Modelism - RHC Forum: Servomotor cu decuplare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Servomotor cu decuplare

#1 Useril este offline   Vivio 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 30-June 08

Postat 30 June 2008 - 01:55 PM

Salutare,


Cunoasteti cumva vreun servomotor care, odata cu oprirea alimentarii motorului sau la o anumita comanda, sa elibereze axul principal?

Ma intereseaza pentru o aplicatie in care ridic un corp prin intermediul unui mosor cuplat la un motor si apoi corpul sa cada odata cu oprirea alimentarii motorului. Servo-urile obisnuite odata cu oprirea alimentarii reductorul ramane cuplat la axul de iesire. As mai putea folosi un cuplaj de sens comandat electric, dar cele mai ieftine le-am gasit pe la 65$. E cam greu sa gasesc un motor micut care sa fie in stare sa produca 200Nmm, cu reductor insa gasesc.


Daca aveti cumva idei despre asemenea servomotoare, respectiv cuplaje comandate electric ar fi super.

Multumesc.
Toate cele bune!
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 30 June 2008 - 03:15 PM

Cum ziceai, ori un cuplaj electromagnetic cumparat, ori unul construit dintr-un mic solenoid alimentat simultan cu servoul care sa cupleze arborii, la alimentare. Sau invers, depindede timpii de functionare si stationare.
Cred ca ramane problema gasirii cuplajului cu gheare mecanic pe care sa-l comanzi electric. Sau poate are cineva pe acasa si-ti poate da ceva gata facut.
In majoritatea copiatoarelor gasesti astfel de cuplaje comandate electric dar nu toate sunt mici.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 30 June 2008 - 03:45 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   Vivio 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 30-June 08

Postat 01 July 2008 - 09:59 AM

Multumesc de raspuns!

Am gasit un cuplaj dar e cam marisor (30mm lungime/25mm diametru). Oricum, chiar daca l-as fi realizat eu tot la acel volum as fi ajuns, poate altfel distribuit.
Toate cele bune!
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 July 2008 - 11:43 AM

Am strans si eu in timp ceva cuplaje de prin copiatoare, am mai si primit, dar sunt mari. Si nu merg folosite impreuna cu un servo clasic fara bricolare serioasa. De aceea ziceam ca nu e mare diferenta, privind munca sa faci unul de la zero, specific aplicatiei tale.
Spor la treaba! Daca gasesc ceva mic si interesant te anunt.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro