alimentarea: rosu si negru
- galben video
- alb audio

Daca iti e mila sa tai cablul cu care vine ea, cred ca poti folosi o mufa de la un lipo balancer.
Daca te bagi la taiat cablul, pot reveni cu detalii ce reprezinta fiecare. Vezi ca pe cablul original alimentarea e dublata, iti poate fi utila sa alimentezi camera video din el, simultan sau nu cu transmitatorul.

Am vazut si eu ca scrie 12v,acum inteleg ca se refera si la tx si la rx,eu am spus......sunt cam nepriceput,dar dornic sa invat ^_^ ,de taiat cred ca tai tot si refac dupa gusturile mele(alte mufe),la camera raman in acest moment cu alimentarea ei,nu este o camera de fpv(aia urmeaza sa vina).Atunci merg si la tx si la rx cu 3S?Mai este necesar si ubec?Nu puneam atatea intrebari,dar nu am decat un sistem,daca ratez/gresesc ceva......o sa miroasa a ars. :)

Late edit:
Am primit pe PM detalii,multumesc Romeo.

Aceasta postare a fost editata de bogdyys: 10 July 2010 - 07:14 PM




FOREVER YOUNG.......
0

#194 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 July 2010 - 07:36 PM

Nici un ubec, ca sa reduca la 5V pt ce ?
Cu taiatul... socoteste de muuulte ori inainte de a o face ^_^
... cu picioarele pe pamant ...
0

#195 Useril este offline   bogdyys 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 10 July 2010 - 07:41 PM

Vezi postarearenatoa, la Jul 10 2010, 08:36 PM, a spus:

Nici un ubec, ca sa reduca la 5V pt ce ?
Cu taiatul... socoteste de muuulte ori inainte de a o face ^_^

Trebuie sa tai,mufe de tipul celor care sunt acum pentru alimentare pe tx......nu stiu pe unde sa caut,o sa folosesc ct-uri.Iar intrebarea aia cu ubec-ul nu stiu de ce am mai puso.......prea multe info in scurt timp(despre electronica)si am inceput sa le amestec.

Aceasta postare a fost editata de bogdyys: 10 July 2010 - 07:43 PM




FOREVER YOUNG.......
0

#196 Useril este offline   bogdyys 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 20 July 2010 - 05:26 PM

Am revenit normal cu nevoie de informatii.. :) ,am eliminat mufele inutile si am testat sistemul,merge perfect(in casa),acum as vrea sa stiu si ce reprezinta literele si cifrele care apar pe afisaj la tx/rx,la test in casa am pus 3 la tx si 3 la rx(banuiesc ca sunt canalele)dar am vazut ca mai sunt si cifre pe acolo,ma lamureste cineva si pe mine ce este cu ele?Sau un link cu manual pentru acest sistem,am scris eu un mail celor de la bevrc si le-am solicitat sa doteze produsele macar cu ceva cat de cat de ajutor(pentru nepriceputi ca mine)dar nu se grabesc cu raspunsul(eventual un manual) ;) .



FOREVER YOUNG.......
0

#197 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 July 2010 - 06:11 PM

Manualul receptorului, 99% sanse sa fie al ca tau

http://www.rcgroups.com/forums/showatt.php...mp;d=1261436019
... cu picioarele pe pamant ...
0

#198 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 20 June 2011 - 10:26 AM

Vezi postarearenatoa, la 29 July 2008 - 05:29 PM, a spus:

Cu putin mai mult - 75$ sau 239 ron - se poate lua un sistem ceva mai serios, vandut tot pentru supraveghere ca functie primara, dar testat de multi in afara si de mine si ipsihi la noi, avand caracteristicile:
- Tx separat, modular, de 200mW reali, cu intrari standard de A/V la care se poate conecta orice camera
- 4 canale comutabile in banda de 2.4GHz, sincronizate PLL, nu cu acord analogic.
- 1.5km distanta data de constructor, jumatate de mila (800m) testata in zbor real - mai precis, mai mult de atat nu s-a zburat, nu ca la 800m ar pierde receptia,
- camera cu care se livreaza acest sistem este tot un CMOS jalnic, ca cel de la cea descrisa de tine, bun numai sa ai o idee vaga cam pe unde te aflii, dar, ce este esential, poti pune in loc altceva oricand !
- alimentare 9-12v, am constatat ca la 7.5V Tx-ul moare, asa ca alimentarea din lipo 2s este exclusa, eu o alimentez din LiPo 3s 400mah separat.
- acest kit poate fi recunoscut dupa eticheta KTK 2400SR/200mW de pe Tx, el in sine nu are vreo denumire comerciala dupa care sa il cauti.
http://r2images.r2ho...om/C0007/02.jpg
Pe post de camera (buna), dupa ce niste amici care au biznis de supraveghere m-au lasat sa testez in magazia lor cu peste 20 de modele, m-am decis la un model cu un chip Sharp de 1/4", 420 TLV, la 135 RON, care nu este cu nimic mai prejos decat una Sony vanduta de Future Hobbies, achizitionata ulterior, cam la acelasi pret, 50$.
https://futurehobbies.com/items_detail.asp?...?id=25&item=178



Salut!

Revin dupa ceva timp cu urmatoarele date:

Am un sistem TX-RX ca cel descris de Renatoa.
Pentru reciver am gasit urmatoarele date:

PRODUCT FUNCTION

1. 2.4GHz modulated frequency receiver, 4 chennals for you to
choose.

2.can putout the audio and video signals.

3.can display by TV, LTD TV and monitor.

Radio Frequency


-Demodulation Type:FM
-Input VSWR:2:1
-Receiving Frequency:
-ISM 2,400 MHz~2,483MHz
-CH1=2,414 MHz;CH2=2,432MHz
-CHI=2,450 MHz; CH4=2,468 MHz
-Intermediate Frequency:480 MHz
-Frequency Stabilization:㊣100 KHz
-Local Leakage at Input Terminal:< -55dBm
-Receiving Sensitivity:<-85 dBm


TX-ul este KTK 2400SR/200mW.

Am facut ieri teste pe camp cu acest sistem ....la 100-150incepea sa imi dea intreruperi..pe la 250-300 m doar daca puneam avionul intr-o anumita pozitie aveam semnal video. Am atasat imaginile cu setul TX-RXinclusiv antenele stock folosite. rog sa imi spuneti ce ar putea fi gresit.
Am facut teste si in oras...pe canalul 1 am obtinut cea mai buna distanta..250 m


Pe modulul tx se poate observa un semireglabil.....la ce foloseste...??

multumesc,

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN5163.JPG

0

#199 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 22 June 2011 - 10:05 AM

Vezi postareadraude80, la 20 June 2011 - 10:26 AM, a spus:

Salut!

Revin dupa ceva timp cu urmatoarele date:

Am un sistem TX-RX ca cel descris de Renatoa.
Pentru reciver am gasit urmatoarele date:

PRODUCT FUNCTION

1. 2.4GHz modulated frequency receiver, 4 chennals for you to
choose.

2.can putout the audio and video signals.

3.can display by TV, LTD TV and monitor.

Radio Frequency


-Demodulation Type:FM
-Input VSWR:2:1
-Receiving Frequency:
-ISM 2,400 MHz~2,483MHz
-CH1=2,414 MHz;CH2=2,432MHz
-CHI=2,450 MHz; CH4=2,468 MHz
-Intermediate Frequency:480 MHz
-Frequency Stabilization:㊣100 KHz
-Local Leakage at Input Terminal:< -55dBm
-Receiving Sensitivity:<-85 dBm


TX-ul este KTK 2400SR/200mW.

Am facut ieri teste pe camp cu acest sistem ....la 100-150incepea sa imi dea intreruperi..pe la 250-300 m doar daca puneam avionul intr-o anumita pozitie aveam semnal video. Am atasat imaginile cu setul TX-RXinclusiv antenele stock folosite. rog sa imi spuneti ce ar putea fi gresit.
Am facut teste si in oras...pe canalul 1 am obtinut cea mai buna distanta..250 m


Pe modulul tx se poate observa un semireglabil.....la ce foloseste...??

multumesc,



Cineva cu un raspuns????? are treaba cu semnalu video adic nivel de modulare sau acord fin pt rf..........helllo!!
0

#200 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 22 June 2011 - 04:01 PM

Nu mai lucreaza nimeni cu sisteme ieftine,toti au(avem) super sisteme,care merg la fel de prost :lol:
0

#201 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 June 2011 - 04:31 PM

Vezi postareatakeoff, la 22 June 2011 - 04:01 PM, a spus:

Nu mai lucreaza nimeni cu sisteme ieftine,toti au(avem) super sisteme,care merg la fel de prost :lol:


Cam asta era realitatea, doar ca imi era jena sa o dau asa pe fata. :)
Notiunile s-au redefinit in ultimii ani, atat cea de ieftin, cat si cea de bun.
Plus ca invazia statiilor in 2,4GHz face acum foarte dificil zborul cu video in aceasta banda, daca nu esti undeva in pustietate.
In nici un caz asta nu vrea sa insemne "lasa-ne bre in pace cu jaful asta...", ci ca acum se gasesc la aceiasi bani alternative mai bune.

As verifica antenele si conectorii lor.
Chiar la acest Tx, dupa o aterizare mai brutala, mi s-a slabit surubul care tinea mufa de antena si aceasta a inceput sa se invarta in gol. Singurul lucru care o mai tinea era pin-ul central lipit pe cablaj, si care a smuls toata folia de pe cablaj in zona de lipitura, foarte bine facuta, de altfel. L-am refacut si parca mergea mai bine ca inainte :)
Semireglabilul acela nu iti va imbunatati range-ul, este ca sa poti gasi un ecart de frecventa optim intre sunet si imagine.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 22 June 2011 - 04:34 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#202 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 22 June 2011 - 04:44 PM

eu cred ca e si o chestie de noroc sa nimeresti un emitator ok. ctc-ul e facut cum e facut din considerente economice si puterile variaza de la un emitator la altul in game destul de mari desi teoretic ar trebui sa functioneze identic. emitator in 1,2ghz-800mw cu antene stock la cineva merge 2,5km fara probleme , la mine la 300m da rateuri desi am probat in conditii identice.a fost cumparat din acelasi magazin si e aceeasi firma producatoare, ce explicatie sa am? plus ca 1,2 omoara ceva canale la gps,armonica a doua bruiaza receptia in 2,4 . eu cred ca tot aceeasi problema o ai si tu chit ca e frecventa diferita de ce am avut eu sau mai e varianta sa ai antenele proaste din fabrica(am vazut si asa ceva).2,4 e o solutie eleganta dar nu se poate folosi de nici un fel cu actualele receptoare care sunt tot in 2,4.eu cel mai bine ma impac cu frecventa de 5,8ghz cu patch la receptie, frecventa pe care m-am si mutat cu echipamentele.

Aceasta postare a fost editata de worms: 22 June 2011 - 04:49 PM

0

#203 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 22 June 2011 - 07:58 PM

Vezi postareaworms, la 22 June 2011 - 04:44 PM, a spus:

eu cred ca e si o chestie de noroc sa nimeresti un emitator ok. ctc-ul e facut cum e facut din considerente economice si puterile variaza de la un emitator la altul in game destul de mari desi teoretic ar trebui sa functioneze identic. emitator in 1,2ghz-800mw cu antene stock la cineva merge 2,5km fara probleme , la mine la 300m da rateuri desi am probat in conditii identice.a fost cumparat din acelasi magazin si e aceeasi firma producatoare, ce explicatie sa am? plus ca 1,2 omoara ceva canale la gps,armonica a doua bruiaza receptia in 2,4 . eu cred ca tot aceeasi problema o ai si tu chit ca e frecventa diferita de ce am avut eu sau mai e varianta sa ai antenele proaste din fabrica(am vazut si asa ceva).2,4 e o solutie eleganta dar nu se poate folosi de nici un fel cu actualele receptoare care sunt tot in 2,4.eu cel mai bine ma impac cu frecventa de 5,8ghz cu patch la receptie, frecventa pe care m-am si mutat cu echipamentele.



Salutare colegi!

Avand ceva experienta cu montaje electronice si cateva emitatoare fm construite acum 12 ani......deh mi-am bagat ,,gherutzele''.
1. am deconectat antena receptorului si l-am bagat intr-o cutie de tabla ....din doua camere cu usile inchise si ziduri de bunker am avut semnal. stau in bloc de 4 etaje model anii 50-60.
2. am facut o inspectie cu lupa la conectorii SMA in zona lipiturilor pe cablaj...nu au fost intreruperi!!!
3. Mare mirare la receptor...din modulul de receptie RF pana la conectorul SMA cablu ecranat de legatura...DARRR pe conector am observat strap intre firul semnal si masa,,partea cu filet'' am eliminat bobitza aia de cositor. stiu ca la intrare receptoarelor microunde daca pui un ohmetru juri ca este scurt dar ai o inductanta . pe conector era depusa o substanta cauciucat izolatoare. acum ori chinezoii sunt dusi cu pluta ori tre sa mai pun mana pe ceva module RF in microunde pentru studiu.
4.Am facut un test inainte si dupa interventie....distanta 50-100m cu receptorul in casa si o persoana la lcd iar subsemnatul la plimbare in parcul din apropiere tinand legatura prin telefon. Dupa interventie am constatat o marire a razei de actiune.....adica la 100m printra copaci si ziduri in functie de orientarea emitatorului se putea receptiona semnalul..cu pureci, deloc sau binisor.

Modelul acesta a fost testat de Renatoa si batea 800m,, cateva posturi mai sus''...acum sper ca intr-o proba in zona Metro Berceni fara obstacole sa vad ce s-a inbunatatit. Vroiam sa stiu daca poate fi remediat sistemul asta!!!! Pentru sisteme mai bune m-a inspir din postarile facute de voi.
Radiocomanda este in 35Mhz.

Multumesc mult pt sugestii!!
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro