Modelism - RHC Forum: Probleme cu legarea a doua switch-uri - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Probleme cu legarea a doua switch-uri pentru unii banal, pentru mine...ocna :)

#1 Useril este offline   Guest11 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 03-December 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 14 June 2008 - 07:00 PM

Am o retea simpla in casa cu 5 ip-uri/Pc-Laptop pe care pana in prezent imi gestionam minireteaua printr-un singur swich.Problema a aparut cand am vrut sa-mi scimb locatiile in casa a acestor PC-uri.Asa ca in prezent am doua switch-uri, unul in care intra firul provaiderului si iese un fir spre un PC ..si binenteles plecarea spre al doilea switch (care e in pod) si dupa el ... restul echipamentului.Problema e ca la ala din pod nu merge ping-ul intre pc-ul dupa primul switch si oricare laptop dupa al doilea switch. Swich-urile sunt de alea "chioare". Am incercat cele doua modalitati de legare intre ele ,adica si direct si incrucisat...si tot nimic.
Daca "injectez" semnalul provaiderului in oricare dintre swich-uri (fara legatura dintre ele) functioneaza fiecare parte.
Legatura intre cele doua swich-uri sunt pe 4 fire din cablu utp ,pini 1/2/3/6 iar 7/8 le-am legat la telecom deoarece mai am un fax care acum e in pod si pereche separata pentru el nu am.O fi faptul ca legatura intre doua swich-uri are nevoie de mai mult de 4 fire,sau swich-urile nu sunt compatibile (unul Assus iar celalalt nu stiu ..ca e de la provaider?
Desi stiu ca acest forum nu este destinat acestor probleme am postat aici "durerea " mea deoarece am incredere in voi.
Va multumesc anticipat pentru orice sfat si ...numai bine!

Aceasta postare a fost editata de Guest11: 14 June 2008 - 07:01 PM

0

#2 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2008 - 10:15 PM

Intreb si eu: esti sigur ca switch-ul de la provider nu are management? Daca a setat un IP pe anumit port asa moare fara parola de acces. Ca sa faci proba asta, pui sus in pod in locul switchului nou statia care a fost conectata inainte pe portul ala. Daca ea merge si switch-ul nu, asta e.... Trebuie cablu normal, nu cross. Majoritatea switchurilor stiu sa recunoasca automat tipul cablului, dar ca sa fii compatibil lasa-l normal, cum a fost pana acum de la switch-ul vechi la statia respectiva.

Bafta!

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 June 2008 - 07:13 AM

Dau si eu cu banul. Nu ar trebui sa fie legat nimic in plus pe cele doua fire pe care zici ca ai pus fax-ul. Daca se recunoaste automat cablul intre ele posibil sa recunoasca aiurea. Daca trebuie pus cablu normal, atunci poate e de celalalt tip si trebuie schimbat. Raman la parerea ca trebuie cablu separat pentru telecom.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#4 Useril este offline   ovi_m 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 20-November 06

Postat 15 June 2008 - 08:19 AM

Salut,

E important ca firele conectate la pinii 1 si 2 sa faca parte dintr-o pereche (torsadata) a cablului UTP, iar firele de la 3 si 6 sa fie o alta pereche. Ca sa fie mai clar, n-ai voie ca la 3 sa legi verde iar la 6 albastru. Trebuie ca la 6 sa fie verde+alb. Asa ai facut?
In privinta conexiunii direct sau crossed, depinde de switch-uri. Daca legi intre ele doua porturi normale, trebuie crosed. Daca unul din porturi e de uplink, legi direct. Mai nou exista switch-uri cu chipset care recunoaste automat tipul legaturii si functioneaza oricum l-ai lega.
Sunt curios de un aspect: precis firul de la provider intra intr-un switch? nu e router cumva? daca e switch chior, cum se face ca ai iesire la internet de pe mai multe statii? iti da providerul mai multe adrese IP?
Daca intamplator este vorba de un router, nu cred ca ai vreo sansa sa dai cu pingu' de la un laptop de dupa al doilea switch catre unul conectat la primul. Invers, ar trebui sa mearga.

Ovi
0

#5 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 15 June 2008 - 10:58 AM

ovi_m, la 15 Jun 2008, 08:19, a spus:

Salut,

E important ca firele conectate la pinii 1 si 2 sa faca parte dintr-o pereche (torsadata) a cablului UTP, iar firele de la 3 si 6 sa fie o alta pereche. Ca sa fie mai clar, n-ai voie ca la 3 sa legi verde iar la 6 albastru. Trebuie ca la 6 sa fie verde+alb. Asa ai facut?
In privinta conexiunii direct sau crossed, depinde de switch-uri. Daca legi intre ele doua porturi normale, trebuie crosed. Daca unul din porturi e de uplink, legi direct. Mai nou exista switch-uri cu chipset care recunoaste automat tipul legaturii si functioneaza oricum l-ai lega.
Sunt curios de un aspect: precis firul de la provider intra intr-un switch? nu e router cumva? daca e switch chior, cum se face ca ai iesire la internet de pe mai multe statii? iti da providerul mai multe adrese IP?
Daca intamplator este vorba de un router, nu cred ca ai vreo sansa sa dai cu pingu' de la un laptop de dupa al doilea switch catre unul conectat la primul. Invers, ar trebui sa mearga.

Ovi

Bingo....si pun pariu ca nu a respectat asta.......pe traseu scurt de cablu pana in 4-5m nu se simte.....dupa care incepe dansul..........daca sunt gigabye....atunci foloseste toate cele 8 fire......daca nu....doar 4....de obicei celelalte 4 pot fi polosite cu succes la alimentarea lor (a switch-urilor)....iar cum a spus si Ovi....respecta perechile torsadate....si OBLIGATORIU va functiona.....fara nici un management......

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 15 June 2008 - 11:00 AM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#6 Useril este offline   cipj 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 26-May 08

Postat 15 June 2008 - 11:10 AM

Primul "swich" nu are cum sa iti dea internet in toata casa decat daca e router sau daca providerul iti da mai multe IP-uri, ceea ce nu cred. Calculatorul legat in primul "swich" are internet? Cablurile dintre swich-uri au nevoie doar de 4 fire, la fel ca la calculatoare.

O retea simpla>
Cablu internet provider --> Router (WAN port) --> iesiri din LAN port (IP private) catre calculatoare si catre un swich din care ai iesiri catre alte calculatoare.

Repet: cel care iti da internet in toata casa de la provider e neaparat router nu swich. Un router "de casa", are de obicei o intrare WAN (de la provider) si patru iesiri pe LAN (3 calc. si un swich).
Două lucruri sunt infinite pe această lume: universul şi prostia omenească; ...în privinţa universului nu sunt sigur...
0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 June 2008 - 11:32 AM

Guest11, la 14 Jun 2008, 20:00, a spus:

Am o retea simpla in casa  cu 5 ip-uri/Pc-Laptop

Da, poate era bine de precizat ce fel de IP-uri (adica daca sunt cele date de provider).
Din moment ce a spus ca avea 5 IP-uri, un singur switch si nu a pomenit de server, posibil ca ala dat de firma sa fie router.
Poate are 5 IP-uri date de provider.

PS. Situatie asemanatoare cu prima lui configuratie am eu acum, switch si 2 IP-uri date de provider. Si n-au fost probleme cand am incercat sa pun un alt switch in continuare, dar folosind aceleasi PC-uri si tot 2 la numar. De aceea am banuit problema de cablu intre ele.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 15 June 2008 - 01:28 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   ovi_m 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 20-November 06

Postat 15 June 2008 - 12:10 PM

ovi_m, la 15 Jun 2008, 08:19, a spus:

Daca intamplator este vorba de un router, nu cred ca ai vreo sansa sa dai cu pingu' de la un laptop de dupa al doilea switch catre unul conectat la primul. Invers, ar trebui sa mearga.

Sorry, afirmatia mea de mai sus este o prostie. Pingu' ar trebui sa mearga in orice directie, deoarece pachetele de date trec doar prin sectiunea de switch a routerului, nu si prin cea de routing.
0

#9 Useril este offline   Guest11 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 03-December 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 15 June 2008 - 03:36 PM

Azi.. cum am ajuns acasa ,am refacut legatura intre switch-uri dar de data asta am mufat toate cele 8 fire ,renuntand la perechea pentru telecom.
Surpriza a fost mare...functioneaza!. Sa-nteleg din asta ca e musai toate 8 firele intre switch-uri...ca atunci nu stiu pe unde sa mai bag si telecomul.Voi fi nevoit sa bag printr-un cablu coaxial ca altul care sa ajunga n pod nu am.Telecomul l-am pus pe perechea 7-8, mai incerc si pe perechea 5-6 ...si daca tot nu mere atunci e clar..musai toate 8.Am de la provaider 5 IP-uri si switch-ul lor nu cred ca e router deoarece are aceleasi porturi ..si se numeste "Repotec".Imi da impresia ca intre switch-uri pe langa send-receive o mai fi nevoie si de altceva.
Va multumesc tuturor inca odata pentru ajutor.
Numai bine!
0

#10 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 June 2008 - 04:32 PM

Jumate din problema e rezolvata. Sper sa gasesti 2 sarme libere (poate ai si gasit), altfel vad doua posibilitati: tragi alte 2 pe langa alea de net sau bagi cativa leuti intr-un telefon wirelles, sa duca pana sus. Eventual o mica centrala cu cateva posturi, daca tot umbli la buzunar... Glumeam, dar daca as fi in situatia asta as prefera 2-3 "receptoare" (e impropriu spus posturi ca asa doream la inceput...) telefonice imprastiate prin casa, inclusiv sonerii in mai multe locuri, sau macar afara una.
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#11 Useril este offline   cipj 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 26-May 08

Postat 15 June 2008 - 06:03 PM

Uite aici un link unde gasesti clar ce fire sunt folosite in transmisia de date. Mai verifica o data legaturile facute de tine si sunt sigur ca vei gasi cel putin doua fire libere. Mufele trebuie sa fie mufate identic. In reteaua pe care o adminstrez am si eu or legatura de acest fel, in care doua fire sunt pentru telefon.

Succes.
Două lucruri sunt infinite pe această lume: universul şi prostia omenească; ...în privinţa universului nu sunt sigur...
0

#12 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 15 June 2008 - 10:32 PM

Si eu am cazuri in reteaua pe care o folosesc unde sunt doua perechi pe telefonie si doua pe date insa trebuie respectate perechile torsadate .Inafara cazului in care ai retea G-bit practic perechile 4-5 si 7-8 nu sunt folosite.
Daca le folosesti la telefonie, ele evident nu trebuie sa ajunga in switch !!!
Am folosit in unele cazuri extreme chiar 2 circuite de date pe acelasi cablu si au functionat fara probleme !
0

#13 Useril este offline   Guest11 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 03-December 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 18 June 2008 - 12:36 PM

Problema am rezolvat-o.Intradevar e foarte important ca perechile sa fie torsadate.Asa am refacut toata linia (Cipi / multam fain pentru schema) si merge fain.Va multumesc tuturor pentru sfaturile date ...si datorita voua ..s-a mai facut "lumina" in capul meu privind reteaua. Eu foloseam Ap/P/Av/V/Aal/Al/Am/M la toate mufele si distanta fiind mica intre echipamente. reteaua functiona dar cand o parte le-am urcat in pod....atunci a fost bai :lol:.Daca legatura intre switch-uri este facuta corect e suficient doar 2 perechi torsadate...nu cum sustineam mai inainte.Daca nu mai prezinta importanta acest subiect ,rog adiminstratorul sa-l inchida.
Numai bine tuturor!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro