Modelism - RHC Forum: joystick+telecomanda - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

joystick+telecomanda se poate asa?

#1 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 01 February 2004 - 12:18 AM

oare merge sa iei telecomanda dai niste gauri in carcasa scoti niste fire de la manete si le lipesti la potentiometrele de la joystick(vorbesc ca principiu,fara a lua in calcul valori ale rezistentelor,interferente,model,canale,erori de constructie si alte chestii nepravazute)
nu vreau sa fac asa ceva,mai ales in viitorul apropiat dar intreb,sunt curios daca merge.
multumesc
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 February 2004 - 01:08 AM

Nu prea stiu la ce telecomanda te referi. Mai toate au contacte simple, n-o sa se pupe legatura de la buton la potentiometru' de la joystick. Daca vrei sa mergi pe "tot sau nimic" cred ca reusesti. Ai multe mânareli de facut, dar merge. Telecomanda comanda ce vrei tu sa comanzi cu un joystick? Mai e problema ca se transmite deseori pe un singur canal. Adica nu stiu daca reusesti in acelasi timp sa reglezi si volumul si contrastul... Si daca-ar merge ce-ai rezolva?
Daca tot ai aruncat ideea (a mai fost una pe forum la care s-a discutat mult, cu rezultate bune zic eu), mai munceste la ea sau trage cu ochiul la cea veche. Poate revii cu amanunte despre telecomanda, ce vrei sa faci cu ea? O sa ajungi la concluzia ca muncesti cam cât la o statie si tot la statie ajungi, orice ai face. Si ca tot veni vorba, mai bine muncesti la o statie de la bun inceput, realizezi cam 50% si o sa ramâi cu o telecomanda decât sa muncesti pentru o telecomanda si sa ramâi cu 15 butoane si un pumn de suruburi legate cu sârma. Poate se gasesc si scheme simple, preturile circuitelor sunt mici, parca ar merge incercat. Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 01 February 2004 - 01:26 AM

nu bitex....
uite asa am pus problema....ai o statie cu 2 canale.ii buna frumusica si merge.si te duci undeva la tara sa pilotezi si din motive atmosferice razele soarelui care se reflecta din carcasa iti intra in ochi si ai busit avionasul.acum...sa nu se mai repete....iei statia care are cate un potentiometru pt fiecare canal
T1 si T2(potentiometrele din telecomanda) si sa zicem ca ele au 100de ohmi.
acasa undeva intr-o debara ai gasit un joystick care ti drag si vrei sa faci ceva neaparat cu el....cu toate ca ii mai vechi (2 axe)...il desfaci si constati ca potentiometrele lui pt abscisa si ordonata au tot 100 de ohmi.
si ce ar fi daca din telecomanda faci direct legatura cu potentiometrele joystickului....si cand pilotezi,pilotezi prin telecomanda dar nu la acele 2 matenutze mici ci la joystickul tau drag.

dupa cum am spus si in mesajul anterior.nu vreau sa construiesc asa ceva (resurse) doar curios daca merge.
sper ca ati inteles
:lol:

ce am spus mai sus sunt niste motive absurde! :)
0

#4 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 01 February 2004 - 02:34 AM

merge sigur , de fapt iata si schema :

Fisiere atasate


0

#5 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 01 February 2004 - 02:38 AM

o precizare foarte importanta : Potentiometrele trebuie sa fie de ordinul zecilor sau sutelor de KILO OHM si nu 100 ohm ! De ex la joystick Genius F21 si F22 au 100 K
0

#6 Useril este offline   Mr_brushless 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 31-December 03

Postat 01 February 2004 - 05:26 AM

SALUTARE !
MAI NENE RARES TERMINA CU PROSTIILE SI NU MAI INCARCA TIMPUL DE POMANA .
CEVREI SA SPUI PRIN NU VREAU SA FAC ASA CEVA DAR ?????????

SCUZE !?

SALUTARE SI RESPECT.
0

#7 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 01 February 2004 - 09:55 AM

Rares, la 1 Feb 2004, 01:26, a spus:

ce am spus mai sus sunt niste motive absurde! :lol:

...mai bine nu le spuneai...

I-ai bagat in ceata pe bitex si pe Sir Vaska....niciunul nu a inteles ce vrei tu defapt. Sa nu complici problema mai bine strunjesteti o coada de matura si o infigi in locul manetutzei ce te deranjeaza.

Pilotatul are farmecul lui numai atunci cind ai acele manetute in mina si nu se invatza fara anumite "sacrificii"
0

#8 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 February 2004 - 10:13 AM

Hai ca m-am prins. Ai denumit telecomanda de fapt statia RC (emitatorul). Eu folosesc termenul de telecomanda doar pentru castravetele cu care reglez volumul si schimb posturile (sau melodiile).

Ce zici tu merge perfect. Poti sa legi telecomanda si la soneria de la bicicleta, chiar fara potentiometrele de rigoare. Pui 2-3 fire la sonerie, câteva la frâna fata si tot atâtea la cea spate, eventual si la schimbatorul de viteze. Intorci bicicleta cu rotile in sus, dai la pedale si ai o statie de nota 10.
Sper ca poti busi avionasul de un copac, stâlp sau ceva similar dar putin probabil sa-l busesti chiar de scula pe care o tii in mâna, adica de emitator. Am inteles ideea si revin cu a mea. Merge sa faci ce vrei tu sa zici. Mai schimbi atmosfera si cred ca merita incercat. Cum si eu am avut senzatia ca m-am jucat cu un elicopter cu un mouse, poti face ceva si cu un joystick. Poti sa zici ca aduce mai degraba un joystick cu o mansa adevarata, decât un Tx.
Dar si Tx-ul e tot cu un joystick (ba chiar contine doua bucati), dar mai mic... Eventual mareste mansa aia micuta cu una mult mai mare si obtii acelasi lucru. Mai pui restul comenzilor pe aceeasi coada de matura si e cam acelasi lucru. Poti face si functioneaza. Spor la treaba!
Sa-i faci o poza in caz de...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 01 February 2004 - 10:20 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#9 Useril este offline   Corsair4FU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1020
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 01 February 2004 - 07:52 PM

Salut Rares,

teoretic merge sa inlocuiesti doua comenzi cu un JoyStick dar in practica nu te ajuta deloc. Am incercat sa comand FMS 2.0 Beta 7 cu un joystick WingMan Force 3D. Simulatorul reactioneaza dar precizia comenzilor este egala cu zero !

De ce te gindesti tu sa prelungesti mansele ?

Dai un raspuns sincer ? :lol:


CF4U
Mesterica, pe ce pune mina strica.
0

#10 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

Postat 01 February 2004 - 10:03 PM

Am incercat si eu sa pun o telecomanda GFC-3.1 Skysport(statie de proasta calitate care are 4 canale). Am conectat-o la un joystik JET LEADER 3D Mixed DIGITAl/USB si merge destul de bine. Dar partea proasta e ca am ars sursa! :D :( :( -_-
Born to fly... & Born to crash...
0

#11 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 01 February 2004 - 10:21 PM

Draga Hat Shat!

Nu ma pot abtine de a intreba cite ceva pentru a vedea in ansamblu opera ta!

1. Faptul ca statia Skysport are doar 4 canale nu inseamna ca este de proasta calitate
2. Imi explici si mie cum naiba ai conectat un joystick USB la statia Skysport ( cel putin asta reiese din spusele tale...)
3. Cum ai reusit sa arzi sursa calculatorului care lucreaza in comutatie si debiteaza un curent suficient de mare incit poti face suduri prin puncte cu ea....

Le-am intrebat inainte ca cineva s-o muste din nou....
0

#12 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 February 2004 - 01:08 AM

Cel mai ieftin scapa daca a legat joystick-ul cu cablul de antena statiei, cu nod pescaresc si sursa PC-ului s-a ars de plictiseala. Sa zicem ca am intrat neinvitat in discutie, ca sunt curios cu ce IP apar din camin. Buna treaba.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 02 February 2004 - 01:09 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#13 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 02 February 2004 - 01:20 PM

Bre probabil a vrut sa spuna modelul joystick-ului pe care la folosit si nu neaparat ca la conectat prin usb. -_-
Sunteti carcotori.

PS: Bitex vad ca te ti de smecheri. Acum ma mut si cand termin cu balamucul vin eu la Poli. sa vad daca dipa o berica sti sa mai faci nodul ala pescareas la antene. :D
0

#14 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 02 February 2004 - 10:04 PM

pai problema cred ca am pus-o cat de bine se poate.si nu cred ca sir_vaska si ceilati au intrat in ceata....
oricum mi se pare super fain ca sa ai mansa in mana! -_- mai trebuie sa imi faci dintr-o cutie de carton un cokpit si gata avionu! :D
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro