Modelism - RHC Forum: Sudura cu CO2 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Sudura cu CO2 gazul este impropriu?

#1 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 25 June 2008 - 12:45 PM

De mai multa vreme am achizitionat un aparat de sudura in mediu protejat (gaz).
Nu l-am folosit ca nu a fost neaparata nevoie si nu aveam tub cu CO2.
Am o lucrare mare de realizat si am procurat tubul cu CO2, dar surpriza: nu pot face sudura cu el.
Un meserias care a venit si a vazut despre ce e vorba, a spus ca gazul contine apa si din cauza asta nu merge. Zice ca ar fi CO2 pt industria alimentara.
L-am golit si am plecat sa il umplu.
Surpriza e ca distribuitorii de gaz tehnic nu fac si umplerea tuburilor. Le primesc gata umplute si le ofera numai spre inchiriere.
Asta inseamna 100 lei umplutura si 0,20 euro/zi chirie pentru tub.
Tubul meu nu il accepta la schimb. Chirie nu imi convine sa platesc pentru ca nu sunt un asa mare consumator.
S-a mai confruntat cineva cu asa o situatie?
Cum as putea face acel CO2 alimentar utilizabil si pentru sudura?
0

#2 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 25 June 2008 - 04:30 PM

De obicei pentru o calitate buna a sudurii se foloseste un amestec de gaz numit corgon18 format din 82% argon si 18% bioxid de carbon.Am vazut la cineva ca folosea si
numai bioxid de carbon gol dar calitatea sudurii nu m-a satisfacut.Era unul privat.In industrie se foloseste numai corgon 18.Asta in cazul sudurii MAG.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#3 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2008 - 09:15 PM

CO2-ul se foloseste la table subtiri de OTEL indiferent de procedeu (MAG sau WAG). Nu este un gaz inert, este unul activ! (Metal Activ Gaz sau Wolfram Activ Gaz). Se utilizeaza pt. a preveni decarburarea otelului in zona adiacenta sudurii. CO2-ul NU SE FOLOSESTE la sudarea neferoaselor!
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#4 Useril este offline   cres 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 09-May 06

Postat 15 August 2008 - 06:52 AM

 MLGore, la Aug 14 2008, 10:15 PM, a spus:

CO2-ul se foloseste la table subtiri de OTEL indiferent de procedeu (MAG sau WAG). Nu este un gaz inert, este unul activ! (Metal Activ Gaz sau Wolfram Activ Gaz). Se utilizeaza pt. a preveni decarburarea otelului in zona adiacenta sudurii. CO2-ul NU SE FOLOSESTE la sudarea neferoaselor!



Salut Zanel
Am vazut destul de tirziu ce probleme ai.eu folosesc zilnic un aparat de sudura MIG-MAG.Ca si gaz folosesc CO2 dar nu alimentar ci tehnic.Am tubul meu si il umplu aici la tg.mures atunci cind am nevoie.Umplutul unui tub de 27 de kg e aprox 50 ron.Dureaza 10 min.Este intr-adevar recomandabil sa folosesti bioxarg(corgon),dar singura diferenta e ca la sudura face mai putini stropi care sar pe material.Daca mai pot sa te ajut cu ceva nu ezita sa ma contactezi
Toate cele bune
remus
0

#5 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 17 August 2008 - 06:38 PM

Salut Remus!
Da am mai intrebat si eu in stanga si in dreapta cum e cu CO2-iul si intr-adevar trebuie CO2 tehnic
Numai ca in targul asta amarat nu am gasit inca sa incarc tubul meu cu CO2 tehnic.
Sunt 2 firme care inchiriaza numai tuburile lor.
Ori pt mine care folosesc f rar aceasta sudura nu e avantajos.
Incerc acum sa vad cum as putea sa "usuc" CO2-ul alimentar, ca din asta se gaseste pe toate drumurile.

Stima.
0

#6 Useril este offline   cres 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 09-May 06

Postat 18 August 2008 - 12:27 PM

 znecula, la Aug 17 2008, 07:38 PM, a spus:

Salut Remus!
Da am mai intrebat si eu in stanga si in dreapta cum e cu CO2-iul si intr-adevar trebuie CO2 tehnic
Numai ca in targul asta amarat nu am gasit inca sa incarc tubul meu cu CO2 tehnic.
Sunt 2 firme care inchiriaza numai tuburile lor.
Ori pt mine care folosesc f rar aceasta sudura nu e avantajos.
Incerc acum sa vad cum as putea sa "usuc" CO2-ul alimentar, ca din asta se gaseste pe toate drumurile.

Stima.



Salutare din nou.Nu prea imi vine sa cred ca intr-un oras ca iasiul nu se pot incarca tuburi.Cred ca decit sa te chinui sa usuci cumva gazul mai bine faci un drum undeva unde se incarca.S-ar putea sa se incarce la Tg.Neamt sau P.Neamt.Am un prieten care lucreaza in domeniu si cu care m-am intilnit recent la aniversarea a 20 de ani de la fac.Daca gasesti unde se incarca e ieftin si dureaza 10 min.Daca pot sa te ajut cu ceva te rog spune
PS stii pe cineva care face placute de cablaj imprimat la calitate industriala?
Toate cele bune
Remus
0

#7 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 18 August 2008 - 12:48 PM

O sa mai caut :D
Acum nu mai e presanta problema cu CO2.
Circuite imprimate sunt cateva firme in iasi care fac asa ceva.
Daca sunt cantitati mari, e chiar foarte ieftin.

Stima.
0

#8 Useril este offline   Diver 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 23-July 09

Postat 23 July 2009 - 01:38 PM

 MLGore, la Aug 14 2008, 09:15 PM, a spus:

CO2-ul se foloseste la table subtiri de OTEL indiferent de procedeu (MAG sau WAG). Nu este un gaz inert, este unul activ! (Metal Activ Gaz sau Wolfram Activ Gaz). Se utilizeaza pt. a preveni decarburarea otelului in zona adiacenta sudurii. CO2-ul NU SE FOLOSESTE la sudarea neferoaselor!


Salut MLGore

Ce procedeu e ala WAG ( wolfram activ gaz ) ca nu am auzit niciodata de el ? Am auzit doar de WIG.
0

#9 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2009 - 08:24 AM

 Diver, la Jul 23 2009, 02:38 PM, a spus:

Salut MLGore

Ce procedeu e ala WAG ( wolfram activ gaz ) ca nu am auzit niciodata de el ? Am auzit doar de WIG.



E ca MAG-ul dar cu W in fata :huh: . Poate nu mai e asa utilizat in prezent, dar se folosea pe vremuri.

Aceasta postare a fost editata de MLGore: 30 July 2009 - 08:25 AM

Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#10 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 02 May 2013 - 05:31 PM

Subscriu , nici eu nu o cred pe asta cu WAG deoarece (oricat de veche o fi nu am auzit de ea). Din ce stiu eu gazul CO2 este denumit gaz activ la sudare deoarece in plasma arcului electric se ating temperaturi foarte mari la care bioxidul se descompune in carbon si oxigen ce contribuie ulterior prin recombinarea lor atat cu materialul de sudura cat si intre ele la cresterea temperaturii metalului topit de arcul de sudura si se pare ca in metal se combina o parte din carbon si modifica in sens pozitiv calitatea snurului de sudura. Sudura cu electrod de tungsten (wolfram si aliaje pe baza de wolfram)se face in gaz inert(argon si diverse coctailuri de gaze in care predomina argonul functie de metalele sudate) tocmai pt. a evita arderea in oxigen a electrodului din tungsten ce are rolul de a produce arcul de sudura ce topeste materialul de adaus si materialul de sudat iar gazul (sau apa din torta) are rol de protectie si racire a electrodului precum si rol de protectie antioxidare a stratului superficial de topitura. Deci CO2 se foloseste in general la aparatele ce sudeaza cu electrod (sarma pe bobina cu sau fara miez decapant) continuu ce se topeste in atmosfera activa si daca folosesti CO2 la sudura cu wolfram vei reusi sa topesti electrodul imediat. Terminologia corecta este MIG - MAG (metal inert gaz metal activ gaz)astea atunci cand electrodul se topeste iar gazul protejeaza sudura sau TIG /WIG (tungsten adica wolfram inert gaz)-in acest caz electrodul are rol de "flacara" ce topeste numai materialele combinate in sudura iar gazul protejeaza atat electrodul cat si sudura.
In God we trust, all others must pay cash!
0

#11 Useril este offline   Ion_Bumbu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 26-January 13
  • Gender:Male

Postat 15 July 2018 - 01:58 PM

Topicul este extrem de vechi dar poate ajuta pe cineva.
Imagine atasata: IMG_0935.JPG
Asa arata o sudura MAG facuta cu CO2 dintr`un...extinctor G6, 5Kg Co2
pus in cap, are tub de deversare si in acest fel elimin riscul de a ajunge
faza lichida in regulator.
Am recurs la artificul acesta din cauza problemelor cu incarcarea tuburilor.
Extinctoare se incarca, deja am terminat unu la balusrtrada balconului.
Am facut si o o revelare a unei felii dintr`o sudura si nu au fost urme de pori, nimic, nimic.
Din pacate este mic spatiul si nu pot pune asta.
Foto am pus pe forumul electronistilor mai detaliate, si pe softpedia, acelas user.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro