Modelism - RHC Forum: Acumulator 12V - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Acumulator 12V

#1 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 01 July 2008 - 03:09 PM

Salutare la toata lumea

Desi practic modelismul de vreo cativa ani, aceasta este prima incursiune in domeniul navo.
Am inceput sa construiesc o barcuta de nadit si am nevoie de niste pareri legate de partea de alimentare.
Am un acumulator de 12V 4.5A (constructiv este jumatate dintr-un accu 12V/7A si la greutate cam tot 1/2).
A folosit cineva asa ceva, si daca da cu ce performante relativ la cel de 12V/7A?
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#2 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 01 July 2008 - 03:21 PM

sfat prietenesc: daca vrei sa nu patesti ca mine, citeste aici

Aceasta postare a fost editata de allen_g30: 01 July 2008 - 03:21 PM

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#3 Useril este offline   nch 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1121
  • Inregistrat: 13-September 07

Postat 01 July 2008 - 03:42 PM

Performantele acumulatorului (autonomie) depind de hidrodinamica/greutate coca si motorul folosit.

Cel mai bun motor pentru navo de plantat pana in acest moment pare sa fie 755/40 alimentat la 12 V si elica 45/50/60 in 3 pale in functie de dimensiune coca/randament
Iar cel mai bun regulator :

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de nch: 01 July 2008 - 04:01 PM

0745.356.013

Bucuresti/Rahova
0

#4 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 01 July 2008 - 06:50 PM

allen_g30, la 1 Jul 2008, 16:21, a spus:

sfat prietenesc: daca vrei sa nu patesti ca mine, citeste aici

allen_g30, nu cred ca din cauza acumulatorului ai patit ce ai patit. Sebathorus, accu tau e f. bun dar asa cum zicea si nch mai depinde si ce motor vei pune si ce greutate are barca si ce regulator vrei sa fol. In mod normal regulatorul il alegi dupa celelalte piese nu invers. In principiu intai alegi motorul apoi acumulatorul si apoi regulatorul. Mototrul de care pomeneste nch lucreaza foarte bine cu accu tau, totusi e bine sa iti mai iei unul (acumulator) sa ai doua, ca nu sunt deloc scumpe. Regulator..... daca nu esti ghinionist ca mine poti sa iei orice regulator care duce minim 25A, la motorul asta e suficient (eu am masurat 4.71 A cu axul blocat) dar daca iei alt motor trebuie sa mai bagi bani in regulator sau iti faci tu unul, scheme sunt destule, si cu revers si fara si cu B.E.C. si fara.... Performantele comparate cu cel de 7A: al tau se va descarca mai repede dar destul de greu cat sa ai timp sa nadesti suficient, crede-ma ! Si de-asta iti zic sa iti mai iei unul ca sa nu stai stresat pe balta, din punctul asta de vedere. Bafta ! Pardon, fir intins :unsure: !

Aceasta postare a fost editata de Alexxxandru: 01 July 2008 - 06:54 PM

0

#5 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 01 July 2008 - 06:54 PM

Si dupa parerea mea asta e cel mai bun regulator de pe piata la ora asta numai ca nu mai produce fabrica, din pacate !

Fisiere atasate


0

#6 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 01 July 2008 - 09:04 PM

Multumesc mult de raspunsuri si de urari, dar nu sunt eu beneficiarul :( .

Ideea cu barcuta asta a fost de a o realiza pe cat posibil cu componente pe care deja le am, sa incerc sa nu investesc grozav de mult.
Initial am vrut sa cumpar o barca de nadit pt. tatal meu, dar cand am vazut preturile celor "de gata" si am mai descoperit si activa comunitate a creatorilor de barci de nadit, am zis ca daca am facut polistirenele si lemnele sa zboare, le-oi face sa si pluteasca :unsure:.
In prima faza nu o sa aiba nici un regulator, doar niste comutatoare. Dupa ce vad cum merge o sa capete si asa ceva.
Motorul nu e ceva standard de modelism, e un motor de 12-24V de turatie destul de mica dar de cuplu mare, la 12V cu elice de 60 tripala consumul este de 400mA, la 24V aprox. 600. La testul static (in vana) pare ok, ramane de vazut cum merge "pe teren". Daca nu e ok, o sa iau un 755/40 ce foloseste toata lumea.
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#7 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 01 July 2008 - 09:27 PM

...daca la 400mA ai cuplu , probabil are si v'o 50 de rotatii pe minut?!!!
da-ne si noua pontu' cu motorul , ca eu unul consum de 400-600mA, pe elica de 60mm, imersata si in sarcina statica , inca nu am intalnit, poate revolutionam sportu' asta si ajungem cu 4A la o autonomie de v'o 5-6 ore, asta ca sa nu descarcam acumulatorul prea adanc!!!! :unsure:
...tabula crasa, mortua est!
0

#8 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 01 July 2008 - 11:59 PM

Salutare

Motorul este produs de Buehler si e luat dintr-un copiator. Nu am gasit mare lucru despre el pe net (e fabricatie 2000 din ce scrie pe el iar pe siteul producatorului nu mai apare), dar cei care-l fac par a fi firma serioasa.
2 linkuri despre el.
http://www.goldmine-elec-products.com/prod...p?number=G16606
http://www.allelectronics.com/make-a-store...NG-MOTOR/1.html

Valorile curentilor de mers in gol date acolo se cam potrivesc cu ce am masurat eu, turatia nu am posibilitatea sa o masor dar ii cred pe cuvant :).

Cu elicea de 60 montata pe ax ,atasata cu un cuplaj flexibil improvizat la motor si imersata, am obtinut un consum de aprox. 400mA la 12V si aprox. 600mA la 24V. Acum faza e ca totul era tinut in mana cu jocurile si vibratiile aferente, dar nu cred ca valorile o sa difere mult in varianta finala.
Si mie mi s-au parut valorile putin ciudate, obisnuit fiind cu curentii destul de mari prezenti in circuitele pe care le folosesc pe aeromodele, dar... asta a iesit. O sa masor desigur inca o data, cand va fi totul montat si pun rezultatele finale.
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#9 Useril este offline   nch 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1121
  • Inregistrat: 13-September 07

Postat 02 July 2008 - 12:08 AM

Ai primit deja raspunsurile la intrebarile tale!

Pune ce motor vrei! Experimenteaza! Nu e rau deloc! :)
0745.356.013

Bucuresti/Rahova
0

#10 Useril este offline   george10 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1298
  • Inregistrat: 08-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita,Cornesti
  • Interests:Modelism
    Foto

Postat 07 August 2008 - 09:27 AM

Vezi postareaSebathorus, la Jul 2 2008, 12:59 AM, a spus:

Salutare

Motorul este produs de Buehler si e luat dintr-un copiator. Nu am gasit mare lucru despre el pe net (e fabricatie 2000 din ce scrie pe el iar pe siteul producatorului nu mai apare), dar cei care-l fac par a fi firma serioasa.
2 linkuri despre el.
http://www.goldmine-elec-products.com/prod...p?number=G16606
http://www.allelectronics.com/make-a-store...NG-MOTOR/1.html

Valorile curentilor de mers in gol date acolo se cam potrivesc cu ce am masurat eu, turatia nu am posibilitatea sa o masor dar ii cred pe cuvant :D.

Cu elicea de 60 montata pe ax ,atasata cu un cuplaj flexibil improvizat la motor si imersata, am obtinut un consum de aprox. 400mA la 12V si aprox. 600mA la 24V. Acum faza e ca totul era tinut in mana cu jocurile si vibratiile aferente, dar nu cred ca valorile o sa difere mult in varianta finala.
Si mie mi s-au parut valorile putin ciudate, obisnuit fiind cu curentii destul de mari prezenti in circuitele pe care le folosesc pe aeromodele, dar... asta a iesit. O sa masor desigur inca o data, cand va fi totul montat si pun rezultatele finale.


Sal! Cumpt face sa obtin si eu nu motor ca al tau?
Chiar as avea nevoie de unul ...
:D
Cu Stima George J.
tel.0724686263
0

#11 Useril este offline   p_cipri 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 20-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Muzica, Navomodelism, Aeromodelism, Multicoptere

Postat 07 August 2008 - 06:11 PM

De la ce tip /serie de copiator ai reusit sa scoti asa ceva? Eu din cate le-am vazut, in copiatoare sunt doat motoare pas cu pas. Cel putin In Toshiba , Cannon si Minolta. De unde anume l-ai scos? ce angrena acesta?


Mersi
Turnigy 9X cu modul audio si Frsky telemetry
https://www.youtube....HuEcHGiek&t=14s

Quad S500 cu Naza V2

EasyGlider Pro
0

#12 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 08 August 2008 - 12:03 AM

Salutare

Motorul escos dintr-un copiator Xerox (de altfel ei si apar pe site la Buehler la sectiunea clienti), se gaseste in modelul DC440 (posibil si la alte modele) la modulul Finisher si tinea prin intermediul unui mecanism cu melc cel putin o cutie de hartie (~12Kg).

Daca nu gasesti pe la vechituri (cum am gasit eu), am vazut de vanzare pe internet, pe site-uri gen E-Bay, in jur de 10-15$, de acolo am vazut si caracteristicile tehnice.

Aceasta postare a fost editata de Sebathorus: 08 August 2008 - 12:05 AM

Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro