Modelism - RHC Forum: Pasionati de Lama ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Pasionati de Lama ?

#301 Useril este offline   icounter 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 07-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 26 May 2009 - 10:26 AM

Vezi postareaandrei_me, la May 26 2009, 09:48 AM, a spus:

De curand am fost la un prieten care zbura un ``ventilator`` dinasta.
L-a tinut in aer numai 7 min cronometrat si cu bateria plina la inceput.
Zice ca e cam putin.Voua cat va iese daca il tineti numai in aer?



cred ca e ok. Nu l-am cronometrat, dar tot pe acolo cred ca e.

Aceasta postare a fost editata de icounter: 26 May 2009 - 10:27 AM

0

#302 Useril este offline   icounter 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 07-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 30 May 2009 - 04:50 PM

Pentru Lama-isti ! :rolleyes:)

Tocmai mi-am transformat LamaV3 intr-un elicopter cu Tx si Rx cu 5 canale ! :(
Adica un canal in plus care poate fi folosit pentru ce vrea muschiuletu' nostru.

rc groups

Daca lumea deja stie, scuzele mele ... eu acum am aflat :(
0

#303 Useril este offline   andrei_me 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 25-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:aero

Postat 03 June 2009 - 10:35 AM

Dar de unde ai avut conectorul ala?
0

#304 Useril este offline   icounter 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 07-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 03 June 2009 - 04:56 PM

daca te referi la conectorul ala cu 6 picioruse ... de la magazinul de electronice ...
nici nu iti trebuie cu 6 ... ca folosesti doar 3 de fapt

Aceasta postare a fost editata de icounter: 03 June 2009 - 04:56 PM

0

#305 Useril este offline   adi55 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 06-August 09
  • Gender:Male
  • Location:MEDIAS
  • Interests:RADIOAMATOR AUTORIZAT

Postat 16 August 2009 - 04:38 PM

Vezi postareaicounter, la Jun 3 2009, 05:56 PM, a spus:

daca te referi la conectorul ala cu 6 picioruse ... de la magazinul de electronice ...
nici nu iti trebuie cu 6 ... ca folosesti doar 3 de fapt


ok, si eu am rezolvat problema asta , azi.
functioneaza, aud comada in plus pe un receptor, plus ca se vede si la masuratoare pe 6 in 1 (ca al meu e din nastere 6in1).
Dar acum se pune intrebarea la ce o folosim , comanda asta ??? (lansator de rachete, cam de spionaj .... ce ?)
Pun aici, daca nu supar pe nimeni si poze cum am rezolvat ant de la Lama V4, infasurata pe interior, ca nu strica estetica ....hi.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ANT1_1.JPG
  • Imagine atasata: ANT2_2.JPG
  • Imagine atasata: ANT3_3.JPG

0

#306 Useril este offline   adi55 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 06-August 09
  • Gender:Male
  • Location:MEDIAS
  • Interests:RADIOAMATOR AUTORIZAT

Postat 16 August 2009 - 04:42 PM

Vezi postareaicounter, la Jun 3 2009, 05:56 PM, a spus:

daca te referi la conectorul ala cu 6 picioruse ... de la magazinul de electronice ...
nici nu iti trebuie cu 6 ... ca folosesti doar 3 de fapt



Apropo de conectori, eu am folosit la cuplarea antenei jumper de pe o placa de calculator defecta, si conectori tot de acolo se pot lua, iar la telecomanda am pus swichiuri on/off, tot de pe placa de PC!!!
0

#307 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 29 August 2009 - 11:28 PM

daca stie cineva il rog sa imi spuna cum se schimba rx de la 4in 1 de la lama cu un ar6100e spektrum. Imi place dupa servici sa ma joc cu lama(dauphin) prin casa si as vrea sa il leg la dx7. Eu cred ca e un heli bun de zburat in casa cand nu am timp de mers afara cu t-rex.
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#308 Useril este offline   adi55 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 06-August 09
  • Gender:Male
  • Location:MEDIAS
  • Interests:RADIOAMATOR AUTORIZAT

Postat 10 September 2009 - 07:32 PM

Ae cineva un motor A, pt. Lama V4 ??? Chiar si stricat. Al meu a picat deoarece l-am rulat cu axele strambe. Acum cand axele sunt Ok, a picat motorul. cu multumiri...
0

#309 Useril este offline   adi55 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 06-August 09
  • Gender:Male
  • Location:MEDIAS
  • Interests:RADIOAMATOR AUTORIZAT

Postat 27 September 2009 - 07:41 AM

Un Lama V4 tunat:

-motoare rebobinate
-radiatoare de Al pe motoare
-coada din bete de frigarui si de la inghetata(pe bat)
-tren de aterizare din tub de antena telescopica
Si mai zboara.....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: radiatoare.jpg
  • Imagine atasata: lama_mod.jpg

0

#310 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 01 October 2009 - 09:49 AM

Salut,

Am pus si eu motoare rebobinate pe el .....s-a dus esc-ul. nu mai vrea sa livreze curentul maxim motiv pt care zboara ca un lenes 5 min cu baterie noua apoi sta la 15 cm de sol. mai sus nu vrea. daca ii pui 30g greutate zboara 30 sec.
pot sa ,,tunaresc'' esc. adic sa ii dau niste mosfet mai puternici? a facut cineva modificare de genul asta?
elicopterul este perfect pentru indoor mai ales daca ii dai comenzi cu o statie buna!

multumesc,
0

#311 Useril este offline   adi55 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 06-August 09
  • Gender:Male
  • Location:MEDIAS
  • Interests:RADIOAMATOR AUTORIZAT

Postat 01 October 2009 - 04:05 PM

Vezi postareadraude80, la Oct 1 2009, 10:49 AM, a spus:

Salut,

Am pus si eu motoare rebobinate pe el .....s-a dus esc-ul. nu mai vrea sa livreze curentul maxim motiv pt care zboara ca un lenes 5 min cu baterie noua apoi sta la 15 cm de sol. mai sus nu vrea. daca ii pui 30g greutate zboara 30 sec.
pot sa ,,tunaresc'' esc. adic sa ii dau niste mosfet mai puternici? a facut cineva modificare de genul asta?
elicopterul este perfect pentru indoor mai ales daca ii dai comenzi cu o statie buna!

multumesc,


Pai le-am bobinat bine. Am pus mai intai B original si A rebobinat de mine, (28 sp CuEm fi 0,35mm/pe miez x 3) si mergea bine, adica cu trim-ul pe mijloc.
Acum repar telecomanda, ca s-au dus potentiometrii si facea miscari anapoda. In prima faza n-am stiut de ce, apoi am pus-o pe simulator, si acolo tot asa facea. Toti patru s-au zapacit.
Astia pe care i-m gasit au o hiba: axele nu se misca asa de lejer ca la cei originali, si nu revin ca lumea la pozitia de zero (mijloc), chiar daca am schimbat arcurile.
Cred ca trebuie sa adaptez niste ansambluri de potentiometrii de la o telecomanda defecta, dar care sunt ok. Ma mai distrez cu lama pana vine mSR-ul...
Cu mosfet-urile cred ca se poate rezolva, numai sa gasesti asa mici si de curent mare(poate din convertizoare de lampi pt. ecrane LCD)
Succes
0

#312 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 01 October 2009 - 04:15 PM

Vezi postareaadi55, la Oct 1 2009, 05:05 PM, a spus:

Pai le-am bobinat bine. Am pus mai intai B original si A rebobinat de mine, (28 sp CuEm fi 0,35mm/pe miez x 3) si mergea bine, adica cu trim-ul pe mijloc.
Acum repar telecomanda, ca s-au dus potentiometrii si facea miscari anapoda. In prima faza n-am stiut de ce, apoi am pus-o pe simulator, si acolo tot asa facea. Toti patru s-au zapacit.
Astia pe care i-m gasit au o hiba: axele nu se misca asa de lejer ca la cei originali, si nu revin ca lumea la pozitia de zero (mijloc), chiar daca am schimbat arcurile.
Cred ca trebuie sa adaptez niste ansambluri de potentiometrii de la o telecomanda defecta, dar care sunt ok. Ma mai distrez cu lama pana vine mSR-ul...
Cu mosfet-urile cred ca se poate rezolva, numai sa gasesti asa mici si de curent mare(poate din convertizoare de lampi pt. ecrane LCD)
Succes


sal!

si eu am pus motoarele de ,,tunning'' 180ex si avea tractiune nu gluma. m-a batut gandu sa pun flycamone2 pe el si a mers....dar pentru putin timp. acum nu stiu sigur daca sunt finalii mosfet sau mai au un driver care ii comanda. alte puteri pe circuit nu sunt. pardon mai este un stabilizator de 5V cred. (cx1117)
la capitolul telecomanda iti recomand una de firma digitala ...daca ai si sinteza este tare. am setat mx16 pe lama si il trimezi cum vrei tu.
se simte ca ai comanda.
in privinta telecomenzii originale cred ca ai dreptate. imi tremura servo in draci si nu mai mere nici interfata de simulator.
de daca este chinezica de pret mic.
am sa ii pun un regulator nou daca nu repar pe cel vechi si ii mai adaug 2 canale aux in speranta ca nu mai cedeaza urmatorul esc.
0

#313 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 04 October 2009 - 02:34 PM

Vezi postareadraude80, la Oct 1 2009, 04:15 PM, a spus:

sal!

si eu am pus motoarele de ,,tunning'' 180ex si avea tractiune nu gluma. m-a batut gandu sa pun flycamone2 pe el si a mers....dar pentru putin timp. acum nu stiu sigur daca sunt finalii mosfet sau mai au un driver care ii comanda. alte puteri pe circuit nu sunt. pardon mai este un stabilizator de 5V cred. (cx1117)
la capitolul telecomanda iti recomand una de firma digitala ...daca ai si sinteza este tare. am setat mx16 pe lama si il trimezi cum vrei tu.
se simte ca ai comanda.
in privinta telecomenzii originale cred ca ai dreptate. imi tremura servo in draci si nu mai mere nici interfata de simulator.
de daca este chinezica de pret mic.
am sa ii pun un regulator nou daca nu repar pe cel vechi si ii mai adaug 2 canale aux in speranta ca nu mai cedeaza urmatorul esc.



Poti detalia cum ai procedat cu schimbarea statiei? Intreb ,deoarece am primit un heli gen Lama de la bunul meu amic Furiosul( un cadou pt fimea) si poate il fac in 2,4 .Nu am cautat cum se poate proceda ,insa daca poti sa ne spui cu un lux de amanunt cum ai facut , ar fi beton!ceva si poze ar fi foarte binevenite , deoarece vad ca lipseste pe aici luxul asta de amanunte .O poza poate influenta multe si poate fi mai excluvista decat 5 pagini vorbite! :)

Aceasta postare a fost editata de TUROK: 04 October 2009 - 02:35 PM

ADOR VITEZA!!!
0

#314 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 05 October 2009 - 01:52 PM

Vezi postareaTUROK, la Oct 4 2009, 03:34 PM, a spus:

Poti detalia cum ai procedat cu schimbarea statiei? Intreb ,deoarece am primit un heli gen Lama de la bunul meu amic Furiosul( un cadou pt fimea) si poate il fac in 2,4 .Nu am cautat cum se poate proceda ,insa daca poti sa ne spui cu un lux de amanunt cum ai facut , ar fi beton!ceva si poze ar fi foarte binevenite , deoarece vad ca lipseste pe aici luxul asta de amanunte .O poza poate influenta multe si poate fi mai excluvista decat 5 pagini vorbite! :)


ok! receptorul de lama este format din doua parti
- receptorul (care are 6 canale!!!) si un modul ce contine regulator dublu, gyroscop si BEC pentru receptor
- 4 canale sunt folosite: 2 pentru servo si 2 pentru comanda modulului 3in1 ( regulator,gyroscop,BEC)

daca conectezi iesirile de la un alt receptor in regulator merge.
cele 2 canale suplimentare din rec initial pot fi folosite pentru functii aux ( lumini, lansator,)
daca statia in 2,4 este programabila at mere ok. atentie la dimensiune receptor si la felul cum pozitionezi modulul Gyro.
daca am timp o sa incerc sa fac si niste poze la receptor desfacut.

bafta!
0

#315 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 08 October 2009 - 02:14 PM

Colegul draude80 are dreptate. Aseara l-am desfacut si eu pe al meu: receptorul este separat de rest si e cat se poate de normal in afara faptului ca pinii pentru canalele 3 si 4 sunt pe partea cealalta a cablajului.

Concluzia este ca poate fi inlocuit cu orice alt receptor (eu am incercat cu Futaba R156 si merge brici) - nu vad de ce n-ar merge cu ceva in 2.4.

Succesuri !
0

#316 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 08 October 2009 - 10:04 PM

Da bagati frate si ceva poze . !!
:rolleyes:
ADOR VITEZA!!!
0

#317 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 09 October 2009 - 11:14 AM

Vezi postareaTUROK, la Oct 8 2009, 11:04 PM, a spus:

Da bagati frate si ceva poze . !!
;)


cum am timp o sa fac pt ca am unul desfacut!
0

#318 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 10 October 2009 - 10:37 AM

Vezi postareaTUROK, la Oct 8 2009, 11:04 PM, a spus:

Da bagati frate si ceva poze . !!
http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/dry.gif


Da' ce-ti trebuie dom'le poze la o chestie de 2 lei? Pune mana pe un cutter si desfa-l (e asamblat cu scotch si banda dublu adeziva). Vei observa 2 placute: aia cu antena e receptorul pe care-l inlocuiesti, ce dracu'...
0

#319 Useril este offline   costy29lan 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 21-February 10

Postat 28 February 2010 - 04:44 PM

Salutare,

Sunt si eu posesorul unui LAMA v4 de vreo saptamana.
Binenteles ca n-am rezistat tentatiei , l-am testat prin casa si i-am zapacit un rand de pale si trenul de aterizare. Am dat comanda de pe net la piese si mi-am luat un set Xtream Productian Extra dure.
Ieri am reusit sa-l testez intr-un depozit. Super tare senzatia! Palele fac toti banii! Am facut cateva crash-uri pe ciment si nu a patit nimic.

In final tin sa va multumesc pentru ca existati. De la voi de pe forum am invatat multe. Am stat o saptamana cititnd cam toate posturile despre elicoptere. ;)

Bafta si mai vorbim.
0

#320 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 02 March 2010 - 02:03 PM

Vezi postareacosty29lan, la Feb 28 2010, 04:44 PM, a spus:

Salutare,

Sunt si eu posesorul unui LAMA v4 de vreo saptamana.
Binenteles ca n-am rezistat tentatiei , l-am testat prin casa si i-am zapacit un rand de pale si trenul de aterizare. Am dat comanda de pe net la piese si mi-am luat un set Xtream Productian Extra dure.
Ieri am reusit sa-l testez intr-un depozit. Super tare senzatia! Palele fac toti banii! Am facut cateva crash-uri pe ciment si nu a patit nimic.

In final tin sa va multumesc pentru ca existati. De la voi de pe forum am invatat multe. Am stat o saptamana cititnd cam toate posturile despre elicoptere. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif

Bafta si mai vorbim.


Da acele pale fac toti banii.......atentie la trenul de aterizare , nu rezista la aterizari dure!!
Ah si sa nu uit un sfat .....atentie la sensibilitatea reglata pe giro....daca este prea mare iti face rotile dintate pilaf.
Bafta!
0

#321 Useril este offline   costy29lan 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 21-February 10

Postat 03 March 2010 - 06:47 PM

Vezi postareadraude80, la Mar 2 2010, 02:03 PM, a spus:

....atentie la trenul de aterizare , nu rezista la aterizari dure!!
Ah si sa nu uit un sfat .....atentie la sensibilitatea reglata pe giro....daca este prea mare iti face rotile dintate pilaf.
Bafta!

da, am mai rupt inca un set de ''tren de aterizare'' .... :rolleyes: sunt destul de ''proaste''.
in legatura cu giro, nu am umblat la el. este setat ca din ''fabrica'' si merge foarte bine.
Multumesc de sfat!
0

#322 Useril este offline   ionut EZ 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 928
  • Inregistrat: 28-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Modelism

Postat 30 June 2010 - 12:49 PM

Am si eu un angel 300 gen lama si mi-o venit in 2.4GHz dar cu o statie oribila ce ziceti as pute folosi acest receptor pe care sa-l comanda cu Futaba 6EX 2.4GHz???

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: R616FFM_1_.jpg

Robbe SZD-54
Yak 55 Telink
Ansmann Virus 4.1cc
Thunder Tiger E-MTA



Aeroclub Fagaras
0

#323 Useril este offline   Dan71 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1390
  • Inregistrat: 27-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Gasoline big scale and crawler

Postat 03 August 2010 - 08:17 PM

Am avut Esky lama V3 in 35MHz, acum am un V4 in 2.4GHz. Vechiul V3 a fost upgradat, V4 este stoc. Am preferat tot un Esky deoarece gasesc piese in Bucuresti si citisem despre calitatea mai slaba a celor de la Art-tech, Angel e drept ca arata mult mai bine.
Parerea mea este ca dintre ele acesta cel in 2.4GHz este mai stabil si dupa ce s-a consumat din baterie, vechea lama V3 dupa jumatate de baterie trebuia sa o trimezi iar din statie destul de mult pe cind la acesta trimarea este mult mai mica.
La V3 aveai probleme cu coada daca nu punei flexibila, la V4 doar trenul de aterizare este fragil.

You can go faster... I can go anywhere !

0

#324 Useril este offline   costash 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 331
  • Inregistrat: 19-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Berceni
  • Interests:Crazy ass truck builds

Postat 10 February 2011 - 11:07 AM

Reimprospatare de topic :)

Salutare!
Am si eu o lama de ceva vreme si cred ca i-am cam parlit motoarele, in sensul ca mi se aprinde beculetul rosu pe mixer cand dau gazu la maxim. Face asa chiar si daca schimb bateria si pun una incarcata complet.
Am si eu o intrebare, poate reuseste cineva sa ma ajute... Am gasit pe net (nu zic firma ca nah..), in RO, niste motoare de Angel 300 la un pret destul de ok. Intrebare e daca acestea se potrivesc la lama? Sunt tot clasa 180, brushed & all. Si dupa forma par sa fie cam acelasi lucru... Ma gandesc sa nu busesc si electrica la mixer, daca motoarele astea functioneaza la alte valori (poate?)
Stie cineva sa raspunda? :)

Aceasta postare a fost editata de costash: 10 February 2011 - 11:11 AM

Doar 10% din modelism se vede, restul e in mintea si imaginatia noastra

-->> My YouTUBE channel <<--
0

#325 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 10 February 2011 - 11:16 AM

Vezi postareacostash, la Feb 10 2011, 11:07 AM, a spus:

Reimprospatare de topic :)

Salutare!
Am si eu o lama de ceva vreme si cred ca i-am cam parlit motoarele, in sensul ca mi se aprinde beculetul rosu pe mixer cand dau gazu la maxim. Face asa chiar si daca schimb bateria si pun una incarcata complet.
Am si eu o intrebare, poate reuseste cineva sa ma ajute... Am gasit pe net (nu zic firma ca nah..), in RO, niste motoare de Angel 300 la un pret destul de ok. Intrebare e daca acestea se potrivesc la lama? Sunt tot clasa 180, brushed & all. Si dupa forma par sa fie cam acelasi lucru... Ma gandesc sa nu busesc si electrica la mixer, daca motoarele astea functioneaza la alte valori (poate?)
Stie cineva sa raspunda? :)


Salut!


Incerca sa verifici daca motoarele sunt problema...dupa te poti gandii sa achizitionezi altele noi.

bafta!!
0

#326 Useril este offline   costash 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 331
  • Inregistrat: 19-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Berceni
  • Interests:Crazy ass truck builds

Postat 10 February 2011 - 11:51 AM

Mersi de raspuns

oricum treb sa le schimb.. si e totusi bine sa am unele de rezerva in caz ca astea pica de tot. plus ca la 25 de lei setul, nu.i tocmai o tragedie :)
dar mi-e frica sa nu ard ceva pe la mixer.

a, inca ceva.. ledul ala rosu de pe mixer, e normal sa se faca rosu din verde cand dai gazu aproape de maxim cu o baterie proaspat incarcata si in stare buna de folosire (adica nu pe duca, umflata sau altceva)? chiar si lent, nu brusc? stiu ca se face rosu daca ai voltajul mic la baterie si cum clipeste la inceput cand este conectat la baterie.
Doar 10% din modelism se vede, restul e in mintea si imaginatia noastra

-->> My YouTUBE channel <<--
0

#327 Useril este offline   Bogdan B 

  • ex ad525
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 948
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Botosani

Postat 07 April 2011 - 02:34 PM

Salutare,

Am primit de curand un lama v3 de la cineva si vreau sa il pun in functiune. Singura problema este ca nu am statia lui originala, in rest am tot la el. Are o placa in interior pe care vin conectate motoarele, cateva servo etc. Intrebarea mea este daca pot sa il zbor folosind o alta statie cu 6 ch ? Multumesc, atasez mai jos 2 poze ca sa va faceti o idee. Scuzati calitatea execrabila a fotografiilor insa nu am avut un aparat la indemana si sunt facute cu telefonul.

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 07042011(003).jpg
  • Imagine atasata: 07042011(001).jpg

0

#328 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2011 - 09:14 PM

1 iti trebuie o statie in 4 canale nu 6.Sau daca e cu 6 trebuie sa folosesti doar 4 canale nemixate (sus-jos, stanga-dreapta restul face receptorul).
2 trebuie sa ai quartz potrivit cu cel de la lama (frecventa si canale)
3 trebuie ca telecomanda sa se potriveasca cu acel receptor (receptoarele de la esky stiu ca sunt compatibile cu futaba de exemplu)

Vezi sa nu ai dinti lipsa pe rotitele de la axul central sa nu fie axul stramb, sa nu fie umflata bateria, etc.
Cel mai important nu investii in telecomanda doar ca sa iti dai seama ca electronica e defecta :pardon:. Zic asta pentru ca vad ca receptorul ala e desfacut. Din fabrica nu arata asa...e invelit intr-un carton colorat cu esky pe el.
Daca reusesti sa il faci sa mearga, e fun, dar nu investi prea mult in telecomanda sa nu depasesti pretul unuia nou mai ales ca nu se mai face si nu stiu daca mai gasesti piese.

Succes

Aceasta postare a fost editata de alexvid: 07 April 2011 - 09:15 PM

0

#329 Useril este offline   Bogdan B 

  • ex ad525
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 948
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Botosani

Postat 08 April 2011 - 07:38 PM

Salut alex, multumesc pentru raspunsuri. Am reusit cumva sa pun receptorul pe lama, statie este efly 100c, insa am multe probleme :yahoo: , sa le iau in ordine :
1. in "configuratia " din poza asta http://i52.tinypic.com/2rp4rgl.jpg ( cele doua fire care vin dispre sasiu sunt de la cele 2 servo care sunt pe lateralele elicopterului , elicopterul zboara, se inalta insa nu am control asupra lui, ca sa mearga stanga sau dreapta sau ca sa mearga inainte trebuie sa dau de stick de zici ca fac muschi. Desigur ca nu l-am zburat mai mult de 10 secunde insa nu vroia deloc sa reactioneze la comenzi. Se ducea haotic fata/spate - stanga/dreapta.
2. Nu am reusit deloc sa il echilibrez, e greu de fata.
3. Acum am incercat sa il zbor putin si l-am "mucificat", l-am desfacut sa schimb coada, eliciile si trenul. Spuneti-mi va rog cum trebuie sa pun firele din receptor in sistemul 4in 1 ! Multumesc


PS : http://i53.tinypic.com/2iw7p6b.jpg asta este pozitia echiilor de la servo. E bun asa ?
0

#330 Useril este offline   costash 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 331
  • Inregistrat: 19-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Berceni
  • Interests:Crazy ass truck builds

Postat 09 May 2011 - 08:24 AM

Echiile de servo stau bine, dar am impresia ca cea din dreapta e pusa la alta distanta fata de cea din stanga, in alta gaura pe bratul de la servo.
Ca sa nu se mai miste haotic si brusc, incearca sa pui echiile pe prima sau a doua gaura in bratul de la servo, cea de langa servo.. sa ai cursa mai mica si raspunsul mai lent. Si vezi daca se mai comporta la fel.
Daca e prea greu de fata, incearca sa muti bateria de sub el mai in spate si sa echilibrezi platoul ciclic (asta o faci din echii).
Piese de schimb gasesti pe ebay o gramada! Eu mi-am cumparat de acolo si la preturi de nimic 2 seturi de upgrade de aluminiu la doar 9 usd cu tot cu transport.
Bafta!
Doar 10% din modelism se vede, restul e in mintea si imaginatia noastra

-->> My YouTUBE channel <<--
0

Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro