Modelism - RHC Forum: Printare 3D - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Printare 3D masini de prototipaj

#1 Useril este offline   Kaeru 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 26-March 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Taiere si Gravura Laser,
    Printare 3D

Postat 16 July 2008 - 08:31 PM

Salut...nu am vazut nisi un subiect legat de chestia asta pana acum...printarea 3D...sa construiesti un obiect direct dupa un model 3D...si color pe deasupra. Intr-adevar este doar de prezentare dar...impactul vizual este puternic...si timpul de realizare si mai mic... :))...imi place...
Printare 3D uite si un film pe youtube
<a href="http://www.spotdesign.ro" target="_blank">Spot Design</a> servicii complete de taiere laser, printare 3D si printare/plotare
<a href="mailto:contact@spotdesign.ro">contact@spotdesign.ro</a>
0

#2 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 17 July 2008 - 09:54 AM

Erau anul trecut la Tibco cateva firme care faceau piese prin metoda asta . Iar ce am vazut de-a dreptul impresinonant era ca se putea face o piesa de o anumita forma iar in interiorul ei se putea executa o alta piesa care nu se vedea si daca vroiai piesa de la interior pur si simplu se spala cu apa piesa principala si rezulta piesa din interior.
Cele mai tari firme erau din Israel, care nu foloseau pudra ci niste polimeri nu stiu de care ,ideea este ca piesa rezultata era extrem de dura si chiar se putea folosi (exemplu roti dintate) .
0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 July 2008 - 11:38 AM

Am avut norocul sa folosesc ceva din tehnica asta... Profilele extrudate la care am tot lucrat si care trebuiau date in lucru intai au fost realizate pe un printer3D, cu lungime (inaltime daca e s-o iau dupa directia de realizare) cam de 200 mm. Am putut verifica destul de exact tot ce era important, ne-am facut o idee despre aspect si ulterior am dat in lucru profilele din aliaj.
Pentru un inginer care sta permanent cu nasul in desene 2D un astfel de model e cireasa de pe tort, adica traieste si fara. Dar de multe ori cine finanteaza un proiect nu e neaparat inginer, ori nu are neaparat vedere in spatiu sau imaginatie. Oricand prefera sa vada fizic un model aproximativ, sa fie convins in ca merita sa investeasca. Cred ca momentan e un lux dar imprimarea 3D va deveni ceva uzual pentru enorm de multe piese. Va fi posibil sa se obtina oricand si obiecte de unica folosinta dintr-un sac de pulbere in loc sa fie toate cumparate sau depozitate prin rafturi in casa. Mai dureaza putin. Am sa pun si cateva poze cu modelele pe care le-am realizat fizic.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#4 Useril este offline   Kaeru 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 26-March 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Taiere si Gravura Laser,
    Printare 3D

Postat 17 July 2008 - 12:39 PM

bine...bine...acum recunosc, am lansat acest subiect sa vad cine ce zice despre el si cine mai are pe aici. Eu unul cunosc tehnologia. Noi avem in atelierul nostru de machete un printer 3D color,pe baza de pudra, de la Zcorp, ca cel din filmuletul de pe you tube de mai sus. Intr-adevar rezistenta materialului nu este extraordianra dar daca se impregneaza cu rasina ezpoxi devine tare ca piatra.
Z510 -utilajul nostru, e cel mai ieftin raportat la timpul de executie si costul final al pieselor. Mai exista si alte variante care scot produsul in ABS dar ca timp de realizare a unei piese, pierderi si costuri de productie sunt net inferioare celui pe care il detinem noi. In scurt timp o sa updatez si pagina de web cu serviciile noastre de printare 3D.
<a href="http://www.spotdesign.ro" target="_blank">Spot Design</a> servicii complete de taiere laser, printare 3D si printare/plotare
<a href="mailto:contact@spotdesign.ro">contact@spotdesign.ro</a>
0

#5 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 17 July 2008 - 06:12 PM

Te rog frumos sa-mi spui, cu aproximatie, cat m-ar costa rulmentul din film.
Multumesc.
0

#6 Useril este offline   Kaeru 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 26-March 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Taiere si Gravura Laser,
    Printare 3D

Postat 17 July 2008 - 10:34 PM

Ei in filmulet spun ca rulmentul costa 1,74$...ceea ce mi se pare putin probabil. Preturile noastre sunt de 1 Euro/cm cub-color si 0,8 Euro/cm cub alb. Rulmentul nu il am ca model 3D sa-ti spun cat costa, dar agrenajul acesta care are dim. aprox. de 100x100x120 (Lxlxh in mm) are 222 de cm cubi deci 222 euro color sau 177 Euro doar alb. Acesta se realizeaza in circa 4 ore.
ATENTIE: angrenajul iese functional direct din printer, la fel ca rulmentul...tot ce se mai "prelucreaza" ulterior este curatarea de praf si impregnarea cu diferite solutii pentru rezistenta in timp.
Softul are posibilitatea sa calculeze exact volumul si timpul necesar realizarii unui model.
<a href="http://www.spotdesign.ro" target="_blank">Spot Design</a> servicii complete de taiere laser, printare 3D si printare/plotare
<a href="mailto:contact@spotdesign.ro">contact@spotdesign.ro</a>
0

#7 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 17 July 2008 - 10:53 PM

Kaeru, la 17 Jul 2008, 23:34, a spus:

Ei in filmulet spun ca rulmentul costa 1,74$...ceea ce mi se pare putin probabil. Preturile noastre sunt de 1 Euro/cm cub-color si 0,8 Euro/cm cub alb. Rulmentul nu il am ca model 3D sa-ti spun cat costa, dar agrenajul acesta care are dim. aprox. de 100x100x120 (Lxlxh in mm) are 222 de cm cubi deci 222 euro color sau 177 Euro doar alb. Acesta se realizeaza in circa 4 ore.
ATENTIE: angrenajul iese functional direct din printer, la fel ca rulmentul...tot ce se mai "prelucreaza" ulterior este curatarea de praf si impregnarea cu diferite solutii pentru rezistenta in timp.
Softul are posibilitatea sa calculeze exact volumul si timpul necesar realizarii unui model.

...poti scoate negativul unei elice inscrisa in cub cu latura de 5cm?
...tabula crasa, mortua est!
0

#8 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 July 2008 - 11:26 PM

Cred ca ar trebui spus ca exista limite tehnologice care "limiteaza" aplicatia, cum s-ar spune...
Rulmentul din videoclip nu are colivie, jocurile dintre piese si calitatea suprafetelor nu-s de laudat. La fel si calitatea angrenajului din filmulet.
Poti impregna cu orice ca tot aia ramane.
Luate pe bucatele, prelucrate individual, lustruite sa ajunga ca niste bile de rulment, tratate cu pref de bila, montate cum se monteaza un rulment si puse in vitrina atunci ar putea arata ca un rulment pana la adanci batraneti. Doar sa nu fie folosit la ceva ca se strica.
Atat timp cat natura materialului folosit nu corespunde scopului piesei pe care o reproduce, cat timp nu are calitatile obligatorii necesare functionarii ansamblului eu zic ca nu are rost sa speriem lumea ca e raiul pe pamant. Dar e un mare pas inainte.
Faza cu rulmentul nu e cea mai potrivita ca reclama. Cu 2 euro cumperi rulmentul gata facut, totul e cunoscut si batut in cuie, e inutil sa-l faci din "ceara" sa vezi cum arata, ca ulterior sa-l faci din otel.
E important termenul de "prototipare". Cred ca vine de la prototip.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#9 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 18 July 2008 - 12:47 AM

Sunt constient de limitari. Nu-s chiar atat de stupid sa fac rulmenti din creta....sau ce o fi....Am vrut doar sa-mi fac o idee de pret.
Multumesc frumos.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 18 July 2008 - 04:40 AM

0

#10 Useril este offline   Kaeru 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 26-March 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Taiere si Gravura Laser,
    Printare 3D

Postat 18 July 2008 - 07:43 AM

Apropo de rulment...ca sa se si invarta acela are niste jocuri foarte mari. Iar angrenajul este realizat ca sa ia ochii sa vezi exact ce poate sa faca aparatul. In nici un caz nu este folosit sa creeze parti functionale de rezistenta aliajelor. In schimb, daca este impregnat cu rasina, piesele se pot folosi si fizic in diferite subansamble. Aparatul este facut sa creeze prototipuri. Cred ca este mult mai simplu, daca ai o super piesa complicata, sa zicem din Al, care necesita nush cate frezari si prelucrari pana la obtinerea produsului finit, sa o realizezi pe printer. Asta bineinteles de la caz la caz. Dar esti sigur astfel ca totul este ok intr-un timp muuult mai scurt si probabil mai ieftin.
Pe noi ne ajuta enorm la realizarea machetelor de arhitectura.

@ipsihi: da, se poate scoate absolut orice forma imaginata de om...singura limitare este ca in functie de geometria piesei nu ar trebui sa aibe grosimi mai mici de 2,5 mm

Ca material rezultat "creta" este de fapt un fel de ceramica.
<a href="http://www.spotdesign.ro" target="_blank">Spot Design</a> servicii complete de taiere laser, printare 3D si printare/plotare
<a href="mailto:contact@spotdesign.ro">contact@spotdesign.ro</a>
0

#11 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 18 July 2008 - 08:46 PM

S-ar putea face si "negativul" unei piese ca ulterior sa se poata turna in el plastic sau rasina?Care ar fi dimensiunea maxima prelucrabila?
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#12 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 18 July 2008 - 10:55 PM

Kaeru, la 18 Jul 2008, 08:43, a spus:

@ipsihi: da, se poate scoate absolut orice forma imaginata de om...singura limitare este ca in functie de geometria piesei nu ar trebui sa aibe grosimi mai mici de 2,5 mm

Ca material rezultat "creta" este de fapt un fel de ceramica.

...deci suporta turnari in aluminiu?!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#13 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 July 2008 - 11:18 PM

Nu suporta. E totusi un polimer...
Dar in forma se poate turna ceara si se poate continua cu ce cunosti...
Sau invers, sa faci o elice si in negativul ei obtinut ca si pana acum, sa torni ce poti. Sigur stii cam ce vreau sa zic.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 18 July 2008 - 11:19 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#14 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 18 July 2008 - 11:25 PM

...tehnologia este sf devenit realitate, daca muritorul de rand are acces aici ,este inutil sa ma intreb cam ce se ascunde acolo unde materialul biologic de sinteza este realitate in combinatie cu un tomograf computer!!!

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 18 July 2008 - 11:29 PM

...tabula crasa, mortua est!
0

#15 Useril este offline   Aztec 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-February 04

Postat 19 July 2008 - 03:06 AM

ipsihi, la 18 Jul 2008, 22:55, a spus:

...deci suporta turnari in aluminiu?!!!

Da, cum sa nu :D

Vezi ASTA si ASTA
Tell me and I forget it; show me and I remember; involve me and I understand.
0

#16 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 July 2008 - 10:19 AM

Da, s-ar parea ca am vorbit fara sa ma documentez despre printerul in cauza. E un caz fericit. Marea majoritate a sistemelor lucreaza cu polimeri care nu rezista la prea multe sute de grade.
Chiar daca nu se poate direct, nu-i greu de ajuns la turnat aliaje. Important e ca se obtine forma. Mai mult m-a derutat limitarea la 2,5 mm grosime a peretelui. Cred ca fiecare vorbeste despre altceva. Parca am gasit pe undeva ca sunt multe variante pentru "printarea 3D", cu materiale extrem de diferite ca proprietati. De fapt si printarea 3D e una din numeroasele metodele de prototipare rapida.

Confuzia a aparut la mine. Eu discutam despre stereolitografie, metoda inrudita cu printarea 3D. Sorry, sper sa nu se mai repete sa ajung pe aratura...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 19 July 2008 - 11:01 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#17 Useril este offline   Kaeru 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 26-March 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Taiere si Gravura Laser,
    Printare 3D

Postat 21 July 2008 - 08:44 AM

Dimensiunea maxima a cuvei in care se realizeaza obiectul este de 356 x 254 x 203 mm (LxlxH) dar dimensiunea obiectului care se poate realiza este pe undeva 300 x 200 x 200 mm. Trebuie sa existe o margine fata de cuva, caci pudra, din care se realizeaza obiectul, nu este foarte compacta in acea zona.
Softul sparge obiectul din formatul STL(alb) sau WRML(color) in foarte multe straturi de 0,1 sau 0,0875 mm. Aici alegerea iti apartine in functie de cat de fin vrei sa-ti iasa obiectul.
In cadrul tehnologiei de printare 3D de la ZCorp exista mai multe tipuri de pudra si mai multe tipuri de adezivi-cerneluri in functie de tipul de material din care vrei sa-ti iasa obiectul.
Pudra este alba.Adezivul, care leaga particulele de pudra este in acelasi timp si culoarea: Transparent, Cyan, Magenta si Yellow. La pudra acestea ajung prin niste simple capete de plotter HP. Doar fiindca lucreaza intr-un mediu prafos se schimba un pic mai repede.
Adezivul, este pe baza de apa. Dupa ce se termina de construit obiectul se mai lasa in cuva circa o ora ca sa se intareasca si ultimele straturi. Dupa asta se poate intervenii asupra lui sa il desprafuiesti. Limitarea la 2,5 mm este pentru a putea manevra obiectul in deplina siguranta, altfel risti sa il spargi. Dar daca ai o "rama" poti in interiorul ei sa ai o suprafata mai subtire. Printerul poate printa si obiecte cu grosimi hayrline, dar sunt imposibil de scos din masa de pudra. Daca ar fi un printer care realizeaza obiecte din ABS nu ar fi aceasta problema.
Dupa scoaterea obiectului noi il punem intr-un cuptor al 70C ca sa se evapore toata apa din el. Dupa desprafuirea completa aceste se impregneaza ori cu un cianoacrilat special-cu vascozitate redusa, ori cu rasina epoxi, ori cu lac simplu.
Exista pudra care se poate impregna doar cu apa, sau cu un elastomer si rezulta astfel un obiect elastic.
Pudra pentru turnare aliaje are in componenta nisip care "mananca" cateva elemente din aparat si din cauza asta nici nu o folosim. Noi folosim pudra pe care o putem impregna cu cianoacrilat. Din cate am inteles de la ei in curand o sa scoata o pudra de consistenta ABS-ului. Ar fi foarte interesant.
Scuze de imbarligatura de info... :)
<a href="http://www.spotdesign.ro" target="_blank">Spot Design</a> servicii complete de taiere laser, printare 3D si printare/plotare
<a href="mailto:contact@spotdesign.ro">contact@spotdesign.ro</a>
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro