Modelism - RHC Forum: incarcare Li-ion 2 celule 800mA/h - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

incarcare Li-ion 2 celule 800mA/h

#1 Useril este offline   odish1989 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 30-November 06

Postat 15 July 2008 - 05:47 PM

Am si eu 2 acumulatori pt aparatul meu foto un canon 400D si am o dilema, de canteva zile mi so ars incarcatorul si as vrea sa-i fac altul deoarece unul nou e ceva cam scump.

Am nevoie de incarcare la 300mA/h are cineva cumva o schema de incarcator care sa stie sa taie incarcare cand acumulatorii ajuns la 8,4v?


Si inca o intrebare pot folosi incarcatorul de la aeromodel setat pe 2 celule Li-Po sa incarca 2 celule Li-ion?
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 July 2008 - 07:54 AM

Nu si nu ;)
Li-ion de consum nu se incarca ca lipo de aero, pentru ca au in interior microcircuitul care face tot ce trebuie pentru incarcare.
Incarcatorul tau de canon e o simpla sursa de 5V fara nici o inteligenta.
Poate fi alimentat foarte bine de la un USB de PC, in felul urmator: iei un cablu usb de sacrificiu, il tai si izolezi firele alb/verde de date, vei folosi numai negru/rosu de 5Vcc. Desfaci chargerul ars si identifici care din lamelele de incarcat bateria sunt plus si minus. Le dezlipesti din charger si le lipesti la cablul usb. Iti va lipsi LED-ul de confirmarea terminarii incarcarii, dar asta este, il lasi si tu cat stiai inainte ca se incarca, mai mult nu ii strica oricum ca isi regleaza singur tot intern.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   caius71 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 22-February 07
  • Gender:Male

Postat 16 July 2008 - 08:38 AM

Canon NB2LH este modelul de acumulator de la aparatul foto si nu are circuit de incarcare intern,recomand sa -ti cumperi incarcator dedicat de la f64.ro cca 80ron si nu mai ai dureri de cap!Succes!
0

#4 Useril este offline   odish1989 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 30-November 06

Postat 16 July 2008 - 10:05 AM

renatoa, la 16 Jul 2008, 07:54, a spus:

Nu si nu ;)
Li-ion de consum nu se incarca ca lipo de aero, pentru ca au in interior microcircuitul care face tot ce trebuie pentru incarcare.
Incarcatorul tau de canon e o simpla sursa de 5V fara nici o inteligenta.
Poate fi alimentat foarte bine de la un USB de PC, in felul urmator: iei un cablu usb de sacrificiu, il tai si izolezi firele alb/verde de date, vei folosi numai negru/rosu de 5Vcc. Desfaci chargerul ars si identifici care din lamelele de incarcat bateria sunt plus si minus. Le dezlipesti din charger si le lipesti la cablul usb. Iti va lipsi LED-ul de confirmarea terminarii incarcarii, dar asta este, il lasi si tu cat stiai inainte ca se incarca, mai mult nu ii strica oricum ca isi regleaza singur tot intern.

ok multumesc pt sfat
0

#5 Useril este offline   odish1989 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 30-November 06

Postat 16 July 2008 - 02:53 PM

mai are altcineva alta idee, as vrea o schema de incarcator daca s-ar putea care sa stie sa taie incarcarea la tensiune pe 2 celule (8,4V) si sa aibe curentul constat de incarcare de 200 mA sau 300
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro